Jump to content



Assetto Corsa


racer

Recommended Posts

Για αρχη καλως ορισες!!
Αυτο το θεμα αφορα κυριως τεχνικα θεματα και γενικα το ιδιο το παιχνιδι (ενημερωσεις , προβληματα κλπ) Οποτε μια χαρα επελεξες το thread.
Δεν υπαρχει level entrance για τους αγωνες μας.Με τον καιρο μπαινεις και γινεσαι γρηγοροτερος , πιο σταθερος και αποκτας εμπειρια περισσοτερη σε σχεση με τους αλλους οδηγους.
Η ταχυτητα θα ερθει με πρακτις πρακτις πρακτις πρακτις.Τιποτα αλλο..Μη ψαχνεσαι για αρχη με σεταπς κλπ.θα μπερδευτεις.
Δεν υπαρχει καποιο προγραμμα εκμαθησης γιατι το καθε αυτοκινητο ειναι διαφορετικο και εχει το δικο του οδηγικο στυλ.
Το καλυτερο ειναι να εχεις βοηθητικη γραμμη ανοιχτη , να βλεπεις ποιο ειναι το σωστο πατημα και να προσπαθεις να ριχνεις τον χρονο.Αντιπαλος σου ειναι ο ιδιος σου ο εαυτος.

Υπαρχει τοολ που βλεπεις σε realtime την διαφορα απο τον γρηγοροτερο σου γυρο και ετσι μπορεις να δοκιμαζεις νεα πατηματα για να καταλαβεις αν ειναι πιο γρηγορο η οχι
Επισης μπορεις να δοκιμασεις και με το ΑΙ να συνηθισεις λιγο τα "οριακα" περασματα και να μπορεις να αποφευγεις τις στουκες στα φρεναρισματα.

Παραλληλα μπορεις να βλεπεις απο εδω http://www.radiators-champ.com/RSRLiveTiming/index.php?page=rankτους χρονους που εχουν γραφτει για να καταλαβεις που περιπου βρισκεσαι

 

το επομενο σταδιο ειναι να ερθεις στους αγωνες μας που θα μπορεις να βλεπεις αλλους οδηγους πως πανε , να τους ακολουθεις και ετσι βρισκεις τα λαθη σου η αντιστοιχα μαθαινουμε τα λαθη μας :D

 

 

Το βασικο στο online ειναι Οι κανονες αγωνιστικης συμπεριφορας + video που μπορεις να δεις εδω (Μην τρομαζεις ομως ακουγοντας κανονες.Ειναι πραγματα φυσιολογικα και οντας λογικοι , ουτε να καταστρεψουμε τον αγωνα του αλλουνου θελουμε ουτε τον δικο μας)
Μια παρεα ειμαστε και να περναμε καλα θελουμε :)

Καλως ηρθες και παλι και τα λεμε στην πιστα συντομα :)
 

 

Να μαθω να οδηγαω με συμπλεκτη τα αυτοκινητα γιατι μεχρι στιγμης παιζω μονο με paddles?

εννοειται

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

2-3 ωρες τη μερα?? τι μου θυμισες!!!

 

μια ενδιαφερουσα αρχη ισως ηταν τα κομπο που βαζουμε (τρομαρα μου βαζω και μενα μεσα) για τις κυριακες, να τα προπονεις μεσα στην εβδομαδα.

 

Σε ευχαριστω για την απαντηση!

Υπαρχει καποιο app ωστε να μπορω να βλεπω τους χρονους σας/αλλων μεσα απο το παιχνιδι μου την ωρα που παιζω ? Το Last Lap και Best Lap που δινει το AC απο μονο του μου φενεται πολυ φτωχο.

 

Να μαθω να οδηγαω με συμπλεκτη τα αυτοκινητα γιατι μεχρι στιγμης παιζω μονο με paddles?

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για την απαντηση!

Υπαρχει καποιο app ωστε να μπορω να βλεπω τους χρονους σας/αλλων μεσα απο το παιχνιδι μου την ωρα που παιζω ? Το Last Lap και Best Lap που δινει το AC απο μονο του μου φενεται πολυ φτωχο.

 

 

Καλώς ήρθες!!! Άντε να πέσει και λίγο ο μέσος όρος ηλικίας με τους παππούδες που έχουμε εδώ μεσα :p

 

Αν θες κάνε με add στο στεαμ Arkoudadis για να σου στείλω μερικά χρήσιμα app!!!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για την απαντηση!

Υπαρχει καποιο app ωστε να μπορω να βλεπω τους χρονους σας/αλλων μεσα απο το παιχνιδι μου την ωρα που παιζω ? Το Last Lap και Best Lap που δινει το AC απο μονο του μου φενεται πολυ φτωχο.

 

Να μαθω να οδηγαω με συμπλεκτη τα αυτοκινητα γιατι μεχρι στιγμης παιζω μονο με paddles?

Καλώς ήρθες Χρίστο! Και εγώ από το GT ήρθα, αν ήσουν καλός εκεί - θα είσαι και εδώ (εγώ δεν ήμουν :lol:)

Ξεκίνα να μας κάνεις φίλους στο steam και θα μπορείς να βλέπεις τους χρόνους μας σε app που έχει το παιχνίδι μέσα και ονομάζεται κάτι σε στυλ ...vs friends...

  • Steam
    teidisaris
Έγινε επεξεργασία από Aris Teidis
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για την απαντηση!

Υπαρχει καποιο app ωστε να μπορω να βλεπω τους χρονους σας/αλλων μεσα απο το παιχνιδι μου την ωρα που παιζω ? Το Last Lap και Best Lap που δινει το AC απο μονο του μου φενεται πολυ φτωχο.

 

Να μαθω να οδηγαω με συμπλεκτη τα αυτοκινητα γιατι μεχρι στιγμης παιζω μονο με paddles?

Καλώς ήρθες, δες το rsr live timing app, είναι σαν leaderbord. Αν μέσα στην εβδομάδα μπαίνεις στον σέρβερ του Greek Gatherings, μπορείς να βλέπεις τους χρόνους των άλλων εδώ:

 

http://managerdc2.rackservice.org:50299/lapstat

 

Kαλό είναι να κατεβάσεις και το ptracker app αν μπαίνεις στον σέρβερ, θα σου βγάζει τα sector times μαζί με live delta όταν τρέχεις. 

Έγινε επεξεργασία από gchristod
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@khr1s, καλωσήρθες!

 

Μην "ψαρώνεις", μπορείς να μπεις και από σήμερα στο server αρκεί να κινείσαι με ασφάλεια! Εγώ θα σου έλεγα να αποφύγεις το εντατικό offline practice και να ασχοληθείς με online sessions. Έτσι θα μάθεις πολύ πιο γρήγορα και θα το ευχαριστηθείς και παραπάνω!

 

Το μόνο που χρειάζεται να θυμάσαι είναι ότι παίζεις με άλλους ανρθώπους και όχι με AI. Να θυμάσαι να αφήνεις χώρο στα άλλα αυτοκίνητα, να μην κάνεις καμικάζι ενέργειες (divebombs) και να μην ξαναμπαίνεις στο δρόμο χωρίς να κοιτάς πρώτα στον καθρέφτη. Απλά πράγματα.

 

Τα Look left - right buttons καλό είναι να υπάρχουν πάνω στο τιμόνι για να κοιτάς γρήγορα αριστερά/δεξιά. Αν τα πατήσεις και τα 2 μαζί, κοιτάς πίσω.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολους για τις αμεσες απαντησεις σας!
Επειδη δεν ειμουνα σιγουρος οτι με τα ενσωματωμενα γραφικα θα παιζει το AC το κατεβασα πειρατικα για να το δοκιμασω ετσι δεν το εχω στο steam. Ομως αφου επαιξε καποια στιγμη στις επομενες 2-3 μερες θα το αγορασω απο το steam ή απο κανενα g2a να γλιτωσω το 40αρι και μετα θα σας κανω add ολους. Δεν το προλαβα σε 50% sale δυστυχως.

 

Οσο για την ασφαλεια και το πως κινουμαι, βλεπω πολλα χρονια F1 (απο πολυ μικρος-κατω απο 10) και τα τελευταια 2 χρονια βλεπω και WEC αρα ξερω πανω κατω την σωστη αγωνιστικη συμπεριφορα. Βεβαια αλλο η θεωρια και αλλο η πραξη , αλλα παντα ακομα και στο GT επαιζα "καθαρα" και εδινα σωστους χωρους.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Alonso υποστηριζουμε να υποθεσω?? Μπραβο μπραβο.

 

Kimi απο την πρωτη εποχη του μονο!

Γενικα δεν υποστηριζω καποιον συγκεκριμενο απλα αλλους τους συμπαθω και αλλοι μου ειναι αδιαφοροι.

Έγινε επεξεργασία από khr1s
Link to comment
Share on other sites

Είχα περιέργεια να δω τα fps που πιάνω χωρίς vsync στο game κατά τη διάρκεια του αγώνα. Πάντα βλέπω 60 λόγω vsync, αλλά ήθελα να ήξερα πόσο headroom έχω.
Κάνω τεστ με όλα τα γραφικά στο full/ultra (mblur 12), ΑΑ off, reflections low/static και 3840x2160 res:
Ανοίγω το replay του τελευταίου αγώνα με τα 18 αυτοκίνητα και custom skins και βλέπω minimum 88fps στην εκκίνηση (όταν βγαίνουν καπνοί) και 90-100fps σε όλη τη διάρκεια του race. Λογικά το replay θα είναι πιο ελαφρύ από κανονικό αγώνα γιατί δε γίνονται physics calculations. Το θέμα είναι πόσο; sshot 1 , sshot 2
 

Γενικά αν κάποιος έχει πρόβλημα με τα fps, νομίζω ότι πρέπει να κινηθεί ως εξής:

  • Να βάλει reflection quality low και reflection rendering frequency static (οτιδήποτε εκτός από static ή ultra στο reflection rendering frequency πρέπει να αποφεύγεται γιατί δεν συγχρονίζει το ρυθμό ανανέωσης των reflections με τα fps του game και το αποτέλεσμα είναι απαίσιο).
  • Αν αυτό δεν είναι αρκετό, κλείνει motion blur (σε κάποιους δεν αρέσει έτσι και αλλιώς, εγώ το έχω on όταν βγάζω screenshots γιατί δίνουν ένα φωτογραφικό quality).
  • Αν ούτε και αυτό είναι αρκετό, ρίχνει το shadow resolution όσο χρειάζεται.

Με αυτές τις 3 ρυθμίσεις θα έχετε υψηλά fps χωρίς να θυσιάσετε το οπτικό αποτέλεσμα.

Έγινε επεξεργασία από akis_z80
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.