Jump to content



Υπάρχουν τελικά ανθεκτικά ποντίκια;


Recommended Posts

  • Replies 56
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Απάντησα το εξής : Γνωρίζω ότι αν επέμβω ο ίδιος στο ποντίκι θα χάσω το υπόλοιπο της εγγύησης. Κι ακόμη κι αν επέμβω δεν ξέρω αν το πρόβλημα λυθεί, παραμείνει ή γίνει χειρότερο. "

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, το έχει εγγράφως αυτό που σου είπαν. Μάλλον θα πρέπει να σου στείλουν δύο καινούρια. Ένα προς αντικατάσταση αυτού που σου χάλασε και ένα για να μην στείλεις στα κεντρικά της Razer mail με συνημμένο αυτό που σου έστειλαν ως απάντηση.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Που τα βρίσκουμε για αγορά;

 

Κατ'αρχάς να διορθώσω κάτι που είπα πιο πάνω. Η λειτουργία μείωσης του recoil στα όπλα δεν είναι αυτοματοποιημένη γιατί αυτό θα προϋπέθετε συνεργασία των drivers του ποντικιού με τη μηχανή γραφικών του game και θα ανιχνευόταν. Στην πράξη δημιουργείς και σώζεις προφίλ για τα όπλα που χρησιμοποιείς σε ένα game. Τα πάντα μεταφέρονται στη μνήμη του ποντικιού(μάκρο, ταχείες βολές κτλ.) για να μην ανιχνεύεσαι.

Σε κάποια ποντίκια τους αυτές οι λειτουργίες είναι διαθέσιμες εξ αρχής, σε άλλα τις πληρώνεις(ultra core 3 και 4).

 

 

Τα μοντέλα με λέηζερ διακόπτες μεγάλης αντοχής δεν τα βρίσκω κάπου. Σίγουρα όχι στην Ελλάδα.Τέλος, τα περισσότερα είναι για palm grip.

Ναι είχα σκοπό αλλά κάτσε να δούμε κι αν απαντήσουν , έχουν περίεργους τρόπους συμπεριφοράς. 

 

Σπύρο πέρασα και γω από razer. Το deathadder που είπα πιο πάνω, με το ίδιο πρόβλημα. Είτε το πιστεύεις, είτε όχι το bloody που εχω τώρα με μεταλλικά ποδαράκια και αισθητήρα λεήζερ(όχι οπτικό) είναι αισθητά καλύτερο στην κύλιση και την ακρίβεια από το razer και χωρίς να κλαις το ασύλληπτο ποσό για mouse των 70€+ που εκπαίδευσαν οι marketeers τον κοσμάκη να θεωρεί ως φυσιολογικό, αν τελικά σου χαλάσει.

Μην αγοράζεις από πολυδιαφημισμένες εταιρείες γιατί στο τέλος τη διαφήμιση πληρώνεις.

Έγινε επεξεργασία από Petrossortep
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Απάντησαν από zegetron 

 

Δεν θα χάσετε την εγγύηση, αλλά αν θέλετε μπορείτε να το πάτε στο κατάστημα να μας το φέρουν.

Απλά θα υπάρξει αναμονή. "

 

Δηλαδή αμα το ανοίξω δε θα χάσω εγγύηση, τι λένε μωρε  <_<

Link to comment
Share on other sites

Η πρώτη απάντηση που σου έδωκαν Σπύρο, ήταν ασαφής. Δεν λένε αν πρέπει να χρησιμοποιήσεις έξτρα παρθένο ελαιόλαδο ή μουρουνέλαιο.  :rap:

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

σου λένε από την πρώτη απάντηση να επικοινωνήσεις μαζί τους αν δεν επιθυμείς να μπλεχτείς με την επισκευή. Δε βλέπω πώς η αρχική τους απάντηση δεν σε καλύπτει.
Πρώτη επιλογή: δοκιμάζεις μόνος σου την επισκευή (είτε τελειώνεις σύντομα είτε...)
Δεύτερη επιλογή: επικοινωνείς μαζί τους (καθυστέρηση αλλά δεν φορτώνεσαι καμία ευθύνη για πιθανή αστοχία κατά την επισκευή)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Απάντησαν από zegetron 

 

Δεν θα χάσετε την εγγύηση, αλλά αν θέλετε μπορείτε να το πάτε στο κατάστημα να μας το φέρουν.

Απλά θα υπάρξει αναμονή. "

 

Δηλαδή αμα το ανοίξω δε θα χάσω εγγύηση, τι λένε μωρε  <_<

Πολύ απλά, στείλε email στην Razer και ρώτα τους αν ισχύει η εγγύηση σε περίπτωση που το ανοίξεις. Αν σου πουν ότι χάνετε απαξ και το ανοίξεις, προώθηση στη Zegetron και τους λες ή μου στέλνετε ένα δωρεάν και σας στέλνω το παλιό, ή σας δίνω στην Razer :p

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εμένα εχτές τα έπαιξε το ροδάκι στο ποντίκι του Coolermaster CMStorm Devastator που είχα κερδίσει στον εδώ διαγωνισμό. Και να πω ότι το είχα ταλαιπωρήσει; Είναι στο δεύτερο PC οπότε δουλεύει σχετικά λίγο.

Το έχω ένα χρόνο, σαν αντικατάσταση ενός ms 11 ετών που το διελυσα από τα νεύρα μου

Άρεσε σε δύο φίλους εμφανισιακά και το πήραν και αυτοί, ο ένας το έχει εξάμηνο,ο άλλος τρίμηνο

Σε όλους η ροδέλα κάνει σα ζωντανό ποντίκι που το σφαζεις! Στους φίλους μου μάλιστα από τη πρώτη βδομάδα και πολύ έντονα, εγώ είμαι πιο τυχερός

Επίσης όποτε του έρθει, κάποιο από τα κουμπιά δουλεύει με πίεση αρκετή, όποτε του έρθει φτιάχνει

Το ξέρω ότι είναι μια απλή οικονομική λύση, αλλά με απογοήτευσε πολύ (όπως και το πληκτρολόγιο που όλα τα κύρια κουμπιά έχουν χάσει κιόλας την επίστρωση και δείχνουν σαν βρώμικα)

Link to comment
Share on other sites

Από μια εταιρία όπως η Coolermaster περιμένεις το κάτι παραπάνω ακόμα και στα φτηνά μοντέλα της. Δεν μπορεί ποντίκι no name από τα Carrefour των 3€ να μην παρουσιάζει κανένα πρόβλημα και πιο ακριβά εξαρτήματα από επώνυμες εταιρίες να είναι προγραμματισμένα να χαλάσουν. Και η ρόδα από ένα Microsoft 3000 v2.0 εξ αρχής δεν ήταν 100% ΟΚ. Αλλά βαρέθηκα να το κάνω RMA. Παίρνεις no name προϊόντα και χαλάνε όταν τα πετάξεις στον τοίχο. Παίρνεις επώνυμα και χαλάνε επειδή τα ακούμπησες. Μέχρι στιγμής μόνο για την Logitech δεν έχω να γράψω κάτι κακό.

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Coolermaster δεν ξαναπαιρνω τιποτα απο τα πιο φτηνα μεχρι και τα πιο ακριβα. Εχω coolermaster κουτι των 130 ευρω και ειναι για τα μπαζα. Ηρθε να αντικαταστησειενα thermaltake tsunami που ειχε κλεισει κοντα 10ετια στα χερια μου και απο την πρωτη στιγμη μεταφορας του hardware συνειδητοποιησα πως το γερικο tt ηταν ετη φωτος μπροστα και καλυτερο απο αποψη ποιοτητας κατασκευης και προσοχης στη λεπτομερεια. Αν δεν καιγομουν για καινουριο κουτι λογω χωρου θα το εστελνα απο κει που ηρθε το haf x.

Στο θεμα των ποντικιων τωρα. Εγω χρησιμοποιω ενα ασυρματο logitech gaming g602. Εις γνωσην μου πηρα ασυρματο επειδη το χρειαζομουν και ας ειχε μια μικρη επιπτωση στο gaming. Προς μεγαλη μου εκπληξη ομως δεν αντιμετωπισα ποτε προβλημα. Σαν ποντικι ειναι πολυ ωραιο στην αφη, βολικο για μενα τουλαχιστον, και στιβαρο. Εως 2500dpi και εως 500mhz. Με ρυθμιση performance και στα 500mhz η μπαταρια του βγαζει ανετα δυο μηνες με πολυωρη χρηση σε παιχνιδι καθημερινα. Αν βαλεις και τις δυο μπαταριες που παιρνει θα βγαλει αρκετα παραπανω. Τα κουμπια που εχει στο πλαι ισως φαινονται πολλα και αβολα αλλα ειδικα στο θεμα βολικοτητας δεν υπαρχει κανενα προβλημα. Αν δεν πας επιτηδες το χερι σου πανω τους δεν σε ενοχλουν καθολου. Ισως τα καλυτερα 70 ευρω που εδωσα ποτε ηταν αυτο το ποντικι. Ο μονος λακος της φαβας τωρα ειναι στο software.. Μπορει μια φορα στο τοσο να εχει μικροκολληματακια σαν stuttering και αυτο οφειλεται στο logitech gaming software απ οσο εχω παρατηρησει. Με μια επανεκκινηση του software αμεσως στρωνει και μεχρι να ξανασυμβει το εχεις ξεχασει!

Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχην δεν μπορουμε να συγκρινουμε ποντικια 10ετιας με ποντικια 2015. Ειναι σαν να λεμε οτι το 3310 ειναι καλυτερο απ το note 4 επειδη αντεχει τα κλωτσιδια. Με αυτο θελω να δειξω οτι δεν γινεται να συγκριθει το 10ευρω ms ποντικι που εχει 2 κουμπια με ενα οτιbrandθελετε που εχει 100 κουμπια macros  βαρυδια κλπ κλπ. Προφανως και το δευτερο θα ειναι πιο ευαισθητο. Επισης ρολο παιζει η χρηση στο καθενα. με το ποντικακι θα σερφαρεις, με το 80ευρω ομως λογικα θα θες να παιξεις κανα multi,ε εκει στη φασαρια ολοι ειστε με την προσοχη μην το πιεσετε παραπανω η ριχνετε τα καντηλια και ταμπα τουμπα τα κουμπια? 

Προσωπικα εχω ριξει ακυρο στη raizer απ οταν πηρα ενα lachesis mouse  και ενα tarantula keyboard και χωρις πολλα πολλα παρεδωσαν πνευμα. 

Logitech -roccat και προσφατα ενα εφεδρικο sharkzome m20 με 17€ με εχουν αφησει απολυτα ικανοποιημενο στο συνολο. 

Link to comment
Share on other sites

Oταν το 2ο το πληρωνεις 10 φορες πανω σε τιμη, θελεις να ειναι πιο στιβαρο και ας εχει 250 κουμπια. Οχι πιο ευαισθητο. Αν ειναι να μας λενε εξ'αρχης αυτο που ηδη ξερουμε , οτι πληρωνεις το Brandname και τπτ αλλο.

Και εγω εχω ποντικι με 7 κουμπια και 3 χρονια αντεχει τα πανδεινα και με βγαζει ασπροπροσωπο και το πληρωσα 31€ .

 

Επισης η χρηση που λες ειναι σχετικο.

10 χρονια επαιζα με MS ποντικι, δε σερφαρα μονο.5 χρονια απροβληματιστα δουλευαν της MS σε ιντερνετ καφε που δουλευα. ουτε ενα ουτε δυο...πεντε... Σκεψου εκει τι ξυλο φαγανε.. 

 

Μια χαρα θα συγκρινω το ποντικι δεκαετιας , που το αγοραζα 10€ με αυτο που αγοραζω 80 και μου βγαζει τα μισα χρονια...

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Eγω συμφωνω με αυτα που λες, ετσι θα πρεπε να ειναι αλλα δεν ειναι οπως και τοσα αλλα!! 

Τα brandnames εχουν χτισει σε συνεργασια με esports ενα φαβλο κυκλο. Αν δεν υπηρχαν τα competitive multiplayer's σιγα μην εδινε κανενας 100αρες για ποντικι!! 

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχάς να διορθώσω κάτι που είπα πιο πάνω. Η λειτουργία μείωσης του recoil στα όπλα δεν είναι αυτοματοποιημένη γιατί αυτό θα προϋπέθετε συνεργασία των drivers του ποντικιού με τη μηχανή γραφικών του game και θα ανιχνευόταν. Στην πράξη δημιουργείς και σώζεις προφίλ για τα όπλα που χρησιμοποιείς σε ένα game. Τα πάντα μεταφέρονται στη μνήμη του ποντικιού(μάκρο, ταχείες βολές κτλ.) για να μην ανιχνεύεσαι.

Σε κάποια ποντίκια τους αυτές οι λειτουργίες είναι διαθέσιμες εξ αρχής, σε άλλα τις πληρώνεις(ultra core 3 και 4).

 

 

 

Ουσιαστικά aim assist. Ελπίζω να γίνουν VAC banned σύντομα. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.