Jump to content



Χρηση μπαταριας λαπτοπ


savvas94

Recommended Posts

Το θεμα επιδεχεται μεγαλη συζητηση. Αγορασα προσφατα το πρωτο μου λαπτοπ και δεν ξερω ποιος ειναι ο ενδεδειγμενος τροπος για να διαχειριζεσαι τη μπαταρια. Αλλου διαβασα οτι ειναι καλο να τη βγαζεις οταν χρησιμοποιεις συνεχομενα ρευμα, αλλοι λενε οτι ειναι καλυτερα να μενει στο λαπτοπ συνεχεια...

Τελικα τι ειναι το πιο σωστο? Το μονο πραγμα που βρηκα κοινο παντου ειναι να αποφευγεται η πληρης εκφορτιση και περιπου μια φορα το μηνα να γινεται ενα calibration της μπαταριας.

Επισης, οταν το αγορασα μου εδωσαν ενα χαρτι με οδηγιες απο το καταστημα που ελεγε οι πρωτες 2-3 φορτισεις να ειναι πληρεις (8ωρες) και μαλιστα μετα απο πληρη αποφορτιση. Εγω το εκανα αυτο, ομως τωρα παρατηρω οτι δεν ειναι σωστη η ενδειξη του χρονου που απομενει για να κλεισει το λαπτοπ. Για παραδειγμα, γραφει οτι απομενουν 1 ωρα και 50 λεπτα (58%) και μετα απο λιγο λεει οτι απομενουν 2 ωρες και 16 λεπτα (56%).

Και κατι τελευταιο, αν ειναι εκτος ρευματος πρεπει να περιμενω να μου βγαλει την ενδειξη χαμηλης μπαταριας για να ξεκινησω τη φορτιση ή μπορω να βαλω το φορτιστη ακομα και οταν ειναι στο 60% χωρις να δημιουργειται προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Εντελώς τυχαία ρώτησα για το ίδιο θέμα εδώ. Πιστεύω ότι θα βρεις χρήσιμες πληροφορίες

Βέλτιστη χρήση μπαταρίας laptop

Sent from my Galaxy Note 2 using Tapatalk 2

Δηλαδη με λιγα λογια οι προτασεις ειναι να βγαινει η μπαταρια οταν προκειται για μεγαλη χρηση στο ρευμα και να μην αδειαζει εντελως, εκτος απο μια φορα το μηνα...

Βεβαια το δικο μου δεν εχει αυτη τη δυνατοτητα να επιλεγω μεχρι ποσο % να φορτισει...

Link to comment
Share on other sites

Γενικά για αποθήκευση η μπαταρία πρέπει να είναι λίγο πάνω από το μισό γεμάτη. Αν του δίνει επιλογή το λογισμικό να επεμβαίνει στον τρόπο φόρτισης της μπαταρίας εγώ θα την άφηνα πάνω και θα έβαζα όριο το 50% για να ξεκινήσει full φόρτιση. Μια φορά το μήνα/δίμηνο 2-3 απανωτές φορτίσεις και αποφορτίσεις για να έρθει στα ίσια της και η μπαταρία από θέμα Ah και είναι κομπλέ νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Οκ ευχαριστω!! Βεβαια δε νομιζω οτι θα μπαινω στη διαδικασια να βαζω-βγαζω τη μπαταρια... μαλλον θα την λειτουργω μαζι με το φορτιστη και που και που θα την αφηνω να αδειασει μεχρι το 10%...

Link to comment
Share on other sites

Βάλε-βγάλε μπαταρία με βρίσκει αντίθετο.

Καταρχάς είναι εκτεθειμένες οι επαφές της μπαταρίας και μπορεί εν καιρό να υπάρξει πρόβλημα εκεί. Δεύτερον και βασικότερον σε καμιά απότομη διακοπή της ΔΕΗ αν δεν είναι πίσω από UPS ο φορητός, πράγμα πολύ συνηθισμένο, θα χάσεις ότι εργασία έκανες εκείνη τη στιγμή και το laptop θα υποστεί ότι ηλεκτρική καταπόνηση έχει κατά νου η ΔΕΗ χωρίς την μπαταρία του.

Link to comment
Share on other sites

Βάλε-βγάλε μπαταρία με βρίσκει αντίθετο.

Καταρχάς είναι εκτεθειμένες οι επαφές της μπαταρίας και μπορεί εν καιρό να υπάρξει πρόβλημα εκεί. Δεύτερον και βασικότερον σε καμιά απότομη διακοπή της ΔΕΗ αν δεν είναι πίσω από UPS ο φορητός, πράγμα πολύ συνηθισμένο, θα χάσεις ότι εργασία έκανες εκείνη τη στιγμή και το laptop θα υποστεί ότι ηλεκτρική καταπόνηση έχει κατά νου η ΔΕΗ χωρίς την μπαταρία του.

UPS δεν εχω ουτε για το PC, σιγα μην παρω για το λαπτοπ!!! :p

Link to comment
Share on other sites

κακώς ... κάποια στιγμή θα το κλαις το PC.

Εδώ Ταύρο οι μ@μ@κες της ΔΕΗ είχαν βλάβη πριν 2 μέρες και η τάση στο δίκτυο έπαιζε μεταξύ 120-160V. Έκαναν 6-7 ώρες να την αποκαταστήσουν και έκοψαν την τάση στο δίκτυο την τελευταία ώρα μόνο. Το τραγικό είναι ότι με 160V κάποιες συσκευές αν δοκίμαζες μπορεί να έπαιρναν και μπροστά αλλά αν μετά από λίγο σιωπούσαν για πάντα άντε να βρεις το δίκιο σου :p

Link to comment
Share on other sites

κακώς ... κάποια στιγμή θα το κλαις το PC.

Εδώ Ταύρο οι μ@μ@κες της ΔΕΗ είχαν βλάβη πριν 2 μέρες και η τάση στο δίκτυο έπαιζε μεταξύ 120-160V. Έκαναν 6-7 ώρες να την αποκαταστήσουν και έκοψαν την τάση στο δίκτυο την τελευταία ώρα μόνο. Το τραγικό είναι ότι με 160V κάποιες συσκευές αν δοκίμαζες μπορεί να έπαιρναν και μπροστά αλλά αν μετά από λίγο σιωπούσαν για πάντα άντε να βρεις το δίκιο σου :p

Εχεις δικιο, αλλα δεν ειμαι διατεθημενος να πληρωσω για ενα ακομα εξαρτημα για εναν υπολογιστη 7 χρονων!! Τοσα χρονια παντως μια φορα ετυχε να αλλαξω τροφοδοτικο, αλλα και αυτο νομιζω ηταν λογικο να γινει μετα απο 5 χρονια χρησης. Κατα τα αλλα δεν ειχα ποτε προβλημα, εκτος απο πολυ σπανια που τυχαινει να κοπει εντελως το ρευμα...

Link to comment
Share on other sites

κακώς ... κάποια στιγμή θα το κλαις το PC.

Εδώ Ταύρο οι μ@μ@κες της ΔΕΗ είχαν βλάβη πριν 2 μέρες και η τάση στο δίκτυο έπαιζε μεταξύ 120-160V. Έκαναν 6-7 ώρες να την αποκαταστήσουν και έκοψαν την τάση στο δίκτυο την τελευταία ώρα μόνο. Το τραγικό είναι ότι με 160V κάποιες συσκευές αν δοκίμαζες μπορεί να έπαιρναν και μπροστά αλλά αν μετά από λίγο σιωπούσαν για πάντα άντε να βρεις το δίκιο σου :p

Το τι ακριβώς συνέβη στην περίπτωσή σου, δεν μπορώ να το ξέρω , αυτό που ξέρω είναι ότι τα σενάρια μιας βλάβης είναι τόσο πολλά που πρακτικά κάθε βλάβη μπορεί να αποτελεί μια ξεχωριστή περίπτωση.

Από κλαδιά που ακουμπάνε σε σύρματα και πουλιά που αποφάσισαν να "αυτοκτονήσουν" μέχρι βλάβες σε μετασχηματιστές και υπόγεια καλώδια.

Φυσικά μέτρα για τον μετριασμό των επιπτώσεων που έχουν αυτές στους καταναλωτές και υπάρχουν και παίρνονται.

Το ζήτημα όμως παραμένει, μια βλάβη είναι κάτι που κατ' αρχήν πρέπει να γίνει αντιληπτή , μετά να προσδιοριστεί η φύση της , κατόπιν να απομονωθεί και οι επηρεαζόμενοι καταναλωτές να τροφοδοτηθούν από εναλλακτική "διαδρομή", στη συνέχεια να εντοπιστεί , ακολούθως να επισκευαστεί και τελικώς να επαναφερθεί το δίκτυο στην πρότερα κατάσταση.

Οι καταναλωτές φυσικά δεν μπορούν να έχουν τη γνώση όλων αυτών και ούτε φυσικά μπορεί να απαιτήσει κανείς από αυτούς να προσαρμόσουν τις ανάγκες τους σε όλη αυτή την περίπλοκη και ενδεχομένως χρονοβόρα διαδικασία.

Αυτό που βεβαίως θα ήταν σοφό να κάνουν, είναι να έχουν προβλέψει κάποιες προστατευτικές διατάξεις στον βαθμό που χρησιμοποιούν ευαίσθητα φορτία -όπως και εσύ σωστά προτείνεις- γιατί τα ενδεχόμενα είναι πολλά και σε αρκετά από αυτά , απλά δεν είναι δυνατόν να προβλεφθούν αντίμετρα από πλευράς του δικτύου, αλλά μονό σε επίπεδο καταναλωτή (π.χ. η πτώση κεραυνού σε εναέριο δίκτυο μπορεί να προκαλέσει πολλά προβλήματα και αν δεν χρησιμοποιούμε σε τοπικό επίπεδο -στον πινάκα μας- αντιυπερτασική / αντικεραυνική προστασία , ενδεχομένως να το πληρώσουμε ακριβά !)

Και φυσικά δεν είναι του παρόντος να αναλυθεί περισσότερο το θέμα, πέραν του να γίνει στοιχειωδώς αντιληπτό , ότι πίσω από την "πρώτη" εικόνα , κρύβονται τόσο πολλά και τόσο περίπλοκα ζητήματα, που πράγματι αποτελεί πραγματικό άθλο το γεγονός ότι τα προβλήματα είναι τόσο λίγα και κατά κανόνα επιλύονται τόσο γρήγορα, και πέραν αυτού με βάση όσα προείπα, να φανεί ότι παρά τις φιλότιμες προσπάθειες του προσωπικού της ΔΕΗ υπάρχουν και κάποιες περιπτώσεις όπου το πρόβλημα μπορεί να γίνει εντονότερα αισθητό!

Έτσι είναι πολύ ασφαλέστερο να παίρνουμε και κάποια μέτρα εμείς οι ίδιοι και να αποφεύγουμε να εκτεθούμε στον κίνδυνο, τόσο μιας βλάβης στις συσκευές μας , όσο και στο να μπούμε στο ολισθηρό πεδίο των εύκολων και ακόμα χειρότερα, των συλλήβδην χαρακτηρισμών!

Ένας από τους Μ@μ@κες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ήξερα ότι σε πήρε και εσένα η μπάλα SeaFalco :p

Αναφέρω και πάλι ότι ήταν τραγικό να έχουν τόσες ώρες το δίκτυο ενεργό με τάση που έπαιζε από 120 έως 160V. Η επίσημη ενημέρωση ανέφερε βλάβη σε υψηλή τάση αλλά το οικοδομικό τετράγωνο πίσω και μπροστά από την δική μας οικοδομή είχαν κανονικά ρεύμα.

Τέσπα, σε εμένα έβγαλε τα σπασμένα ένας σταθεροποιητής τάσης τύπου servo ο οποίος κατάφερνε τις περισσότερες φορές να κάνει μετατροπή των 120-160V σε 190-215V και μετά αναλάμβανε το UPS να ανεβάσει μέσω AVR από 190-200 στα 220V.

Αυτά τα αντίμετρα που λες πάντως στην προκειμένη περίπτωση ΔΕΝ. Όποιος χρησιμοποιείσαι ηλεκτρονική συσκευή αυτές τις 6-7 ώρες στο οικοδομικό μας τετράγωνο μπορεί και να την θρήνησε.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω το πραγματικο προβλημα δεν ειναι η χαμηλη ταση αλλα τα σκαμπανευασματα πανω απο 220 V και μαλιστα τη στιγμη που ερχεται το ρευμα (εκεινα τα millisecond οπου απο 0 ->200-220V) μιας και αυτα κανουν ζημια στα ηλεκτρονικά στοιχεια των κυκλωματων.

[MENTION=15018]Seafalco[/MENTION]

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα !

[MENTION=559]vagsk[/MENTION]

Το πρόβλημά μου, δεν είναι ότι παίρνει και μένα η "μπάλα", σε διαβεβαιώ ότι παίρνει και πάρα πολλούς άλλους, και ακριβώς εκει ειναι το ζήτημα που έθεσα, η κατανοητή αγανάκτηση μπορει να πάρει διαστάσεις "αφορισμού", και ειναι πραγματικά πολύ "πικρη ανταμοιβή" για αυτούς που μοχθούν κάτω από -πολλές φορές εξαιρετικά αντιξοες συνθήκες και με προσωπικό κίνδυνο- για να διατηρούν την ηλεκτροδότηση αδιάλειπτη και μεσα στις ποιοτικές νορμες!

Το αντιλαμβάνομαι οτι αν δεν γνωριζεις το τι και το πως, ειναι πολύ "λογικό" να απορήσεις και να εκνευριστείς, αλλα ας βάλουμε το "μαξιλαράκι" που λέγεται :"Δεν ειμαι ο τελευταίος συνεπής και ευσυνείδητος εργαζόμενος." και πίστεψέ με , μπορει το ρευμα να μην ερθει πιο γρήγορα, αλλα θα γίνουμε καλύτεροι σε άλλα πραγματα!

Όσον αφορά στο πρόβλημα αυτο καθ' αυτό, ναι η υπόταση ειναι ενα σημαντικό πρόβλημα και ιδιαιτερα για τις συσκευές με κλασική κατασκευή (κινητηρες κλπ), λιγοτερο για τις συσκεύες της ψηφιακής τεχνολογίας, χωρίς βεβαίως να ειναι σπάνια τα προβλήματα και σε αυτές!

[MENTION=6199]SirDiman[/MENTION]

Όπως το λες είναι, η στιγμή της τροφοδότησης μιας συσκευής και τα μεταβατικά φαινόμενα που αυτή συνεπάγεται, ειναι μια απο τις δυσκολότερες στιγμές στην "ζωή" της, αλλα για το λόγο αυτο ακριβώς -μιας και δεν ειναι δυνατόν να γινει επέμβαση στην φύση του ηλεκτρισμού έτσι όπως αυτος μεταφέρεται στο δίκτυο διανομής του- οι συσκευές πρεπει να ειναι εξοπλισμένες με τις κατάλληλες προστατευτικές διατάξεις και τουλάχιστον να ειναι σχεδιασμένες να μπορούν να ανταπεξέλθουν αλώβητες, απο αυτή τη φάση της λειτουργίας τους!

Και βέβαια γαι τις περιπτωσεις εκείνες που δεν ειναι εφικτό αυτό, η που θέλουμε να εχουμε το "κεφάλι μας ήσυχο, θα πρέπει να πάρουμε δικά μας μέτρα προστασίας του εξοπλισμού μας.

Η συζήτηση βεβαίως για τα θεματα αυτα είναι τεράστια και δεν ειναι της παρούσης, οποτε ας αρκεστουμε στην "τηλεγραφική" κατάδειξη κάποιων παραμέτρων του προβλήματος, που αν μη τι άλλο, συνηγορούν στην διαχρονική αξία του:

"Κάλιο γαϊδουρόδενε, παρά γαϊδουρογύρευε!"

:)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
και το ρωτας? λεγε πως τα καταφερνεις!!

Απλά μην την χρησιμοποιήσεις . Σε περιπτώσεις που μπορείς να βάλεις φορτιστή βάζε τον πάντα . Και αμα υπάρχουν μεγαλες περίοδοι που δεν θα την χρησιμοποιησεις βγαζε την .

Link to comment
Share on other sites

Απλά μην την χρησιμοποιήσεις . Σε περιπτώσεις που μπορείς να βάλεις φορτιστή βάζε τον πάντα . Και αμα υπάρχουν μεγαλες περίοδοι που δεν θα την χρησιμοποιησεις βγαζε την .

Οταν λες να μην την χρησιμοποιω εννοεις να την βγαζω οταν εχω φορτιστη η να την αφηνω στο λαπτοπ αλλα να μην την αποφορτιζω? Ως τωρα δεν την βγαζω καθολου και που και που την αφηνω να αδειασει μεχρι να βγει η πρωτη ειδοποιηση...

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω οτι αυτη ειναι η πιο σωστη χρηση για να σου κρατησει οσο το δυνατον περισσοτερο καιρο. Αν σκοπευεις να το κανεις desktop και να μην το μετακινεις για μεγαλο χρονικο διαστημα εννοειται οτι θα την βγαλεις τη μπαταρια.

Απλα εχε κατα νου οτι αν αφησεις για 2-3 μηνες εκτος την μπαταρια, αυτη θα εχει εκφορτιστει αρεκτα οποτε μια φορα στο διμηνο θα πρεπει να την τσεκαρεις.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.