Jump to content



Υπάρχουν τελικά ανθεκτικά ποντίκια;


Recommended Posts

Logitech G500, αθάνατο, με υπηρετεί καθημερινά εδώ και 5 χρόνια. Φτου, φτου μη το ματιάσω!

Μακράν από τις καλύτερες αγορές που είχα κάνει αυτό και το Logitech G15. Αν δεν το χαλούσα από βλακεία μου το G15 μπορεί να μάθαινα μετά από 5 χρόνια τι θα πει μηχανικό πληκτρολόγιο :p


Εντωμεταξύ διαβάζω τι σελίδα και... συνειδητοποίησα ότι όλα τα Logitech τα έχουμε σκοτώσει στη προσπάθεια μας να τα καθαρίσουμε / φτιάξουμε  :huh:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 56
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Εμένα εχτές τα έπαιξε το ροδάκι στο ποντίκι του Coolermaster CMStorm Devastator που είχα κερδίσει στον εδώ διαγωνισμό. Και να πω ότι το είχα ταλαιπωρήσει; Είναι στο δεύτερο PC οπότε δουλεύει σχετικά λίγο.

 

Παρήγγειλα το combo με το σκεπτικό ότι θα γλιτώσω τουλάχιστον λεφτά αν μου χαλάσει γρήγορα. Έχω και ένα πάμφθηνο πληκτρολόγιο της Element για τον ίδιο λόγο και σκέφτηκα ότι θα χω έτσι και ρεζέρβα αυτό της CM.

Ευτυχώς είναι εύκολα επισκευάσιμο απ'ότι είδα στο youtube. Έχουν έναν αισθητήρα lazer που "βλέπει" τις χαρακιές στο εσωτερικό της ροδέλας. Βρωμίζει εύκολα, αλλά η αποσυναρμολόγηση είναι παιχνιδάκι σε σχέση με τα ακριβά μοντέλα.

 

@Gruntgr

 

Υψηλό polling rate σημαίνει καλύτερη απόκριση σε βάρος της ακρίβειας. Εκτός και αν έχεις φάει τη ζωή σου on line και έχεις ανάγκη από ακρίβεια στις πολύ μικρές και γρήγορες μετακινήσεις του κέρσορα.

Τα 125Hz μεταφράζονται σε 8ms μέγιστη καθυστέρηση. Οπότε πιο το πρόβλημα τουλάχιστον για τα single player. Άσε που πολλά gaming mouse έχουν άλλου είδους lag που ακυρώνει τα οφέλη από το pr.

Το dead space δεν το ανέφερα σαν δύσκολο. Απλά είχε τραγικά μικρό sensitivity στα settings.

 

ps. Το ποντίκι της ms που είχα ήταν η πιο απλή έκδοση παραγωγής προ του 2000.

http://us.hardware.info/productinfo/3311/microsoft-basic-optical-mouse-white/photos

Logitech G500, αθάνατο, με υπηρετεί καθημερινά εδώ και 5 χρόνια. Φτου, φτου μη το ματιάσω!

Μακράν από τις καλύτερες αγορές που είχα κάνει αυτό και το Logitech G15. Αν δεν το χαλούσα από βλακεία μου το G15 μπορεί να μάθαινα μετά από 5 χρόνια τι θα πει μηχανικό πληκτρολόγιο :p

Εντωμεταξύ διαβάζω τι σελίδα και... συνειδητοποίησα ότι όλα τα Logitech τα έχουμε σκοτώσει στη προσπάθεια μας να τα καθαρίσουμε / φτιάξουμε  :huh:

Είναι ξακουστό ποντίκι, αλλά μάλλον για palm grip που δεν με εξυπηρετεί.

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι θεμα αν παιζεις online ή οχι, αμα συνηθισεις στα 500hz μετα τα 125 σου φαινονται  καπως, η αισθηση διαφερει αρκετα !

 

στα 125 ειναι  σαν να αυνανιζεσαι 

 

στα 500 μαμας :p

 

για το dead space ειχα διαβασει τα χειροτερα περι mouse support  οποτε  χωθηκα με controller κατευθειαν, "the way it's meant to be played" μιας και το fov ειναι χαμηλο και βρωμουσε κονσολια  απο μακρια. 

 

edit : επισης με ενα OC  στην USB τα mx500/mx300  γινοντουσαν πολυ πιο αξιοπιστα σε χαμηλο sens 

http://www.esreality.com/?a=longpost&id=1265679&page=13

 

edit 2 : εφοσον δεν θες palm grip, κρατα τα ματια σου ανοιχτα για το επομενο xornet http://www.overclock.net/t/1570263/coolermaster-xornet-ii

Έγινε επεξεργασία από GruntGR
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

mionix naos 7000 αλλά όχι αρκετό καιρό. Εκτός από το braided καλώδιο που φθείρεται εύκολα αν δεν προσέξεις το υπόλοιπο μοιάζει να είναι πολύ ανθεκτικό όπως γράφει ο Wizard. Δεν το έχω αρκετό καιρό για να ξέρω αν το πλήκτρο θα αντέξει 5ετία+. Το avior 7000 έχει καλύτερο σχήμα, πιο συμβατικό, το Naos είναι πολύ φαρδύ για μένα -με είχε προειδοποιήσει ο Grunt- αν αγόραζα σήμερα θα έπαιρνα το avior.

 

Τα βγάζει με κάποια συχνότητα το Massdrop κι έρχονται γύρω στο 40άρι αν θυμάμαι καλά. Αν ξεπεράσει κάποιος τα capital controls...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα το coolermaster ms2k και ένα a4tech bloody v5. Φθηνά και τα δύο με καλή αίσθηση και ακρίβεια(κυρίως το bloody), αλλά για palm grip όπως διαπίστωσα.

Ειδικά το cm έχει κοφτερές γωνίες που τιμωρούν όποιον κάνει χρήση με τα δάκτυλα. Υπάρχουν καθόλου προτάσεις για φθηνά fingertip grip ποντίκια. Αρκεί να έχουν ένα-τρία πλαϊνά/"πάνω από τη ροδέλα" πλήκτρα(προγραμματιζόμενα), dpi όχι κάτω από 1600 και polling rate ό,τι να ναι(ευπρόσδεκτα τα 500Hz).

 

Το λέω γιατί πρώτον, τα ακριβά επώνυμα δεν είναι τις περισσότερες φορές παρά κινεζιές με καλό μάρκετινγκ και δεύτερον σου δίνουν άχρηστα features όπως τα 7000 dpi των mionix.

 

ps. Μου κάνει εντύπωση δε ότι τα ακριβά razer με το πρόβλημα διπλοκλικαρίσματος χρησιμοποιούν παλιάς τεχνολογίας διακόπτες ενώ ας πούμε η ψιλοάγνωστη και φθηνή bloody έχει διακόπτες λέηζερ και software αιχμής(π.χ. μείωση του recoil των όπλων)  στα μεσαία μοντέλα της.

Link to comment
Share on other sites

 wut?

Software που καταλαβαίνει την κίνηση του κέρσορα χωρίς να έχει κουνηθεί αναλόγως το ποντίκι και αντισταθμίζει το recoil γυρνώντας τον κέρσορα στο αρχικό σημείο.

 

Ευχομαι να μην εχεις και εσυ το θεμα με τη ροδέλα . Οι διακοπτες λειζερ που αναφέρεις τι είναι; Κάπου χάθηκα

http://www.bloody.com/en/Products.php?pid=28

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Software που καταλαβαίνει την κίνηση του κέρσορα χωρίς να έχει κουνηθεί αναλόγως το ποντίκι και αντισταθμίζει το recoil γυρνώντας τον κέρσορα στο αρχικό σημείο.

 

http://www.bloody.com/en/Products.php?pid=28

 

 

N50 - Bloody

Που τα βρίσκουμε για αγορά;

Έγινε επεξεργασία από black66.gr
Link to comment
Share on other sites

συγνώμη είσαι σε εγγύηση; Αν ναι σου λένε να το ανοίξεις και να το λαδώσεις αν κατάλαβα καλά; (δεν εχω παρακολουθήσει και πολύ το θέμα)

 

 

edit: Τώρα είδα είσαι σε εγγύηση! Ε δε θα τη χάσεις άμα το ανοίξεις; Τι να πω μένω άφωνη :p

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ε πες τους τι στο γιουδα λένε και τι προκειται να συμβεί αν δεν φτιάξει ή πάθει κάτι χειρότερο. Για όνομα του Θεού του hardware δηλαδή!!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.