Jump to content



Intel i7 3770K Εντυπώσεις/Μετρήσεις


LazyGreek

Recommended Posts

Τι ειναι προτιμοτερο ομως ενα Sandybridge στα 4.7 η ενα Ivybridge στα 4.4 γιατι για καλοκαιρι εκει παει το θεμα.Κατα μεσο ορο για αερα εκει θα παιζεται το παιχνιδι.Εγω μαλλον κλεινω προς οτι εγινε παπατζα με τις θερμοκρασιες και ivy αξιζουν μονο me custom υδροψυξη .

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 842
  • Created
  • Last Reply
Τι ειναι προτιμοτερο ομως ενα Sandybridge στα 4.7 η ενα Ivybridge στα 4.4 γιατι για καλοκαιρι εκει παει το θεμα.Κατα μεσο ορο για αερα εκει θα παιζεται το παιχνιδι.Εγω μαλλον κλεινω προς οτι εγινε παπατζα με τις θερμοκρασιες και ivy αξιζουν μονο me custom υδροψυξη .

Ναι βρε παιδί μου εννοείτε ότι όποιος εχει SB μένει αλλά με βάση όλους τους άλλους επεξεργαστές και κυρίος AMD είδες "τι" διαφορές υπάρχουν!

Link to comment
Share on other sites

Χαχα καλημέρες!

Συκωθήκαμε από τις 5 φτιάξαμε καφεδάκι και αρχίσαμε λίγο τα Benchoinstall

τώρα που καθάρισε το σύστημα

πάμε πρώτο score 3D Mark Vantage

Nsk9T.png

cpC92.png

http://3dmark.com/3dmv/4059333;jsessionid=1fyrcabd6tmckbebzrefuubyh

όλα στοκ!

Cpu 3.5 φαίνεται κιόλας 925/1375

Λέγεται Lucid Virtu MVP

δεν ξέρω ακόμα πως δουλεύει ακόμα το ψάχνω :p

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα ,σήμερα έστησα το μηχάνημα με τον 3770 και θα ήθελα να σας ρωτήσω 2 πράγματα , 1ον είναι λογικό να δουλεύει από την αρχή που τον έβαλα στα 3,8mhz ?και 2ον σε idle είναι στους 41-42 C λογικό ??? το μόνο που έκανα ήταν να ενεργοποιήσω το XMP για να δει τις μνήμες στα 1600 και όχι στα 1333

η σύνθεση μου είναι i7 3770 - Gigabyte Z77X-D3H - 2x4 Corsair Vengeance 8GB DDR3-1600 Kit xmp - 6870

Link to comment
Share on other sites

Mα για ποιο λογο;

Τι σε τρομαζει στους 42 idle και 72 load;

Eνταξει, ας μην ειμαστε και υπερβολικοι.

Τι ψυκτρα χρησιμοποιεις;

Τι default ρευμα δινει;

Δωσε screenshot απο CPUZ.

Kατα πασα πιθανοτητα μπορεις με δοκιμες, να χαμηλωσεις το default ρευμα και να τρεχει παλι full stable και λιγοτερο ζεστος.

Link to comment
Share on other sites

Το 70 λίγο με τρόμαξε λογικά σε full load ήταν, τα στοιχεία από το Bios είναι αυτά :

Bios ver f5

BCLK 100,91 MHZ

CPU FREQUENCY 3922,70 MHZ

MEMORY >> 1614,55 MHZ

TOTAL MEMORY 8192 MB

CPU TEMP 46 C

VCORE 1.14V

DRAM VOLTAGE 1.50

έχω παραγγείλει αυτήν ANTEC H2O-620 λέτε να πέσω λίγο σε θερμοκρασία ???

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα ,σήμερα έστησα το μηχάνημα με τον 3770 και θα ήθελα να σας ρωτήσω 2 πράγματα , 1ον είναι λογικό να δουλεύει από την αρχή που τον έβαλα στα 3,8mhz ?και 2ον σε idle είναι στους 41-42 C λογικό ??? το μόνο που έκανα ήταν να ενεργοποιήσω το XMP για να δει τις μνήμες στα 1600 και όχι στα 1333

η σύνθεση μου είναι i7 3770 - Gigabyte Z77X-D3H - 2x4 Corsair Vengeance 8GB DDR3-1600 Kit xmp - 6870

Τώρα δεν ξέρω κατά πόσο είναι λογικό από την στιμγή που λέει μέσα από το Bios 3.9 να δουλεύει στα 3.8.

Και εμένα 3.9 λεει αλλά πηγαίνει μόνο μέχρι τα 3.7 και έχω δει και 3.8 και δεν έχω καταλάβει γιατί δεν το πάει 3.9 άμα ξέρει κανείς την λύση ας πεί κανα TIP. Γιατί από την στιγμή που το πας στο Defult και σου λέει 3.9 πρέπει να είναι 3.9.

Για να τον πας στα 3.5 απλά πρέπει να κλείσεις το Turbo και θα δουλεύει σταθερά 3.5.

Επίσης θα έχεις παρατηρίσει ότι πάει και 1.6 σε κατάσταση Idle άμα θες να το κλείσεις και αυτό

απλά πας στο Power mangement cpu και κλείνεις τα C1 C3 και τα σχετικά σου λέει δίπλα ούτε σι άλλος.

Τα 41-42 είναι μια χαρά και H80 να πάρεις σε Idle θα δείς και μέχρι 35 και το Max σου θα είναι στα 60 εφόσον το ρεύμα είναι το σωστό.

Όσο για την μνήμες στα κανονικά τους δουλεύουν στα 1333. Μπορείς να πας κατευτείαν στην επιλογή και να την ανεβάσεις στα 1600 χωρίς XMP ή Manual.

Το 70 λίγο με τρόμαξε λογικά σε full load ήταν, τα στοιχεία από το Bios είναι αυτά :

Bios ver f5

BCLK 100,91 MHZ

CPU FREQUENCY 3922,70 MHZ

MEMORY >> 1614,55 MHZ

TOTAL MEMORY 8192 MB

CPU TEMP 46 C

VCORE 1.14V

DRAM VOLTAGE 1.50

έχω παραγγείλει αυτήν ANTEC H2O-620 λέτε να πέσω λίγο σε θερμοκρασία ???

Όσο για την 620 το σύγουρο είναι ότι θα τον κρατάει πιο δροσερό από ότι το στοκ

μην φανταστείς καμιά τρελή διαφορά!

Link to comment
Share on other sites

Χαχα καλημέρες!

Συκωθήκαμε από τις 5 φτιάξαμε καφεδάκι και αρχίσαμε λίγο τα Benchoinstall

τώρα που καθάρισε το σύστημα

πάμε πρώτο score 3D Mark Vantage

Nsk9T.png

cpC92.png

AMD Radeon HD 7970 video card benchmark result - Intel Core i7-3770K Processor,ASUSTeK COMPUTER INC. SABERTOOTH Z77 score: P45384 3DMarks

όλα στοκ!

Cpu 3.5 φαίνεται κιόλας 925/1375

Λέγεται Lucid Virtu MVP

δεν ξέρω ακόμα πως δουλεύει ακόμα το ψάχνω :p

ε ρε τον τρελό...πρωί πρωί το bench-oμουτρο!! με γειά το σύστημα φίλε και καλοδούλευτο... πρόσεξε με τις θερμοκρασίες μόνο γιατί έχουν ακουστεί πολλά...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.