Jump to content



Assetto Corsa


racer

Recommended Posts

Στο steam είμαι ο simewn.

Welcome!

...

...

Επόμενο είναι οτι δεν θα είναι το ίδιο ικανοποιητικό για κάποιον που απλά τρέχει σε μια καινούρια μηχανή αυτοκίνητα και πίστες που γνωρίζει ήδη. Δεν νομίζω οτι μπορούν να κάνουν πολλά γιαυτό οι της Kunos.

Και εγώ ΝΟΜΙΖΑ ότι ήξερα κάποιες πίστες από παλιότερα racing games, όπως πχ τη Monza και την Imola. Ποιος δεν ξέρει τη Monza άλλωστε; Έκανα τεράστιο λάθος όμως! Έπρέπει να τη μάθω σχεδόν από την αρχή για να κάνω ανταγωνιστικούς χρόνους. Οι διαφορές μιας laser-scanned πίστας με μια καλοσχεδιασμένη στο χέρι, ακόμα και αν δεν είναι οφθαλμοφανείς, συνήθως κάνουν μεγάλη διαφορά στην οδήγηση!

Έγινε επεξεργασία από akis_z80
Link to comment
Share on other sites

Μολις το εγκατεστησα και εκανα κανα 2 παιχνίδια.

1η εντύπωση: Θελει τιμονιέρα. ΣΤΑΝΤΑΡ ΑΥΤΟ!

2η εντύπωση: Παιχνιδαρα! Ρεαλιστικο δύσκολο θα έλεγα, προσπάθω να το συνηθίσω ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Μου χει φύγει πεταλιέρα σε δυνατό φρενάρισμα, θέλει οπωσδήποτε σφήνωμα. Αν έχεις τοίχο κοντά δοκίμασε να βάλεις κάτι ανάμεσα στον τοίχο και την πεταλιέρα ώστε να μη φεύγει μπροστά.

Link to comment
Share on other sites

Στο τοίχο την έχω. Το θέμα ειναι οτι η πεταλιερα εχει loadcell και το φρένο ειναι σαν του αυτοκινήτου περίπου και μόλις πατήσεις το 60% του φρενου μετα απλα σπρώχνεις την καρέκλα προς τα πίσω γτ θέλει δύναμη για το υπόλοιπο 40%

Link to comment
Share on other sites

Στο τοίχο την έχω. Το θέμα ειναι οτι η πεταλιερα εχει loadcell και το φρένο ειναι σαν του αυτοκινήτου περίπου και μόλις πατήσεις το 60% του φρενου μετα απλα σπρώχνεις την καρέκλα προς τα πίσω γτ θέλει δύναμη για το υπόλοιπο 40%

Λίγο σκέψη χρειάζεται, ανάλογα με τη διαρρύθμιση του χώρου σου.

Μπορείς να δέσεις την καρέκλα στο γραφείο, όπως έχω κάνει εγώ ή να βρείς κάποιον τρόπο να σταθεροποιήσεις τα ροδάκια της καρέκλας. πχ 2 από τα πόδια της μέσα σε ένα παλιό ζευγάρι αθλητικά ή όλα τα πόδια μέσα σε καπάκια από spray (κολόνιες, χρώματα ότι έχεις εύκαιρο) :p

Υπάρχουν και πιο κομψές λύσεις βέβαια, σαν αυτά.

Το να βρείς μια πιο σταθερή καρέκλα φυσικά το αφήνω για τελευταίο! :)

Έγινε επεξεργασία από djkostas
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήρα σταθερή καρέκλα, όχι ειδική για Racing, απλά μία γραφείου χωρίς ρόδες και πάλι φεύγει, λίγο αλλά φεύγει! Και παρατήρησα οτι με την παραμικρή αλλαγή αλλάζει η απόσταση του ποδιού και η αίσθηση οδήγησης με αποτέλεσμα να μην μπορώ να οδηγήσω καλά. Δεν έχω πρόβλημα γιατί δεν είμαι ανταγωνιστικός αλλά φαντάζομαι αν πρέπει να οδηγείς τέλεια, ή να τρέξεις σε έναν αγώνα, είναι αδύνατο να το καταφέρεις χωρίς σταθερά πεντάλ αλλά και σταθερή καρέκλα. Εδώ τώρα εκνευρίζομαι μερικές φορές που απλά κάνω hotlap. Κι ελπίζω κάποια στιγμή να καταφέρω να οδηγώ καλά, χεχε.

Πάντως στην περίπτωσή μου θα σταθεροποιήσω εύκολα την καρέκλα και σκέφτομαι να κάνω και κάτι με τα πεντάλ που τα έχω βιδώσει σε κόντρα πλακέ για να φτιάξω πατούρα και να μην τσακίσει το καλώδιο καθώς τα έχω κόντρα στον τοίχο. Όμως το κόντρα πλακέ έχει μεγάλο συντελεστή παραμόρφωσης και δεν λειτουργεί καλά :nerd: επίσης γλιστρώντας λίγο η καρέκλα, γλιστράνε λίγο και τα πεντάλ καθώς τα πατάς με γωνία και αυτό οδηγεί σε μεγαλύτερο γλίστρημα του ενός που προκαλεί το μεγαλύτερο του άλλου...... :confused:

Σιγά - σιγά καταλαβαίνω και αποκτούν νόημα όλες αυτές οι κατασκευές με τις καρέκλες κλπ που τις έβλεπα πριν και μου φάνταζαν καθαρή τρέλα!

Αλλά κάποια πατέντα θα κάνουμε!

Link to comment
Share on other sites

Εγω σκέφτομαι μια βαση που πιάνει πάνω στην καρέκλα τη βγάζεις οποτε θες και τη βάζεις στην ακρη. Αλλα μου αρέσει και αυτο http://www.playseat.com/shop/eu/gr/playseat-challenge-seats/playseat-challenge-racing-seat.html Playseat Challenge Review by Inside Sim Racing - YouTube

Link to comment
Share on other sites

Τωρα συγκρίνεις ενα πλήρως λειτουργικό τιμόνι με με μια πλαστική απομίμηση κάποιας Ferrari που οι διακόπτες ειναι εκει μόνο για να σου θυμίζουν το τιμόνι; Εμένα μου βγήκαν 550 με την προσφορά + μεταφορικά.

Link to comment
Share on other sites

Προς ενημέρωση σας, η Fanatec εχει 40% έκπτωση σε αυτα ClubSport Wheel Base EU Porsche 911 GT2 Wheel EU λόγο της 4ης κούπας που σήκωσαν.

2 late for me.. Το είδα το απόγευμα αλλά ήταν ήδη αργά.. @#$#!

Δεν πειράζει.. Μια και καλή servo wheel! Η φτώχια θέλει καλοπέραση :p

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.