Jump to content



Assetto Corsa


racer

Recommended Posts

Κώστα , απλό το φαινόμενο

 

 

Δημήτρη, πολύ απλό το φαινόμενο αλλά διαφωνείς σε κάτι από αυτά που είπα στην ανάλυση μου ή στο πως εφαρμόζεται σε ένα αυτοκίνητο?

Μάλλον θα ήταν καλύτερα να μην μπλέξουμε με θεωρίες συνωμοσίας (δηλαδή τι νομίζουμε εμείς οτι είναι) και να περιμένουμε μια επίσημη εξήγηση?

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά θα σου δώσει μια ροπή στο τιμόνι που θα αντισταθεί στην αλλαγή κατεύθυνσης των τροχών, αυξανόμενης της ταχύτητας περιστροφής. Αυτό επιδιώκουν να σου δώσουν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως μέσα στο ini γράφει από πάνω experimental .

Εσύ Δημήτρη είσαι σε θέση να καταλάβεις αν έχει διαφορά στη συμπεριφορά - απόδοση του αυτοκινήτου η είναι τέτοιες οι διαφορές που με λίγη τροποποίηση στη συμπεριφορά από την πλευρά του οδηγού να καταλήγεις να μην έχεις διαφορές στην απόδοση.

Το θέμα είναι πως μας έχουν ζαλίσει με τα updates και όλη αυτή τη φιλολογία ,αναπολώ τις εποχές του race kai gtr2 που ήταν μια χαρά παιχνίδια με ένα κάρο καλούδια και υπερπλήρη από την πρώτη μέρα που τα αγόραζες .

Εγώ αποφάσισα να μην πειράζω τίποτα και να αφήσω τα updates  να μου πειράζουν το παιχνίδι ,αρκετές σκοτούρες έχουμε ούτως η άλλως

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγω ξερω οτι χθες μπηκα σε εναν σερβερ , κλειδωμενο setup , κλειδωμενα ολα και νικησε απλα ο ταχυτερος
Το επομενο μου combo θα ειναι ετσι.-
Τωρα πραγματικα τι V5 tyres κλπ η ζεσταινονται η οχι..Το πλακωνεις ουτως η αλλος και τελειωνει εκει το ζητημα :p

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγω ξερω οτι χθες μπηκα σε εναν σερβερ , κλειδωμενο setup , κλειδωμενα ολα και νικησε απλα ο ταχυτερος

Το επομενο μου combo θα ειναι ετσι.-

Τωρα πραγματικα τι V5 tyres κλπ η ζεσταινονται η οχι..Το πλακωνεις ουτως η αλλος και τελειωνει εκει το ζητημα :p

Και ποιος ήταν αυτός? :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Και ποιος ήταν αυτός? :rolleyes:

ψαξε για ALOOG DEFAULT SETUP. (ALOOG-5- FIXED DEFAULT SETUP - MR [ABCN])

Εχει και minorating plugin πανω, οποτε γινονται και καθαροι αγωνες.

Έγινε επεξεργασία από wolves
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω ξερω οτι χθες μπηκα σε εναν σερβερ , κλειδωμενο setup , κλειδωμενα ολα και νικησε απλα ο ταχυτερος

Το επομενο μου combo θα ειναι ετσι.-

Τωρα πραγματικα τι V5 tyres κλπ η ζεσταινονται η οχι..Το πλακωνεις ουτως η αλλος και τελειωνει εκει το ζητημα [emoji14]

Ειλικρινά μου έκλεψες την ιδέα. Έχω φτιάξει ήδη κείμενο σε word.

Link to comment
Share on other sites

παντως περα απο τα ini και τις μπουρδες,που δεν ειναι μπουρδες απλα θα επρεπε να ειναι ολα σεταρισμενα για ολους το ιδιο και οχι να επιτρεπει να βαζουμε χερι στα αρχεια του παιχνιδιου(εμενα αυτο το πραγμα δεν μου αρεσει,αλλα μαλλον ειναι αναγκαιο κακο)...βλεπω οτι γινονται πραγματα στο assetto προς στην σωστη κατευθηνση....πρωτα απο ολα προσπαθει να λυσει τα προβληματα με τους ξεμπαρκους και ολα τα υπολοιπα για την online εμπειρια και οχι μονο

 

η 1,3 version+dp2 με βρισκει  ικανοποιημενο μεχρι στιγμης :)  εκτος απο το κατεβασμα των ταχυτητων  :p

Έγινε επεξεργασία από kyr..
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@djkostas, αυτό που κάνει το gyro είναι να αυξάνει το damping γύρω από το σημείο ισορροπίας όσο αυξάνεται η ταχύτητα. Είναι physics based.

Θεώρησέ το κάτι σαν ένα πιο εξελιγμένο speed sensitive damping.

Το oscillation δεν οφείλεται σε lag, αλλά στο ffb που δίνει το game. Σε κάποια τιμόνια αυτό το πράγμα κρύβεται λόγω αργής απόκρισης.

Θεώρησε την απάντηση official ;)

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά θα σου δώσει μια ροπή στο τιμόνι που θα αντισταθεί στην αλλαγή κατεύθυνσης των τροχών, αυξανόμενης της ταχύτητας περιστροφής. Αυτό επιδιώκουν να σου δώσουν.

 

wat?

 

Τελικά δεν είναι τόσο απλό το φαινόμενο ε?  :unsure:

Κατά τη στέψη των τροχών μέσω του τιμονιού (ή κατά τον κάθετο άξονα αν θέλεις) η ΑΔΣΟ τείνει να τους στρέψει κατά τον διαμήκη άξονα, δηλαδή να τους γείρει, κάτι που δεν επιτρέπει η ανάρτηση. (σκέψου ποδήλατο)

Δηλαδή καμιά επιρροή στο τιμόνι.

 

 

Άκη sorry αλλά δεν με πείθεις!!  :bleh:

Μέχρι να ακούσω τον Stefano να το εξηγεί, το όνομα και μόνο (και το αποτέλεσμα μάλλον) με κάνει να πιστεύω πως είναι ένα assist που στρίβει τους τροχούς για σένα, αντί για σένα.

Θα μου πείς πως και στην πραγματικότητα οι τροχοί στρίβουν μόνοι τους προς την κατεύθυνση του αυτοκινήτου αλλά μήπως είναι υπερτονισμένο ώστε να αυξήσει τη σταθερότητα του αυτοκινήτου? (aka stability control) (aka cheat)

 

 

Το oscillation δεν οφείλεται σε lag, αλλά στο ffb που δίνει το game. Σε κάποια τιμόνια αυτό το πράγμα κρύβεται λόγω αργής απόκρισης.

 

Τι θα πεί στο FFB που δίνει το game?

Το ffb δίνει την εντολή στο τιμόνι να αρχίσει να επιστρέφει προς το κέντρο και όταν φτάσει εκεί να σταματήσει. Λόγω lag αργεί να φτάσει η πληροφορία να σταματήσει στο τιμόνι με αποτέλεσμα να στρίβει λίγο παραπάνω και να επαναλαμβάνεται το φαινόμενο επ' αόριστο.

Σε χειρότερα τιμόνια από το δικό σου, είτε είναι πολύ μικρότερο το φαινόμενο λόγω υπερβολικού μηχανικού damping, είτε χάνεται τελείως η πληροφορία λόγω πολύ αργής απόκρισης.

 

 

ΥΓ. Μήπως τελικά να γυρίσουμε σε rF2 που είναι το υπέρτατο sim και δεν έχει τέτοια προβλήματα?  :tomato:

Έγινε επεξεργασία από djkostas
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω φυσική πέραν του f = m*a :p

Πάντως αν κάνεις τιμονιά με το αυτοκίνητο, έχει την τάση να ισιώνει μόνο του. Λόγω αδράνειας; Γωνίας κάστερ; Άλλων χαρακτηριστικών της γεωμετρίας της ανάρτησης; I don't know. Αυτό που έγραψα το μετέφερα από συζήτηση με Aris και Stefano.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

. Λόγω αδράνειας; 

η αδρανεια εχει την ταση ...τα πραγματα που βρισκονται σε μια κατασταση να συνεχιζουν στην ιδια καταστση εκτος αν μια αλλη δυναμη  τους την αλλαξει

 

αφου ειναι official γιατι δεν ειναι by default και με προτρεπει να μπω στα αρχεια του παιχνιδιου?

 

Γενικα παντως απο οτι εχεις καταλαβει το να μπαινεις στα αρχεια του παιχνιδιου μας βρισκει αντιθετους,,,αυτο που πρεπει να κανει ο stefanos αμεσα ειναι να τα κλειδωσει

Έγινε επεξεργασία από kyr..
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έγραψα το μετέφερα από συζήτηση με Aris και Stefano.

 πππφφφτττ με το τσιγκέλι στα βγάζουμε...  :p

 

Δηλαδή, εισάγει ένα αφύσικο φαινόμενο (high speed damping) προς αντιμετώπιση ενός άλλου αφύσικου φαινομένου? (το oscillation)  

Do NOT like ...  :(  :(

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ΥΓ. Μήπως τελικά να γυρίσουμε σε rF2 που είναι το υπέρτατο sim και δεν έχει τέτοια προβλήματα? 

 

Aγαπητέ μου φίλε η κοινότητα μας είναι πολύ μεγάλη και σε περιμένουμε με μεγάλη μας χαρά

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 πππφφφτττ με το τσιγκέλι στα βγάζουμε...  :p

 

Δηλαδή, εισάγει ένα αφύσικο φαινόμενο (high speed damping) προς αντιμετώπιση ενός άλλου αφύσικου φαινομένου? (το oscillation)  

Do NOT like ...  :(  :(

Μπορείς να τους ρωτήσεις ανοίγοντας θέμα και θα σε κατατοπίσουν καλύτερα φαντάζομαι. Δε νομίζω να το έβαλαν έτσι αβάσιμα ούτε να το κατέβασαν από το κεφάλι τους για να κρύψουν κάποια άλλη αδυναμία! Το αποτέλεσμα μοιάζει με high speed damping, δεν ΕΙΝΑΙ high speed damping όμως.. I think :p

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο, αλλά το oscillation του RFactor 2 φτάνει το επίπεδο της κωμωδίας.... πρέπει να βάλω ψεύτικο damping από τον driver στο 35% για να συνέλθει.

 

Συνεχίστε.. :D

Έγινε επεξεργασία από Stelios F.
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.