Jump to content



Intel i7 3770K Εντυπώσεις/Μετρήσεις


LazyGreek

Recommended Posts

  • Replies 842
  • Created
  • Last Reply
Πρέπει να κατεβάσεις την updated Math Library από την Intel και να κάνεις overwrite το αρχείο linpack_xeon64.exe με αυτό από το rar/zip της Intel με το αντίστοιχο στον φάκελο του LinX/IBT.

Intel

Και εννοείται πως θες το Service Pack 1 των Windows 7 περασμένο για να δουλέψει το AVX.

Kudos!

Το avx τι ειναι; ivy specific;

Για το prime95 υπαρχει καποιο update συγκεκριμενα για τους ivy;

Link to comment
Share on other sites

Kudos!

Το avx τι ειναι; ivy specific;

Για το prime95 υπαρχει καποιο update συγκεκριμενα για τους ivy;

AVX = instruction set

Είναι νέες "δυνατότητες" κατά τρόπο τινά, ένα σύνολο εντολών που επιταχύνουνε κάποιες διεργασίες απλοϊκά.

Δεν είναι Ivy only, έχουνε έρθει από τους Sandy Bridge και υπάρχουνε φυσικά και στους Sandy Bridge-E, τους Ivy Bridge & Ivy Bridge-E αλλά και στους AMD Faildozer I.

Link to comment
Share on other sites

Τρέχεις benchmarks φανατικά στα όρια ? ( Μπα )

Θες να γλιτώσεις 10€ στο ρεύμα συνολικά τον χρόνο ?

Αν ναι, αξίζει να αλλάξεις τον 2700K με 3770K.

Σε διαφορετική περίπτωση, γιοκ.

Τον 2700Κ τον πούλησα αλλά την μητρική φαίνεται να δυσκολεύομαι να την πουλήσω, οπότε αν δεν την πουλήσω θα πάρω τον 3770Κ...Θα λειτουργήσει σωστά με την ASUS MAXIMUS IV EXTREME-Z68 ???

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω και εγώ το δικό μου σετάκι . Μόλις έρθει θα ανεβάσω καμια μέτρηση . Παρακολούθησα το videaki απο το τεχνικό της asus και έδειχνε οτι μπορείς αν θές να έχεις το κάθε core σε διαφορετική συχνότητα . σε τί μπορέι να βοηθήσει αυτό ; Π.χ να έχεις το core1 στα 4.5 ,το core 2 στα 4.0 ,το core 3 στα 3,9 και το core 4 στα 3.5 . Τι θα βοηθούσε κάποιο τέτοιο setup απο το κλασσικό όλοι οι πυρήνες την ίδια συχνότητα ;

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω και εγώ το δικό μου σετάκι . Μόλις έρθει θα ανεβάσω καμια μέτρηση . Παρακολούθησα το videaki απο το τεχνικό της asus και έδειχνε οτι μπορείς αν θές να έχεις το κάθε core σε διαφορετική συχνότητα . σε τί μπορέι να βοηθήσει αυτό ; Π.χ να έχεις το core1 στα 4.5 ,το core 2 στα 4.0 ,το core 3 στα 3,9 και το core 4 στα 3.5 . Τι θα βοηθούσε κάποιο τέτοιο setup απο το κλασσικό όλοι οι πυρήνες την ίδια συχνότητα ;

καλύτερη κατανάλωση ίσως?καλύτερη κατανομή θερμότητας βάζοντας και καλά τον πιο ζεστό core να δουλεύει ελαφρώς πιο κάτω?

Link to comment
Share on other sites

Αλλες θερμοκρασιες/καταναλωση/αναγκη για vcore, οταν τρεχεις ενα core στα 4,5 GHz, αλλες οταν τρεχεις και τους 4 cores εκει. ;)

Ετσι δουλευουν απο default οι sb/ib. Απλα η asus (και νομιζω και η gigabyte) σου δινουν τροπο να το παρακαμψεις και να χρονιζουν ολοι οι πυρηνες στην συχνοτητα που θες.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρουμε συνήθως ποιος core είναι ο πίο ζεστός ; Λογικά αυτόν μπορούμε να τον έχουμε στα 3,9 και του άλλους στα 4,5 κατεβάζωντας έτσι λίγο τις θερμοκρασςίες . Ανυπομονώ να έρθουν τα κομμάτια μου να αρχίσω δοκιμές !!!

Link to comment
Share on other sites

ι7 3770κ + z77x-d3h + corsair Vengeance 1600 με stock cooler και όλα τα features της cpu ενεργοποιημένα !!!

Θα μπεί επάνω στην θέση της stock μια Coolermaster 612s

4.2 με 1.07??μου φαινεται οτι και το δικο σου το κομματι ειναι αρκετα καλο...;)

Edit..

Στο Hwmonitor σου λεει 1.07 και στο cpuz 1.20.

Τι απο τα δυο ισχυει γτ χαθηκα λιγο

Link to comment
Share on other sites

1.2 έχω δώσει από bios. Έχω ρυθμίσει σε 1&2 πυρηνες load χ45, σε 3 πυρήνες χ43 και στους 4 χ42, έτσι σε single-dual core full load έιναι στα 4.5GHZ αλλά μόλις μπαίνουν και οι άλλοι cores σε load πέφτει μέχρι 4.2GHZ

το 1.2 το έβαλα καρφωτά, μπορεί να παίζει και με πιο χαμηλά ρεύματα. Δεν είναι δικό μου το pc ενός φίλου είναι που ανέλαβα να του το στήσω.

Link to comment
Share on other sites

εγω γενικα αποριες αυτες cpu spread spectrum,execute disable bit,bclk recovery,c1e,c3 report,c6 repot,c state enabled/disabled?

και τωρα δεν μπορω να βγαλω linx με 1.3/1.31/1.32vcore 4.6ghz LLC.high CC.110%.PPC.standard...

τελικα στο 1.33 βγηκε το 4.6ghz test1c.png

ερωτηση γιατι πεφτει συνεχεια στο 1.6ghz ενω εχω speedstep disabled?...μου σπαει τα νευρα...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.