Jump to content



Βιβλία - Προτάσεις, Αξιόλογα, Προσφορές (BookLab)


vic

Recommended Posts

πονεμένη ιστορία τα βιβλία στην ελλάδα. έχουνε πάει όλα στα 15-20 ευρώ τουλάχιστον, ενώ τα αντίστοιχα αγγλικά είναι στη μισή τιμή. αδυνατώ να πιστέψω ότι είναι τόσο μεγάλο το κόστος της μετάφρασης. και μετά παραπονιούνται γιατί πέφτει η ζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 107
  • Created
  • Last Reply

Χαλίλ Γκιμπράν - Ο προφήτης & Ο Κήπος του Προφήτη

Ένα καλό βιβλίο για τα βράδια πριν κοιμηθούμε. Όχι πολύ δύσκολο, δίνει ποιητική ερμηνεία στα πράγματα της ζωής. Το συνιστώ σε όσους έχουν διαβάσει Νίτσε και θέλουν κάτι πιο ελαφρύ όμως. Εξάλλου, ο Λιβανέζος συγγραφέας είναι βαθύτατα επηρεασμένος απ' τον προφήτη Ζαρατούστρα.

Στο βιβλίο γίνεται αισθητό και το στοιχείο του Θείου, χωρίς δοξολογίες βέβαια!

Πάμε για κανένα ιστορικό βιβλίο τώρα...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το Σιλμαρίλλιον, του Τόλκιν

ο κόσμος που ξέρουμε (και που δεν ξέρουμε) του Αρχοντα των Δακτυλιδιών, από την αρχή όμως, με αρκετές λεπτομέρειες που μόνο ο Τόλκιν ξέρει να αποδίδει με αυτό τον τροπο.

το προτείνω για διακοπές λόγω των φοβερών περιγραφών σε ύφος - βάθος. Θέλει οπωσδήποτε καθαρό μυαλό.εγω θα του έβαζα 8/10.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλη την παρέα, καλό μήνα και καλώς σας βρήκα.

Είπα να ξεκινήσω από εδώ να ποστάρω, μιάς και βρήκα πολύ ενδιαφέρον το θέμα, όπως και κάποιες προτάσεις.

Αγαπημένο μου βιβλίο είναι το "Ελευθερία. Η αρχή και το τέλος" του σπουδαίου Ινδού φιλοσόφου Krishnamourti Jiddou.

Σας το προτείνω ανεπυφύλακτα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θέλω να αγοράσω τα βιβλία από το game of thrones... βλέπω στο άμαζον συλλογές με 4 η 5 η 6 βιβλία αλλά δεν έχω καταλάβει ποια είναι η διαφορά μεταξύ τους. Σε κάποια μια ιστορία είναι χωρισμένη σε 2 βιβλία

Ξέρει κάποιος να εξηγήσει? πχ ποια η διαφορά

[ame=http://www.amazon.co.uk/George-Martin-Song-Books-Collection/dp/B005DRNB1K/ref=sr_1_18?s=books&ie=UTF8&qid=1339755089&sr=1-18]George R. R. Martin A Song of Ice and Fire 6 Books Collection Pack Set RRP: £69.95 A Feast for Crows, A Storm of Swords: Blood and Gold: , A Storm of Swords: Steel and Snow: Part 1 of, A Clash of Kings, A Game of Thrones, A Dance With Dragons Hardcov[/ame]

[ame=http://www.amazon.co.uk/Song-Ice-Fire-Volumes-1-5/dp/0007477155/ref=sr_1_4?s=books&ie=UTF8&qid=1339755069&sr=1-4]A Song of Ice and Fire - Volumes 1-5 Box Set: Amazon.co.uk: George R. R. Martin: Books[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να αγοράσω τα βιβλία από το game of thrones... βλέπω στο άμαζον συλλογές με 4 η 5 η 6 βιβλία αλλά δεν έχω καταλάβει ποια είναι η διαφορά μεταξύ τους. Σε κάποια μια ιστορία είναι χωρισμένη σε 2 βιβλία

Ξέρει κάποιος να εξηγήσει? πχ ποια η διαφορά

George R. R. Martin A Song of Ice and Fire 6 Books Collection Pack Set RRP: A Feast for Crows, A Storm of Swords: Blood and Gold: , A Storm of Swords: Steel and Snow: Part 1 of, A Clash of Kings, A Game of Thrones, A Dance With Dragons Hardcov

A Song of Ice and Fire - Volumes 1-5 Box Set: Amazon.co.uk: George R. R. Martin: Books

Φιλε μου δεν αλλαζει κατι απο οσο ξερω απλα τα βιβλια στις πιο νεες τους εκδοσεις τα εχουν χωρισει σε δυο τομους (A STORM OF SWORDS, A DANCE WITH DRAGONS) μαλλον γιατι ειχε επιτυχια η σειρα....δηλαδη κερδος ;)

Το δευτερο λινκ με την προπαραγγελεια ψηνόμαι να το παρω κ εγω το πακετακι σε σουπερ τιμουλα..:smoke::smoke::smoke:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

ΕΓΚΛΗΜΑ ΚΑΙ ΤΙΜΩΡΙΑ

ΦΙΟΝΤΟΡ ΝΤΟΣΤΟΓΙΕΦΣΚΙ

Περιγραφή

Ξεκινώντας από ένα έγκλημα για το οποίο υπεύθυνη είναι η ίδια η κοινωνία, ο Ντοστογιέφσκι, στο πρόσωπο του θύτη, που είναι συγχρόνως και θύμα, προβάλλει την υπαρξιακή του αγωνία σε έναν κόσμο ζοφερό.

Με το «Έγκλημα και τιμωρία» ο συγγραφέας θέτει ενώπιόν μας το υπαρξιακό πρόβλημα:

Ο φοιτητής Ρασκόλνικωφ, που έγινε δολοφόνος διαμαρτυρόμενος για την κοινωνική αδικία και καταγγέλοντάς την, προβληματίζεται αν σε τελευταία ανάλυση είναι ο ίδιος εγκληματίας, τη στιγμή που όσοι κάνουν τους πολέμους ευθύνονται για εκατομμύρια θανάτους σε όλο τον κόσμο...

Η ψυχολογική ανάλυση του ήρωα από το μεγάλο Ρώσο συγγραφέα δίνει στο έργο βάθος και ο προβληματισμός του το καθιστά διαχρονικό. Δίκαια θεωρείται ένα από τα μεγάλα μυθιστορήματα της παγκόσμιας λογοτεχνίας και διδάσκεται σε πολλές σχολές Ψυχολογίας πανεπιστημίων του σύγχρονου κόσμου.

Link to comment
Share on other sites

.:BiblioNet : Η μαγεία της πραγματικότητας

Το πηρα πριν λιγο καιρο, ειμαι στην μεση περιπου και ειναι απλα απιστευτο

το βιβλιο ειναι κορυφη...

και θα προτείνω κι εγώ ενα που ειναι ισως το καλυτερο μου....

Ubik

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.