Jump to content



Intel i7 3770K Εντυπώσεις/Μετρήσεις


LazyGreek

Recommended Posts

  • Replies 842
  • Created
  • Last Reply

Χαζη ερώτηση και με το συμπάθειο αλλα τι διαφορετικό θα γινόταν αν απο το bios μια και μοναδική φορά ρυθμιζε καποιος "By All Cores" (=τον πολλαπλασιαστή που έχει δηλωθεί ως Turbo target να τον κάνει apply σε ολα τα cores) οπως γινεται εδω και καιρό στις υπολοιπες motherboards? :nada:

Link to comment
Share on other sites

Τα μνημονια ειναι πολλα υποσχομενα; Περιμενω να δω cpu-z και υπογραφη.

Κοιτα μεχρι τωρα το στοιχημα δεν ειναι τοσο τα Hz των μνημων αλλα κατα ποσο μπορει να τα κουμανταρει ο imc των Ivy Bridge.

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο ενα μικρο εγκεφαλικο μιας και η μητρικη δεν εβλεπε τα dimm a1/a2 error code 55 ολα καλα.

Maximus V Gene Q-code 55

Ειπα να δω θερμοκρασιες με την μαμα ψυκτρα αλλα εξελιχθηκε εφιαλτης.

Η μητρικη δεν ποσταρε με τα δυο στικακια με τιποτις.

Δυο ωρες μετα απο bios update και σκατζες με αλλες μνημες η λυση δοθηκε με ενα τικ λασκαρισμα της ψυκτρας.

Τελος καλο ολα καλα. :D

cpuzzr.png

Θα παιξω λιγο ακομα με την μαμισια ψυκτρα και αργοτερα θα βαλω την H100 πανω.

Link to comment
Share on other sites

Έφταιγε η ψύχτρα δηλαδής?

Πάνω που έλεγα να στήσω κι εγώ να δω τι ψάρια πιάνει...

Οχι εγω μαλλον ειχα σφιξει πολυ.

Ας κοκκινησω λιγο τα screenshots. :D

3dmark11.png

AMD Radeon HD 7970 video card benchmark result - Intel Core i7-3770K Processor,ASUSTeK COMPUTER INC. MAXIMUS V GENE score: P9714 3DMarks

Χυμα ακομη.

dscn1182gl.jpg

dscn1183r.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κάνε μια σύγκριση με το προηγούμενο σου σύστημα... Άξιζε η μετάβαση;

Εγώ για παράδειγμα αποφάσισα να περιμένω lga2011 και ivy bridge e...

Άσε που από οτι βλέπω δεν θα χώραγε η 2η μου 7970...

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=2962]zpaf[/MENTION] κανε κατι με το cpu-z Γιαννη οταν βλεπω το χ16 κατι με πιανει, δεν μπορεις να το βαλεις να δειχνει την συχνοτητα του επεξεργαστη κανονικα!!

Αμαν αυτο το 1600.

Link to comment
Share on other sites

Κάνε μια σύγκριση με το προηγούμενο σου σύστημα... Άξιζε η μετάβαση;

Εγώ για παράδειγμα αποφάσισα να περιμένω lga2011 και ivy bridge e...

Άσε που από οτι βλέπω δεν θα χώραγε η 2η μου 7970...

Χωρις να εχω δει και πολλα ακομη νομιζω οτι αυτο που ειχα γραψει πριν μερες ισχυει.

Σε δουλεια να βρισκομαστε. :D

Αφού δεν κλείνει το SpeedStep & Cx ο noobas με την ATi :p

Ασε τα σχολια και ριξε κανα tipακι. :p

Μεχρι εδω bootαρει με την μαμα ψυκτρα αλλα με 60c idle. :D

Οι μνημες παιζουν και με 1.55 ταση στα 2400MHz.

evo2v.png

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=2962]zpaf[/MENTION] Δώσε μας συγκριτικά σε σχέση με το συστημά σου πριν με τον 970,αν νομίζεις οτι άξιζε η μετάβαση και αν μπορεις και ένα συνολικό κόστος της μετάβασης,εκτός αν είναι νωρίς ακόμα και έχεις ακόμα πολύ ψάξιμο και tweaking...

Μπουτάρει στα 4.8ghz,είναι stable όμως; Αν είναι με μόνο 1.35 και τα voltages που βλέπω επάνω,πιστεύω άξιζε η μετάβαση...

Link to comment
Share on other sites

Αν σκεφτεις οτι ο 980Χ μου με αυτο το ρευμα (1,3520) παιζει στα 4500 με 12, και εσυ εισαι 4800 με 8 θεωρω οτι ειναι πολυ καλο το cpuαδακι, μια πρωτη εντυπωση ειναι αυτη. Βεβαια 60 βαθμοι σε ηρεμια ειναι αρκετοι, θα βαλεις ομως και την αλλη ψυκτρα, οποτε θα δουμε και απο εκει τις διαφορες!!

Κατι αλλο τωρα, αυτο το 3DMark 11 που ετρεξες με αυτα τα setings το ετρεξες; γιατι δεν μ αρεσε το Physics σκορ που εδωσε, θυμαμαι με τον 970 σου στα 3800 ειχες καλυτερο.

Αυτα τα ολιγα για αρχη.:hi:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.