Jump to content



Intel i7 3770K Εντυπώσεις/Μετρήσεις


LazyGreek

Recommended Posts

Αν δεν αντεξω τον ενα μηνα που λενε για την Formula μαλλον θα παω για Gene.

Πιστευεις οτι υπαρχει κατι που σε αφηνε πισω στο gaming με X58 και θα το αναπληρωσεις με Z77 ;

Δεν αξίζει δηλαδή? Εχω ψηθεί τρελά αλλά αμα είναι μη δω και διαφορά...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 842
  • Created
  • Last Reply
Δεν αξίζει δηλαδή? Εχω ψηθεί τρελά αλλά αμα είναι μη δω και διαφορά...

Δωσε μου ενα παραδειγμα που πιστευεις οτι θα δεις διαφορες.

Ειμαι στα 3.8GHz για 24/7 και δεν εχω δει πουθενα προβληματικο gpu load με μια 7970 στα 5760x1080.

Αν ημουν με μια οθονη 1080p και τρεις 7970 τοτε θα ειχα παει ηδη σε Sandy.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αξίζει δηλαδή? Εχω ψηθεί τρελά αλλά αμα είναι μη δω και διαφορά...

Αν δεν έχεις άλλου είδους ανάγκες ( π.χ. κάνεις συχνά video encoding για να μεταφέρεις υλικό σε tablet/κινητό/usb/cd/dvd, ή θες να μειώσεις έστω και λίγο τα ετήσια έξοδα ηλεκτρισμού σου ) δεν υπάρχει ο παραμικρός λόγος να αλλάξεις το σύστημα σου.

Link to comment
Share on other sites

Χαχα καλημέρες!

Συκωθήκαμε από τις 5 φτιάξαμε καφεδάκι και αρχίσαμε λίγο τα Benchoinstall

τώρα που καθάρισε το σύστημα

πάμε πρώτο score 3D Mark Vantage

Nsk9T.png

cpC92.png

AMD Radeon HD 7970 video card benchmark result - Intel Core i7-3770K Processor,ASUSTeK COMPUTER INC. SABERTOOTH Z77 score: P45384 3DMarks

όλα στοκ!

Cpu 3.5 φαίνεται κιόλας 925/1375

Λέγεται Lucid Virtu MVP

δεν ξέρω ακόμα πως δουλεύει ακόμα το ψάχνω :p

Έκανες επανεγκατάσταση των windows επειδή άλλαξες cpu και motherboard; Τα win7 δεν υποτίθεται ότι είναι plug&play;

Είδες διαφορά πριν κάνεις το φόρματ και την επανεγκατάσταση από ότι πριν;

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις σκοπό να απαντήσεις μην ανοίγεις ένα θέμα έτσι για το θεαθήναι.

Σκοπός είναι να πανικοβάλεις τους χρήστες δηλάδη ?

Κινδυνεύει ο επεξεργαστής τους αν δουλεύει στους 80-85C @ Full Load ?

ΔΝΤ.

κάτσε να απαντήσω γιατί δεν ήταν σκοπός μου αυτός που αναφέρεις... σκοπός μου ήταν μόνο και μόνο να του τονίσω το γεγονός του φίλου μας και πως κατά την διάρκεια του overclocking ας ρίχνει ένα βλέφαρο παραπάνω στις θερμοκρασίες...όμως ο τρόπος με τον οποίο απαντάς εσύ και το ύφος σου (για μένα πάντα) ήταν προσβλητικός, καθώς με καλή πρόθεση του είπα απλά να προσέχει...όχι ότι αυτό σημαίνει ότι ο ΙΒ είναι μούφα και ότι θα καεί με το πρώτο OC...

τώρα η cpu μπορεί να μην πάθει τίποτα στους 80-85...αλλά είναι αυτό που λέμε ποτέ δεν ξέρεις...μπορεί ο κάθε φίλος εδώ μέσα να προσπαθήσει να τον πουσάρει παραπάνω από ότι μπορεί και να πάει στους 100 χωρίς να το καταλάβει...

θα σε παρακαλούσα λοιπόν την άλλη φορά να απαντάς πιο νορμάλ και ευγενικά... σε ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Έκανες επανεγκατάσταση των windows επειδή άλλαξες cpu και motherboard; Τα win7 δεν υποτίθεται ότι είναι plug&play;

Είδες διαφορά πριν κάνεις το φόρματ και την επανεγκατάσταση από ότι πριν;

Όχι το Format ήθελα να το κάνω εγώ για να περάσω τα Drivers και τα Uitilities να είναι σε καθαρό σύστημα, Να μην έχω και τις άλλα που είχα μέσα.

Όσο για το σκορ είναι τόσο μεγάλο επειδή σε αυτό χρησιμποίησα το Virtu ΜVP

3HkDR.png

C7pv2.png

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=K7FB1wfM53E]CeBIT 2012 - GIGABYTE live demo Lucid Virtu MVP. - YouTube[/ame]

Link to comment
Share on other sites

κάτσε να απαντήσω γιατί δεν ήταν σκοπός μου αυτός που αναφέρεις... σκοπός μου ήταν μόνο και μόνο να του τονίσω το γεγονός του φίλου μας και πως κατά την διάρκεια του overclocking ας ρίχνει ένα βλέφαρο παραπάνω στις θερμοκρασίες...όμως ο τρόπος με τον οποίο απαντάς εσύ και το ύφος σου (για μένα πάντα) ήταν προσβλητικός, καθώς με καλή πρόθεση του είπα απλά να προσέχει...όχι ότι αυτό σημαίνει ότι ο ΙΒ είναι μούφα και ότι θα καεί με το πρώτο OC...

τώρα η cpu μπορεί να μην πάθει τίποτα στους 80-85...αλλά είναι αυτό που λέμε ποτέ δεν ξέρεις...μπορεί ο κάθε φίλος εδώ μέσα να προσπαθήσει να τον πουσάρει παραπάνω από ότι μπορεί και να πάει στους 100 χωρίς να το καταλάβει...

θα σε παρακαλούσα λοιπόν την άλλη φορά να απαντάς πιο νορμάλ και ευγενικά... σε ευχαριστώ

Δεν παθαίνει απολύτως τίποτα ούτε στους 80-85, ούτε στους 90-95.

Και χωρίς ψύκτρα να τον τρέξεις πάλι δεν θα πάθει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν παθαίνει απολύτως τίποτα ούτε στους 80-85, ούτε στους 90-95.

Και χωρίς ψύκτρα να τον τρέξεις πάλι δεν θα πάθει τίποτα.

μακάρι...αλλά δεν είναι σχεδιασμένοι για να παίζουν ύπο αυτές τις συνθήκες (για πολύ ώρα τουλάχιστον)...

Link to comment
Share on other sites

Μόνο που στο επόμενο λεπτό θα κλείσει το PC βέβαια :p

ο bill προφανώς εννοεί ότι η cpu σου δεν θα πάθει ζημιά...αλλιώς ενεργοποιούνται οι αυτόματες προστασίες που λες...

Link to comment
Share on other sites

Μόνο που στο επόμενο λεπτό θα κλείσει το PC βέβαια :p

Είσαι σίγουρος ?

( να σε βοηθήσω λίγο... Core i7 940 @ 1.9V δίχως ψύκτρα στα μαμά clocks... έτρεχε wPrime 1024m δεν έκλεισε καν, απλά ανεβοκατέβαζε την συχνότητα και το ρεύμα μόνος του ο επεξεργαστής )

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος ?

( να σε βοηθήσω λίγο... Core i7 940 @ 1.9V δίχως ψύκτρα στα μαμά clocks... έτρεχε wPrime 1024m δεν έκλεισε καν, απλά ανεβοκατέβαζε την συχνότητα και το ρεύμα μόνος του ο επεξεργαστής )

Δεν ξέρω για αυτό, Εγώ με τον BD 8120 την είχα πάθει, Δεν είχα συνδέσει την Η80 στο ρεύμα και πάτησα το Power button έκλεινε μετά από 5 δευτερόλεπτα, μωρέ τι γίνεται τι γίνεται, ξανά power button ξανα κλείσιμο, και τότε το ένοιωσα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για αυτό, Εγώ με τον BD 8120 την είχα πάθει, Δεν είχα συνδέσει την Η80 στο ρεύμα και πάτησα το Power button έκλεινε μετά από 5 δευτερόλεπτα, μωρέ τι γίνεται τι γίνεται, ξανά power button ξανα κλείσιμο, και τότε το ένοιωσα.

όπως φαίνεται πιο "επιστημονική" προστασία η intel...

Link to comment
Share on other sites

Όχι το Format ήθελα να το κάνω εγώ για να περάσω τα Drivers και τα Uitilities να είναι σε καθαρό σύστημα, Να μην έχω και τις άλλα που είχα μέσα.

Όσο για το σκορ είναι τόσο μεγάλο επειδή σε αυτό χρησιμποίησα το Virtu ΜVP

3HkDR.png

C7pv2.png

Τί είναι το virtu; Καμιά κλεψιά;

:p

Link to comment
Share on other sites

Τί είναι το virtu; Καμιά κλεψιά;

:p

Κάτι σαν Hybird crossfire/sli είναι ένα πράγμα με την iGPU του CPU.

+ το ότι έχεις Vsync ΟΝ με περισσότερα από 60 Frames.

Σε καποια φάση στο Vantage είχα 600 Frames :p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.