Jump to content



Γιατί πιστεύετε στο Θεό;


vic

Recommended Posts

Εαν θελουν να κανουν κατι χρησιμο οι αγανακτισμένοι ειναι να πανε να καψουν ολους τους Ναους που ως σκοπο εχουν να σου κλείνουν-περιοριζουν και συνάμα να καταστρεφουν το μυαλό σου...

Το σύμπαν ειναι τεράστιο, εμείς απλά είμαστε ένα κομμάτι αυτού....Και κανενα big bang δεν πρέπει να ανακαλυφθεί για το αυτονόητο...

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Εαν θελουν να κανουν κατι χρησιμο οι αγανακτισμένοι ειναι να πανε να καψουν ολους τους Ναους που ως σκοπο εχουν να σου κλείνουν-περιοριζουν και συνάμα να καταστρεφουν το μυαλό σου...

Το σύμπαν ειναι τεράστιο, εμείς απλά είμαστε ένα κομμάτι αυτού....Και κανενα big bang δεν πρέπει να ανακαλυφθεί για το αυτονόητο...

Και πάλι αυτό δεν είναι λύση. Μυαλό έχουμε οι περισότεροι να κρίνουμε κατα πόσο θα απορρίψουμε η όχι αυτο που λεει η κάθε θρησκεία.

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι αυτό δεν είναι λύση. Μυαλό έχουμε οι περισότεροι να κρίνουμε κατα πόσο θα απορρίψουμε η όχι αυτο που λεει η κάθε θρησκεία.

Kαλα οταν απο μικρο σε ΒΟΜΒΑΡΔΙΖΟΥΝ με ΨΕΜΑΤΑ !!!

Σου ειπε κανενα βιβλιο στο σχολειο για τα ΑΊΣΧΗ ΤΩΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΩΝ στην ΠΑΤΡΙΔΑ σου ?

Να στο πουνε ΞΕΚΑΘΑΡΑ σας κόψαμε τον ΚΩΛΟ και ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΑΜΕ γι αυτο και ΠΙΣΤΕΎΕΤΑΙ!

Δεν νομιζω....

Link to comment
Share on other sites

Kαλα οταν απο μικρο σε ΒΟΜΒΑΡΔΙΖΟΥΝ με ΨΕΜΑΤΑ !!!

Σου ειπε κανενα βιβλιο στο σχολειο για τα ΑΊΣΧΗ ΤΩΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΩΝ στην ΠΑΤΡΙΔΑ σου ?

Να στο πουνε ΞΕΚΑΘΑΡΑ σας κόψαμε τον ΚΩΛΟ και ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΑΜΕ γι αυτο και ΠΙΣΤΕΎΕΤΑΙ!

Δεν νομιζω....

Όχι. Και γι'αυτο επιμένω οτι οι νέοι και όχι μόνο πρεπει να διαβάζουνε και να αποκτούνε κριτική σκέψη απο ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=478]sebastian[/MENTION]

Δεν νομιζεις οτι ειναι φασισμος να αφαιρεις το δικαιωμα καποιου που πιστευει να πηγαινει στον ναο;;

Οχι, να ξερει και να επιλέξει εαν θα μπει ή οχι...

Φασιστικο ειναι αυτο που μας εχουν κανει με το ετσι θελω τους....

Link to comment
Share on other sites

Εσυ ειπες να τις καψουμε,πως θα μπει αν θελει,αφου εμεις θα τις εχουμε καψει;

Απλα σου εδωσα μια ιδέα η οποια θα προσφέρει στην πατριδα, απο το να σπας και να καις την πλατεία δεν θα κερδίσεις κατι!

Link to comment
Share on other sites

εγω αυτο που βλεπω ειναι οτι εσεις που πιστευετε σε κατι υπερανω προσπαθειτε εμεσα να μας περασετε το σκεπτικο νομιζοντας οτι ειναι σωστο.

η απάντηση έχει δοθεί σε προηγούμενο ποστ το οποίο παραθέτω και ειλικρινά προσπαθείς να κάνεις το μαύρο άσπρο. Δεν θυμάμαι ειρωνικά/προσβλητικά ποστς προς άτομα που δεν πιστεύουν σε κάτι υπεράνω, ούτε θυμάμαι threads που ξεκίνησαν για να ανοίξουν τα μάτια στους άθεους. Υπάρχουν πάρα πολλά όμως προσβλητικά και ειρωνικά posts προς αυτούς που πιστεύουν κάπου και πολύ περισσότερα posts όπου με εφόδια την λογική και την επιστήμη προσπαθούν να ανοίξουν τα μάτια σε αυτούς που έχουν πέσει θύματα κάποιας θρησκείας.

anyway, ασχέτως το τι νομίζουν οι ανώτεροι αγνωστικοί, εγω στα τόσα χρόνια που είμαι στο thelab αρνητικές, εμπαθητικές συμπεριφορές δεν βλέπω από τους δηλωμένους θρήσκους.
Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμάμαι ειρωνικά/προσβλητικά ποστς προς άτομα που δεν πιστεύουν σε κάτι υπεράνω, ούτε θυμάμαι threads που ξεκίνησαν για να ανοίξουν τα μάτια στους άθεους.

Παρ' ότι η συζήτηση πάει μια χαρά συνεχίζεις και κλαίγεσαι για σικέ thread και like σε posts που φανερώνουν την αλήθεια. Άγνωσται αι βουλαί του yanni.

istockphoto_4466576-i-don-t-know.jpg

Link to comment
Share on other sites

wtf-5020_preview.jpg

Το ξεχνάς αυτό το post;

Πρώτον ούτε το like αφαίρεσα ποτέ, ούτε ντρέπομαι που έκανα like. Δυστυχώς αυτή είναι η πραγματικότητα σε μεγάλο βαθμό. Μαζί με τις εικόνες που κλαίνε και τους δήθεν εξορκισμούς.

Μάλλον αγνοείς (επίτηδες ή μη δεν είμαι σε θέση να ξέρω) τη συζήτηση που γίνεται με τον tragikos η οποία πάει μια χαρά.

Και ένα bonus video από εμένα. Μέχρι τώρα δεν είχαμε βάλει θρησκεία και εκκλησία στη συζήτηση.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=OjLrwcph96E&feature=related]YouTube - ‪GREEK EXORCIST‬‏[/ame]

Δυστυχώς ή ευτυχώς (πολύ δυστυχώς κατ' εμέ) μαζί με τη θρησκευτικότητα, πάει μαζί και η θρησκεία και η εκκλησία. Μπορούμε να βάλουμε στη συζήτηση όλα τα καλά που έκανε η εκκλησία σε αυτό τον πλανήτη.

Έγινε επεξεργασία από victor
Link to comment
Share on other sites

Το ξεχνάς αυτό το post;

Πρώτον ούτε το like αφαίρεσα ποτέ, ούτε ντρέπομαι που έκανα like. Δυστυχώς αυτή είναι η πραγματικότητα σε μεγάλο βαθμό. Μαζί με τις εικόνες που κλαίνε και τους δήθεν εξορκισμούς.

Μάλλον αγνοείς (επίτηδες ή μη δεν είμαι σε θέση να ξέρω) τη συζήτηση που γίνεται με τον tragikos η οποία πάει μια χαρά.

Και ένα bonus video από εμένα. Μέχρι τώρα δεν είχαμε βάλει θρησκεία και εκκλησία στη συζήτηση.

Δυστυχώς ή ευτυχώς (πολύ δυστυχώς κατ' εμέ) μαζί με τη θρησκευτικότητα, πάει μαζί και η θρησκεία και η εκκλησία. Μπορούμε να βάλουμε στη συζήτηση όλα τα καλά που έκανε η εκκλησία σε αυτό τον πλανήτη.

Εντάξει τώρα θα μπορούσα να γράψω ότι κλαίγεσαι εσύ και ψιλό διαστρεβλώνεις και ολίγον το νόημα του ποστ μου. Το like που είχες κάνει εκεί χωρίς να χάσεις χρόνο, προσωπικά μου έδειχνε πόσο ειλικρινές ήταν το πρώτο σου ποστ, περί σοβαρού ενδιαφέροντος για τις απόψεις της... άλλης πλευράς. Στο έγραψα άλλωστε και δεν σου είπα πουθενά ότι θα πρέπει να ντρέπεσαι.

Όσον αφορά το αν το αφαίρεσες ή όχι, εγώ το είδα στο post, μετά έλλειπε και μετά ξανά ήταν εκεί. Αν δεν το αφαίρεσες ποτέ, τότε μπορεί να παίχτηκε κάτι άλλο. Δεν το έβγαλα από το μυαλό μου πάντως.

Όσο για το video, δώσε πράμα, δώσε. Σιγά, λες να στεναχωρηθώ που με επιβεβαιώνεις;

Υ.Γ. Αν η συζήτηση γίνεται μόνο ανάμεσα σε συγκεκριμένα μέλη, ας μας ενημερώσεις με μια λίστα των μελών αυτών.

Υ.Γ. 2 Αν κάποιος λέει ότι είδε μια εικόνα που κλαίει δεν σημαίνει ότι θα πρέπει να τον πάρουμε οπωσδήποτε στα σοβαρά και αντίστοιχα αν κάποιος πει ότι τον απήγαγαν εξωγήινοι δεν πάει να πει ότι θα πρέπει να τον πάρουμε οπωσδήποτε στα σοβαρά.

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

1) Εντάξει τώρα θα μπορούσα να γράψω ότι κλαίγεσαι εσύ και ψιλό διαστρεβλώνεις και ολίγον το νόημα του ποστ μου. Το like που είχες κάνει εκεί χωρίς να χάσεις χρόνο, προσωπικά μου έδειχνε πόσο ειλικρινές ήταν το πρώτο σου ποστ, περί σοβαρού ενδιαφέροντος για τις απόψεις της... άλλης πλευράς. Στο έγραψα άλλωστε και δεν σου είπα πουθενά ότι θα πρέπει να ντρέπεσαι.

Όσον αφορά το αν το αφαίρεσες ή όχι, εγώ το είδα στο post, μετά έλλειπε και μετά ξανά ήταν εκεί. Αν δεν το αφαίρεσες ποτέ, τότε μπορεί να παίχτηκε κάτι άλλο. Δεν το έβγαλα από το μυαλό μου πάντως.

2) Όσο για το video, δώσε πράμα, δώσε. Σιγά, λες να στεναχωρηθώ που με επιβεβαιώνεις;

3) Υ.Γ. Αν η συζήτηση γίνεται μόνο ανάμεσα σε συγκεκριμένα μέλη, ας μας ενημερώσεις με μια λίστα των μελών αυτών.

1) Δυστυχώς ή ευτυχώς αυτή είναι η πραγματικότητα σε πολύ μεγάλο βαθμό. Προφανώς υπάρχουν και σοβαροί θρησκευόμενοι, αλλά δεν είναι η πλειοψηφία σε καμία περίπτωση.

2) Το video σε επιβεβαιώνει; :hmm: Όπως λέω και παραπάνω, είναι ή δεν είναι έτσι η πλειοψηφία; Αν επιμένεις να το αγνοείς, πάσο.

3) Έφερα ένα παράδειγμα για το πόσο ωραία και σοβαρά μπορεί να εξελιχθεί η συζήτηση αντί να αναλωνόμαστε σε τσακωμό.

Επίσης ας δούμε λίγο τι λέει η Βίβλος.

Όλοι οι άνθρωποι προέρχονται από τον Αδάμ και την Εύα. Οι οποίοι έκαναν μόνο γιους. :confused:

Ζητάς από τον Αδάμ και την Εύα να ακολουθήσουν ένα κανόνα ο οποίος χρειάζεται γνώση του σωστού και του λάθους, χωρίς να τους έχεις δώσει τη γνώση του σωστού και του λάθους.

Οι άνθρωποι συμπεριφέρονται ανάρμοστα από αυτό που τους όρισε ο θεός. Τους καταστρέφει όλους με κατακλυσμό.

Μπορείς επίσης να δεις στη Βίβλο πόσους σκοτώνει ο Θεός και πόσους ο διάβολος.

Καλώς ή κακώς τέτοια και άλλα πολλά λέει η Βίβλος. Εγώ δεν υπάρχει περίπτωση να κάτσω να πιστέψω σε τέτοια πράγματα. Όπως επίσης θεωρώ ότι ο άνθρωπος είναι ικανός να καταλάβει με σωστή παιδεία τι είναι καλό και τι κακό, χωρίς να απειλείται από ένα μέρος με φωτιά όπου καίγεται αιώνια.

Έγινε επεξεργασία από victor
Link to comment
Share on other sites

Ας γράψω κι εγώ στο Thread πριν κλειδώσει :p

Αρχικά να πω ότι ο καθένας μπορεί να πιστεύει σε ότι θέλει και κανείς δε μπορεί να του το απαγορέψει.

Εγώ προσωπικά δε πάω και πολύ συχνά στην εκκλησία, αλλά κι όταν πάω, πάω γιατί πάμε οικογενειακώς. Ωστόσο, πιστεύω, όχι όμως απαραίτητα στο Θεό. (Αυτή την περίοδο απλώς το αποκαλώ έτσι, γιατί δε ξέρω πως να το πω)

Αυτό, όμως δε με κάνει να εξαρτώμαι από τη πίστη μου για τις πράξεις μου και να στηρίζω όλη μου τη ζωή στο υπερφυσικό.

Πιστεύω πως κάτι ευθύνεται για τη δημιουργία των πάντων και κανείς δε μπορεί να το απορρίψει ούτε να το επιβεβαιώσει αυτό. Άλλοι μπορεί να πουν ότι είναι ο Θεός, άλλοι (πχ. οι φυσικοί) μπορεί να πουν ότι είναι κάποια σωματίδια. Κανείς όμως δεν έχει δει κανένα από τα δύο, ούτε το Θεό ούτε τα σωματίδια.

Δε βλέπω όμως πολλούς να παρεξηγούν τους φυσικούς. Είναι όμως πολλοί περισσότεροι εκείνοι που παρεξηγούν αυτούς που πιστεύουν βαθιά στο Θεό. Γιατί γίνεται αυτό, όμως;

Εγώ θα το στηρίξω στο εξής. Οι φυσικοί μπορεί να πιστεύουν σε κάτι, αλλά ψάχνουν να βρουν αποδείξεις για αυτό. Αντίθετα αυτοί που βασίζονται στη θρησκεία, δε ψάχνουν, απλώς πιστεύουν τα λεγόμενα κάποιων ανθρώπων που έζησαν ή παρατήρησαν κάτι το υπερφυσικό. Πχ. Αν δεν είχε καταγραφεί η ανάσταση του Χριστού δε θα υπήρχε ο Χριστιανισμός σαν θρησκεία. Θα είχαν, όμως, δημιουργηθεί άλλες, πάνω στην προσπάθεια του ανθρώπου να εξηγήσει τα ανεξήγητα.

Έτσι πιστεύω πως θα έπρεπε να αλλάξει αυτό που ακούγετε πολύ συχνά, το "πίστευε και μη ερεύνα", σε "πίστευε και ερεύνα".

Βέβαια υπάρχει και η εκδοχή της παράφρασης της φράσης με την πάροδο των χρόνων...

Anyway, νομίζω δεν έχω απαντήσει ακόμα στην ερώτηση του victor...

Εγώ γιατί πιστεύω στο Θεό ε;

Εγώ πιστεύω σε κάτι το οποίο αποκαλώ Θεό, γιατί πρέπει με κάποιο τρόπο να εξηγήσω κάποια πράγματα. Ωστόσο μεγαλώνοντας έχω αποβάλει σχεδόν όλες τις ανθρώπινες ιδιότητες που του έχει δώσει η εκκλησία (τιμωρός κτλ.) και έχω παραμείνει σε αυτό το ανεξήγητο, το υπερφυσικό, την αιτία των πάντων. Αν κάποιος έχει αποδείξεις ότι δεν υπάρχει ο "Θεός", αλλά υπάρχει κάτι άλλο (και εννοείτε πως έχει αποδείξεις για αυτό), ας μου το πει και εγώ απλά θα δώσω καινούριο όνομα σε αυτό που πιστεύω.

Κλείνοντας, γιατί νομίζω πως έχω γράψει πολλά...

Λογικά, κάτι υπήρχε που δημιούργησε το σύμπαν όπως το βλέπουμε σήμερα. Ήταν το BigBang (σωματίδια), ο Θεός - πλάστης, δε ξέρω με σιγουριά (και κανείς νομίζω). Σε αυτό όμως που δε πρέπει να πέσουμε στην παγίδα είναι το Infinite loop του τι υπήρχε πριν. Δηλαδή σε ερωτήσεις του στυλ:

Πριν τα σωματίδια τι υπήρχε; Ποιος τα δημιούργησε;

Πριν το Θεό τι υπήρχε; Ποιος τον δημιούργησε;

Η απάντηση η δική μου σε αυτό είναι ότι κάτι υπήρχε από τη αρχή του χρόνου, ή καλύτερα σε αρνητικό χρόνο. Ήταν τα σωματίδια (Ήταν αυτοδημιούργητα; ); Ήταν ο Θεός (Ήταν αυτοδημιούργητος; ); Πάλι δε ξέρω και μάλλον δε πρόκειται να το μάθω στη ζωή μου, γιατί είμαι πολύ "μικρός" μπροστά σε αυτό που αποκαλούμε σύμπαν...

PS. Πονοκεφάλιασα :hang3:

Έγινε επεξεργασία από papajim
Link to comment
Share on other sites

.......

Σε προηγούμενο post έγραψα ότι συνήθως συγκρατούμε στο μυαλό μας τα αρνητικά αυτού πουν απλά δεν χωνεύουμε. Αυτό που λες ότι οι σοβαροί θρησκευόμενοι είναι μειοψηφία προσωπικά το θεωρώ λάθος. Άλλωστε ακόμα και σε αυτό το "σοβαροί", το ποιους δηλαδή θεωρούμε σοβαρούς, συνήθως δεν είμαστε αντικειμενικοί.

Γενικά έχεις βγάλει ήδη συμπεράσματα οπότε τι συζητάμε; Όταν ήδη χαρακτηρίζεις του υπόλοιπους μη-σοβαρούς που αγνοούν αυτά που εσύ θεωρείς αλήθειες, η συζήτηση έχει τελειώσει πριν καν αρχίσει.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν κάθεσαι να αντικρούσεις αυτά που λέω; Αν τα λέω λάθος, επιχειρηματολόγησε. Αυτό που κάνεις στα τελευταία ποστ είναι να λες ότι έχω προαποφασίσει, σε επιβεβαιώνω και άλλα τέτοια γραφικά (ετσι θα τα χαρακτήριζα εγώ). Χωρίς να συμμετέχεις με επιχειρήματα και απόψεις λες ότι λες. Είσαι έξω από το χορό. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί αρνείσαι πεισματικά να συζητήσεις.

Με όλη την καλή διάθεση.

Ελπίζω πως δε θα παρεξηγήσεις και αυτό.

ΥΓ. Η συζήτηση δε γίνεται για να πείσω εγώ εσένα ή εσύ εμένα. Γίνεται για να αντιπαραβάλουμε απόψεις. Με το τελευταίο επιχείρημα ότι έχω προαποφασίσει νομίζω ότι εστιάζεις ολικώς στο πρώτο (να αλληλοπειστούμε).

Έγινε επεξεργασία από victor
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=9381]papajim[/MENTION]

Δεν ισχυρίζομαι ότι ξέρω κάτι για το τι έγινε πριν από τη δημιουργία του σύμπαντος. Το αφήνω στην επιστήμη να το ανακαλύψει και να το εξακριβώσει. Δεν προτίθεμαι να πιστέψω σε κάτι αν αυτό δεν αποδειχθεί. Υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε πολλές για το τι θα μπορούσε να έχει συμβεί. Δεν είναι κακό. Μπορεί να είναι σωματίδια. Μπορεί να είναι εξωγήινοι. Μπορεί να είναι οτιδήποτε. Όλα αυτά είναι υποθέσεις. Είσαι διατεθιμένος να πιστέψεις σε κάτι από αυτά; Αν ναι καλώς. Αν όχι γιατί να πιστεύεις στο Θεό ή σε κάποια ανώτερη δύναμη; Άλλο είναι να θεωρείς ότι μπορεί να υπάρχει ή να κάνεις σκέψεις για την προέλευση του κόσμου και άλλο να πιστεύεις σε κάτι για το οποίο δεν έχεις ούτε στοιχεία ούτε αποδείξεις.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.