Jump to content



Τι παίζετε αυτόν τον καιρό;


fantacid

Recommended Posts

34 minutes ago, GFFermari said:

Καλο το Atomic Heart?

Να το βαλω στη λιστα?

 

Πλάκα έχει.

Φέρνει πολύ σε bioshock. Design και γραφικά mostly ok. 

Η ατμόσφαιρα καλή αλλά πρέπει να κλείσεις το ντεγκαβλέ αγγλικό voiceover και να παίζεις με υπότιτλο + ρωσικά. 

 

Κατά τα άλλα, soviet robots go brrrrrrrrrrrrr

 

ps. Το μεγαλύτερο αστείο με το παιχνίδι είναι αυτοί που το κράζουν για την "ιδεολογία" του χωρίς να καταλαβαίνουν πόσο monumentally ειρωνικό είναι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Horizon Forbidden West. PC Port απ'την Nixxes (όπως του αρμόζει).

Έχοντας παίξει το Zero Dawn , ήθελα να δω και τι ακριβώς συμβαίνει με τη συνέχεια. Σχετικά προβλέψιμη θα έλεγα μέχρι στιγμής (δεν ξέρω πως εξελίσσεται, δεν έχω φάει σποιλ), πως αλλιώς θα συνέχιζε η Alloy άλλωστε αφού υποτίθεται πως έσωσε τον κόσμο (την Meridian βασικά) στο πρώτο game...

 

Σε θέματα gameplay δεν έχει κάτι πρωτόγνωρο, είναι λίγο πιο καλογυαλισμένο κια αυτό. Κάνεις ό,τι έκανες περίπου, and more.

Στην αρχή θεώρησα πως θα βαρεθώ γρήγορα, όσο προχωράει σε κρατάει με κάποιο τρόπο, συνεπώς, συνεχίζω.

 

Σε θέμα γραφικών, αν και μόνο raster, είναι χάρμα οφθαλμών (ξέρω εδώ μερικούς που δεν τους αρέσουν τα χαρούμενα χρώματα :hehe: ).

 

Σε θέμα Performance, είναι ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ, σε σημείο που να λέω μήπως η Guerilla δώσει αυτή τη μηχανούλα γραφικών σε κάναν dev να δουλέψει πάνω της και να αφήσουμε UE και μαλακίες. Αν και ίσως το σύστημα να μην είναι σημείο αναφοράς, θα πω πως έχω άνετα 100plus FPS Average στα περισσότερα σημεία του game, σε ultra 1440p χωρίς κανένα upscaling mode. Τούτου λεχθέντος, αν βάλω απλά το Frame Generation, το ισχνό input latency δεν γίνεται καν αντιληπτό, και έχουμε ένα συνεχόμενο higher refresh rate experience. 

Βέβαια με αυτό το framerate που'χω γω, σε χαμηλότερου επιπέδου συστήματα, το DLSS/FSR είναι μάλλον απαραίτητο, αλλά και το παίξιμο με τις ρυθμίσεις (ψιλοεννοούνται όλα αυτά, αλλά τα αναφέρω). 

Επίσης να πω πως αγνοούνται τα Stutters. Είναι ελάχιστα, traversal stutters ίσως, και στο 95% του το παιχνίδι τρέχει smooth as butter. Ούτε mouse jitter (Iron Galaxy, I'm Looking at you), ούτε κάθε τρεις και λίγο παίξιμο του framerate ανάλογα με το αν κοιτάς δεξιά ή αριστερά. Υπάρχει fluctuation, όταν συναντάς πολλά μαζεμένα NPCs, λογικό το κόβω, αφού εκει δουλεύει λίγο και ο επεξεργαστής, όμως είμαστε σε μόνιμο 99% της κάρτας.

 

 Ηχητικά το παιχνίδι έχει μερικές μουσικάρες. Μου άρεσε ιδιαίτερα τούτο εδώ  το Lorena McKennit-like song, μετά την εισαγωγή του Game. 

Γενικά είναι on spot. Και από εφφε, άψογο.

 

Δεν είναι το Go-To PS game αλλά φαίνεται πως έχουν απήχηση όλοι αυτοί οι τίτλοι του PS

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Πρόσθεσα ένα βιντεάκι για να δούμε στο περίπου , στο σημείο που είμαι, τι γίνεται με Ultra Graphics , 1440p, FG On. Μια μικρή γεύση.

Τα spikes που φαίνονται σε 1-2 σημεία, δεν έγιναν ποτέ αντιληπτά.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

13 λεπτά πριν, το μέλος minast έγραψε:

WTF, Ελληνικά; 😛

Όλα τα παιχνίδια της Sony έχουν ελληνικά από μία φάση και μετά. Οι υπότιτλοι μόνο (και τα μενού, οκ :p ). Ταινίες δε βλέπεις με ελληνικούς υπότιτλους δηλαδή; :p 

Link to comment
Share on other sites

οκ, εχω θεμα. Δε καταλαβα οτι ειναι ελληνικα.

Μου φανηκαν, οπως κ ενας συναδελφος τα λεει, funny shaped letters και δεν εδωσα σημασια.

 

Anyway.

Δε μπορω να διαβαζω ελληνικους υποτιτλους. Μπερδευομαι γιατι το μυαλο ρενταρει τα αγγλικα που ακουω και μολις διαβαζω τα ελληνικα ταυτοχρονα παθαινω cyberware malfunction.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

23 λεπτά πριν, το μέλος GFFermari έγραψε:

οκ, εχω θεμα. Δε καταλαβα οτι ειναι ελληνικα.

Μου φανηκαν, οπως κ ενας συναδελφος τα λεει, funny shaped letters και δεν εδωσα σημασια.

 

Anyway.

Δε μπορω να διαβαζω ελληνικους υποτιτλους. Μπερδευομαι γιατι το μυαλο ρενταρει τα αγγλικα που ακουω και μολις διαβαζω τα ελληνικα ταυτοχρονα παθαινω cyberware malfunction.

That's your problem mate :p  Εδώ είχα για 1 ολόκληρη ώρα το God Of War να ΜΙΛΑΕΙ και ελληνικά. Από τη στιγμή όμως που περισσότερο γελούσα παρά έβλεπα το game, το άλλαξα :p 

Έχει πλάκα η μετάφραση, ορισμένα πράγματα είναι αστεία. 

Κατά τα άλλα όπως έκανα και με το gow θα κάνω και εδώ, θα το γυρίσω σε αγγλικά soon enough

  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

Να πω εδώ πως λίγο βιάστηκα. Σε σημεία ΕΣΩΤΕΡΙΚΩΝ ΧΩΡΩΝ στο παιχνίδι συμβαίνει το υπερπαράδοξο να γίνεται του stutter το πανηγύρι και να πέφτουν και τα FPS πολύ και παίζει πολύ το GPU Utilization.. Κάτι παίζει με το prebaked lighting εντός και χάνεται η μπάλα, με το που βγαίνεις έξω, είναι οκ. Ελπίζω σε fix. Btw κλείδωσα τα FPS στα 120, με FG δεν πέφτουν.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.