Jump to content



Intel i7 3770K Εντυπώσεις/Μετρήσεις


LazyGreek

Recommended Posts

ελεος ρε παιδια

απο ποτε οι μητρικες δινουν FPS

αν ειναι δυνατον!!!!!

το να σε βοη8ισει να κοκλαρεις περισσοτερο την cpu σου το καταλαβαινω

αλλα δεν παιζει να σου δινει fps εχοντας cpu & vga στα ιδια ρολογια

μην ξεχασουμε και αυτα που ξεραμε

Νταξ, σε γενικά πλαίσια δεν έχει διαφορές. Αλλά για παράδειγμα, άμα πες η μία μητρική έχει πιο κοντά τις μνήμες από την άλλη = λιγότερο latency = περισσότερα fps. Το ίδιο π.χ. και για τους controllers, τα pci slots, οι drivers κτλ κτλ κτλ. Είναι πολλά πράγματα που αλλάζουν από μία μητρική στην άλλη.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 842
  • Created
  • Last Reply
Νταξ, σε γενικά πλαίσια δεν έχει διαφορές. Αλλά για παράδειγμα, άμα πες η μία μητρική έχει πιο κοντά τις μνήμες από την άλλη = λιγότερο latency = περισσότερα fps. Το ίδιο π.χ. και για τους controllers, τα pci slots, οι drivers κτλ κτλ κτλ. Είναι πολλά πράγματα που αλλάζουν από μία μητρική στην άλλη.

Η διαφορά στο latency μεταξύ traces 10cm με traces 4cm ξέρεις πόσο μικρή είναι ?

Πολύ μικρή.

Δίχως να μπούμε καν σε τεχνικά ζητήματα, λες να είναι περισσότερη από την διαφορά στο latency μεταξύ DDR3-1333 9-9-9-28 και DDR3-2000 7-7-7-22 ?

Με την καμμία and you know it :p

Δεν υπάρχει διαφορά μεταξύ των παραπάνω frequency&timings-sets, λες να υπάρχει επειδή η Ψ μητρική έχει μισό εκατοστό κοντύτερη διαδρομή από το Socket στα DIMM Slots ? Didn't think so :)

Controllers... pretty much οι ίδιοι στις περισσότερες μητρικές, και δεν προξενούνε καμμία διαφορά σε οτιδήποτε πέραν των ιδίων ( δηλαδή ο Silicon Image SILxxxx SATA3 controller δεν επηρεάζει τις επιδόσεις του PCI-Express slot ή τις επιδόσεις της μνήμης RAM έναντι σε έναν SATA3 controller της Marvell κλπ κλπ ).

PCI-Express controller είναι ο ίδιος, βρίσκεται μέσα στην CPU.

Drivers υποτίθεται χρησιμοποιεί ο reviewer τους ίδιους, και άλλους να χρησιμοποιούσε, αρκετές φορές δύσκολο να κάνει τέτοια διαφορά ένας driver της κάρτας γραφικών, ούτε καν κάποιος άλλος, ούτε κατά διάννοια ( εκτός και αν είναι εντελώς προβληματικός, αλλά μια μικρή διαφορά στα fps δεν θα ήτανε το μόνο πρόβλημα που θα προκαλούσε ένας τέτοιος driver :p )

Ευχαρίστως να επαναλάβω μετρήσεις στα ίδια games με τα ίδια ακριβώς settings, hardware & drivers σε διάφορες μητρικές, και να γραφεί και σε video η όλη διαδικασία για τους δύσπιστους.

Trust me, διαφορά δεν θα υπάρξει, και σίγουρα όχι λόγο μητρικής :)

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά στο latency μεταξύ traces 10cm με traces 4cm ξέρεις πόσο μικρή είναι ?

Πολύ μικρή.

Δίχως να μπούμε καν σε τεχνικά ζητήματα, λες να είναι περισσότερη από την διαφορά στο latency μεταξύ DDR3-1333 9-9-9-28 και DDR3-2000 7-7-7-22 ?

Με την καμμία and you know it :p

Δεν υπάρχει διαφορά μεταξύ των παραπάνω frequency&timings-sets, λες να υπάρχει επειδή η Ψ μητρική έχει μισό εκατοστό κοντύτερη διαδρομή από το Socket στα DIMM Slots ? Didn't think so :)

Controllers... pretty much οι ίδιοι στις περισσότερες μητρικές, και δεν προξενούνε καμμία διαφορά σε οτιδήποτε πέραν των ιδίων ( δηλαδή ο Silicon Image SILxxxx SATA3 controller δεν επηρεάζει τις επιδόσεις του PCI-Express slot ή τις επιδόσεις της μνήμης RAM έναντι σε έναν SATA3 controller της Marvell κλπ κλπ ).

PCI-Express controller είναι ο ίδιος, βρίσκεται μέσα στην CPU.

Drivers υποτίθεται χρησιμοποιεί ο reviewer τους ίδιους, και άλλους να χρησιμοποιούσε, αρκετές φορές δύσκολο να κάνει τέτοια διαφορά ένας driver της κάρτας γραφικών, ούτε καν κάποιος άλλος, ούτε κατά διάννοια ( εκτός και αν είναι εντελώς προβληματικός, αλλά μια μικρή διαφορά στα fps δεν θα ήτανε το μόνο πρόβλημα που θα προκαλούσε ένας τέτοιος driver :p )

Ευχαρίστως να επαναλάβω μετρήσεις στα ίδια games με τα ίδια ακριβώς settings, hardware & drivers σε διάφορες μητρικές, και να γραφεί και σε video η όλη διαδικασία για τους δύσπιστους.

Trust me, διαφορά δεν θα υπάρξει, και σίγουρα όχι λόγο μητρικής :)

Δε σου λέω βρε συ ότι επειδή η Χ μητρική έχει πιο κοντά τα dimms τότε δικαιολογείται να έχει 10% παραπάνω fps.

Απλά σκέψου το εξής σενάριο. Έχεις την τάδε μητρική, που έχει πιο aggressive power saving options από την άλλη. Κερδίζει μεν στην κατανάλωση, αλλά λόγω των power settings έχει μια κλανιά διαφορά από την άλλη στην απόδοση. Στην μία μητρική έχεις το ALC898 ενώ στην άλλη το ALC892 ή κάποιο άλλο τσιπάκι ήχου. Διαφορετικό cpu usage ή μία από την άλλη. Πρόσθεσε στα παραπάνω και συνδιασμό όλων των φυσικών χαρακτηριστικών του κάθε pcb (traces κτλ). Χώρια που μπορεί η μία να έχει π.χ. 99.8ΜΗz BLCK ενώ ή άλλη 100.45.

Ψίχουλα από μόνα τους, αλλά αρθροίζονται αυτά.

Δε ξέρω άμα οι τυπάδες του vortez κάνανε βλακείες ή όχι, αλλά μπορώ να δικαιολογήσω αποκλίσεις, ιδιαίτερα σε νέα προϊόντα, που μπορεί να χρειάζονται bios fixes κτλ. (φαντάσου την περίπτωση κάποιον gbyte μητρικών που δεν kick-αρανε το turbo boost π.χ. λόγω bios bug)

Όσον αφορά το dimm tracing, γιατί νομίζεις ότι στο x79 βάλανε τις μνήμες έτσι, και όχι με τον συμβατικό τρόπο;

Μη με παρεξηγήσεις, προσωπικά τα benching των μητρικών τα θεωρώ υπερβολές.

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπαμε και δείχνουν και οι εικόνες.

oD2rT.png

Η χαμηλότερη τιμή που έχω πιάσει είναι 33 βαθμοί

Στα 3.7 που δουλεύει δεν έχω περάσει 56-61

Στα 4.2 με 1.15 ρεύμα δεν έχω ξεπεράσει τους 65

Στα 4.5 με 1.27 ρεύμα δεν έχω ξεπεράσει τους 75 όλα αυτά εν ώρα Cinebench 11.5

με prime95 φτάνει τους 80. (με Load line calbration "high")

Μέσα από το Bios όλα αυτά

Άμα βάλετε τώρα για τα 4.5 και το κάνετε το Uitility της ASUS

γιατί απο ότι καταλάβει δεν είναι και πάρα πολύ αποτελεσματικό.

με Load line calibration "ΕΧΤΡΕΜΕ"

7aZWx.png

Το CPU Capability πηγαίνει αυτόμάτος σε ότι o/c και να κάνεις μέσα από το Bios 140%

στο Uitility απλά το ανεβάζεις εσύ.

Πηγαίνει στα 4.5 με 1.25 αλλά δεν μου βγάζει το "σωστό" σκορ στο Cinebench 11.5 που είχα βγάλει 9.07

8BqgM.jpg

αυτή είναι η τέταρτη φορά που έτρεξα το Cinebench με 1.24 απλά σου βγάζει error

To μόνο που μένει είναι να κάνω το ίδιο και μέσα από το BIOS για να δούμε αν θα βγεί αληθινό.

Επίσης μέσα από το uitility έβαλα κανονικά 4.5 με 1.27 ετσι όπως το είχα μέσα από το Bios με τα Load line στα ίδια (EXTREME) και είδα temps 90 άρα πιστεύω πιάνουμε τα 4.5 και με 1.25 να δούμε μόνο μπαίνω Bios και επιστρέφω με Update!

EDIT

UyK0y.jpg

1.25/4.5

Load Line calibration EXTREME

Cpu power Phase Control Auto (σε standar + optimazed δεν αλλάζει κάτι)

Απλά επειδή στο Video του javaneze: http://www.thelab.gr/intel-epeksergastes/intel-i7-3770k-entyposeis-metriseis-108712.html#post1063250069

είδα το JJ να τα βάζει έτσι το δοκίμασα και εγώ.

και Με Load-line High με 1.25 δεν τερματίζει Cinebench

με Load-line EXTREME όλα μια χαρά

με Load-line high θες 1.27 για να είσαι Stable στα 4.5

και με Load-line EXTREME και με 1.27 για τα 4.5 είσαι Overkill/OVERVOLT! (αφού πιάνεις temps 90)

Link to comment
Share on other sites

Φετος μου φαινεται θα εχουμε κοντρες με θεμα Ivy Bridge Malay vs Costa Rica. :D

450

[OFFICIAL] Ivy Bridge Owners Thread

Θα δούμε zpaf γιατί είναι πολύ περίεργος ο Ivy στο OC για παράδειγμα στα 4,5 ήμουν Stable σε prime και με 1.23 αλλά Cinebench όχι.

Tότε ήταν που δοκίμασα με 1.27 και μου είπε ο peppas βάλε το Load-line, Κοιτάω Video το είχε βάλει ο JJ high για 4.8 με 1.35 το βάζω και εγώ High πήρε αλλά με 1.27 πάρα πολύ.

Σήμερα έπαιζα λίγο με το ΑΙ suit βάζω 4.5 με 1.27 και Load-line EXTREME βλέπω 90 που? στο Cinebench 11.5 αρχίζω έριχνα το Volt το πήγα 1.25.

Δεν θυμάμαι άμα το 1.24 για τα 4.5 και έφαγα Crash στο Cinebench με Load-line EXTREME θα το δοκιμάσω πιο μετά για να δω άμα μπορώ και με πιο λίγο Voltage για τα 4.5. (όχι ότι με καίει)

Link to comment
Share on other sites

Απλά σκέψου το εξής σενάριο. Έχεις την τάδε μητρική, που έχει πιο aggressive power saving options από την άλλη. Κερδίζει μεν στην κατανάλωση, αλλά λόγω των power settings έχει μια κλανιά διαφορά από την άλλη στην απόδοση.

Οποιοδήποτε Power Saving feature ΔΕΝ επηρρεάζει τα CPU/MEM clocks δεν μπορεί να επηρρεάσει την απόδοση στα games.

Οπότε χλωμό το σενάριο σου εδώ.

Επίσης δεν κάνεις review με EIST, C1/C3/C5/C6, EPU, enabled στην μια μητρική και στην άλλη off ή γενικώς με power saving features στο on, high end hardware review = plain stupid.

Στην μία μητρική έχεις το ALC898 ενώ στην άλλη το ALC892 ή κάποιο άλλο τσιπάκι ήχου. Διαφορετικό cpu usage ή μία από την άλλη.

Δεν έχουνε διαφορά.

Έχω από το παρελθόν μετρήσεις με ένα κάρο P35 & P45 μητρικές, με ένα κάρο διαφορετικά SPUs και καμμία τέτοια διαφορά δεν υπήρχε.

Δε ξέρω άμα οι τυπάδες του vortez κάνανε βλακείες ή όχι, αλλά μπορώ να δικαιολογήσω αποκλίσεις, ιδιαίτερα σε νέα προϊόντα, που μπορεί να χρειάζονται bios fixes κτλ. (φαντάσου την περίπτωση κάποιον gbyte μητρικών που δεν kick-αρανε το turbo boost π.χ. λόγω bios bug)

Turbo Boost κάνεις disable για σοβαρό review.

Αν το θες enabled σιγουρεύεις πως λειτουργεί σωστά σε όλες τις μητρικές, αν όχι, είτε δεν το χρησιμοποιείς, είτε το γράφεις στο review.

Όσον αφορά το dimm tracing, γιατί νομίζεις ότι στο x79 βάλανε τις μνήμες έτσι, και όχι με τον συμβατικό τρόπο;

Γιατί με τον κλασικό τρόπο δεν θα πιάνανε οι μνήμες τις τρελλές συχνότητες που πιάνει τώρα, είτε για να το κάνει και έτσι θα έπρεπε να χρησιμοποιήσουνε πιο πολύπλοκο PCB ( περισσότερα layers, καλύτερη εργασία στo signaling integrity, και πολλά άλλα τεχνικά θέματα ).

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=2962]zpaf[/MENTION] ένα είναι σίγουρο τον Ivy θα το ευχαριστηθείς! Και ειδικά στα Games το πως δουλεύει.

Εγώ πάντως με βάση τον 8120 είναι τρομερήηηη η διαφορά να φανταστείς

στον Ivy δουλεύουν όλα τα Cores και τα Threads στο 50-70% ενώ με τον 8120 πάλευα για να δουλεύουν τα 5-6 cores όλα τα άλλα 0% (dead)

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς ιδέα στο Hwmonitor

ποιος είναι ο SB/NB?

Xc6bj.png

σιγουρα διαβαζει σωστα το hwmonitor?? 10 βαθμοι διαφορα του 2ου πυρηνα με ολους τους αλλους μου φαινεται περιεργο..οπως και οι 128 βαθμοι στους ssd

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα διαβαζει σωστα το hwmonitor?? 10 βαθμοι διαφορα του 2ου πυρηνα με ολους τους αλλους μου φαινεται περιεργο..οπως και οι 128 βαθμοι στους ssd

Μια χαρά δουλεύει σε Full load τώρα είναι idle λογικό είναι.

όσο για τους SSD σίγουρο δεν είναι σωστό μπορεί να θέλει firmware update για να δουλέψει σωστά

γιατί και το HD TUNE μου λέει ότι είναι 128.

Αλλά δεν μου είπατε τίποτα για NB/SB

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=2962]zpaf[/MENTION]

Διαφορά είδες σε gaming καταστάσεις ή , η αλλαγή ήταν for the lulz?

Ειμαι σε αναζητηση μητρικης και δεν εχω ποσταρει ακομα τον 3770.

Παιζω με 3 οθονες στα 5760x1080 και θα επρεπε να ειμαι ο τελευταιος που θα εφευγε απο εναν i7-970 για Ivy.

Δυστυχως ομως το μικροβιο του ψαξιματος νεων τεχνολογιων δεν αφηνει την τσεπη μου ησυχη.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν χρειάζεσαι PCI slot, ή με το ζόρι θα κάνεις SLI/CF, τότε Maximus V Gene ΔΑΓΚΩΤΟ.

Αλλιώς μια P8Z68-V ή την Pro αν θες τα παραπάνω SATA ή την αντίστοιχη Z77 από Asus ( λογικά την έχουνε ονομάσει P8Z77-V & P8Z77-V Pro, ίσως κι όχι, βαριέμαι τώρα να κοιτάξω :D )

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι σε αναζητηση μητρικης και δεν εχω ποσταρει ακομα τον 3770.

Παιζω με 3 οθονες στα 5760x1080 και θα επρεπε να ειμαι ο τελευταιος που θα εφευγε απο εναν i7-970 για Ivy.

Δυστυχως ομως το μικροβιο του ψαξιματος νεων τεχνολογιων δεν αφηνει την τσεπη μου ησυχη.

Γιατι θα επρεπε να εισαι ο τελευταιος; Κι εγω στα ιδια με σενα παιζω και ψηνομαι για αλλαγη σε ivy. Υπαρχει κατι που μου διαφευγει;

Link to comment
Share on other sites

Αρε ζπαφ εσυ και το μικροβιο σου :D . Zpaf αν επρεπε να διαλεξεις αναμεσα σε maximus v gene/ extreme 4 / sabertooth ποια θα επαιρνες? εγω τεινω για maximus v gene...

Αν δεν αντεξω τον ενα μηνα που λενε για την Formula μαλλον θα παω για Gene.

Γιατι θα επρεπε να εισαι ο τελευταιος; Κι εγω στα ιδια με σενα παιζω και ψηνομαι για αλλαγη σε ivy. Υπαρχει κατι που μου διαφευγει;

Πιστευεις οτι υπαρχει κατι που σε αφηνε πισω στο gaming με X58 και θα το αναπληρωσεις με Z77 ;

Link to comment
Share on other sites

Για να δουμε ρε σιρφιτουκλου ποια γκομενακια ειναι ποιο ζεστα.

Τα ρουμανικα ή τα ελληνικα ; :D

dscn11382.jpg

ΟΤ:

Zpaf τον 970 σου θα τον δώσεις ή θα τον κρατήσεις; Και σε τί τιμή υπολογίζεις να τον δώσεις;

;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.