Jump to content



Recommended Posts

Μπορεί κανείς να εξηγήσει τι παίζει με τα gems όταν τα βάζω σε armor?

Από το Diablo τα gems για lightning έδιναν είτε offensive στα οπλα είτε resistance στα armors. Εδώ τι παίζει;

Τα gems είναι τα skill σου. Δεν παίζει ρόλο όπου και να τα βάλεις. Θες όσο το δυνατόν πιο πολλά συνδεδεμένα ώστε να τα ενισχύσεις με support.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κανείς να εξηγήσει τι παίζει με τα gems όταν τα βάζω σε armor?

Από το Diablo τα gems για lightning έδιναν είτε offensive στα οπλα είτε resistance στα armors. Εδώ τι παίζει;

Είναι final fantasy 7 στυλ.

Τα gems στο PoE είναι skills/abilities (fireball κτλ) όχι stat mods (π.χ. +str κτλ).

Υπάρχουν linked sockets και μη linked. Τα linked sockets άμα βάλεις κάποιο gem που είναι support τότε δίνει το ability σε όλα τα gems που είναι συνδεδεμένα με αυτό.

Π.χ. έχεις 3 socket linked στο chest σου. Fireball, Arc και έχεις ένα κενό. Στο κενό άμα βάλεις reduced mana, θα μειωθεί το casting cost και στο fireball και στο arc. Ή άμα βάλεις increased area of effect θα πιάσει και στα 2.

Το γέλιο είναι στα πολλά sockets που φτιάχνεις παπάδες.

π.χ. linked 6ρι είχα βάλει εγώ:

1ο: Summon spectres (ένα ability που κάνεις resurrect ένα τέρας υπό τον έλεγχο σου - εγώ σήκωνα ένα τέρας που πετάει 3 fireballs ταυτόχρονα).

2ο: Lesser Multiple Projectiles (ένα ability που χωρίζει το κάθε projectile, στη περίπτωση μας οι 3πλες fireballs σε 2 projectiles.)

3o. Chain (ένα ability που όταν κάποιες από τις 6 προαναφερθέν fireballs χτυπήσουν ένα εχθρό να πάνε να χτυπήσουν και άλλο).

4ο. Life Leech (ξέρεις τι κάνει)

5ο. Ιncreased item rarity (ότι σκοτώνουν τα spectres έχουν +% "MF")

Οπότε έχεις το τυπά που πετάει 3 fireballs που οι 3 fireballs χωρίζονται σε 6 fireballs που οι 6 fireballs όταν χτυπήσουν κάποιο εχθρό αντί να σταματήσουν πάνε και χτυπάνε άλλον 1. Και κάθε φορά που κάνουν dmg παίρνουν X% life τα spectres και έχουν +%MF.

Link to comment
Share on other sites

Κατι ξεχνάς γιατί περιγράφεις 5linked αντι για 6 :p , Επίσης το chain κανει 2 bounce ακα χτυπάει αλλους 2 εκτος τον πρώτο target ( συνολο 3 δλδ μια το κυρίως projectile και αλλες 2 το chain )

Link to comment
Share on other sites

Level 77 πλέον και τα piety runs μου είναι εύκολα και γρήγορα. 19κ tooltip dps για infernal blow σε facebreaker. Λέτε να αρχίσω Dominus runs?

συνέχισε στα maps καλύτερα ;)

Π.χ. έχεις 3 socket linked στο chest σου. Fireball, Arc και έχεις ένα κενό. Στο κενό άμα βάλεις reduced mana, θα μειωθεί το casting cost και στο fireball και στο arc. Ή άμα βάλεις increased area of effect θα πιάσει και στα 2.

Το arc δεν δουλεύει με increased area of effect μόνο στο fireball. Το arc έχει chain στο ίδιο το skill και μπορεί να γίνει support επιπλέον με το chain και faster casting επίσης..projectiles δεν είναι, οπότε τα lmp gmp δεν δουλεύουν :)

Link to comment
Share on other sites

συνέχισε στα maps καλύτερα ;)

Το arc δεν δουλεύει με increased area of effect μόνο στο fireball. Το arc έχει chain στο ίδιο το skill και μπορεί να γίνει support επιπλέον με το chain και faster casting επίσης..projectiles δεν είναι, οπότε τα lmp gmp δεν δουλεύουν :)

Τρόπος του λέγειν, να καταλάβει τι παίζει :p

Link to comment
Share on other sites

Μία noobιστικη ερώτηση. Όταν κάνω solo maps έχω 6portals. Τουτέστιν μπορώ να ψοφίσω/πουλήσω loot 6 φορές. Με party τι γίνεται; Άμα είσαι με 6 άτομα, μία φορά και τον πούλο άμα γίνει στραβή; Ή μπαίνουν όλοι από το ίδιο portal οπότε μένουν π.χ. 6 συλλογικοι θανάτοι/sell runs;

EDIT: sorry για το double post :p

Έγινε επεξεργασία από Volrath
Link to comment
Share on other sites

Skill tree 82lvl lightning arrow με chain-lesser mult. proj-life gain on hit-blood magic και frenzy-faster attacks-blood magic-life gain on hit

4700life

4200armour (7.5k grace)

full elemental resistances

Passive Skill Tree - Path of Exile

Ψάχνομαι να πάω μια ευθεία μέχρι Static Blows και στο ενδιάμεσο να φτάσω σε nodes με life και +elemental damage.

Μου χουν μείνει 12refund points και υπολογίζω οτι χρειάζομαι να φτάσω στο 92level για να πω οτι θα ολοκληρωθεί το build.

Μόνη σκέψη είναι να ξηλώσω τα evasion nodes από το sentinel. Τα φιλαράκια που παίζουμε επιμένουν να φτάσω στo static blows. Εγώ από την άλλη νιώθω οτι το μόνο που μένει είναι να ανεβάσω dps κυρίως elemental και life evasion-armour rating.

Link to comment
Share on other sites

Version 1.0.2b

  • Fixed a bug where Storm Call would not work with trigger support gems.
  • The Righteous Fire aura is now correctly tagged as area damage.
  • Changed the target selection of triggered spells when the trigger cause has died.
  • Fixed a bug where area damage bonuses would not benefit Viper Strike when supported by Melee Splash.
  • The Melee Splash damage penalty is no longer specifically attack damage.
  • Fixed an instance crash related to Headhunter interacting with some Nemesis mods.
  • Fixed a bug introduced in 1.0.2 where the skill tooltip damage per second stats displayed incorrect values for Dual Strike, Double Strike and Cleave.
  • Fixed the skill tooltip damage per second display for Cyclone.
  • Fixed various issues with unreachable areas in Maps.
  • Fixed an issue where the effects of some Nemesis mods would outlast the death of suicide exploding monsters.

Version 1.0.2c ερχεται μεσα στην εβδομαδα!

Έγινε επεξεργασία από ValantisMP
Link to comment
Share on other sites

και frenzy-faster attacks-blood magic-life gain on hit

Το gain on hit ( xx life gained for every enemy hits from attacks ) είναι για multi targets και συνήθως με chain οπου έχεις πολλαπλά ''hits'' για single targets δεν προσφέρει κάτι εκει πρεπει να παίξεις με life leech ( % of dmg leech back as life )

Link to comment
Share on other sites

Version 1.0.2c

  • Fixed an issue with some Maps where teleport doors would fail to also teleport a player's minions.
  • Fixed some issues with audio popping and errors.
  • Fixed some potential blocked layouts in the Gardens map.
  • Fixed issues with interactions of Soul Conduit and Undying Incinerators.
  • Fixed Curse on Hit incorrectly changing skills to display average damage instead of damage per second on the skill bar info.

και καποια screenshots απο το 1.0.3:

Mgd9cDv.jpg

npTbMJw.jpg

Link to comment
Share on other sites

το ξεκίνησα και γω για διασκέδαση περισσότερο...δεν έχω χρόνο να διαβάζω για builds, lores, κτλ...έχω μια ranger και είμαι level6....το skill tree είναι χάος...έχω ένα gem για 3 arrows και ένα ακόμα για fire arrow...Γιατί όταν συμπληρώνω τα kills (?) μου ζητάει να τα αναβαθμίσω τα gems; δεν εξυπακούεται ότι πρέπει να γίνεται αυτόματα; Γενικά αφήνω τα melee (κόκκινα) και κοιτάω dexterity -intelligence (μπλε -πράσινα) ; Κάποιες γενικές συμβουλές πως να παίζω;Τι να αναβαθμίζω και τι όχι; ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

κάποιες φορές δεν σε συμφέρει να αναβαθμίσεις το gem. πχ εγώ έχω το rejuvenating totem το οποίο αν το αναβαθμίσω θα θέλει παραπάνω str το οποίο αν αλλάξω ring για παράδειγμα δεν θα έχω όσο χρειάζεται άρα δεν θα μπορώ να το χρησιμοποιήσω

Link to comment
Share on other sites

Είναι τι build θες να κάνεις πάντα :)

Κάποιες φορές δεν χρειάζεται καθόλου lvl

Κάποιες φορές πάλι δεν χρειάζεται αλλά θα θές το 20% quality στο gem

Κάποιες φορές δεν σε συμφέρει όπως αναφέρθηκε

Κάποιες φορές το θες 20lvl με 20%quality

Όλα τα gem-skills θέλουν κάποια requirements..είτε mana cost, είτε mana multiplier, έιτε attributes..

Το βασικό που πρέπει να γνωρίζεις είναι ότι αυτά τα gem-skills αν συνδιαστούν με τα κατάλληλα support (ή και με άλλα skills) "φτιάχνεις" ένα πολύ δυνατό skill..

Γενικά δεν είναι τόσο gear based εκτός από κάποιες περιπτώσεις..θα έλεγα 40% στα gems 30% στο passive και 30% στο gear (στο περίπου πάντα)

Συμβουλές...αν δεν θες να "φας" ώρες ατελείωτες μέχρι να μάθεις τα γενικά..κάποιο tutorial-beginners guide στο youtube θα ξεδιαλύνει το τοπίο.

Από'κει και πέρα το κόλλημα θα το "φας" όταν χτίσεις το δικό σου build κάνοντας theorycrafting :flex:

Μην πας για hardcore αν δεν ξέρεις τα mechanics αλλά αν φτάσεις στο επίπεδο που ξέρεις στο περίπου τι παίζει, τότε, δοκιμάζεις στα hc leagues και 4μηνα ;)

Επίσης το shop που έχω στο standard - όποιος θέλει κάτι μου λέει (συνήθως 1alch με 1chaos τα περισσότερα -- δεν με νοιάζει γιατί δεν παίζω σε αυτό το league)

http://www.pathofexile.com/forum/view-thread/168999/page/1

Έγινε επεξεργασία από hondo1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.