Jump to content



Intel i7 3770K Εντυπώσεις/Μετρήσεις


LazyGreek

Recommended Posts

[MENTION=324]billpeppas[/MENTION] δεν νομίζω ότι τρελαθήκαν ΑΔΙΚΑ, ούτε εγώ, ούτε κανένας πιστεύω, θέλει να ψήνει αυγό ο επεξεργαστής του πάνω, (coffeemaker vol2 coming...). Καταλαβαίνω ότι προφανώς θα είναι λίγος ο χρόνος αναλογικά που θα δουλεύει σε αυτές τις θερμοκρασίες ο μέσος χρήστης... αλλά σαν Σπύρος, το 90 (και το 80) δε μου φαίνεται Υγιές για παρατεταμένη χρήση .&-

Όταν κάνω o/c θέλω εκεί που θα καταλήξω το σύστημα να είναι σταθερό και να συμπεριφέρεται σαν ΣΤΟΚ.. στα πάντα (ακόμη και θερμικά...), γιατί μπορεί να τύχει και εβδομάδα που λόγω πολύωρων transcoding, "να λιώσει το κορμί του" του 2600K μου, Ε, με τον Ivy, αυτό το "Εκεί που θα καταλήξω".. γίνεται "Εκεί που θα καταλήξω.."

[MENTION=13991]kakao83[/MENTION] για το SC2 πολύ πιθανόν όσο ανεβάζεις cpu να ανεβαίνει αρκετά καλά και η απόδοση (ήταν από τα λίγα παιχνίδια που έκανε μεγάλη διαφορά ο SB από τον Nehalem), και υποθέτω τα RTS γενικότερα ;).

Οι θερμοκρασίες ξαναλέω ότι μου φαίνονται αυξημένες, γιατί αν και με sb προφανώς, με 65watt φορτίο και Prolimatech@1000rpm fan, έχω από 47-50...στους cores, Ηβη-ξε Ηβη +30 βαθμοί και με υδρόψυξη... είναι αρκετοί imho

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 842
  • Created
  • Last Reply
1) Δεν έχω προλάβει να δοκιμάσω ακόμα αυτό το θέμα, αλλά υπολογίζω πως από τα 4.3GHz και πάνω δεν θα υπάρχει διαφορά στα frames με 1 κάρτα γραφικών τουλάχιστων ( για SLI/CF με 2 δυνατές κάρτες παίζεται το θέμα, μάλλον πάλι δεν θα έχει διαφορά, αλλά θέλω να το δοκιμάσω να επιβεβαιώσω πρώτα πρωτού πω κάτι με σιγουριά :p )

2) BF3, Crysis 2 το HT δεν δίνει κάτι. Το έχω δοκιμάσει με κάμποσους CPUs. Στο Diablo 3 & Starcraft II δεν έχω ιδέα, δεν ξέρω να παίζω RTS/RPG/MMO games και τα συγκεκριμένα δεν έχουνε ενσωματομένο benchmark οπότε και δεν μπορώ να κρίνω τις επιδόσεις με κάποιο τρόπο :p

3) Κάθε CPU έχει διαφορετική θερμική συμπεριφορά.

Μπορεί να πάρεις 3 3770K, να τους βάλεις στο ίδιο ακριβώς σύστημα, στα ίδια ακριβώς MHz & Voltages, με το ίδιο ακριβώς cooler, κλπ, ίδιες συνθήκες, ίδιο τέστ, ίδια θερμοκρασία δωματίου, κλπ και ο #1 να έχει max load temps 75/79/73/81, ο #2 να έχει 85/87/84/89, o #3 να έχει 69/69/71/67 π.χ.

Για 1.3V+ και συχνότητα πόσο είχες δεν θυμάμαι, 4.6G ? ψιλολογικές ακούγονται για το "μέσο" 3770K ( δεν ξέρω και τις λεπτομέρειες της υγρόψυξης σου για να μπορώ να σου πω αν είσαι έστω λίγο πιο πάνω από το αναμενόμενο ή όχι ).

4.8 1.35 volt.

ek tank 360 44mm

swiftech mcp655

cpu wb: aquacomputer cumlpex hd

Link to comment
Share on other sites

Τρελλαθήκατε όλοι με τις θερμοκρασίες.

Τα πράγματα είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ.

1) Παίζει ο επεξεργαστής σας σταθερά στην συχνότητα που είστε/θέλετε ?

Αν ναι πάτε στο 2

2) Είναι οι full load temps σας κάτω από τους 90C ?

Αν ναι πάτε στο 3

Αν όχι, πάτε στο 4

3) Είστε μια χαρά, πάτε παίξτε, γράψτε κανά κώδικα, κάντε encode κανά video, σχεδιάστε την νέα σας κουζίνα στο Solidworks, δεν υπάρχει λόγος να κάθεστε να σκέφτεστε τι πως που αν γιατί, όσον αφορά τις temps σας.

4) Κατεβάστε την τάση. Αν δεν είναι σταθερός έτσι ο CPU, κατεβάστε κατά 100MHz το ρολόι και δοκιμάστε πάλι.

Αν είναι σταθερός, μειώστε κι άλλο την τάση και ξαναδοκιμάστε, μέχρι να βρείτε την ελάχιστη τάση που χρειάζεται για να είναι σταθερός εκεί.

Αν θέλετε για παραπάνω σιγουριά δώστε +0.015V παραπάνω από την ελάχιστη που βρήκατε.

δεν θα ελεγα οτι το overclock ειναι τοσο ευκολη υποθεση (1 2 3 4)...ειδικα αν ο συγκεκριμενος cpu ''ψηνεται''...

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=324]billpeppas[/MENTION] δεν νομίζω ότι τρελαθήκαν ΑΔΙΚΑ, ούτε εγώ, ούτε κανένας πιστεύω, θέλει να ψήνει αυγό ο επεξεργαστής του πάνω, (coffeemaker vol2 coming...). Καταλαβαίνω ότι προφανώς θα είναι λίγος ο χρόνος αναλογικά που θα δουλεύει σε αυτές τις θερμοκρασίες ο μέσος χρήστης... αλλά σαν Σπύρος, το 90 (και το 80) δε μου φαίνεται Υγιές για παρατεταμένη χρήση .&-

Όταν κάνω o/c θέλω εκεί που θα καταλήξω το σύστημα να είναι σταθερό και να συμπεριφέρεται σαν ΣΤΟΚ.. στα πάντα (ακόμη και θερμικά...), γιατί μπορεί να τύχει και εβδομάδα που λόγω πολύωρων transcoding, "να λιώσει το κορμί του" του 2600K μου, Ε, με τον Ivy, αυτό το "Εκεί που θα καταλήξω".. γίνεται "Εκεί που θα καταλήξω.."

Σπύρο, έστω ότι έχεις έναν 3770K που παίζει στα 4.5GHz για 24/7 με Vcore 1.22V και full load temps 83-88C.

Δεν πρόκειται να σου πάθει το παραμικρό ούτε καν σε 2 χρόνια χρήσης.

Δεν είναι rated εκεί οι επεξεργαστές αυτοί.

Να στο πω και από την άλλη, κάνεις τα απαραίτητα modifications για να παρακάμψεις όλα τα κυκλώματα προστασίας του επεξεργαστή σε mobo & cpu, τον βάζεις δίχως ψύκτρα, και τον ζορίζεις στα 4.5GHz 1.25V με συνεχές full load μέχρι να πιάσει όσους βαθμούς C πιάσει και είτε αρπάξει κανά socket είτε ψοφήσει η CPU.

Ξέρεις στους πόσους C θα τα παίξει η CPU ? Χαλαρά αρκετά πάνω από τους 125C.

Οι αντοχές και ανοχές τους δεν είναι όσο μικρές νομίζετε.

Το ίδιο ακριβώς σκηνικό με τους CPU βλέπω συχνά και με τα mosfet.

Μιλάμε για εξαρτήματα που δοκιμάζονται ενδελεχώς κατά το design, την παραγωγή, αλλά και στο εργοστάσιο πρωτού φύγουνε για τους πελάτες, στους 125C στο max φορτίο που μπορούνε να οδηγήσουνε.

Και βλέπεις τους χρήστες να τα βλέπουνε στους 70-75, άντε σε κάποιες περιπτώσεις στους 85-95C και κάνουνε σαν τρελλοί λες και τους είπανε ότι σε 3 ώρες καταστρέφεται η Γη και έρχεται το τέλος για όλους ( όταν λέμε για όλους, εννοούμε για όλους, και για τα mosfet τους :p )

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι οι περισσότεροι υπερβάλλουνε σε υπερβολικό μάλιστα βαθμό.

Δεν αισθάνεστε για οποιοδήποτε λόγο καλά με temps στο X component πάνω από τους 80C π.χ. ?

Fine, ρυθμίστε το εκεί που πάει και ταυτόχρονα μένει κάτω από τους 80C.

Το να διαμαρτύρονται, κλαίγονται, μανουριάζουνε, κατηγορούνε κατασκευαστές κλπ για το ότι δεν πάει ο 3770K τους στα 5.5GHz on air με full load temp 65C το βρίσκω ( πέραν από ανούσιο και ανώφελο ) άκρως παιδική συμπεριφορά, κάτι σαν τον βουτυρομπεμπέ που του πήρανε το γλειφιτζούρι ένα πράμα.

Δίχως καμμία ειρωνία, κοροϊδία, εμπαιγμό πρός κανέναν εδώ στην συζήτηση εννοείται.

Ποτέ δεν έχω σκοπό να προσβάλω ή να θίξω κάποιον. Το λέω γιατί υπάρχουνε κάμποσοι παρεξηγησιάριδες, άλλοι τόσοι "με την μύγα στο χέρι", κλπ.

Συζήτηση κάνουμε.

4.8 1.35 volt.

ek tank 360 44mm

swiftech mcp655

cpu wb: aquacomputer cumlpex hd

Αν σκεφτείς πως τα καλά κομμάτια με 1.35V παίζουνε σταθερά στα 5.1-5.2GHz απλά αν τα ψύξεις κοντά στους 0C ή λίγο πιο κάτω από τους 0C, καταλαβαίνεις πως δίνεις αρκετό ρεύμα για τα MHz που είσαι.

Επί της ουσίας ο CPU σου τα έχει με λιγότερο ρεύμα, αλλά δεν είναι εκεί stable με το λιγότερο ρεύμα γιατί δεν είναι οι temps αρκετά χαμηλά για να το επιτρέψουνε αυτό.

Με αυτά τα clocks & volts λογική είναι η temp σου IMHO.

Εγω προσωπικά θα τον έβαζα στα 4.4GHz για 24/7, και τέλος temps, high voltages, και οι διαφορές στις επιδόσεις που δεν γίνονται αντιληπτές παρά μόνο σε benchmarks ή αν είσαι με το χρονόμετρο στο χέρι κοιτώντας τα δεκαδικά ψηφία τρίβοντας τα χέρια σου :p

δεν θα ελεγα οτι το overclock ειναι τοσο ευκολη υποθεση (1 2 3 4)...ειδικα αν ο συγκεκριμενος cpu ''ψηνεται''...

Τόσο εύκολη είναι.

Κατ' αρχάς πρέπει κάποια στιγμή να ξεκολήσετε από το κυνήγη των 200THz για 24/7, και ιδιαιτέρως όταν αυτά που κάνετε στο PC δεν είναι τίποτα το εξεζητημένο, αλλά gaming, web browsing, office, programming.

Δεν υπάρχει ο παραμικρός λόγος να πιέζεσαι και να τρώγεσαι αλλάζοντας CPUs, ψάχνωντας για ψύξεις, αλλαγές thermal paste, κλπ για να πάρεις 100-200MHz πάνω τα οποία σε απόδοση δεν θα τα δείς πουθενά, και ακόμα και σε ακραία highly multi-threaded high load high duration διαδικασίες όπως π.χ. το video encoding σε H.264 ενός 2ωρου video, η διαφορά μεταξύ 4.5GHz, και 4.7GHz μετριέται σε 1-2 λεπτά encoding time.

Φυσάς με το στόμα να φουσκώσεις ολόκληρο zeppelin ένα πράμα.

Αν έχετε τόσο πάθος να βλέπετε το CPUz να γράφει 5-5.4GHz πείτε το, να φτιάχνω να σας πουλάω phase change, από 300€ το κάθε ένα μια χαρά θα την βγάλω αν είστε πολλοί που θέλετε τα 5GHz+ για 24/7 σε IB.

Link to comment
Share on other sites

ασχολουμαι περι τα 10 χρονια με το overclock και ειναι δυσκολη υποθεση. σκοπος μου ηταν παντα εχω αποδοση ισαξια με εναν πεξεργαστη/περιφεριακο που εχει πολυ μεγαλυτερη τιμη. γι αυτο και ασχοληθηκα. απο κει περα μην τα ισοπεδωνουμε ολα, δεν θεωρω οτι θα χω τρελλη αποδοση με 200mhz παραπανω στον cpu, ουτε να τον παω 5,5ghz με αερα. απλα λεω οτι ειναι ανωριμος σαν cpu ακομα ο ivy. εχει δρομο μπροστα του οσον αφορα τις θερμοκρασιες που παρουσιαζει. αν εβγαινε η intel και ελεγε οτι τα υλικα που χρησιμοποιουνται στον ivy εχουν αλλες ανοχες και αντοχες...τοτε οκ θα σου δινα δικιο.προς το παρων παντως θεωρω οτι ο επεξεργαστης δεν πρεπει να χει θερμοκρασιες τυπου gpu αλλα cpu!

Link to comment
Share on other sites

Βασικά οι θερμοκρασίες GPU αντίστοιχες με αυτές των CPU @ LinX είναι οι θερμοκρασίες σε Furmark δίχως το protection που τις κάνει να μην δουλεύουνε σε full performance & current draw σε αυτό.

Δηλαδή για μια GTX 680 @ Stock full load temp 85C @ 23-24C Room temp.

Επιδόσεις του ακριβότερου desktop CPU έχεις με το OC @ 4.6GHz.

Πιάνεις τον κορυφαίο desktop CPU της αγοράς, τον i7-3960X.

( πάντα θα υπάρχει βεβαίως το αντίπαλο δέος, "ναι παίρνω τον 3960X κάνω OC και σε στέλνω πάλι αδιάβαστο", πάνε οι εποχές Barton 2500+ mobile/desktop vs XP3200+, Opteron 144/146 vs FX-57, κλπ κλπ )

Το CPU overclocking είναι από τα πιο εύκολα πράγματα εφόσον διαβάσεις καλά την θεωρία πριν το κάνεις, και έπειτα από OC 7-8 διαφορετικών συστημάτων, 2-3 πλατφόρμων έχεις όλη την απαραίτητη "εμπειρία" και "προεργασία" για να σου φαίνεται το oc on air/water παιχνιδάκι.

Θα το κατανοούσα και θα το δεχόμουνα ως "δύσκολο" αν έλεγες για τις RAM, manual OC με manual timings & subtimings, κλπ, ώπου και πραγματικά για να τα έχεις άνετα πρέπει να είσαι hardcore καμμένος επί του θέματος.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=324]billpeppas[/MENTION]

Δεν διαφωνώ ότι τα "absolut max" όρια είναι αρκετά παραπάνω από τους 90, και για τα υπόλοιπα ημιαγωγικά στοιχεία που έχει η μητρική, απλώς ΔΕΝ νιώθω άνετα τόσο ψηλά :S, τόσα χρόνια, προσπαθούσαμε για να έχουμε όσο πιο δυνατόν χαμηλές συχνότητες, σε οτιδήποτε, και επειδή για κάποιο λόγο (λέγε με κακή επαφή με το HS ή ό,τι άλλο) είναι πλέον ή νόρμα, πρέπει να μου φανεί και εμένα φυσιολογικό! Και το χειρότερο είναι ότι στα 4.5 που είπες π.χ. με 1.2 τα watt είναι λιγότερα/αρκετά λιγότερα από SB, γιατί δεν έχει αρχίσει το πολύ leakage ακόμη νομίζω, παρόλα αυτά το C/W είναι από 2πλάσιο έως 3πλάσιο.

Τέλος για τα 4700 vs 4500 π.χ. ~+4,4% ναι, οι διαφορές είναι μικρές, (πάντως όχι του διλέπτου, με συγκεκριμένες ρυθμίσεις π.χ. που φτιάχνω => ~7fps τα 1080p), στο 7ωρο γλιτώνω(για 2ωρη ταινία) ~20λεπτο, στο 4700 vs 4200 όμως η διαφορά ανεβαίνει στα ~42 λεπτά, διόλου ευκαταφρόνητο.

υ.γ.> άδειασε inbox/τσέκαρε msn/skype @benchzowner

[MENTION=2962]zpaf[/MENTION] αφού το δοκίμασες μια φορά, δοκίμασε το άλλη μια για λίγο, και έχε // ανοικτό το coretemp ή το Aida, έχω περιέργεια πόσα watt δείχνει ότι έχει κατανάλωση, όλο το package?

[MENTION=5836]gio102004[/MENTION]

"..δεν πρεπει να χει θερμοκρασιες τυπου gpu αλλα cpu!"

:rofl:

Link to comment
Share on other sites

Λεπον ακουτι και απο μενα κατι.

Αν θελετε να benchαρετε βγαλτε καπακια βαλτε νερα αζωτα και οτι αλλο μπορειται για να χτυπησετε νουμερακια.

Αν θελετε ομως να διασφαλισετε οτι η πανακριβη σας καρτα(ες) γραφικων δεν κοιμαται τον υπνο του δικαιου στο αγαπημενο σας παιχνιδι εξ αιτιας του επεξεργαστη σας ενα msi ab θα σας δειξει τον δρομο και κανεις αλλος.

Θερμοκρασιες ;

Εγω παντως και ετσι μια χαρα παιζω BF3. :D

tempsp.png

Πληρωμενοι ρουφιανοι στον BaZoServer μου λενε οτι ο ρουμανος μετα την αλλαγη σε 1155/3770 εχει ανεβασει κατα πολυ το επιπεδο του. :D

Link to comment
Share on other sites

Κατεβάστε την τάση. Αν δεν είναι σταθερός έτσι ο CPU, κατεβάστε κατά 100MHz το ρολόι και δοκιμάστε πάλι.

Αν είναι σταθερός, μειώστε κι άλλο την τάση και ξαναδοκιμάστε, μέχρι να βρείτε την ελάχιστη τάση που χρειάζεται για να είναι σταθερός εκεί.

Αν θέλετε για παραπάνω σιγουριά δώστε +0.015V παραπάνω από την ελάχιστη που βρήκατε.

Σε αυτο να προσθεσω, διαβασα σε ποικιλα fora, βοηθαει στο χαμηλωμα των θερμοκρασιων, το χαμηλωμα του CPU PLL το οποιο default στο auto δινει 1.8+ volts, ενω αρκετοι το κατεβαζουν 1.5-1.65v και παραμενουν σταθεροι με καλυτερα temps.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το speedstep ειναι αυτο που οταν ο επεξεργαστης ειναι idle ριχνει τον multiplier.

Οποτε ειτε κλοκαρετε ειτε οχι, αν δεν θελετε για οποιοδηποτε λογο, ο επεξεργαστης να δουλευει ολη την ωρα στην μεγιστη ταχυτητα, το αφηνεται on!

Συνηθως το απενεργοποιουμε μαζι με τα C states οσο πειραματιζομαστε & μεχρι να βρουμε τα max stable overclocks.

Aφου καταληξεις στο OC που θες δεν υπαρχει λογος να μενει off εκτος αν καποιος εχει καλο να surfαρει στα 5GHz, οταν και με 1GHz ο οποιοσδηποτε browser πεταει.

Για το turbo mode δεν εχω αποψη, στα 1366/1156 που υπηρχε περιορισμος στο multiplier και χρονιζαμε με bclk το αφηναμε ανοιχτο για να κερδισουμε +1 moulti.:nerd:

Στο 2011/1155 που ειναι ξεκλειδωτο το multi δεν βλεπω λογο να ειναι on εκτος αν το turbo mode αφορα και κατι αλλο πλην του multi σε αυτες τις πλατφορμες.

Link to comment
Share on other sites

Turbo Mode = On αν θες να έχεις multi πάνω από τον max του CPU σου αν δεν ήταν ξεκλείδωτος ( δηλαδή για πάνω από 42x στον 3770K πρέπει να είναι ανοιχτό το Turbo ).

Απλά όταν βάζεις manual CPU Multi αυτόματα η μητρική ( για τις Asus, MSI, eVGA τουλάχιστον ) ρυθμίζει το Turbo να μην ανεβαίνει άλλο μόνο του, και να τρέχουνε και όλοι οι πυρήνες στο ίδιο multi.

Link to comment
Share on other sites

PLL μαγκες ποσο παιζετε?Γιατι βλεπω οτι το 1.88 που βαζουν ολες οι μητρικες στο auto ειναι το max που δινει η intel για συνθηκες λειτουργιες και πραγματικα ψηνει τα τσιπακια.

Απο σταθεροτητα δε ξερω πραγματικα αν και ποσο βοηθαει καπου συγκεκριμενα.Γενικα παρατηρησε κανεις ασταθεια κατω απο μια συγκεκριμενη τιμη?Δηλαδη βλεπω στα ξενα forums ο κοσμος παιζει στο 1.65-1.7 range για 24/7

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.