Jump to content



Βιβλία - Προτάσεις, Αξιόλογα, Προσφορές (BookLab)


vic

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • Replies 107
  • Created
  • Last Reply

Τελειωσα τη σειρα ''Το τραγουδι της φωτιας κ του παγου" νταξει απλα δεν υπαρχουν τα βιβλια. Το μονο που φοβαμαι ειναι μην παθει τπτ ο Martin κ δεν προλαβουμε να διαβασουμε τα 2 επομενα...να τον εχουν καλα οι επτα μεχρι να τα τελειωσει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αρχαία Ελληνική Θρησκεία (Burkert Walter)

Έργο ζωής, να το έχει καθείς ενδιαφερόμενος στη βιβλιοθήκη του.

Το βιβλίο είναι κορυφαίο από κάθε άποψη. Ο συγγραφέας πρέπει να είναι ένα τέρας γνώσεων με ατέλειωτη βιβλιογραφική εμπειρία. Η μετάφραση στα ελληνικά και η επιμέλεια είναι η καλύτερη που συνάντησα ποτέ μου. Με σωστή ορθογραφία - ορθοτονία (πολυτονική).

Πλωτίνος Ροδοκανάκης – Ένας Έλληνας Αναρχικός (Τέος Ρόμβος)

Στο link θα βρείτε το βιβλίο σε μορφή pdf για να το κατεβάσετε δωρεάν, καθώς και όλα τα βιβλία του Ρόμβου, νόμιμα από τον ίδιο!

Πρόκειται για ένα πολύ ενδιαφέρον βιβλίο με τον Τέο να φαντάζει η σκιά του Πλωτίνου, να τον ακολουθεί όπου πάει και σε ότι κάνει... Και αυτό μου άρεσε πολύ. Μου άρεσε επίσης το πνεύμα του Πλωτίνου, όπως το εξέλαβα απ' το βιβλίο. Ένας αναρχικός, σχεδόν άγνωστος στην Ελλάδα, πολύ γνωστός και αγαπητός όμως στο Μεξικό.

Να σημειώσω ότι ήταν εξάδελφος του Εμμανουήλ Ροϊδη και μέσ' το βιβλίο αναφέρονται και συζητήσεις τους.

Ίδε ο άνθρωπος - Φ. Νίτσε

Αλλιώς, ecce homo

Ίσως ο μόνος άνθρωπος που με εκφράζει απολύτως σε όλα. Ο μόνος με τον οποίο θα μπορούσαμε να πούμε ότι "συμφωνώ". Για εμένα ο κατεξοχήν αναρχικός, ο πιο αληθινός και ειλικρινής αναρχικός, πέρα από κάθε αρχή είτε της εξουσίας είτε της παγιωμένης "αναρχίας", όπως εκφράστηκε απ' τους Κοινωνιστές που και αυτοί συστηματικοί ήταν, ας μη γελιώμαστε (Σαιντ Σαϊμον, Προυντον κ.α). Ο άνθρωπος δεν ασχολήθηκε να βρει την "ιδανική πολιτεία", αποτέλεσε όμως παιδαγωγό της λευτεριάς.

Το βιβλίο είναι το τελευταίο και το αυτοβιογραφικό του.

Τζ. Ρ. Ρ. Τόλκιν - Οι Επιστολές

354 επιστολές του Τόλκιν προς εκδότες, φίλους, συναδέλφους, αναγνώστες κ.ά.

Εμπεριέχονται ενδιαφέρουσες πληροφορίες για τα έργα του, πώς ξεκίνησαν, οι αλλαγές που υπέστησαν και άλλα πολλά. Must για τους λάτρεις του.

Αυτά για τώρα, τελείωσε η εξεταστική ευτυχώς και έχω καιρό για διάβασμα. ;)

Check:

ΔΩΡΕΑΝ ΚΑΙ ΦΘΗΝΑ ΒΙΒΛΙΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Η Εγκληματική ιστορία του Χριστιανισμού - Karlheinz Deschner

Είχε κάποια έγκυρα στοιχεία, αλλά ήταν ένα χάλι βιβλίο, ενός καθαρά κολλημένου αντί-χριστιανού κι όχι ουδετέρου επιστήμονα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τελείωσα το Hobbit. Έτσι, μόλις βγουν οι ταινίες θα μπορώ και εγώ να λέω πόσο καλύτερο είναι το βιβλίο και πόσο απέχουν από αυτό σε σημαντικά θέματα όπως τι ακριβώς φαγητό έτρωγε ο Bilbo, σαν όλους τους αυτούς τους book hipsters.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Εχω καιρό να πάρω βιβλίο... αλλα 27€ ειναι ακριβά για 1000 σελίδες;

Όταν το αγγλικό έχει 10,79 A Game of Thrones - Public.gr: βιβλία & comics, μουσική & ταινίες, gadgets & παιχνίδια, computers & gaming, κινητά & ψηφιακά, ήχος & εικόνα , ναι είναι ακριβό.

Για να μη πούμε πόσο έχει στο amazon.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για να διευκρινίσω κάτι στις τιμές των βιβλίων.

Τα βιβλία επάγονται στον νόμο της ενιαίας τιμής βιβλίου. Με απλά ελληνικά: Αν το βιβλίο που θέλετε να αγοράσετε δεν έχει κλείσει 2 χρόνια απο την ημερομηνία έκδοσής του δεν μπορεί ο βιβλιοπώλης να το δώσει με μεγαλύτερη έκπτωση απο το 10%.

Το παραπάνω βιβλίο λοιπόν πωλείται 26,90 -10%=24,21 γιατί εκδόθηκε Ιούνιο του 2011.

Δεν παίζει λοιπόν το ακριβά το έχουν σε βιβλία διετίας. Οι τιμές είναι de facto.

Απο την διετία και μετά ανάλογα τον βιβλιοπώλη και τις εκπτώσεις που παίρνει από τον εκάστοτε εκδότη, θα πάρετε και την ανάλογη έκπτωση :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.