Jump to content



Ταινία για επικάλυψη κωδικού?


AchilleasGR

Recommended Posts

Για σας, μου είναι πολύ σημαντικό να κρύψω έναν κωδικό που είναι πολύ μεγάλος για να τον απομνειμονεύσω. Αυτό που σκέφτομαι είναι να τον σημειώσω κάπου και για να μην φθαρθεί και σβηστεί με τον καιρό να περάσω μια ταινία από πάνω.

Θέλω λοιπόν μια ταινία αδιαφανή για να την βάλω πάνω από τον κωδικό, η οποία μόλις αφαιρεθεί να μην αφαιρεί το μελάνι, και να αφήνει σημάδια ώστε να ξέρω πέρα αμφιβολίας ότι κάποιος την αφαίρεσε, ακόμα και άμα έχει κάνει υπεράνθρωπη προσπάθεια να την βάλει πίσω.

Ξέρετε κανένα τέτοιο προϊόν ή κανέναν τρόπο να πετύχω αυτό το αποτέλεσμα με πιο συμβατικά μέσα (πχ πιο συνιθισμένες ταινίες);;

Link to comment
Share on other sites

Ναι η αλήθεια είναι ότι και εγώ δεν τα πολυ-εμπιστεύομαι αυτά.

Κάτι τέτοιο σε βολεύει;

Θα πρέπει ή να σε σκοτώσουν ή να σου σκίσουν το χέρι στον ύπνο. Είναι και πιο προχώ από μία απλή ταινία.

Θα έκανε, όμως άμα κάποιος το διαβάσει από το χέρι καθώς κοιμάμαι μπορεί να μην το καταλάβω. Χρειάζομαι κάτι με το οποίο να έχω μηχανισμό με τον οποίο να ξέρω αν ποτέ κάποιος το διαβάσει με σιγουριά. Εγώ τον κωδικό θα τον χρειαζόμουν μόνο σε καταστάσεις αποτυχίας του συστήματός μου, όχι σε καθημερινή χρήση.

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από αυτό που λέει ο Lakisss, που είναι έξυπνο και απλό, γιατί δε το κρατάς σε ένα stickακι και στο cloud αλλά κρυπτογραφημένο με truecrypt ή κάποιο άλλο πρόγραμμα; Τι φοβάσαι;

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις και προγράμματα του στυλ keepass για όλους σου τους κωδικούς με ένα master key. Νομίζω είναι πολύ ασφαλής μέθοδος. :T:

Link to comment
Share on other sites

Αν τραβήξει την ταινία (από οποιαδήποτε πλευρά) σκίζεται το αλουμινόχαρτο.

Αν το κάνει τελικά και θέλει να φτιάξει ξανά το σύστημα, λείπει η υπογραφή σου.:)

38742357.png

Πολύ ωραίο post, με καλύπτει 100% τώρα ξέρω πώς να δω άμα κάποιος έχει διαβάσει τα κλειδιά κρυπτογράφησης του σκληρού δίσκου του φορητού μου υπολογιστή, αφότου τα έχω σημειώσει στο σημείο που θέλω να τα σημειώσω.

Δεν σε πειράζει να το διαβάσει δηλαδή, απλά θες να καταλάβεις ότι το διάβασε;

Με νοιάζει πάνω απ' όλα να ξέρω άμα έχει κάποιος άλλος τα κλειδιά ώστε να δράσω κατάλληλα εγκαίρως :triniti:

Πέρα από αυτό που λέει ο Lakisss, που είναι έξυπνο και απλό, γιατί δε το κρατάς σε ένα stickακι και στο cloud αλλά κρυπτογραφημένο με truecrypt ή κάποιο άλλο πρόγραμμα; Τι φοβάσαι;

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις και προγράμματα του στυλ keepass για όλους σου τους κωδικούς με ένα master key. Νομίζω είναι πολύ ασφαλής μέθοδος. :T:

Δεν πρόκειται να βάλω εμπιστευτικά δεδομένα στο cloud. Δεν είδες τι έγινε στο Mega Upload; Τα δεδομένα μπορεί να χαθούν ή να κλεφτούν λόγω κυβέρνήσεων ή hacker και ειδικά στη περίπτωση των hacker μπορεί να βρεθούν στο Pirate Bay για να τα κατεβάζει όποιος θέλει για την ψυχαγωγία του.

Keepass χρησιμοποιώ, και αυτό θα είναι ένας επιπλέον layer προστασίας (το να έχω τον δίσκο όπου είναι τα αρχεία keepass κρυπτογραφημένο (τα backup μου είναι επίσης κρυπτογραφημένα, πραγματική παράνοια, αλλά αφότου τα συστήματα είναι σωστά ρυθμισμένα δεν χρειάζεται παραπάνω κόπος για να έχω την παραπάνω ασφάλεια)).

Link to comment
Share on other sites

για home use , ενα true crypt κτλ αρκει για τα δεδομενα. passwords τα θυμασαι απεξω.

δεν τα γραφουμε πουθενα. ψαχνεις για λυσεις, και αγνοεις την βασικοτερη. Password μονο τα θυμασαι εσυ.

αν εχεις δεδομενα αξιας στο σπιτι(δεν εννοω τις φωτο σου απο τις διακοπες), μπαινεις σε αλλη τρυπα. της ασφαλειας υποδομης κτλ κτλ ...

Link to comment
Share on other sites

για home use , ενα true crypt κτλ αρκει για τα δεδομενα. passwords τα θυμασαι απεξω.

δεν τα γραφουμε πουθενα. ψαχνεις για λυσεις, και αγνοεις την βασικοτερη. Password μονο τα θυμασαι εσυ.

Δεν είναι πάντοτε τόσο απλά τα πράγματα......:offtopic2:

Link to comment
Share on other sites

Το truecrypt το χρησιμοποιούν πολυεθνικές για εμπιστευτικά δεδομένα, η κυβέρνηση των ΗΠΑ για μέχρι και Top Secret documents αλλά ο Αχχιλεας δεν αρκείται σε κωδικοποίηση AES 256-bit. Ένα συμπέρασμα μπορούμε να βγάλουμε, αυτοί που κυνηγούν τον Αχχιλεα έχουν quantum computers!

Link to comment
Share on other sites

Ούτε στο μυαλό είναι ασφαλής γιατί αργά η γρήγορα θα διαβάζεται και η σκέψη... Το πιο ασφαλές είναι να τα έχεις όλα ξεκλείδωτα.

Νέα επιστημονική μέθοδος διαβάζει τις σκέψεις σου και τις μεταφράζει σε λέξεις

Link to comment
Share on other sites

η λυση ειναι μια. τα δεδομενα σε δισκο, κρυπτογραφημενα με truecrypt.

το κλειδι σε ενα στικακι. το στικακι, το βαζεις σε θυριδα τραπζεζας στην νεα γουινεα.

τον δισκο, σε θυριδα, στο Βλαδιβοστόκ της ρωσιας.

τοτε με ασφαλεια μπορεις να γραψεις τον κωδικο αν θες και στον τοιχο του σπιτιου σου, και με graffiti.

σορρυ δεν αντεξα.

Link to comment
Share on other sites

η λυση ειναι μια. τα δεδομενα σε δισκο, κρυπτογραφημενα με truecrypt.

το κλειδι σε ενα στικακι. το στικακι, το βαζεις σε θυριδα τραπζεζας στην νεα γουινεα.

τον δισκο, σε θυριδα, στο Βλαδιβοστόκ της ρωσιας.

τοτε με ασφαλεια μπορεις να γραψεις τον κωδικο αν θες και στον τοιχο του σπιτιου σου, και με graffiti.

σορρυ δεν αντεξα.

Έχεις μια μανία με το σπίτι εσυ.

Στην πραγματικότητα, για αυτή τη δουλειά θα είμαι χιλιάδες χιλιόμετρα μακρυά από οποιοδήποτε μέρος που θα μπορούσα να αποκαλέσω σπίτι, και έχω ήδη επιλέξει το κατάλληλο λογισμικό που είναι συμβατό με αυτά που θέλω να κάνω και δεν είναι το Truecrypt.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.