Jump to content



Προτασεις για ανεμιστηρα 120mm


N.I.K.K.

Recommended Posts

Εχω την αίσθηση οτι θα αυτό θα είναι, και λέω αίσθηση γιατί δεν έχω δει σοβαρό testing για τους συγκεκριμένους ανεμιστήρες. Κάπου διάβασα οτι έχουν παρόμοια απόδοση με τους sp 120 που γενικά είναι μέτριοι προς καλοί ανεμιστήρες. Μέχρι και σήμερα όμως δεν έχει βρεθεί ανεμιστήρας με χαμηλότερα επίπεδα θορύβου απο έναν GT. Ούτε ένας.

Το πρόβλημα με τους GT είναι οτι έχουν πολύ κακή ποιότητα θορύβου σε σύγκριση με τον ανταγωνισμό η οποία γίνεται και χειρότερη αν μπουν σε controller ή τραβάνε αντί να σπρώχνουν. Αυτό δεν μετριέται με κανένα ντεσιμπελόμετρο. Μόνο με συχνοτική ανάλυση και ακόμα και εκεί ψάξε βρες.

Είναι λίγο υποκειμενικό θέμα λοιπόν και εφόσον είσαι ευχαριστημένος τα υπόλοιπα δεν έχουν σημασία για σένα. Απλά τα γράφω μπας το διαβάσει και κανένας άλλος.

Πάρε και αυτό να τους ακούσεις με σύγκριση xinrullian (άλλοι καλοί προς μέτριοι ανεμιστήρες). Ο θόρυβος είναι πιο δυνατός αλλά ελαφρώς καλύτερος.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=rWB_YgMNEaI]Gentle Typhoon AP-15 VS XSPC Xinruilian 1650RPM - YouTube[/ame]

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 66
  • Created
  • Last Reply

Για 1000-1400 noiseblocke e-loop και M12. Ίσως μερικούς Νοctua και μερικούς bequiet αλλά θα κοιτούσα τους NB πρώτα.

Οσο προχωράς κάτω απο τα 1000 η διαφορά ανάμεσα στα επίπεδα θορύβου μειώνεται δραματικά οπότε κυνηγάς καλή ποιότητα ήχου που μπορείς να την έχεις και με λιγότερα λεφτά. Πολύ καλή επιλογή εδώ και PWM είναι οι arctic cooling P12. Υπάρχουν και άλλες λύσεις βέβαια όπως οι enermax magma και οι χαμηλόστροφοι yate loons. Επίσης εξαιρετικές επιλογές είναι και οι παραπάνω απλά δεν δικαιολογούν το κόστος τόσο πολύ σε αυτά τα rpm.

Συνοπτικά e-loop για το απόλυτο και artcic cooling p12 για το budget.

Όπως θα μάλλον θα ξέρεις το πόσο θα μπορείς να τους τρέχεις δεν εξαρτάται μόνο απο το FPI αλλά κυρίως απο την συνολική επιφάνεια και το φορτίο. Αν έχεις αρκετά ψυγεία, τότε ναι μπορείς κάτω απο τα 1000 άνετα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι μην το ψάχνεις παραπάνω, λόγω σχεδιασμού δεν κάνουν για pull. Αναπτύσσουν στροβιλισμους, κάνουν θόρυβο και μειώνεται και το airflow κάπου στα 10% νομίζω. Αν θέλεις pull μπορείς να δοκιμασεις τους multiframe που αν και γενικά είναι λίγο καλύτεροι ανεμιστήρες έχουν λιγότερη στατική πίεση και είναι λίγο ακριβότεροι.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι gentle typhoon 1850 έχω τώρα και επειδή θα μπει άλλο ενα ψυγείο τριπλο ήθελα κάτι άλλο αλλα όπως το βλέπω πάλι σε αυτούς θα πάω, θα τα βάψω κιόλας μαύρα και θα ειναι κομπλέ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καμάρι σου φάνηκε ή υπάρχει πρόβλημα;

Δώσε μου ένα λινκ με το ποιους ακριβώς ανεμιστήρες έχεις.

παιδιά με συγχωρείτε για τη τόσο καθυστερημένη απάντηση. Αυτό που έλεγα είναι ότι οι be quiet! shadow wings (eworld Ο κόσμος της Πληροφορικής) ακριβώς επειδή το σχήμα τους είναι κάπως κυκλικό, δεν μπορούν να τοποθετηθούν δίπλα δίπλα σε ένα ψυγείο όπως το alphacool ut60 360. πρέπει κανείς να τους πιέσει αρκετά πράγμα που δεν θα πρότεινα. στην παρακάτω φωτογραφία φαίνεται η διαφορά του με έναν κανονικού σχήματος όπως είναι ο gentlre typhoon:

DSC5092.jpg

image hosting 20mb

Link to comment
Share on other sites

Αυτούς τους εχει δοκιμάσει κανείς; eworld Ο κόσμος της Πληροφορικής κάτι έχω ακούσει οτι αν τους βάλεις σε pull σφυρίζουν.

fatalara και οι ανεμιστήρες που δείχνεις έχουν περίεργο σχήμα και θα δημιουργούν το πρόβλημα που περιγράφω παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα, ψάχνω κι εγώ ανεμιστήρια για push-pull σε μια Prolimatech Mega Shadow.

Οι Be Quiet! που παραθέτει η Αγάπη στο #3 κάτι μου λέει ότι δεν κουμπώνουν στη Mega Shadow για το λόγο που αναφέρει ο psyber (καμπύλη περίμετρος).

Τι επιλογές έχω για κάτι καλό αλλά προς το vfm; Μη δώσω και 45€ για δυο ανεμιστήρια..

Link to comment
Share on other sites

Στη mega shadow θα μπουν το θέμα είναι το πως θα τους στεραιώσεις με τα πλαστικά που έχουν.

Αν δεν έχεις θέμα με χρώματα δες Noctua και τους νέους Nanoxia

Αν πάλι θες κάτι ουδέτερο δες κάτι σε NB και Typhoon

Link to comment
Share on other sites

Πολλοι ψαχνουν για ανεμιστηρες και καταληγουν να δινουν μεχρι και 20 ευρω για εναν 12αρη, σε περιπτωση που μας νιαζει το static pressure (αν δεν προκειται για ανεμιστηρα κουτιου δηλαδη) ριχτε μια ματια εδω.

http://www.overclock.net/t/819736/yate-loon-d12sh-12-round-up-review-56k-no

Προκειται για τους Yate Loon d12sh-12 στις 2200 στροφες με στατικη πιεση κοντα στα 3 mmH20. Οι συγκεκριμενοι ανεμιστηρες ειναι vfm διοτι κοστιζουν περι τα 5 με 6 ευρω. Στα 7 βολτ ειναι αθορυβοι (προσωπικη εμπειρια χρονια με τους συγκεκριμενους).

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.