Jump to content



Nvidia GTX Titan - X


Recommended Posts

Καλύτερα για μάς να έρθει στα 650$.

Εάν η AMD δεν βάλει μυαλό και δεν σοβαρευτεί με τους drivers ο κόσμος θα τις τσιμπάει τις Ti δύο-δύο για αστεράτο SLi! Άσε που μπορεί να πέσει όπως λέτε και η τιμή σε 970/980! Εκεί το πράγμα έχει τελειώσει!

Μπορεί το Fiji να βγεί δυνατό αλλά τον κόσμο που χρειάζεται σωστό support και θέλει in time τα updates του δεν πρόκειται να τον κερδίσει ακόμα και εάν είναι γρηγορότερη μερικά fps out of the box.

Link to comment
Share on other sites

Εάν είσαι ευχαριστημένος εσύ εμένα δεν μου πέφτει λόγος... ΕΓΩ δεν είμαι όμως! ;)

Εάν δεν σου λέει τίποτα το γεγονός οτι η AMD έχει να δώσει stable WHQL της προκοπής εδώ και 6 μήνες... εγώ πάω πάσο... βασικά επειδή το thread εδώ μιλαέι για άλλα πράγματα ας το αφήσουμε καλύτερα... εξάλου τα έχω πεί εγώ και άλλα μέλη του φόρουμ για τους drivers! 

Όσο για την 980Ti ελπίζω η τιμή να είναι όπως ακούγεται για το καλό μας και εάν γίνει price drop στις 970/980 ακόμα καλύτερα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

stable WHQL
 

Το παραπάνω thread υποθέτω δεν το κοίταξες καν. ΟΚ πάσο.

Ο λόγος που έκανα quote το συγκεκριμένο κομμάτι του post σου, είναι διότι τα προβλήματα που αναφέρονται στο TPU είναι με WHQL driver.

Προσωπικά δεν είχα θέματα σταθερότητας με οδηγούς της AMD. Και εντάξει, δεν κάθισα να γράψω εγώ τα παράπονά μου για τους drivers της AMD σε thread για Nvidia κάρτα. Οπότε ναι, ας το αφήσουμε.

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Ενα θεματακι με τους τελευταιους drivers οντως υπηρχε. Αλλα με μια επανεγκατασταση τους κατα 99% το προβλημα εξαφανιζοταν, αν προτιμουσες clean install αντι να τους περασεις απο πανω. Μια ακομα φορα που ειχα θεμα πριν σχεδον τρεις μηνες, ηταν το geforce experience v2.2, που κι αυτο διορθωθηκε μεσα σε λιγες μερες με update απο nvidia. Οταν καθε τρεις και λιγο βγαινουν drivers λογικο ειναι μια φορα στις τοσες να υπαρχει κατι το στραβο.

Οσο για την 980ti τωρα δεν μ ενδιαφερει καθολου ;-P . Ας κανουν οτι ειναι να κανουν amd και nvidia, να πεσουν οι τιμες των μτχ και να φτιαξω κανα sli κι εγω σαν παιδακι!

Link to comment
Share on other sites

Ta 650$ ειναι πολυ ευχαριστα νεα διοτι ακουγοτανε κατι 799$ κτλ..

Η καρτα ουσιαστικα εχει επιδοσεις titanX(για να μην πω και καλυτερες διοτι στην 980Ti θα παιξουν custom υλοποιησεις που σημαινει temp throttle γιοκ) αλλα ειναι σημαντικα φθηνοτερη.

Η τιμολογηση της 980ti αναγκαστικα προκαλει και πτωση της τιμης της 980.

 

Ηρθε η ωρα να μπει σοβαρη καρτα στο συστημα μου.

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραια στα 650 τελικα! Ευχαριστη εκπληξη! Κοιτα να δεις που θα μπω σε μπελαδες να δωσω αυτες που εχω για να παρω τις Ti!!!

Οποιος ενδιαφερεται να ριξει pm!! xoxo!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Το παραπάνω thread υποθέτω δεν το κοίταξες καν. ΟΚ πάσο.

Ο λόγος που έκανα quote το συγκεκριμένο κομμάτι του post σου, είναι διότι τα προβλήματα που αναφέρονται στο TPU είναι με WHQL driver.

Προσωπικά δεν είχα θέματα σταθερότητας με οδηγούς της AMD. Και εντάξει, δεν κάθισα να γράψω εγώ τα παράπονά μου για τους drivers της AMD σε thread για Nvidia κάρτα. Οπότε ναι, ας το αφήσουμε.

 

1) ΟΛΑ τα βλέπω πίστεψέ με! Αλλά στα εξήγησε πολύ ωραία ο φίλος @giorgos2187. Εδώ με τους beta ούτε στο youtube δεν μπορούσα να δώ HD video... πολύ συχνά σταματούσε ο driver και τα sms απο το CCC πήγαιναν σύννεφο τι να λέμε! Ας το αφήσουμε...

 

2) Μπορεί να είσαι τυχερός! :hehe:

 

3) Εγώ έκανα απλά μια αναφορά στο κακό software support της AMD το οποίο για έναν σοβαρό hardwarά αποτελεί το A και το Ω. Δεν θα υπομείνω άλλο το beta testing της AMD στα δικά μου συστήματα είναι τόσο απλό!

 

Ta 650$ ειναι πολυ ευχαριστα νεα διοτι ακουγοτανε κατι 799$ κτλ..

Η καρτα ουσιαστικα εχει επιδοσεις titanX(για να μην πω και καλυτερες διοτι στην 980Ti θα παιξουν custom υλοποιησεις που σημαινει temp throttle γιοκ) αλλα ειναι σημαντικα φθηνοτερη.

Η τιμολογηση της 980ti αναγκαστικα προκαλει και πτωση της τιμης της 980.

 

Ηρθε η ωρα να μπει σοβαρη καρτα στο συστημα μου.

 

1) Με ελάχιστο OC πιάνεις TitanX. Με custom υλοποίηση έχεις απλά "ξεφύγει"! Βέβαια και ο τιτάνας άμα κλοκάρει... (και σε νερό άμα γίνεται :D) αλλά κάνει 1Κ+!

 

2) Αυτή η φράση τα είπε ΟΛΑ!  :T:

 

EDIT: Παραθέτω και μερικά video reviews.

 

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αναρωτιέμαι αν η Nvidia έμαθε τιμές και επιδόσεις για την κάρτα της AMD και τρέχει να πουλήσει καμιά 980Ti όσο προλαβαίνει, ή αν απλά σφίγγει την θηλιά γύρω από τον λαιμό της AMD. Πάντως το να βρίζεις μια εταιρία για τις τιμές της όπως κάνω τα τελευταία 2 χρόνια και να σου πετάει μια κάρτα στα $650 την οποία να την βλέπεις ως VFM, δεν είναι και λίγο πράγμα. Έβγαλε λαγό από το καπέλο η πράσινη.

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Αναρωτιέμαι αν η Nvidia έμαθε τιμές και επιδόσεις για την κάρτα της AMD και τρέχει να πουλήσει καμιά 980Ti όσο προλαβαίνει, ή αν απλά σφίγγει την θηλιά γύρω από τον λαιμό της AMD. Πάντως το να βρίζεις μια εταιρία για τις τιμές της όπως κάνω τα τελευταία 2 χρόνια και να σου πετάει μια κάρτα στα $650 την οποία να την βλέπεις ως VFM, δεν είναι και λίγο πράγμα. Έβγαλε λαγό από το καπέλο η πράσινη.

Εγω πιστευω ειναι λιγο απ ολα οσα λες. Ολα ομως! Συν και τον οικονομικο πολεμο που ανεφερες και συζητουσαμε και πριν λιγες μερες. Εχεις εναν μοναδικο αντιπαλο, τον βλεπεις στνεχως να χανει εδαφος και προς το παρον εχεθς σαφως το πανω χερι και με διαφορα.. Ε, τι μενει να κανεις; Να τον βγαλεις knock out!

Κατι που θελω να συμπληρωσω εγω ειναι οτι ισως η πρασινη να εμαθε απο τη λαθος τιμολογηση της 980. Κανεις δεν εδινε 550 για 980. Ανετα εδινε ομως 350 για 970, η 700 για 970sli με επιδισεις που σκοτωναν μια 980 με "μολις" 150 παραπανω.. Θυμαστε ποσο εμεναν στα ραφια οι 980; Ακομα και μετα το 3,5+0,5 της 970 ελαχιστα ανεβηκαν οι πωλησεις της 980.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κάντε λίγο υπομονή,και βαστήξτε μικρό καλάθι,για την τιμή της 980ti.Δεν είναι η πρώτη φορά που κάρτα της Nvidia πριν την κυκλοφορία της παρουσιαζόταν σε χαμηλή τιμή,και μετά απογοήτευσε τους υποψήφιους αγοραστές.Επίσης πολλά καταστήματα του εξωτερικού τις παρουσίαζαν με χαμηλή τιμή.αλλά δεν είχαν κάρτες να παραδώσουν σε αυτή την τιμή γιατί απλά δεν είχε κυκλοφορήσει ακόμα η κάρτα και κατά συνέπεια δεν είχαν παραλάβει ακόμα ώστε να την τιμολογήσουν στην σωστή τιμή της. Ντόρος να γίνεται,και μέρος του marketing είναι όλα.

Υπομονή λοιπόν και θα δούμε.Προσωπικά δεν πιστεύω στην τιμή των 650 δολαρίων,όπως και στις φημολογούμενες  στο θεό  επιδόσεις των AMD.     

Link to comment
Share on other sites

Aπο 739 ευρω στην evga.

 

http://eu.evga.com/products/prodlist.asp

 

650 ευρω μετα απο κανενα 6μηνο και βλεπουμε.

 

Το οτι τα 650$ δεν θα μεταφραζοτανε σε 650 ευρω με την ισοτιμια δολαριου/ευρω αυτη την στιγμη ητανε γνωστο και αναμενομενο, αλλωστε το ειδαμε το εργο με με την TitanX που τα 1000$ μεταφραστηκανε σε 1200 ευρα....

Τουλαχιστον δεν βγηκε στα 800$ που ακουγοτανε, aka κοντα στο 1000αρικο σε ευρα....

 

Περιμενουμε να δουμε και την μεγαλη της amd γιατι κατι για 800αρια και 850αρια ντολαρς ακουγονται, για να δουμε...

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πως και δεν έχουμε ξεχωριστό θέμα για την 980 ti;

 

Το καλό είναι πως με όλα αυτά ανακοινώθηκε και μια μικρή μείωση στη τιμή της 970, που λογικά θα οδηγήσει σε μείωση και άλλες κάρτες στο σύντομο μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

τα γομαρια σε μικροτερα nm τι τιμες θα εχουν αραγες; γιατι αμα στα 28nm με gddr5 ειμαστε στα 700€ προβλεπω να θες τζοκερ για το μεγαλο πασκαλ :hehe:

Mε αυτη την λογικη, το 780Τι περυσι που ηταν η κορυφαια καρτα της πρασινης εχει τιμη παλι στο 700αρι, οποτε η φετινη 980ti που την διαδεχεται και ταυτοχρονα την διαλυει σε επιδοσεις, θα επρεπε να πιασεις εθνικο λαχειο για την αγορα της... :p

Παραταυτα εγω στην ιδια τιμη την βλεπω :p

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

Καλα εκει στην EVGA τα παλικαρια δεν την παλευουν καθολου.

790 ευρω εχουν την 780ti Classified και 770 ευρω την 980ti Superclocked.

Εγω παντως θα τους προτεινα να εβαζαν 850 ευρω την 680GTX Kingpin, γιατι οχι??????? Και να τη διαφημισουν σαν καινουρια κιολας!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.