Jump to content



Βιβλία - Προτάσεις, Αξιόλογα, Προσφορές (BookLab)


vic

Recommended Posts

Ίσως ξεχωρίσετε κάτι που να σας ενδιαφέρει σε βιβλία, κομικς, ταινίες, παιχνίδια κλπ

KATEVASMATA: Βιβλία

Δεν θα σας αρέσουν όλα, αλλά κάποια έργα που δεν πωλούνται έχουν ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Replies 107
  • Created
  • Last Reply

Φίοντορ Ντοστογιέφσκι - Αδελφοί Καραμαζώφ

Περιττεύουν τα λόγια για το ταλέντο του συγγραφέως. Απλώς οι ελληνικές μεταφράσεις είναι τόσο άθλιες που το παίρνω χαμπάρι χωρίς καν να ξέρω Ρώσικα. Τα οποία σε ένα δύο χρόνια ενδιαφέρομαι να ξεκινήσω, μιας και η λογοτεχνική αξία της Ευρώπης γυρίζει γύρω από τη Ρωσία. Πάντως να 'ναι καλά οι μεταφράσεις που σε αηδιάζουν και σε βάζουν στο δρόμο για καινούριες γλώσσες. Μετά από 2-3 βιβλία Νίτσε στα ελληνικά αποφάσισα να συνεχίσω για δεύτερο πτυχίο στα γερμανικά και να τα θυμηθώ για να διαβάζω αυτούσιο το έργο. :sarcastic:

Νίτσε - Η φιλοσοφία στην τραγική εποχή των Ελλήνων

Μικρό, προσιτό για το ευρύ κοινό στην κατανόηση και ενδιαφέρον αν μη τι άλλο!

Επίκουρος - Κύριαι Δόξαι

Μικρό, αλλά όχι προσιτό. Θες, δηλαδή, και κάποιο μπαστούνι. Το διάβασα πριν ένα μήνα και ευτυχώς φέτος έχουμε Επικούρεια Φιλοσοφία στο εξάμηνο, οπότε "αποκρυπτογραφώ".

Μιγκουέλ ντέ Σαλαμπέρτ - Εσωτερική Εξορία

Δυνατό βιβλίο. Πρόκειται για μια αυτοβιογραφική εξομολόγηση των παιδικών και εφηβικών χρόνων του Ραμόν, ενός νεαρού ο οποίος ουσιαστικά καταγγέλει την κοινωνία της φρανκικής Ισπανίας μετά τον εμφύλιο.

Jacqueline de Romilly - Η ηπιότητα στην αρχαία ελληνική σκέψη

Αρκετές πληροφορίες, αλλά και παράπληροφορίες - όπως τουλάχιστον υποπτεύομαι -. Θα ρωτήσω και κάποιον ειδικό. Μάλλον φιλοσοφικό και όχι επιστημονικό εργαλείο για το συγκεκριμένο θέμα το εν λόγω βιβλίο.

Ήταν και μεγάλο πανάθεμα.

Εμίλ Ζολά - ΚΑΤΗΓΟΡΩ

Γνωστό αριστούργημα. Δεν θα πω πολλά, είναι γροθιά ολόκληρη στην γαλλική ψευτοδημοκρατία.

Ισμήνη Καπάνταη - Το άλας της Γης

Μαθήτρια ενός αγαπημένου μου συγγραφέα, οπότε είπα να δω τί ψάρια πιάνει. Δεν μου άρεσε.

Ήταν μικρό ευτυχώς.

:book:

Τα προτείνω όλα, αφού κιόλας κανένα δεν ξεπερνάει τα 10 ευρώ. Τα περισσότερα είναι γύρω στα ~4-6.

Να 'ναι καλά τα παλαιοβιβλιοπωλεία.

Link to comment
Share on other sites

Παίζει να έχει διαβάσει κανείς αυτό;

[ame=http://www.amazon.co.uk/dp/0340957476/ref=pe_221811_32564151_pd_re_dt_dt1]Mnemonics and Study Tips for Medical Students, Second Edition: Two Zebras Borrowed My Car Hodder Arnold Publication: Amazon.co.uk: Khalid Khan: Books[/ame]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Χρόνια πολλά κι από εμένα!

[MENTION=6133]honda22[/MENTION], πολύ καλά βιβλία αυτά που έβαλες, τα πήρα κι εγώ -μεταξύ άλλων- για δώρα σε φίλους, τώρα τα Χριστούγεννα.

Και btw, σε τιμή αρκετά καλύτερη!

(P/B) THE LOST SYMBOL / BROWN DAN

ΚΩΔΙΚΑΣ DA VINCI / BROWN DAN

Τελικά απ' ότι -για μια ακόμα φορά- φαίνεται, το συγκεκριμένο βιβλιοπωλείο, δεν θα πρέπει να το ξεχνάμε όταν ψάχνουμε!

Και μάλιστα, αν η παραγγελία είναι πάνω από 30 Ε -όπως η δική μου- η αποστολή είναι δωρεάν!!!

Καλό διάβασμα λοιπόν και ....Χρόνια Καλά!!!!

Link to comment
Share on other sites

Όντως, καλές τιμές!

Αν τα αγόραζα online θα τα έπαιρνα κανά 2 ευρώ φθηνότερα στο σύνολο αλλά άργησα να ψωνίσω φέτος και αναγκαστικά τα πήρα από το κατάστημα.

Καλή χρονιά και από εμένα και καλό διάβασμα.

Link to comment
Share on other sites

Όντως, καλές τιμές!

Αν τα αγόραζα online θα τα έπαιρνα κανά 2 ευρώ φθηνότερα στο σύνολο αλλά άργησα να ψωνίσω φέτος και αναγκαστικά τα πήρα από το κατάστημα.

Καλή χρονιά και από εμένα και καλό διάβασμα.

Από ότι ξέρω, η έκπτωση στην Πολιτεία ισχύει αδιακρίτως του τρόπου που θα πάρεις το βιβλίο.

Όσο για το διάβασμα να 'σαι καλά, αλλά πες και κάνα τρόπο να βάλουμε μερικές ώρες παραπάνω στην ημέρα!!

:wall:

:thank_you2:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

http://www.vrahokipos.net/old/pdf/Krokanthropoi.pdf

Θα ηθελα να το εχω στη βιβλιοθηκη μου.

Δεν θελω να το αγορασω ομως γιατι ο ιδιος ο Νικολας δεν ηθελε να εκδοθει αυτο το βιβλιο.

Link to comment
Share on other sites

Έφτασα και γω στη μέση του 5ου βίβλιου της song of ice and fire σειράς. Διάβασα μετά ότι το επόμενο σε κάνα-2 χρονάκια, και πάτησα pause. Very nice, very nice.

Μπορούμε να βρούμε τη Θεία Κωμωδία σε pdf στα νέα ελληνικά; (δεν έχει copyrights)

Ξέθαμα λίγο, αλλά τέλως πάντων: Άμα δε τα έχεις διαβάσει ακόμα, σου συστήνω να διαβάσεις κάποια έκδοση με σχολιασμό, αλλά να αποφύγεις την ελληνική μετάφραση. Ακόμα και αυτή του Καζατζάκη. Βρες την αγγλική του Anthony Esolen (έχει και πολύ όμορφα illustrations και commentary) ή της Jean Hollander άμα δε σε πειράζει η ακρίβεια του "στύλ" του ποιήματος.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ξέθαμα λίγο, αλλά τέλως πάντων: Άμα δε τα έχεις διαβάσει ακόμα, σου συστήνω να διαβάσεις κάποια έκδοση με σχολιασμό, αλλά να αποφύγεις την ελληνική μετάφραση. Ακόμα και αυτή του Καζατζάκη. Βρες την αγγλική του Anthony Esolen (έχει και πολύ όμορφα illustrations και commentary) ή της Jean Hollander άμα δε σε πειράζει η ακρίβεια του "στύλ" του ποιήματος.

Έχω την αγγλική έκδοση του Wordsworth Classics of World Literature σε μετάφραση του Henry Francis Cary, η οποία "αρχαΐζει", αν μπορώ να το χαρακτηρίζω έτσι, κάτι το οποία την καθιστά δύσκολη. Οπότε προτείνεις τη μετάφραση του Esolen που διαβάζεται ευκολότερα;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μόλις τελείωσα το δεύτερο βιβλίο του Game of Thrones (A Clash of Kings).Πολύ ωραίο με μεγάλες διαφορές απο την τηλεοπτική σειρά.Αξίζει να το διαβάσει κάποιος.

Και τώρα έρχεται το τρίτο..!!:drool::jump:

Link to comment
Share on other sites

Στα Αγγλικά το διαβάζεις;

Είχα πάρει το boxset από τα lightning deals του amazon, αλλά μόλις είδα πόσο ήταν το κάθε βιβλίο και πόσο μικρά γράμματα είχε, το άφησα για αργότερα... :p

Λέω να ξεκινήσω το "Ο Τελευταίος Ναΐτης".

Το έχει διαβάσει κανείς;

Link to comment
Share on other sites

Ναι στα Αγγλικά τα διαβάζω και μπορώ να πω δεν είναι τόσο δύσκολα οσο νόμιζα αρχικά.

Θα παραγγείλω απο το amazon το boxset με τα 35 Ευρώ σε λίγο καιρό γιατί μέχρι τώρα τα διάβαζα μεσω kindle στο laptop.

Ξεκίνησα είδη το τρίτο και θέλω να το τελειώσω πριν ξεκινήσει η τρίτη σεζόν.:book:

Ξέρουμε αν το τρίτο βιβλίο θα χωριστεί σε δυο σεζόν ή oχι;

Link to comment
Share on other sites

http://www.vrahokipos.net/old/pdf/Krokanthropoi.pdf

Θα ηθελα να το εχω στη βιβλιοθηκη μου.

Δεν θελω να το αγορασω ομως γιατι ο ιδιος ο Νικολας δεν ηθελε να εκδοθει αυτο το βιβλιο.

Μέγα λάθος.

Είμαι ο πρώτος που διάβασε τη beta απ' τα χέρια του και έγραψα μάλιστα και διορθώσεις με το χέρι σε κάτι που με αφορούσε και χεστήκαμε γιατί του χάλασα τη μόστρα.

Ήθελε και παραήθελε να το βγάλει,άσχετα αν δεν πρόλαβε μόνος του...:baby:

Link to comment
Share on other sites

Έφτασα και γω στη μέση του 5ου βίβλιου της song of ice and fire σειράς. Διάβασα μετά ότι το επόμενο σε κάνα-2 χρονάκια, και πάτησα pause. Very nice, very nice.

Του χρόνου θα είναι έτοιμο το βιβλίο. Έχει έτοιμα τα χειρόγραφα 1500 σελίδων και διαλέγει σειρά κεφαλέων κ.λπ. Έχει γράψει ότι οι πρώτες 200 σελίδες είναι οριστικά έτοιμες. Μπορείς να διαβάζεις την σελίδα του και το blog του για πληροφορίες, που και που δίνει και κανένα κεφάλαιο από τα νέα βιβλία (George R. R. Martin's Official Website & Not A Blog).

Να ξέρεις ότι τα 2 χρόνια που λες για τον Martin δεν είναι τίποτα. Είχα διαβάσει το πρώτο βιβλίο το 1998 (δυο χρόνια μετά την έκδοση του) και μετά από 6 μήνες έβγαλε το 2ο, το 3ο κυκλοφόρησε ένα χρόνο μετά. Δηλαδή κάθε χρόνο και ένας τόμος. Ξαφνικά άρχισε να απασχολείτε με άλλα βιβλία, και έπρεπε να περάσουν 5 χρόνια για το 4ο! Έπειτα ενώ είχε, όπως και τώρα, τα χειρόγραφα δεν έκανε κάτι για την τελική έκδοση και όταν ξεκίνησε η σειρά ασχολούνταν μόνο με τα γυρίσματα. Το 5ο που διαβάζεις το έκδωσε 6 χρόνια μετά! 7 χρόνια για να κάνει το χειρόγραφο, που τελείωσε το 2004, στην τελική μορφή του βιβλίου (το 4ο και το 5ο ήταν ενιαία αλλά έγιναν 2 κομμάτια, με γεωγραφικό διαχωρισμό της εξιστόρησης, λόγο όγκου)!

Aν δεν τον πίεζαν να τελειώσει τα βιβλία πριν το τέλος της σειράς θα μπορούσες να περιμένεις άνετα 10ετία για το επόμενο.

Το καλό είναι οτι πλέον είναι συνεπής στις ημερομηνίες και τα όρια που λέει. Του είχαν φωνάξει σχεδόν όλες οι σελίδες φανς όταν έδινε συνεχώς αναβολές στο τελικό του 4ου. Από τότε τουλάχιστον είπε μια φορά πότε θα βγει το 5ο και το τήρησε και για το 6ο είχε γράψει το '11 για 3 χρόνια και πριν λίγο καιρό δήλωσε ότι σε ένα χρόνο θα είναι στα ράφια.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.