Jump to content



Υπάρχουν τελικά ανθεκτικά ποντίκια;


Recommended Posts

Το πρώτο μου οπτικό ποντίκι, ένα τυπικό λευκό της ms, κράτησε κοντά δέκα χρόνια ανηλεούς χρήσης. Μόνο προς το τέλος της περιόδου αυτής το αριστερό κουμπί ξεχαρβαλώθηκε και έχασε την αρχική του αίσθηση χωρίς όμως άλλα προβλήματα όπως το διπλοκλικάρισμα.

 

Μετά από αυτό στράφηκα σε gaming mouse λόγω του dead space-αρχικά-και μέχρι στιγμής δεν έχω βρει ποντίκι που να κρατάει πάνω από 2-4 χρόνια μέτριας χρήσης. Είτε θα έχω θέμα διπλοκλικαρίσματος(razer death adder-nzxt avatar) είτε ροδέλας(turbo-x gm200).

 

Πώς γίνεται τα υποτιθέμενα gaming ποντίκια να αχρηστεύονται τόσο γρήγορα; Υπάρχει σήμερα κάποια κατασκευή που να αντέχει στο χρόνο;

 

Επίσης βλέπω ότι-μάλλον επίτηδες- οι βίδες των ποντικιών είναι ακριβώς κάτω από τα τεφλόν ποδαράκια. Η απορία μου είναι πώς μπορείς να επισκευάσεις το ποντίκι χωρίς να χαλάσεις τις βάσεις αυτές. Κανένα βίντεο, απ'όσα έχω δει, στο youtube δεν εστιάζει σε αυτό το σημείο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 56
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Πες ότι ισχύει ότι και στις ηλεκτρικές συσκευές. Ακόμα πχ δουλεύει το ψυγείο της γιαγιάς μου και με περνάει σε χρόνια. Αποτελέσματα μαζικής παραγωγής, ελάττωση κόστους κατασκευής, περισσότερα ηλεκτρονικά μέρη άρα κάτι θα σκάσει.

Φυσικά δε μπορώ να σου πω για το ποιο ποντίκι είναι ανθεκτικό πλέον, ένα m65 έχω κανα δύο χρόνια και είναι οκ.

Οσο για τα διπλοκλικαρίσματα είναι πολύ εύκολα στην επισκευή και δε χρειάζεται να αλλάζεις mouse γι αυτό. Πρόσφατα έφτιαξα ένα g500 απλά ξύνοντας το έλασμα κάτω απο το διακόπτη. Επίσης τι σε προβληματίζει με τα ποδαράκια/λαστιχα κάτω απο το Mouse? Με προσοχή βγαίνουν εύκολα και επανατοποθετούνται επίσης χωρίς να καταλάβαίνει κάποιος ότι τα έχεις αφαιρέσει.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Όπως το είπες. Ποτέ ξανά gaming ποντίκια. Άχρηστα βαρίδια, άχρηστες "εργονομίες" (αυτή η λέξη έχει καλή σχέση με το "υγιές" marketing τα τελευταία χρόνια). Απο την άλλη καλωδιάκια που δεν έχουν ούτε τα jumboπόντικα κλπ κλπ. Το μόνο που αξίζει είναι οι ωραίες συσκευασίες. (marketing όπως είπα)

Απλά ποντικάκια του κιλού όπως το οπτικό που άνέφερες. Και άσε τον @GrunyGR να τραγουδάει. :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όλα επισκευάζονται με μικρή ή μεγάλη δυσκολία ανάλογα με την τεχνολογία του ποντικιού. Απλά σκεφτόμουν μήπως κάποιες μάρκες χρησιμοποιούν πιο κλασσικές τεχνολογίες (όχι π.χ. αισθητήρες λέηζερ στις ροδέλες, που μπορεί να βρωμίσουν και να μη λειτουργούν) ώστε να αποφύγεις την επισκευή/συντήρηση.

 

Εσύ με τί θα ξεκολλούσες τα ποδαράκια;

Link to comment
Share on other sites

Τα ποδαράκια είτε σε ποντίκι είτε σε keyboard τα ξεκολλάω με ένα αξεσουάρ μανικιούρ :p Είναι για τα πετσάκια

Μοιάζει με αυτό

http://g03.a.alicdn.com/kf/HTB17Ef.HVXXXXXsXXXXq6xXFXXXk/-1-x-Stainless-Steel-Cuticle-Nail-Pusher-Double-Ended-Spoon-Nail-Art-Tool.jpg

Είναι λεπτό μπροστά και μπαίνει κάτω απο το ποδαράκι και το ανασηκώνει.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Όπως το είπες. Ποτέ ξανά gaming ποντίκια. Άχρηστα βαρίδια, άχρηστες "εργονομίες" (αυτή η λέξη έχει καλή σχέση με το "υγιές" marketing τα τελευταία χρόνια). Απο την άλλη καλωδιάκια που δεν έχουν ούτε τα jumboπόντικα κλπ κλπ. Το μόνο που αξίζει είναι οι ωραίες συσκευασίες. (marketing όπως είπα)

Απλά ποντικάκια του κιλού όπως το οπτικό που άνέφερες. Και άσε τον @GrunyGR να τραγουδάει. :p

 

Μόνο για την παραπάνω ευαισθησία και τα έξτρα κουμπιά είναι χρήσιμα. Η εργονομία είναι πιο υποκειμενικό ζήτημα. Τώρα με το gm200 που έχω και με βολεύει πολύ στο χέρι δοκίμασα όλα τα polling rate (ο έτερος λόγος αγοράς gaming mouse) και είδα ότι τα 125Hz είναι άψογα για single player τουλάχιστον.

Τα ποδαράκια είτε σε ποντίκι είτε σε keyboard τα ξεκολλάω με ένα αξεσουάρ μανικιούρ :p Είναι για τα πετσάκια

Μοιάζει με αυτό

http://g03.a.alicdn.com/kf/HTB17Ef.HVXXXXXsXXXXq6xXFXXXk/-1-x-Stainless-Steel-Cuticle-Nail-Pusher-Double-Ended-Spoon-Nail-Art-Tool.jpg

Είναι λεπτό μπροστά και μπαίνει κάτω απο το ποδαράκι και το ανασηκώνει.

Οπότε ο χαρτοκόπτης κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και 3 χρόνια έχω ένα Mionix Naos 5000 (laser). Στην αρχή το είχα σπίτι για παιχνίδια. Μετά, όταν πήρα το Mionix Naos 7000 (optical), το πήρα στο γραφείο.

Μετά από 2 & 3 χρόνια συνεχούς χρήσης, δεν έχουν φθαρεί ούτε τα pads τους. Φυσικά μπορεί να έτυχε, αλλά μην ξεχνάμε ότι δεν είναι μια πολύ δημοφιλής εταιρία και το να πουλάει 80-90€ ένα ποντίκι, δε θα τη βοηθήσει να κάνει πωλήσεις αν δεν έχει καλή ποιότητα.

Πλέον Logitech, Razer, Steelseries και Roccat (αν και η τελευταία, λιγότερο) για εμένα έχουν μπει black list.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εμένα εχτές τα έπαιξε το ροδάκι στο ποντίκι του Coolermaster CMStorm Devastator που είχα κερδίσει στον εδώ διαγωνισμό. Και να πω ότι το είχα ταλαιπωρήσει; Είναι στο δεύτερο PC οπότε δουλεύει σχετικά λίγο.

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Είχα και εγώ θέμα με το Razer Death Adder. Μετά 1 χρόνο είχε διπλοκλικλάρισμα. Αλλά ήταν εντός εγγύησης. Και τώρα το ίδιο έχω(είχα πάρει δύο) περιπου 1 εξάμηνο και η πορεία του θα δείξει.

Link to comment
Share on other sites

Και μένα από προχθές το deathadder έχει θέμα με διπλοκλικαρίσματα το παθαίνω αμα πατήσω κλικ λιγο δίπλα από τη ροδέλα ( αριστερό κλικ ) γνωρίζει κανείς τι γίνεται σε τέτοια περίπτωση? μιλάω με zegetron ( αντιπροσωπεία ) ?

 

*είναι το deathadder 2013 αγορασμένο το νοέμβριο του 13

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα logitech G5 laser απο το 2007 :p . Το μόνο που έκανα είναι να αλλάξω teflon pads απο κάτω, μιας και όταν το άνοιξα πριν κανένα χρόνο για να το καθαρίσω τα κατέστρεψα εν αγνοία μου.

Παράπονο δεν έχω κανένα, εαν μου χαλούσε αύριο, μάλλον θα έπαιρνα κανένα μουφέξ οπτικό να κάνω την δουλειά μου. Μπορεί και όχι γιατι με εντυπωσίασε που άντεξε, πολλά, στον χρόνο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εμένα εχτές τα έπαιξε το ροδάκι στο ποντίκι του Coolermaster CMStorm Devastator που είχα κερδίσει στον εδώ διαγωνισμό. Και να πω ότι το είχα ταλαιπωρήσει; Είναι στο δεύτερο PC οπότε δουλεύει σχετικά λίγο.

Η ροδελα σε σχεδον ολα τα devastator χαλαει -_-

Link to comment
Share on other sites

Και μένα από προχθές το deathadder έχει θέμα με διπλοκλικαρίσματα το παθαίνω αμα πατήσω κλικ λιγο δίπλα από τη ροδέλα ( αριστερό κλικ ) γνωρίζει κανείς τι γίνεται σε τέτοια περίπτωση? μιλάω με zegetron ( αντιπροσωπεία ) ?

 

*είναι το deathadder 2013 αγορασμένο το νοέμβριο του 13

Έχει 2 χρόνια εγγύηση. Τότε το πήρα και εγώ. Απο Ελλάδα το πήρες?

 

Εγώ το πήρα από Ελλάδα(Πλαισιο) το γύρισα πίσω και πήρα πιστωτικό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αθάνατο mx500.

τι κοπανημα είχε φάει, τι πεταγματα σε τοίχους (εποχές ut2004) δε καταλάβαινε τίποτα.βέβαια με τέτοια χρήση μετά από καιρό άρχισε να γκρινιάζει , ώστε του έβαζα χέρι για φτιαξιμο , αλλά είμαι σίγουρος ότι θα δούλευε ακόμα

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Έχει 2 χρόνια εγγύηση. Τότε το πήρα και εγώ. Απο Ελλάδα το πήρες?

 

Εγώ το πήρα από Ελλάδα(Πλαισιο) το γύρισα πίσω και πήρα πιστωτικό.

Πλαίσιο ( θεσσαλονίκης ) τώρα που είμαι Κέρκυρα που να το στείλω. Εστειλα μήνυμα στην zegetron , θα δουμε

Link to comment
Share on other sites

Της Ms ηταν το μακροβιοτερο ποντικι μεχρι στιγμης.

 

Δουλευα τα ιδια ποντικια και σε ιντερνετ καφε που εργαζομουν. Απο τα σουτιδια αυτα λαλουσαν , και ηθελαν βγαλε-βαλε τη usb για να δουλεψουν μετα :p Και σε καποια φαση το ηθελαν αυτο καθε 5 λεπτα. Λογικο με τοσα σουτια. 

 

Τωρα θα δουμε ποσο θα ζησει το Trust. Εχει πεσει πανω απο 10 φορες, εχει δουλεψει απο το Νοεμβριο του 12 χωρις σταματημο. 3 χρονια εγγυηση απο Trust. Ποιος ξερει τι θα συμβει μετα τη ληξη της !

Link to comment
Share on other sites

είδα ότι τα 125Hz είναι άψογα για single player τουλάχιστον.

 

 

giphy.gif

 

:hehe:

 

http://www.thelab.gr/topic/27350-usb-mouse-ocing-guide/#entry816158

 

ειχα παρει ενα mionix naos καποτε, για οσο το κρατησα  φανηκε να εχει αρκετα στιβαρη κατασκευη

αποτι βλεπω η εταιρεια επιμενει ακομα και σημερα στην ποιοτητα, αυτο φαινεται και στις   τιμες που "τσιμπανε"

http://www.overclock.net/t/1571087/mionix-castor-gaming-mouse-review-by-ino

 

το χειροτερο ποιοτικα gaming που εχω πιασει στην "καριερα" μου ητανε το ninox aurora, κριμα κιολας γιατι το συγκεκριμενο το παρακολουθουσα μεσω των διαφορων thread στο esreality για 4 χρονια σχεδον  http://www.overclock.net/t/1411332/mouse-button-lag-comparison/470#post_24332487  http://www.overclock.net/t/1529748/ninox-aurora-review-first-impressions/10#post_23266544

 

2η θεση παιρνει ενα razer abyssus που με τον καιρο και τις ωρες χρησης εγινε αγνωριστο εμφανισιακα και λειτουργικα.

 

στα παραδοσιακα microsoft ( intellimouse explorer 3.0 - intellimouse optical 1.1 - wheel mouse optical 1.1 ) η ποιοτητα κατασκευης ειναι μετρια προς καλη (δεν ειναι "gaming" ετσι κι αλλιως), double click θα αρχισουν να κανουν μετα απο αρκετο καιρο χρησης. 

 

εννοειται πως τα παλιοτερα  μοντελα του IME 3.0 ( πριν βγει η respawn εκδοση το 2006 δηλαδη ) ητανε πιο καλοφτιαγμενα 

 

logitech εχουν χαλασει και αυτα πλεον, τα παλιοτερα ( mx500/mx510/mx518 - mx300 - G5  fail laser για high sens scrubs αλλα η κατασκευη ητανε μια χαρα )  ητανε οτι καλυτερο απο πλευρας ανθεκτικοτητας (normal χρηση παντα, δεν ειμαι κανας FPS doug να ξεσπαω επανω τους   :p )

 

στα zowie τα πραγματα ειναι μετρια παλι, πληρωνεις το 60αρι για τον pwm3310 sensor το χαμηλο LOD και τα καλουπια τους οχι γιατι σκοπευεις να βγαλεις 5ετια με αυτα, εξαλλου κανει πολυ συχνα refresh η συγκεκριμενη μαρκα οποτε .... :D

 

ΥΓ : το dead space το εβγαλα στο hard, καναπεδατος και με X1 controller   :hehe:  (SBX surround ftw)

Έγινε επεξεργασία από GruntGR
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.