Jump to content




DJD

Recommended Posts

τελικα sometimes ο επιμενων νικα!

επεστρεψα στο ΙΚΑ με σκοπο να ρωτησω και να βεβαιωθω τουλαχιστον εαν ειχα ολα τα απαιτουμενα δικαιολογητικα ωστε να κανονισω την ολονυχτια για την επομενη μερα

(μη αγορασω τσαμπα inverter για το laptop και φαω και τζαμπα ξενυχτι γιατι μου λειπει καμια φωτοτυπια...)

Αγνοησα τα τοιχοκολλημενα Α4 και τις προτροπες των περαστικων υπαλληλων

που δηλωναν οτι "χρειαζεται αριθμος προτεραιοτητας ακομα και για τα ερωτηματα!"

και περιπου 1,5 ωρα αναμονης μετα το κλεισιμο της υπηρεσιας

καταφερα και υπεβαλα τελικα το ερωτημα

στη 1 και μοναδικη υπαλληλο που εξυπηρετουσε το τμημα μητρωου ή οποια απαντησε επιτοπου και προχωρησε αμεσα και στην διεκπεραιωση!

For the record, το counter της αιθουσας εδειχνε οτι σημερα εξυπηρετηθηκαν 79 μολις ατομα

(+2/3 παραμενοντες σαν κι εμενα)

Δεν χρειαζεται να αναφερω οτι η αισθηση πληροτητας και ικανοποιησης που ενιωσα στιγμιαια στο γκισε

ειχε επισκιαστει ολοκληρωτικα απο την απογοητευση για την καταντια οργανισμων και υποκαταστηματων σαν το ΙΚΑ Καλλιθεας, μεχρι να φτασω στην εξοδο

Αναρωτιεμαι πότε θα σκασει καποιος αγανακτισμενος πολιτης

(που πιθανοτατα εχει χασει 3-4 μεροκαμματα για να καταφερει να βγαλει ακρη)

ζωσμενος με τπτ γκαζακια ή με καμια καραμπινα και θα παρει κοσμο μαζι του

Link to comment
Share on other sites

Αναρωτιεμαι πότε θα σκασει καποιος αγανακτισμενος πολιτης

(που πιθανοτατα εχει χασει 3-4 μεροκαμματα για να καταφερει να βγαλει ακρη)

ζωσμενος με τπτ γκαζακια ή με καμια καραμπινα και θα παρει κοσμο μαζι του

Κι εγώ το ίδιο, αλλά εκτός από ελάχιστες εξαιρέσεις, μάλλον με την απορία θα μείνουμε...

Link to comment
Share on other sites

καλώς σας βρήκα παίδες...γύρισα χτες από τις διακοπές μου...fully recharged and ready to be washed over with sk@t@ for the next year!

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=3wlUPf9PZpY]Sak noel - Loca people (Official Video) - YouTube[/ame]

Link to comment
Share on other sites

To videακι το έβαλα επειδή έχει σκηνές από Βαρκελώνη που πήγε ο ταβλιμπαν, δεν είναι έναυσμα για να βάλετε ξέκωλα :mamba:

επρεπε να βρεις ενα με την ελληνικη εκδοχη..."γαμωτη" ...:p

Link to comment
Share on other sites

μιας που βρήκα λίγο χρόνο, απλά θα πω ότι η πόλη ήταν φανταστική...

ήθελε κανείς να κάνει τζάμπα διακοπές; Μπορούσε...

ήθελε κανείς να κάνει χλιδάτες διακοπές; Πάλι μπορούσε...

Η Ισπανοί έχουν μια πόλη την οποία την έχουν προσέξει πάρα πολύ και εκμεταλεύτηκαν στο έπακρο ότι έργο έγινε το 1992.

Πανέμορφη, με πράσινο ΠΑΝΤΟΥ, ποδηλατόδρομους ΠΑΝΤΟΥ, μέρη για να κάνεις περίπατο παντού. Είχαν με 50 ευρό το χρόνο κόκκινα ποδηλατάκια τα οποία έπερνες από ένα σημείο και πήγαινες στο άλλο άνετα και όμορφα... Πολύ ωραία κτήρια στην Passeig de la gracia..παραλία 100 μέτρα από το μετρό...

Μειονεκτήματα

1. Σε φαγητό ήταν φτηνότεροι...Αλλά δεν ήταν ικανοποιητικές οι μερίδες τους. Μπορύσε κανείς να παίρνει το μενού της ημέρας το οποίο είχε ορεκτικό/κυρίος πιάτο/επιδόρπιο ή κρασί ή αναψυκτικό ή μπύρα το οποίο κυμαινόταν από 9 ευρό εώς 12. Χόρταινες μεν, αλλά δεν πονούσε η κοιλιά σου. Άμα ήθελες να πονέσει η κοιλιά σου παίζει να ξεπαιρνούσες το 60αρακι. Επίσης νόστιμα ήταν δεν λέω...αλλά μουσακά δεν έχουν...sorry spaniards...you lose..δώστε παιδάκια στον λάο σας...Επίσης ψήνουν της μπριζόλες με το αίμα. Πρέπει κανείς να της ζητήσει English style όπως μου είπε ο πολύ φιλόξενος ξενοδόχος. Δεν ρίσκαρα και έμεινα στα τάπας.

2. Σε διασκέδαση είναι πίσω...πήγα στην barceloneta ένα βράδυ με την ελπίδα ότι θα δω τα μαγαζιά σε full motion ακρωτήρι Style...τρίχες κατσαρές και ίσιες...έξω από αυτά (στον πεζόδρομο πάνω από την barceloneta) υπήρχαν κάτι μαύροι/πακιστανοι κλπ που μοιράζανε κουμπιά και χόρτο και οι ξένοι κουνιόντουσαν στο πεζοδρόμιο με ένα μπουκάλι στο χέρι...Βέβαια από την άλλη επιλογές για ένα ήσυχο ποτάκι είχε και μάλιστα δεν ξεπερνούσε πουθενά τα 10ευρό. Άμα ήθελε κανείς έβρισκε και μοχίτος με 5 ευρό..

Υπάρχει περίπτωση φυσικά να μην τα εντόπισα εγώ οπότε δεν παίρνω και όρκο. Αλλά πήγα στο κεντρικό σημείο της Barceloneta Με το χρυσό ψάρι και δεν βρήκα αυτό που ήθελα..

3. Καφέ δεν ξέρουν να φτιάχνουν...Ρε μάθετε τι εστί φρέντο γιατί έπινα cappucino καλοκαιριάτικα και άναβε ο κω.ος μου

Συμβουλές.

Για τάπας ένα είναι το σημείο στην Βαρκελώνη και λέγεται ciutat comtal..στην rambla catalunya...παίδες απλά respect...Εκεί φάγαμε 5 τάπας, σαλάτα και 1 μπουκάλι ισπανικό κόκκινο κρασί (το οποίο παρακαλώ πήγαινε 14 ευρό), και δώσαμε 41 ευρό σύνολο. πεντανόστιμα όλα. Παντα γεμάτο, έδινες το όνομα σου στον "μετρ" περίμενες 20-30 λεπτά στο παγκάκι στην rambla catalunya και σε φώναζαν...Οπότε φανταστείτε...Φυσικά πήγαμε και δεύτερη φορά

Για Σαγράδα Φαμίλια κλείστε εισιτήριο από το ιντερνετ. Θα γλύτώσετε την μια ώρα αναμονή στην ουρά (στον ήλιο παρακαλώ). Απλά κοστίζει 1 ευρό παραπάνω. Το ίδιο προτιμήστε και στα casa milla και Batllo. Μικρότερη η ουρά αλλά ποιος θέλει να ταλαιπωριέται (νομίζω όμως δεν έχει έξτρα ένα ευρό, δεν θυμάμαι);

Σε όποιον σας πλησιαζει να σας μιλήσει απλά πείτε no thanks...Ο ξενοδόχος μας είπε να προσέχουμε γενικά και να λέμε αυτό και να προχωράμε ότι και να λένε. (κλέφτες και dope dealers όπως ανέφερα παραπάνω)

Προτιμήστε της συγκοινωνίες για τις μετακινήσεις. έιχαν ένα εισητήριο το Τ-10 το οποίο είχες 10 διαδρομές τις οποίες μοιραζόσουνα με τον φίλο/η σου. Έκανε 10 ευρό άρα είχες 1 ευρό το εισητήριο ενώ κανονικά έκανε 2...Εμείς βολευτήκαμε με 2 από δαύτα αλλά γουσταραμε να ξεποδαριαστούμε να δούμε την πόλη στο full...

Τέλος θα πω ότι είμαστε οι ίδια φάρα όπως έπιασα συζήτηση με τον ξενοδόχο, απλά εκεί οι φόροι είναι λίγο πιο χαμηλοί (10%), όχι όμως και οι υψηλές εισφορές που έχουν οι εταιρείες για τους εργαζόμενους τους (1000 ευρώ καθαρά σημαίνουν 1500 για την εταιρεία περίπου). Έγιναν έργα καθαρά για ψήφους που δεν χρειαζόντουσαν κλπ κλπ.

Sorry για το σεντονάκι...ελπίζω να βοήθησα μελλοντικούς ταξιδιώτες.

Έγινε επεξεργασία από tavliban
Link to comment
Share on other sites

βρήκα ένα σπίτι φοβερό να νοικιάσω αλλά δεν έχει μπαλκόνι οπότε πρέπει να απλώνω μέσα στο σπίτι. έχει κανείς παρόμοια εμπειρία να μου πει;

"Φοβερό σπίτι" και "δεν έχει μπαλκόνι" δεν πάνε μαζί...

Link to comment
Share on other sites

φοβερό = φτηνό μάλλον. :p

Φίλος νοικιάζει σπίτι τριάρι με αυτόνομη είσοδο στο δρόμο (όπως οι μονοκατοικίες) 2 βήματα δίπλα από μένα με 250 το μήνα. Δεν έχει τίποτα το σπίτι, πολύ καλό και δεν είναι φοιτητής. Ζηλεύω τα μάλα, αλλά δεν έχω. :baby:

Έχω καεί από το πρωί: http://radio.mymiddleearth.com/

Έψαχνα καιρό τέτοιο...

Link to comment
Share on other sites

"Φοβερό σπίτι" και "δεν έχει μπαλκόνι" δεν πάνε μαζί...

well φοβερό για τα λεφτά του.. προσωπικά μπαλκόνι δεν χρησιμοποιώ το άπλωμα μόνο με απασχολεί

Link to comment
Share on other sites

"Φοβερό σπίτι" και "δεν έχει μπαλκόνι" δεν πάνε μαζί...

Μπαλκόνι αξίζει μόνο αν έχεις θέα στη θάλασσα. Εδώ Αθήνα ούτε καν το χρησιμοποιώ...

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk 4

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.