Jump to content



Gaming Mouse...!


Ερνεστος

Recommended Posts

Προ μηνών (!!!), άρχισε να τ απαίζει η ροδέλα του Razer, οπότε πριν από μία εβδομάδα παρέδωσε τελείως και αναγκάστηκα (όντας και τελείως εκτός κλίματος εξελίξεων στο χώρο) να αγοράσω στα γρήγορα ένα Logitec (M500 or something...). Το αγόρασα ΚΥΡΙΩΣ για δουλειές γραφείου.

Εντάξει, το ποντίκι αυτό είναι Η ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ αθλιότητα που έχω αγοράσει ποτέ, αργό, ανακριβές και ούτε μου "κάθεται" καλά στο χέρι. Δεν κάνει ούτε για δουλειά γραφείου, ούτε για gaming (έχω προσπαθήσει κάθε είδους ρύθμιση).

Οπότε, θα ήθελα να μου προτείνετε ενσύρματο gaming mouse, η εταιρία μου είναι αδιάφορη, μοναδικό κριτήριο να "ακούσει" στις αντιδράσεις οριζοντίου και καθέτου άξονα κίνησης. Money range should NOT exceed 80-90€ (και πολλά είναι μάλλον).

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 77
  • Created
  • Last Reply

Ευχαριστώ, παιδιά! Απέφυγα την αναζήτηση και έθεσα αντιθέτως περιορισμούς στο εύρος απαντήσεων ακριβώς για να μην πελαγώσω μέσα στις 10άδες πληροφορίες.

Κάτι σε Razer θα παίξει, είναι και διαθέσιμο (ενώ κάποια άλλα είναι μεν WOW, αλλά εξωτικά).

Link to comment
Share on other sites

Το g400 αλλα και το DA ειναι απο τα καλυτερα κατα την γνωμη μου και με τις ρυθμισεις μπορεις να το προσαρμοσεις οπως σε βολευει για εφαρμογες,περιηγηση και gaming.Η διαφορα τους ειναι στο χερι,δοκιμασε σε ενα μαγαζι ποιο σου καθεται καλυτερα και τσιμπα το!

Link to comment
Share on other sites

Το g400 αλλα και το DA ειναι απο τα καλυτερα κατα την γνωμη μου και με τις ρυθμισεις μπορεις να το προσαρμοσεις οπως σε βολευει για εφαρμογες,περιηγηση και gaming.Η διαφορα τους ειναι στο χερι,δοκιμασε σε ενα μαγαζι ποιο σου καθεται καλυτερα και τσιμπα το!

Εμ, εδώ είναι το γαμώτο: είχα προ 10ετίας ένα καταπληκτικό ασύρματο Logitec (ΜΧ700 αν θυμάμαι καλά), το οποίο κάααααααποια στιγμή τα'φτυσε (μπαταρία). Μια χαρά με βόλευε, το'χα λιώσει στην κυριολεξία στο Farcry. Μετά πήρα το Razer Diamondback, το οποίο μου κάθισε επίσης πολύ καλά στο χέρι, αλλά μου τα χάλασε λίγο με το βάρος (ήταν πανάλαφρο, εξ'ανάγκης κόλλησα βαρυδιάκια για ισοστάθμιση τροχού μόνος μου και μια χαρά). Τουλάχιστον ένα σκαλί πάνω σε σχέση με το παλιό Logi στο gaming...

Oπότε, όταν χάλασε ΚΑΙ αυτό, λέω "ας ξαναπάω σε Logi, 10 χρόνια μετά σε εξέλιξη, ΔΕ ΜΠΟΡΕΊ, θα είναι καλό το Μ500!". Αμ, δε! Ούτε στο χέρι κάθισε καλά, ενώ και από καθαρή performance τρελό FAIL...

Για να πω την αλήθεια, το G400 που μου έχει προταθεί, έχει ακριβώς τις γραμμές του παλιού που είχα. Από την άλλη, τα Razer δε με απογοήτευσαν. Βρίσκομαι σε δίλημμα, δεν έχω και καταστήματα εδώ κοντά να τα "δοκιμάσω"...

Κάποτε πίστευα "σιγά μωρέ, τόση μανούρα για ένα ποντίκι, όλα ίδια είναι...!". Καμία σχέση όμως, το ποντίκι, όπως και το πληκτρολόγιο είναι κομβικής σημασίας, αν δεν είναι όπως τα θες, δουλειά δεν κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Το G400 εχει ακριβως το ιδιο σχημα με το MX700 (το ειχα και εγω, απιστευτο ποντικι για την εποχη του)

Απο τη στιγμη που σε βολεψε σαν σχημα το ΜΧ700 πηγαινε με κλειστα τα ματια για το G400

Link to comment
Share on other sites

Και στο LoD :p

Δεν θελω να μου "πελαγωσεις" (lol) αλλα καλο ειναι οταν καποιος ειναι διατεθιμενος να δωσει λεφτα να ριξει μια μικρη μελετη πρωτα :)worthless information about your worthless mouse

Το Deathadder εχει τσιμπημενο Lift off Distance ( 4-6mm ) ενω στο G400 εχει πιο χαμηλο , (~ 2mm σε μαυρο mousepad) τα zowie εχουν πρακτικα ανυπαρκτο ( μολις σηκωσεις ελαχιστα το mouse, αυτοματα σταματαει να διαβαζει )

Τα laser με ADNS9500 και 9800 εχουν επισης χαμηλο LoD αλλα ειναι fail σε αλλους τομεις, philips twin eye ( mamba ) και 4G ( imperator 2012 edition ) θα σου σπασουν επισης τα νευρα αμα σηκωνεις συχνα το ποντικι η/και παιζεις πανω σε μαλακη επιφανεια ( πχ - > SteelSeries - Gaming Mousepads - SteelSeries QcK heavy )

Ποντικια που "ακουνε" ειναι τα spawn/recon - savu - G400/G100(ας ειναι καλα ο qtan :p ) - deathadder/abyssus - zowie AM/eVo

Επισης αν θες οπωςδηποτε κατι μαζεμενο και με συμμετρικο σχημα, τοτε αξιζει να περιμενεις μεχρι τα χριστουγενα για το ninox aurora, φαινεται πολλα υποσχομενο και ασχολειται με ολο το προτζεκτ ενας Αγγλος οποτε δεν νομιζω να εχουμε θεματα διαθεσιμοτητας οταν γινει το launch :)

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=4onNlYmraTw]nVc on Q3CPM #3: Ninox Mouse Beta Test on Q3AMPHI - YouTube[/ame]

Ninox Betatest - Imgur

ESR - New gaming mouse development - Hardware Forum

Link to comment
Share on other sites

Και στο LoD :p

Δεν θελω να μου "πελαγωσεις" (lol) αλλα καλο ειναι οταν καποιος ειναι διατεθιμενος να δωσει λεφτα να ριξει μια μικρη μελετη πρωτα :)worthless information about your worthless mouse

Το Deathadder εχει τσιμπημενο Lift off Distance ( 4-6mm ) ενω στο G400 εχει πιο χαμηλο , (~ 2mm σε μαυρο mousepad) τα zowie εχουν πρακτικα ανυπαρκτο ( μολις σηκωσεις ελαχιστα το mouse, αυτοματα σταματαει να διαβαζει )

Τα laser με ADNS9500 και 9800 εχουν επισης χαμηλο LoD αλλα ειναι fail σε αλλους τομεις, philips twin eye ( mamba ) και 4G ( imperator 2012 edition ) θα σου σπασουν επισης τα νευρα αμα σηκωνεις συχνα το ποντικι η/και παιζεις πανω σε μαλακη επιφανεια ( πχ - > SteelSeries - Gaming Mousepads - SteelSeries QcK heavy )

Ποντικια που "ακουνε" ειναι τα spawn/recon - savu - G400/G100(ας ειναι καλα ο qtan :p ) - deathadder/abyssus - zowie AM/eVo

Επισης αν θες οπωςδηποτε κατι μαζεμενο και με συμμετρικο σχημα, τοτε αξιζει να περιμενεις μεχρι τα χριστουγενα για το ninox aurora, φαινεται πολλα υποσχομενο και ασχολειται με ολο το προτζεκτ ενας Αγγλος οποτε δεν νομιζω να εχουμε θεματα διαθεσιμοτητας οταν γινει το launch :)

nVc on Q3CPM #3: Ninox Mouse Beta Test on Q3AMPHI - YouTube

Ninox Betatest - Imgur

ESR - New gaming mouse development - Hardware Forum

Αγορίνα, EPIC το περιεχόμενο του post, αλλά τρέχω όλη μέρα πανικόβλητος και θέλω απλά να έχω αξιόπιστα και καλά εργαλεία για να κάνω τη δουλειά μου...

Θα τα διαβάσω όμως όλα τα ενδαφέροντα, just for the record.

"Κλίνω" προς G400. Τίποτα δεν έχει αποφασιστεί ακόμα.

Σας ευχαριστώ ΌΛΟΥΣ για τη συμβολή σας στο νήμα μου!

Link to comment
Share on other sites

εχει κανεις εμπειρια με zowie ec2 evo ή με ΑΜ ;

ψαχνω το βαρος του abyssus με το σχημα του deathadder, χωρις precision,οδηγους κλπ.

απαραιτητη προυποθεση τα side buttons -αλλιως θα κραταγα το abyssus για παντα..- και να μην ειναι glossy

θα με καλυψουν τα zowie; τι λετε;

Link to comment
Share on other sites

εχει κανεις εμπειρια με zowie ec2 evo ή με ΑΜ ;

ψαχνω το βαρος του abyssus με το σχημα του deathadder, χωρις precision,οδηγους κλπ.

απαραιτητη προυποθεση τα side buttons -αλλιως θα κραταγα το abyssus για παντα..- και να μην ειναι glossy

θα με καλυψουν τα zowie; τι λετε;

imxXu.jpg

ΝΑΙ

Απο τον απριλιο που το τσιμπησα σταματησα να ψαχνομαι για mouse και τωρα ψαχνομαι για mousepad :p να ξερεις οτι λογω του costum lens η επιφανεια πρεπει να ειναι σκουρα και μονοχρωμη, τωρα απο αποψη αισθησης εχω βολευτει προσφατα με το artisan hien value edition, εχε μαλακη βαση, η πανω στρωση ειναι τραχια και το ποντικι παει πολυ γρηγορα χωρις να χανεις τον ελεγχο ομως ταυτοχρονα, εχει αρκετο feedback και χαμηλη στατιτικη τριβη, επειδη ομως το εχω σε κοκκινο χρωμα με αποτελεσμα να εχω ενα ελαφρο jitter + οτι το κρατημα της βασης στο γραφειο ειναι λιγο fail, παραγγειλα χτες ενα hien SOFT σε μαυρο

Buy ARTISAN HIEN SOFT Mouse pad for FPS game

Το hayate που βλεπεις στην φωτογραφια μην σου περασει καν απτο μυαλο να το τσιμπησεις, μετα το 3μηνο χρησης εγινε ΑΧΡΗΣΤΟ λογω ολοενα και αυξανωμενης στατικης τριβης,δοκιμασα πλυσιμο και περασμα με lint roller αλλα χωρις αποτελεσμα, η σκονη μεσα στα threads ΔΕΝ θελει να φυγει, πρακτικα εριξα 60 ευρω στην θαλασα :S

Επισης εχε υποψη οτι παιζει να χρειαστει να κανεις downclock απτα 1000hz που εχει μαμα το zowie στα 500hz μεσω HIDUSBF ωστε να αποδωσει το mouse οπως πρεπει :)

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=BIGLyNWEYds]How To: Increase your mouse polling rate in Windows 7 and Windows Vista (Improved) - YouTube[/ame]

Link to comment
Share on other sites

:T: κατατοπιστικοτατος αλλα εχω κ αλλες αποριες...:)

για αρχη εχω το puretrak talent, πες μου οτι δε θα χρειαστει να το αλλαξω !

κατα δευτερον εχω το εξης θεμα : οταν σερφαρω/παιζω fps ή κατι χαλαρο το κραταω με την παλαμη -ερωτας intelli3/deathadder- αλλα οταν παιζω d3/sc2/dotes κτλ παω αναγκαστικα σε claw/fingertip-abyssus-..το βαρος του DA με κουρασε, το σχημα του abyssus δε κανει για τιποτα αλλο.

θα βρω την υγεια μου με ec2 ή με το ΑΜ;; polling rates/dpi και λοιπα συνηθως τα αφηνω -1000/1800- και τα ξεχναω. τα 2300 θα με βολεψουν;

Tελος, σε περιπτωση αλλαγης mousepad θελω κατι χοντρο για να ακουμπαει ο καρπος...

αυτα :p

Link to comment
Share on other sites

:T: κατατοπιστικοτατος αλλα εχω κ αλλες αποριες...:)

για αρχη εχω το puretrak talent, πες μου οτι δε θα χρειαστει να το αλλαξω !

κατα δευτερον εχω το εξης θεμα : οταν σερφαρω/παιζω fps ή κατι χαλαρο το κραταω με την παλαμη -ερωτας intelli3/deathadder- αλλα οταν παιζω d3/sc2/dotes κτλ παω αναγκαστικα σε claw/fingertip-abyssus-..το βαρος του DA με κουρασε, το σχημα του abyssus δε κανει για τιποτα αλλο.

θα βρω την υγεια μου με ec2 ή με το ΑΜ;; polling rates/dpi και λοιπα συνηθως τα αφηνω -1000/1800- και τα ξεχναω. τα 2300 θα με βολεψουν;

Tελος, σε περιπτωση αλλαγης mousepad θελω κατι χοντρο για να ακουμπαει ο καρπος...

αυτα :p

Δεν υπαρχει θεμα με το jitter, μεινε με το ταλεντ, εχει τοσο μεγαλες πατουρες το zowie που θα το ευχαριστηθεις πιστευω :) αμα εισαι intelli3 fan ΜΗΝ το σκεφτεσαι καν για AM, το EC2 ειναι στην ουσια ενα "mini-deathadder" οποτε θα σε βολεψει πολυ ΚΑΙ σε RTS, διαστασεις εχει ΑΚΡΙΒΩΣ ιδιες με ενα intellimouse optical 1.1, απλα διαφορετικη κλιση :)

2300 τα πιανει με το native 1800dpi setting + 1.25x μεγεθυνση λογω φακου, δεν ειναι και οτι καλυτερο imo, καλυτερα να το δουλευεις στα 1150 και οταν παιζεις fps με χαμηλο sens στα 450, το polling rate ΠΡΕΠΕΙ να το εχεις στα 500hz αντι για 1000 που ειναι μαμα, μπορεις να το πας 500hz κρατωντας πατημενο το πλαινο που βρισκεται πιο κοντα στον αντιχειρα σου ενω συνδεεις το mouse στην usb.

Μετα θα δεις με το mouserate.exe αν βγαζει 499hz ΣΤΑΘΕΡΑ, εμενα με αυτο το κολπο εβγαζε στην μητρικη μου 466average οποτε το γυρισα στα 1000 και μετα εκανα downsampling με το HIDUSBF.

Τσεκαρε και αυτο το review HaiiYaa's Zowie Ec2 evo review

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.