Jump to content



Intel i7 3770K Εντυπώσεις/Μετρήσεις


LazyGreek

Recommended Posts

Όσο για το σκορ είναι τόσο μεγάλο επειδή σε αυτό χρησιμποίησα το Virtu ΜVP

Αγορινα για πες μας λιγο πως το βλεπεις να δουλευει αυτο;

Δεν με νοιαζει στα παιχνιδια. (αν το εχεις δοκιμασει βεβαια πες)

Οταν απλα σερφαρεις η βλεπεις καμια ταινια, την κλεινει τελειως την κανονικη GPU;

To monitor σε ποια θυρα το εχεις συνδεδεμενο, gpu ή motherboard;

Απο την sabertooth εισαι ευχαριστημενος; Καρτα ηχου εχεις αλλη ή την onboard;

Αν εχεις την onboard, εντυπωσεις; Για παιχνιδια κλπ υποστηριζει eax κλπ ;

Θενξ. (οπως καταλαβαινεις την γλυκοκοιταω:whistling)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 842
  • Created
  • Last Reply
1. Αγορινα για πες μας λιγο πως το βλεπεις να δουλευει αυτο;

Δεν με νοιαζει στα παιχνιδια. (αν το εχεις δοκιμασει βεβαια πες)

2. Οταν απλα σερφαρεις η βλεπεις καμια ταινια, την κλεινει τελειως την κανονικη GPU;

To monitor σε ποια θυρα το εχεις συνδεδεμενο, gpu ή motherboard;

3. Απο την sabertooth εισαι ευχαριστημενος; Καρτα ηχου εχεις αλλη ή την onboard;

Αν εχεις την onboard, εντυπωσεις; Για παιχνιδια κλπ υποστηριζει eax κλπ ;

Θενξ. (οπως καταλαβαινεις την γλυκοκοιταω:whistling)

1. Το Lucid Virtu MVP είναι Μόνο για παιχνίδια/Benchmarks Μερικά από αυτά.

Σαν πρόγραμμα έχει καλές προδιαγραφές αλλά σίγουρα θέλει αρκετή δουλεία!

Ας ελπίσουμε τώρα με το z77 να αρχίσουν να βγάζουν Updates και τα σχετικά.

Το τελευταίο Update είχε μέσα το Skyrim Full, και τι εννοώ με Full.

Καταρχήν όπως πόσταρε πιο πριν o ΝοDsl εδώ AnandTech - Intel Z77 Panther Point Chipset and Motherboard Preview

Μπορείς να δεις ακρυβώς τι είναι το προγραμματάκι αυτό και τι κάνει και πως λειτουργεί

Το πιο σημαντικό πρώτα απ'ολα είναι ότι στα παιχνίδια τα οποία υποστιρίζει έχεις πλέον V-sync με τα καθαρά FPS που βγάζει η κάρτα σου, Με λίγα λόγια τέλος το V-sync και 60 FPS αλλά ΜΟΝΟ στα παιχνίδια που υποστηρίζει και είναι FULL.

--Δηλαδή για παράδειγμα στο Skyrim τα βάλεις τα Settings Max out και χωρίς V-sync (μέσα από το παιχνίδι) και δεν έχεις 120Hz monitor για παράδειγμα θα έχεις Tearing. Και το AVG FPS που βγάζεις ας πούμε είναι 100

Τώρα άμα ενεργοποιήσεις το V-sync δεν θα tearing αλλά θα είσαι κολημένος στα 60 FPS.

Και πας στο Virtu MVP App και ενεργοποιηείς το

Virtual V-sync

76zqZ.png

Και πλέον δεν θα έχεις καθόλου Tearing και το AVG 100 FPS που είχες πάντα!

Τώρα μαζί με αυτό ενεργοποιήσεις και

HyperFormance

Ydl9U.png

Θα σου δώσει κάποια extra FPS

Τώρα γιατί όλα αυτά και το πως γίνοται όλα αυτά θα τα διαβάσεις στο Link του NoDsl.

Και θα σου δώσω ένα παράδειγμα με το τι εννοώ τα Full παιχνίδια που υποστηρίζει.

Ας πάρουμε για παράδειγμα το Batman Asylum που το έχω εύκαιρο και είναι μέσα στην λίστα των Full παιχνιδίων.

Όπως βλέπεις το Virtu MVP έχει και ένα TAB με τα Applications

και το Asylum είναι μέσα σε αυτά όπως και τα περισστερα καινούρια/παλιά

aTwzC.png

NQfSZ.png

αλλά άμα πας στο EDIT θα δεις ότι το πρόγραμμα που λέγαιτε Bmlauncher.exe (Γενικά στο υπολογιστή σου)

Δεν ξέρω επειδή δεν το έχω κατεβάσει από Steam αν οντως μέσα από το Steam λεγεται έτσι θα λειτουργίσει αυτόματα.

επειδή εγώ όμως το έχω "πάρει" στα μουλοχτά και στον δικό μου φάκελο λέγεται

Qtl72.png

θα πατήσεις ADD και θα επιλέξεις τον "προορισμό του"

hWKzH.png

Και έχουμε τα εξής αποτελέσματα

Χωρίς Virtu MVP

TmHIu.png

Με Virtu MVP

AnORv.png

Τώρα βλέπεις αυτές τις διαφορές επειδή είναι 720P σε Windowed Mode και με ότι να νε settings.

το ίδιο ισχύει και για το 3D Mark 11/Vantage Που άμα μετράγες το X εκεί θα ήταν πολύ καλύτερα τα πράγματα και με το O/C του CPU και της GPU.

2. Τώρα για το 2 δεν ξέρω να σου απαντήσω λεπτομέρος.

Καταρχήν όταν κάνεις 1 Format ή τον στήνεις από την αρχή θα περάσεις τους Drivers Και τα σχετικά και επίσης θα περάσεις και τους Drivers των γραφικών της CPU (HD 4000)

Και "λεμε" τώρα έχεις 2 μόνιτορ.

Το ένα θες να το συνδέσεις το ένα στην κάρτα γραφικών σου και το άλλο σαν "extented" στην CPU

Και κάνεις την απλή διαδικασία: Δεξι κλικ>screen resolutions> και κάνεις την γνωστή διαδικασία.

Επίσης στο Device manager το βλέπει κανονικά σαν GPU HD4000

Και το GPU-Z επίσης.

Τώρα άμα εγκαταστήσεις το Virtu MVP αφαιρεί τους Drivers αφαιρεί τα Devices και το κρατάει αποκλειστικά την GPU του επεξεργαστή ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΆ για αυτήν την δουλειά! (Το λέει επίσης και σε ρωτάει άμα "είστε σίγουρος" :baby:

Και δεν στέλνει καθόλου σήμα σε Monitor αφού δεν υπάρχει καθόλου και σαν Device κιόλας.

2** Επειδή γίνονται όλα τα παραπάνω δεν κλείνει καθόλου την "κανονική GPU"

Και το μόνιτορ δεν το έχεις πουθενά συνδεδεμένο αλλά άμα το πας με τον άλλον Τρόπο μπορείς να βάλεις ένα μόνιτοορ που έχει Display port a.k.a Dell u2412m η ακόμα και μια 32/42 TV για να βλέπεις τις ταινιούλες σου σαν "extented" Μονιτορ.

Και η Sabertooh έχει ένα Display Port + ένα HDMI.

3. Η Sabertooth είναι μια χαρά και ωραίο κρύο Motherboard τα ανεμηστιράκια κάνουν αρκετή δουλειά!

είναι πρώτα απ'όλα ήσυχα και είχα μια επιφύλαξη για αυτό αλλά είναι μπουριά.

Τώρα για την Onboard δεν έχω σχηματίσει γνώμη αυτήν την βδομάδα λέω να πάρω μια οπτική ίνα για να δώ τι λένε τα Logitech z5500 γιατί τα έχω συνδεδέμνα σε μια εξωτερική και από εκεί με USB στο Mobo.

Αυτά πάνω κάτω πιστεύω να σε κάλυψα!

Link to comment
Share on other sites

Και τι εννοώ με το Full παιχνίδια (αυτά που είναι είδη τσεκαρισμένα από το App)

To battlefield 3 δεν είναι, θέλω να πιστεύω για την ώρα και τα αποτελέσματα είναι τα εξής.

Πάμε Grand Bazzar!

Τα settings είναι Maxed out. Cpu στα 3.9, 7970 > stock.

Με το που βγαίνεις στην πίστα φαίνεται κάπως έτσι.

k8G5H.jpg

Αλλά μόλις βγείς έξω θα δεις αυτό!

WwdsZ.jpg

IOHIF.jpg

Πάμε παρακάτω..

TsiSS.jpg

TBCIb.jpg

5H7l3.jpg

Τα οποία δέντρα δεν υπάρχουν στο παιχνίδι και μια φορά

είχαν βγεί παντού μέσα στην πίστα, δοκίμασα και μπήκα σε 4ις Server αλλά δεν εμφανήστικαν.

Σε αντίθεση με την Seine η όποια λειτούργει μια χαρά!

jlHuR.jpg

Πάρτε και μερικά Heaven 3.0

YJsh3.png

YlOGD.png

Και ένα OPEN&PLAY

s0Hgp.png

Link to comment
Share on other sites

Ο καθενας μπορει να λει οτι θελει.

Εδω Lucid Virtu MVP (HyperFormance) Tested with ASRock Z77 and Intel Ivy Bridge :: TweakTown USA Edition υπαρχει μια προσεγγιση του τι κανει ή τι μπορει να κανει.

"Rumor has it that NVIDIA are also going to put a stop to the technology being able to work in future driver releases."

"Of course the Virtual Vsync technology is great where we can see more than 60 FPS on a 60Hz monitor without any tearing. It's not the stand out feature to Virtu MVP, though. The coming six to nine months will be interesting as we see the technology mature and move forward."

Σε λιγες μερες που θα ποσταρω τον 3770 με την gene v θα μπορεσω να δω τα οποια benefits της λουση.

Link to comment
Share on other sites

Το ότι αφαιρεί λεπτομέρειες από το output δεν το είδατε ακόμα ?

Όπως επίσης το ότι τα fps που δείχνουνε τα προγράμματα είναι λάθος ( επηρεάζει τους μετρητές το Virtu MVP αφού στέλνει σήμα στην CPU ότι το Φ,Χ,Ψ frame έχουνε γίνει output ενώ δεν έχουνε γίνει ( με άλλα λόγια έχεις 30fps αλλά έχει πεί στην CPU ότι έβγαλε Χ παραπάνω frames οπότε μετράει στο frame count και το fps counter μεγαλώνει παρότι δεν έχεις παραπάνω από 30fps στην πραγματικότητα )

Link to comment
Share on other sites

Το οτι η πρασινη σκεφτεται να μην το υποστηριξει σε επομενους οδηγους για το καλο μας δεν το ειδες ; :hehe:

Το ότι το λέει ένα site, και οι ίδιοι λένε "rumor has it"... που σε περίπτωση που δεν το πιάσες σημαίνει "φήμες λένε"...

Και εις το κατακλείδι, ας το κλείσει η nV.

Στα @@ μας.

Ένα εντελώς άχρηστο "feature" είναι το MVP.

Για αυτούς που δεν ξέρουν τι γίνεται να νομίζουνε ότι έχουνε πιο ψηλά fps.

Και για τους άλλους που νομίζουνε ότι έχουνε πάνω από XX fps με Vsync on δίχως να έχει tearing στην LCD τους ( τι κρίμα που το μόνο κυριολεκτικά πάνω από το refresh rate της οθόνης είναι virtual ( oh the irony! ) fps...

Link to comment
Share on other sites

Το οτι μια εταιρια στον χωρο προσπαθει να εκμεταλευτει την igpu ενος επεξεργαστη σε συνδυασμο με μια gpu για κατι καλυτερο ειναι σιγουρα λαθος σε καποιους που η πρασινιλα/κοκκινιλα κυλαει παντου στις φλεβες τους.

Τι μερισμα θα εχουν τελος του 2012 οι μετοχοι αν η λουση παει καλα ; :D

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω.. για μένα το ότι έχω τα ίδια FPS με V-sync ΟΝ και δεν έχω Tearing, Μου κάνει!

Ξαναγράφω... δεν έχεις όσα fps γράφει ο FPS counter.

Το οτι μια εταιρια στον χωρο προσπαθει να εκμεταλευτει την igpu ενος επεξεργαστη σε συνδυασμο με μια gpu για κατι καλυτερο ειναι σιγουρα λαθος σε καποιους που η πρασινιλα/κοκκινιλα κυλαει παντου στις φλεβες τους.

Τι μερισμα θα εχουν τελος του 2012 οι μετοχοι αν η λουση παει καλα ; :D

Διάβασες καθόλου αυτό που σου έγραψα ή μπα ?

Η άνοδος των επιδόσεων ΕΙΝΑΙ ΕΙΚΟΝΙΚΗ.

Link to comment
Share on other sites

Aπορω γιατι η ιδια intel, απο την πρωτη igpu στους Sandy, δεν εχει ασχοληθει να το υποστηριζει αυτο και χρειαζοταν μια Lucid που δεν την ξερει κανεις, για να εκμεταλευτει αυτη την τεχνολογια.

Προσωπικα περισσοτερο με ενδιαφερει το Virtu παρα το Virtu ΜVP.

Το να μπορει δλδ να αξιοποιειται η igpu για σερφαρισμα/αναπαραγωγη video ενω η εξτρα gpu στα 3D παιχνιδια, και μονο εκει να καιει ρευμα.

Και εδω ειναι που απορω γιατι η intel δεν εχει native υποστηριξη για αυτο (ακομα).

Το να παραγονται 100 FPS ενω το μονιτορ να απεικονιζει μονο 60 και ως αποτελεσμα το tearing, αντιμετωπιζεται με vsync ON.

Tο οτι το MVP βρηκε καποιο αλλο τροπο να εξαλειφει το tearing δεν με εντυπωσιαζει τοσο σαν ακουσμα αφου και παλι μαξ 60 καρε θα βλεπω ο κοσμος να χαλασει.

Δεν το αφοριζω βεβαια μεχρι να το δω κι εγω, απλα λεω οτι στην θεωρεια μου ακουγεται υποπτο.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι ο μόνος που δεν με νοιάζουν οι θερμοκρασίες σε Ivy Bridge?

Εκτός αυτού είχα και εγώ Bulldozer και οι διαφορές είναι τεράστιες, για αυτό μπορεί να μην το καταλαβαίνω..

Πάμε τώρα.

Με τον 8120 στα 4.5Ghz

1ον: δεν δουλεύανε όλα τα Cores/Threads όπως θες πέστο Max τα 4-5 όλα τα άλλα νεκρά

2ον: στα 3.7 που είμαι τώρα είχα τα ίδια Temps με τον 8120 55-60C

3ον: με τα ίδια settings το Gpu Load με τον 8120 δεν ήταν ποτέ 99% έπαιζε απόο 80 έως 95%

5GnV5.png

Και βλέπουμε ότι και όλα τα Cores/threads λειτουργούνε στο BF3 (το picture τραβηχτικε πριν μισή ώρα στον BAZO)

το Gpu Load εν ώρα Game 99% με "κατεβασμένα" settings

(τα ίδια και με τον FX-8120)

Και για να πιάσω 99% Load έπρεπε ή να παίζω με 5760χ1200 η 1920χ1200 αλλά με όλα Ultra αλλά και πάλι το Load έπαιζε ποτέ 99%

με τον Ivy όποια πίστα και να βάλω είμαι 99% εκτός Metro

και όλα αυτά στα 3.7 που είναι στοκ όυτε καν 4 ή 4.2 η 4.5 η 4.8 που είχα τον 8120.

Τώρα για Temps έχει 32 βαθμούς αυτήν την στιιγμή έξω και ο Cpu είναι 37-38 βαθμοί Idle και βάρεσα μέχρι 58 τί άλλο θέλετε?

Τώρα δεν ξέρω ποιές είναι οι διαφορές με Sandy αλλά για όποιν αλλάζει πλατφόρμα

από 775/1366/1156 οι όλοι οι AMDαδες που έχουν τα παλιά τα CPU και ο BD είναι GTP

πυδήξτε άφοβα και μην σας νοιάζουν όυτε temps ούτε Hertz!

Link to comment
Share on other sites

Και για να μην ξεχνιόμαστε.

Όπως σας είχα πεί μήνες τώρα... βάλε Ivy Bridge στο z68 mobo δίχως τα αυτοκόλλητα Gen3 with pcie3.0 bullshit και θα έχεις PCI-Express 3 ( τώρα μου ήρθε φλασιά να βάλω μια αποδεικτική screenshot :D )

pcie3z68asus17sfyu.png

PCI-Express 3.0 on Z68 - Asus Maximus IV Gene-Z ( δεν είναι η Gen3 )

Link to comment
Share on other sites

sfircιlitu κ Bairon τα temps σας ειναι πολυ καλα για ...στοκ.

Η ολη βαβουρα γινεται για τα temps στα 1,2v και ανω, ή 4,4 GHz και ανω.

Το θέμα είναι όμως ότι άμα δεν τρέχεις πρόγραμμα που να θέλει "δύναμη CPU" δεν χρειάζετε να το πάς καν 4.4 4.5 σαν Gaming machine δεν θες τίποτα παραπάνω από στοκ πάντως με 1.2 και 4.4 δεν πιστεύω να ξερπερνάει τους 75 κανένας Ivy και έτσι ούτε αυτό σε απασχολή σε περιπτωση που τρέχεις κάτι απαιτιτικό.

σε μένα προσωπικά με 1.15 πιάνει 4.2 που είναι ένα SB στα 4.7 4.8 και temps δεν ξερπερνάνε τους 65

[MENTION=2962]zpaf[/MENTION] άντε ακόμα?

Link to comment
Share on other sites

Ivy Bridge proven to suffer from poor thermal grease by VR-Zone.com

του βγαλανε το his οι βουρλισμενοι και αλλαξαν την παστα :blink:.

κι ομως δικαιωθηκαν :T:

είχε κάποιο λάκο η φάβα,

δεν γίνεται στα ίδια ρολόγια οι Ι7 2χχχ (tdp 95W) να έχουν μεγαλύτερη κατανάλωση και καλύτερες θερμοκρασίες από τους Ι7 3χχχ (tdp 77w) όταν μάλιστα είναι σε μικρότερα nm.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.