Jump to content



The VDSL Thread: Μοιραστείτε τον πόνο και την χαρά σας


Recommended Posts

Η ιστορια

Α
Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panoc Εμφάνιση μηνυμάτων
Aαφου εκανα τη καταγγελια σε καταστημα στις 29/9, σημερα το πρωι τηλεφωνησα στη wind για να μαθω τι παιζει.
Το πηραν το fax και μπορω λεει να προχωρησω στη φορητοτητα , θα λαβω ενα τελευταιο λογαριασμο που θα γινει αντιλογισμος και τελος (ειπε....)

Εκανα και αιτηση φορητοτητας στη cosmote (dp vdsl50) και περιμενω τηλεφωνο επιβαβαιωσης απο την cosmote ή.και αντιπροσφορα απο τη wind.

*Η cosmote με ενημερωσε οτι θα παραμεινω pstn γιατι παιρνω απευθειας απο Α/Κ.
**Ελπιζω η cosmote να δινει fast path σε vdsl από A/K σε αντιθεση με τη wind.
 
Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panoc Εμφάνιση μηνυμάτων
Να συνεχισω την ενημερωση.
Αφου εγινε εχθες η αιτηση για φορητοτητα, σημερα μου ηρθε και μυνημα απο τον ΟΤΕ οτι η αιτηση μου εχει γινει δεκτη απο τη Wind.
Αμεσως στο καπακι με παιρνουν τηλεφωνο απο τη Wind και αφου με ρωτησαν γιατι θελω να φυγω και του ειπα "ειναι πολλα τα λεφτα Αρη" χωρις καμια διαπραγματευση μου προτειναν το παρακατω :
Spoiler:
Αγαπητέ κύριε XXX,

Στην συνέχεια της τηλεφωνικής επικοινωνίας που είχατε με το τμήμα προσφορών της Wind, σας αποστέλλουμε την προταθείσα προσφορά για την παρακάτω τηλεφωνική σύνδεση που διατηρείτε στην εταιρεία μας.

Για τον τηλεφωνικό αριθμό XXXXXX στο οικονομικό πρόγραμμα Double Play, θα το απολαμβάνετε στα 16,50 € (τελική τιμή) και δωρεάν την extra υπηρεσία vdsl.

Για τον τηλεφωνικό αριθμό XXXXXX το Double Play οικονομικό πρόγραμμα παρέχει απεριόριστα αστικά υπεραστικά, internet εως 50Μbps και 300 λεπτά προς κινητά.

Στο οικονομικό πρόγραμμα Double Play, η τιμή θα διαμορφώνεται στα 16,50 € για 24 μήνες.

Με εκτίμηση,

WIND Ομάδα Εξυπηρέτησης Πελατών / Τμήμα Προσφορών


Αφου εμεινα λιγο καγκελο φυσικα και δεχτηκα, και να παει να μαμηθει στο fastpath

Να σημειωσω οτι απο 1/11 στη τιμη θα προστεθει και 1Ε για τις ψηφιακες ευκολιες.
Οποτε εχουμε συνολο 17,5Ε απεριόριστα αστικά υπεραστικά, internet εως 50Μbps και 300 λεπτά προς κινητά.
Καθολου ασχημα, ο τρεχον λογαριασμος μου για τις ιδιες υπηρεσιες ειναι 40,71 και με τις αυξησει θα πηγαινες 43+.

Με ενημερωσαν επισης οτι πρεπει να στειλω fax υπαναχωρησης φορητοτητας στον ΟΤΕ και καλυτερα να το στειλω απο ενα καταστημα wind και να κρατησω το αποδεικτικο, οπως και επραξα πριν λιγο.

Επισης να ενημερωσω οτι πριν 1 περιπου μηνα ειχα παρει 2-3 φορες τηλεφωνο τη wind για να μειωσω το παγιο μου κανοντας νεο συμβολαιο (το τρεχον ληγει 18/3/2018), αλλα ολες τις φορες ηταν αρνητικη η οποιαδηποτε διαπραγματευση εαν δεν εληγε το τρεχον συμβολαιο.
Εαν μου ειχαν πει τοτε 30-35Ε θα ειχα μεινει και δε θα το ειχα ψαξει τωρα, φοβερα θελουν ολοι.

Edit: φυσικα θα συνεχισω να παιρνω καθε μηνα τα 120 λεπτα προς ολους δωρεαν στο q καρτοκινητο μου.
 
 
Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panoc Εμφάνιση μηνυμάτων
Συνεχεια της ενημερωσης, αφου περιμενα 2 ωρες, πηρα τηλεφωνο το 13888 για να ζητησω και εκει ακυρωση φορητοτητας. Καταχωρηθηκε η αιτηση για ακυρωση και μολις με πηραν τηλεφωνο (απο το 13888) για επιβεβαιωση ακυρωσης.
Αφου εγινε επιβεβαιωση ακυρωσης και καταχωρηθηκε στο συστημα μου ζητηθηκε να ξαναστειλω το fax της υπαναχωρησης και σε αλλο νουμερο. Το καταστημα το καταστημα το εστειλε στο 2103405316 εμενα μου ζητηθηκε να το στειλω στο 2103405006. Εστειλα και το fax και πιστευω ξεπερδεψα.
2 μερουλες αλλα αξιζε ο κοπος για μειον 25 ευρω στο παγιο.

Νεα απο το θεμα και δυστυχως οχι καλα.

Σημερα το μεσημερι μου ηρθε μυνημα απο cosmote το οποιο αναφερει επι λεξη
"Η ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΤΗΣ ΓΡΑΜΜΗΣ ΧΧΧΧ ΣΤΟ ΔΙΚΤΥΟ ΤΗΣ COSMOTE ΕΧΕΙ ΠΕΡΑΣΤΗ ΣΤΗ ΦΑΣΗ ΤΕΧΝΙΚΗΣ ΥΛΟΠΟΙΗΣΗΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΦΙΚΤΗ Η ΑΚΥΡΩΣΗ. ΕΑΝ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΗ ΣΤΟ ΔΙΚΤΙΟ ΜΑΣ ΕΠΙΘΥΜΕΙΤΕ ΝΑ ΜΕΤΑΦΕΡΕΤΕ ΕΚ ΝΕΟΥ ΤΗ ΣΥΝΔΕΣΗ ΣΑΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΕΤΕ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΡΟΧΟ ΤΗΣ ΕΠΙΛΟΓΗ ΣΑΣ"

Μιλαμε δηλαδη απο τη 2/3 που εκανα την αιτηση μεχρι τις 3/3 το μεσημερι που εστειλα τα 2 φαξ ακυρωσης της φορητοτητας και αφου μιλησα με 2 εκπροσωπους της cosmote για να επιβεβαιωσουν την ακυρωση, δε προλαβαμε και θα ενεργοποιηθω στη comoste...

Το θεμα τωρα ειναι το εξης, ξερω πως μπορω να αμμεσα να ζητησω απο τη wind να παρει πισω τη γραμμη, αλλα, εαν τελικα δε τη ζητησω και εφοσον στις 3/3 ειχα συμφωνισει για τη νεα προσφορα θα πληρσω προστιμο τελικα ή οχι ; tongue.gif
(να θυμισω οτι εφοσον η wind ειχε παρει την αρχικη καταγγελια, με ενημερωσαν οτι θα φυγω χωρις να πληρωσω προστιμο).

 

 

Ενεργοποιηθηκα σημερα στο ΟΤΕ. Αυριο θα παρω τηλεφωνο τη wind για το εαν ισχυει η προσφορα των 16,5+1 για vdsl και τα λοιπα και θα αποφασισω γιατι.... πρωτη μερα με ΟΤΕ και ειμαι 15-20ms (απο 85-95 παιζω στα 65-70) κατω στα παιχνιδια που παιζω και αυτο χωρις fast path...
Με κτυπαει εκει που ποναω...

 

Η διαφορα ειναι μεγαλη... ακομα και για το adslgr.com
(οι μετρησεις της wind ειναι απο τη περασμενη τριτη τετοια ωρα το απογευμα, μιας και καραταγα αρχειο καθε μερα για να μπορω να συγκρινω).

adslgr wind
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση.   Όνομα:  tracert1.PNG  Εμφανίσεις:  0  Μέγεθος:  55,1 KB  ID: 186884

adslgr ote
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση.   Όνομα:  adslgrote.PNG  Εμφανίσεις:  0  Μέγεθος:  19,3 KB  ID: 186883

warthunder wind
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση.   Όνομα:  tracert2.PNG  Εμφανίσεις:  0  Μέγεθος:  37,3 KB  ID: 186885

warthunder ote
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση.   Όνομα:  warthote.PNG  Εμφανίσεις:  0  Μέγεθος:  35,3 KB  ID: 186886

δηλαδη εαν το fast path μου δωσει -10-12ms θα εχω σχεδον τα 2/3 (και λιγοτερο tongue.gif) του ping που ειχα στη wind...
το κετατο μου...

- - - Updated - - -

Και μολις με γυρισανε σε fast path (πηρα τηλεφωνο αφου εγραψα το προηγουμενο μυνημα.. ουτε 30λεπτα δε περασνε...)

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση.   Όνομα:  fast1.PNG  Εμφανίσεις:  0  Μέγεθος:  32,7 KB  ID: 186891

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση.   Όνομα:  fast2.PNG  Εμφανίσεις:  0  Μέγεθος:  35,4 KB  ID: 186892

Πλεον μιλαμε για -20-30ms κατω το ping...
η διαφορα ειναι χαωδης..
βαθεια μεσα μου ηλπιζα να μην ειναι τοσο μεγαλη η διαφορα ωστε να ειναι πιο ευκολο να γυρισω πισω...
θα αποφασισει η γυναικα tongue.gif

ΥΓ. το speedport πρεπει να ειναι πολυ για τα μπαζα, μια που μπηκε στη γραμμη για να παρει ρυθμισεις και μετα απο μερικα τεστ βγηκα και μπηκε το asus.
Μιλαμε για να απαντησει ηθελε 2-3ms.... ελεος.

ΥΓ2. Εχοντας και στους 2 παροχους το ιδιο router (asus n17) στη wind κλειδωνα με snr 6 49999/9999 με attenable 60-62, στον ote κλειδωνω τα ιδια με snr 9 και attenable 72-75 ενω τωρα που γυρισε σε fast path επεσε σε 59000.

Link to comment
Share on other sites

On 10/6/2017 at 12:39 AM, Staxtis said:

Συμφωνα με εναν ψαγμένο τύπο στις επικοινωνίες θα σου πώ πολύ χοντρικά τι μου είπε για το ping στο VDSL.
Ο Τρόπος που παιρνεις μέτρηση με adsl-vdsl δεν έχει καμία σχέση διότι η γραμμή δεν έχει καμία σχέση σαν "δομή".
Παρόλο που το adsl εμφανίζει αν οχι τα ίδια ίσως και μεγαλύτερα ping είναι και πάλι καλύτερο απο adsl.
Αυτό κάνει ενα σύνολο μετρήσεων και ενω στο adsl διαβάζει ΟΛΗ την διαδρομή στο vdsl διαβάζει μόνο μέχρι την "καμπίνα που είναι και τα καλώδια του OTE απο εκεί και πέρα έχεις σίγουρα 1ms.Και η μέτρηση με τα καλώδια του χαλκού δεν είναι και πάλι σωστή.Αρα θεωρητικά εσύ βλέπεις ενα ψευτικο νούμερο.
Αυτό εχω ακούσει απο γνωστό gamer και σπουδαγμένο ατομο που δουλευει και στον OTE.
Εγω δεν μπορώ να σου ΄δωσω την προσωπική μου άποψη μιας και έχω και home booster που έχει πρόβλημα στο software του αυτη την περίοδο(εδώ και κάτι μήνες) και δεν δουλευει σωστά.Οπότε δεν ξέρω αν είμαι παράδειγμα για το πώς δουλεύει...

 

Να ψαχτεί προς καμμιά σπουδή ή κανά βιβλίο πες του γιατί αυτό που πέταξε είναι μπαρούφα ολκής.

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, billpeppas said:

 

Να ψαχτεί προς καμμιά σπουδή ή κανά βιβλίο πες του γιατί αυτό που πέταξε είναι μπαρούφα ολκής.

Δεν μπορώ να εκφράσω άποψη μιας και δεν εχω τις απαιτούμενες γνώσεις ίσως ούτε καλά καλά να μετέφερα αυτά που εννοεί, αλλα το παλικάρι είναι προιστάμενοσ στον ΟΤΕ και με μεταπτυχιακό...Τωρα τι να σου πω δεν ξέρω.
 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Staxtis έγραψε:

Τωρα τι να σου πω δεν ξέρω

Προϊστάμενος του ΟΤΕ Μου έχει πει ότι μπαρούφα μπορείς να φανταστείς. Το μεταπτυχιακό δε ξέρω τι σχέση μπορεί να έχει :p

 

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Staxtis said:

Δεν μπορώ να εκφράσω άποψη μιας και δεν εχω τις απαιτούμενες γνώσεις ίσως ούτε καλά καλά να μετέφερα αυτά που εννοεί, αλλα το παλικάρι είναι προιστάμενοσ στον ΟΤΕ και με μεταπτυχιακό...Τωρα τι να σου πω δεν ξέρω.
 

 

Έχει προϊσταμένους έξω που ανάθεμα αν γνωρίζουνε πόσα σύρματα χαλκού καταλήγουν σε ένα σπίτι...

 

Το πόσο μπαρούφα είπε δεν χρειάζεται να είσαι τρελλός γνώστης στα δίκτυα.

Τι είναι το ping ?
Google it.
Τι κάνει το PC σου όταν του ζητάς να κάνει ping ?

Πως γίνεται να σου λέει ίδιο χρόνο "απόκρισης" και το άλλο να είναι... γρηγορότερο ?

 

Θα μπορούσα να γράψω ολόκληρο κατεβατό.
Ο @trendy που είναι πιο χωμένος στα δίκτυα θα μπορούσε να σου το εξηγήσει σε κάθε επίπεδο ανάλυσης.

Εν ολίγοις πες του να πιάσει το gaming και να αφήσει τις εξυπνάδες :D

Link to comment
Share on other sites

Εκτός αν εννοούν κάτι άλλο με το ping, το ping είναι round trip time, δηλαδή πόση ώρα κάνει να επιστρέψει το pong από τη στιγμή που έστειλες το ping.

Στο gaming το ping είναι ο χρόνος που κάνει το πακέτο να πάει και να έρθει από τον server που παίζεις και δε διαφοροποιείται ως έννοια αν έχεις pstn, adsl ή vdsl.

Έγινε επεξεργασία από trendy
Link to comment
Share on other sites

Βασικα διαφοροποιειται εαν αλλαζει το routing, πχ σιγουρα ξερω απο φιλο που ειχε forthnet adsl και πηγε σε vdsl (και τα 2 fast path) οτι αλλαξε το routing (απο tracert) και τωρα εχει λιγο μεγαλυτερο ping.

Επισης οσο ημουν σε wind για τον ιδιο server αλλαζε το routing οποτε του καπνισει, εαν περναγε απο seabone ειχα -10ms απο οτι εαν περναγε απο cogent.

Πολυ σπαστικο γιατι γινοταν σε ανυποκτο χρονο πολλες φορες την ωρα (και ειδικα τις ωρες αιχμης) και μαλλιστα in game.

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως δεν αλλάζει το routing πάντως.
Αλλά και πάλι, δεν ισχύει το να δείχνει το ίδιο ping αλλά δήθεν το ένα να είναι... ψεύτικο και το άλλο αληθινό.

 

ISP που κάνει διαφορετικό routing για τις VDSL και τις ADSL δεν θα μου άρεσε για γνωστούς συνήθως λόγους που πάνε πακέτο με τέτοιες τακτικές ( βλ. Wind και bandwidth limiter στις VDSL με την ελπίδα ότι θα πέσουν σε άσχετο και δεν θα κάνει παράπονα για χαμηλή ταχύτητα παρά τον υψηλό συγχρονισμό ).

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ ότι είτε έχεις pstn είτε adsl είτε vdsl το ping είναι το rtt από τον υπολογιστή σου προς έναν server. Δεν είναι μέχρι την καμπίνα ή μέχρι το dslam.

Όσον αφορά το routing, όταν υπάρχουν πολλαπλές γραμμές μπορεί να αλλάξει για πολλούς λόγους. Από αστοχία υλικού μέχρι πολιτική του πάροχου για load balancing.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, trendy said:

Εννοώ ότι είτε έχεις pstn είτε adsl είτε vdsl το ping είναι το rtt από τον υπολογιστή σου προς έναν server. Δεν είναι μέχρι την καμπίνα ή μέχρι το dslam.

 

Το ίδιο λέμε ( εκτός και αν απευθυνόσουν αλλού )

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 ώρες, το μέλος billpeppas έγραψε:

Συνήθως δεν αλλάζει το routing πάντως.

 

Πες το στη wind αυτο τις ωρες αιχμης.

3 διαφορετικα trace να δωσεις με διαφορα μερικων δευτερολεπτων θα παρεις 6 :p διαφορετικα routing lol

 

Link to comment
Share on other sites

Ενεργοποιήθηκα και γω....ας πούμε. Δεν μπορώ να πάρω ip για κάποιο λόγο. Έδωσα mac του router και περιμένω από το τεχνικό τμήμα να κάνουν τις ρυθμίσεις μόνοι τους.

Τα στατιστικά φαίνονται παρακάτω.

Unti.jpg

  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, optimogar said:

Ενεργοποιήθηκα και γω....ας πούμε. Δεν μπορώ να πάρω ip για κάποιο λόγο. Έδωσα mac του router και περιμένω από το τεχνικό τμήμα να κάνουν τις ρυθμίσεις μόνοι τους.

Τα στατιστικά φαίνονται παρακάτω.

Unti.jpg

Δεν παίρνεις καθόλου IP ή παίρνεις IP πίσω από NAT? Το κάνουν σε κάποιες συνδέσεις, αλλά μπορείς να  ζητήσεις να σου δίνουν public IP.

Link to comment
Share on other sites

Συγχρονίζει με αυτά τα στατιστικά(τα οποία μου φαίνονται λίγο ύποπτα), αλλά δεν παίρνει ip. Δηλαδή δεν είμαι συνδεμένος στο internet. Δοκιμάσαμε και με το zte(λαμπάκι internet κόκκινο) και με το technicolor(λαμπάκι internet σβηστό) αλλά το ίδιο. Σε νεότερη τηλ επικ που είχα, μου είπαν πως κάτι γίνεται με το authenticate. Φυσικά κάναμε και ένα reset το password έτσι για το καλό :p

 

ΥΓ1 Ακόμα δεν έχω internet και δεν το βλέπω να έχω σήμερα.

ΥΓ2 Δεν έχω διαβάσει για κάτι παρόμοιο αλλά μου είπαν ότι τους έχει ξανατύχει

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, αναβαθμίσαμε την adsl σε vdsl50 στον ΟΤΕ. Όλα καλά, όλα ωραία· υπό την έννοια ότι το router κλειδώνει στα 49998. Το θεματάκι που έχω είναι ότι ενώ κατεβάζω κάποιο αρχείο και βλέπω μέχρι και 45,7Mbps download όταν πάω να δοκιμάσω την ταχύτητα με το speedtest (σε server οποιουδήποτε παρόχου στην Αθήνα) δεν βλέπω πάνω από 11Mbps download. Το ακόμη πιο περίεργο είναι ότι στο ίδιο speedtest πιάνει το μέγιστο στο upload (4,9Mbps). Παίζει τίποτα με το speedtest τελευταία;

 

Έγινε επεξεργασία από cna
Link to comment
Share on other sites

Τελικά με πήραν τηλ και μου είπαν ότι το έδωσαν σαν βλάβη και θα περιμένω 1-3 εργάσιμες για αποκατάσταση.
Εν τω μεταξύ στην φωτό.....

 

Μην Nova:
Έχουν δρομολογηθεί ενέργειες επίλυσης του τεχνικού σας ζητήματος στα αρμόδια συνεργεία.
 

45321.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ενεργοποιήθηκα τελικά εχθές.
Από ftp της forthnet βλέπω από 4.6 έως 5.1 και από nvidia από 4.9 έως 5.2(mb/s). Το ping στο cs από το λίγο που έιδα δεν άλλαξε.
Παρακάτω είναι τα στατιστικά μου και ένα speedtest.

 

Unti2.jpg

xaxa.jpg

Έγινε επεξεργασία από optimogar
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.