Jump to content



AMD STEAMROLLER ! Νεότερα ,φήμες, αρχιτεκτονική, επιδόσεις.


Recommended Posts

εγω δεν θα θεωρουσα λαθος της ακομα κ να σταματουσε για λιγο τα συγκεκριμενα cpu.. cpu δεν θα σταματησει να βγαζει η να εξελισει, αλλα να ακολουθει κατι το οποιο δεν προκειται ποτε να κερδισει την intel νομιζω οτι πλεον ειναι ασκοπο.. η μια σε λιγο θα ειναι 14nm κ η amd 28nm.. χαοδες διαφορα.. ετσι κ αλλιως κ οταν ηταν ''μπροστα'' τεχνολογικα κατα το παρελθον τι αλλαξε στης πωλησεις? ενα 5%? 10%? ωραια η μια ειχε το 80% κ η amd το 18% ουαουυυ.. το θεμα ειναι οτι εχει κατσε καλα apu (εγω τα περιμενω παντος πως κ πως 2 συστηματακια θα στεισω απο δαυτα) στα gpu μια χαρα ειναι κ εχει ολες της κονσολες, ε τι αλλο να θες για να ορθοποδήσεις???

Αν είχε την πρωτοκαθεδρία για 2 συνεχόμενες γενιές τότε που δυστυχώς επαναπαύτηκε στις δάφνες του Athlon 64/FX και δεν την πάταγε με τον Conroe, θα ανέβαιναν τα ποσοστά της αρκετά.

Ένας κούκος ( μπαμ ) δεν φέρνει την Άνοιξη ( μεγάλο μερίδιο αγοράς ).

Μπαμ έχει κάνει δύο και τρείς φορές ουσιαστικά η AMD ( Firebird ή πως στο καλό λεγότανε ο 733MHz Athlon και ο μετέπειτα πρώτος του 1GHz Athlon -- Athlon XP { Barton / Barton Mobile } -- Athlon 64 ).

Αν είχανε γίνει αυτά τα 3 συνεχόμενα δίχως κενά διαστήματα, ειδικά αν γίνονταν αυτή την εποχή, χρονικά ας πούμε μεταξύ 2006-2011 που δεν έπαιζε τόσο μπάλα η καραμέλα "AMD = πρόβλημα με θερμοκρασίες" και έπεσε και η πίεση της Intel στους OEM για μονοπωλιακές πρακτικές προώθησης και πίεσης, μια χαρά θα έσκιζε σε μερίδιο και η AMD.

Bad timing, bad choices, terrible CEOs.

Η ιστορία της μοντέρνας AMD σε 3 "φράσεις" κλειδιά.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 494
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Τι πίεση...τους πλήρωσε όλους κάτω από το τραπέζι και είχε μονοπώλιο. To δε ποσό που πλήρωσε στο τέλος ήταν μικρό σε σχέση με τα κέρδη που είχε από όλο αυτό. Κρίμα αλλα οκ έτσι έχουν τα πράγματα, πάμε γι'άλλα.

Το σημαντικό είναι οι καταναλωτές να επιβραβεύουν τις καλές προσπάθειες αντί για τα fanboyλίκια που βλέπουμε συνήθως. Παντού διαβάζεις την ίδια χαζομάρα "άντε να βγάλει η Χ εταιρεία καλό προϊόν για να πέσει η τιμή του αντίστοιχου της Ψ εταιρείας". Αν η Χ εταιρεία βγάζει καλό προϊόν και στο δίνει και σε καλύτερη τιμή (αλλιώς γιατί να πέσει η τιμή του Ψ; ), πάρε το Χ για να δείξεις σοβαρή άποψη σαν καταναλωτής.

Αλλά κάποια πράγματα δεν αλλάζουν ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Aγαπητέ Trexx, διάβασα τα Post σου, ναι έχουμε αρκετή ισχύ απο τα κορυφαία μοντέλα της intel, κάποιες φορές δεν την χρειαζόμαστε και συμφωνώ αλλά γιατί να έχουμε ένα σωρό υπερτιμημένους cpu της ιντελ, ένα σωρό μοντέλα i3/i5 με μισερά χαρακτηριστικά και να κοστίζουν έως και 180Ε και να ακυρώνουμε τους fx8320 πχ που με λιγότερα λεφτά αποδίδουν παραπάνω και με overclock πάνε και ακόμα παραπέρα.

Δεν αποδίδει παραπάνω ο 8320 από οποιονδήποτε i5 (και δυο γενιές πισω) ενώ καίει τα διπλάσια. Ο i3 είναι στην κυριολεξία υπερτιμημένος, δλδ κοστίζει ακριβά σε σχέση με αυτά που αποδίδει. Το ίδιο συμβαίνει και με τους FX.

Τα "μισερά χαρακτηριστικά" θύμησέ μου λίγο ποιά είναι; Ότι έχει ενσωματωμένα γραφικά; Ότι έχει πολύ ανώτερο memory controller; Ότι υποστηρίζει pci-e 3.0; Ότι καίει τα ..μισά; Εξού και το μισερά;

Link to comment
Share on other sites

Έλα μωρέ τώρα. Ο 8320 για 140€ μια χαρά επεξεργαστής είναι. Ένα 20ρικο πιο κάτω από τον φτηνότερο i5 και clockαρει. Επίσης οι μητρικές είναι σχετικά φτηνές. Η sabertooth σε 990fx βγαίνει 150€, σε Ζ87 πάει 220.

Θα ήθελά να δω κάνα νέο fx. Δε ξέρω τι λέει ο steamroller από CPU άποψης, αλλά θα προτιμούσα να είχα επιλογές και κάτω από 200€ για overclockable επεξεργαστή.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν δούμε νέους fx, πεθάνει το am3+ και μείνουμε με το fm2 που έχει max 4 cores, τι μας σπάσανε τα @@ με το multithreading και το support από τους developers που "προτιμούν την ανάπτυξη παιχνιδιών για την AMD αρχητεκτονικη" ; για να τα παρατήσουν; η υπάρχει πουθενά 6 - 8core apu και δεν το πήρα πρέφα;

+ είδα όλα πήγαν πίσω κατά 1q ε;

Ας μην κατηγορούν λοιπόν τους developers όταν οι ίδιοι είναι ανίκανοι να το υποστηρίξουν.

Για άλλη μια φορά απογοήτευση από την AMD.

Περαστικά μας.

Sent from my GT-N7000 using Tapatalk 4

Έγινε επεξεργασία από FrOsT
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν πιστεύω οτι η amd θα σταματήσει τους fx, η καλυτερα το ΑΜ3+.

Μπορεί να έκανε μια αποτυχία με τους 9χχχ αλλά υπάρχουν αρκετοί πελάτες αν τον κόσμο που τους έχουν εμπιστευτεί και συνεχίζουν να τους δείχνουν εμπιστοσύνη.

Οι FX είναι, κατ' εμέ, μια επιλογή για ένα target group καταναλωτών με ένα άριστο vfm το οποίο μπορείς να κάνεις την δουλειά σου με σχετικά λίγα χρήματα.

Και μην ξεχνάμε οτι δεν είναι όλοι οι καταναλωτές τρελαμένοι που θα κάτσουν ώρες ατελείωτες να κάνουν benchmarking και άλλα stress test για να μπορούν να ποστάρουν σε διάφορα forum ανα τον κόσμο τις επιδόσεις τους.

Δεν είμαι fanboy της amd, και μια ζωή είχα intel στα συστήματα μου (για να μην παρεξηγηθώ το λέω) απλά είμαι άνθρωπος της αγοράς και του marketing και δεν το βρίσκω λογικό να υπάρχει ΜΟΝΟ ΕΝΑΣ και να διαχειρίζεται παγκοσμίως την παραγωγή των pc. :(

Link to comment
Share on other sites

Δεν αποδίδει παραπάνω ο 8320 από οποιονδήποτε i5 (και δυο γενιές πισω) ενώ καίει τα διπλάσια. Ο i3 είναι στην κυριολεξία υπερτιμημένος, δλδ κοστίζει ακριβά σε σχέση με αυτά που αποδίδει. Το ίδιο συμβαίνει και με τους FX.

Τα "μισερά χαρακτηριστικά" θύμησέ μου λίγο ποιά είναι; Ότι έχει ενσωματωμένα γραφικά; Ότι έχει πολύ ανώτερο memory controller; Ότι υποστηρίζει pci-e 3.0; Ότι καίει τα ..μισά; Εξού και το μισερά;

Trexx με κάνεις πάλι να γελάω τι δεν κατάλαβες απο αυτά που έγραψα και απαντάς με ανούσια επιχειρήματα ? Λοιπόν άντε να σου εξηγήσω πάλι μήπως και καταλάβεις οκ ? πάμε ένα ένα γιατί θες ειδική μεταχείριση :D έβαλα πρίν ένα φράχτη τα 180Ε το διάβασες φαντάζομαι ε? οκ ας πάρουμε έναν i5 των 170Ε πχ τον i5 4430 που κόστίζει μόνο 25ευρώ παραπάνω απο τον 8320 οκ ? πιστεύεις σαν σκεπτόμενο άτομο πως έχει καμιά ελπίδα μπροστά σε έναν 8320? αλλά ας είμαστε ρεαλιστές σε κάποια games σε στοκ καταστάσεις έχει 1-2% καλύτερες επιδόσεις άντε και στο Pi - πρέπει κάπως να δικαιολογήσει αυτή την τιμή αλλά αυτά στο σύνολο των εφαρμογών, games κτλ δεν είναι ουτε το 30%..., σε όλα τα αλλά τι πιστεύεις ότι του κάνει ο 8320 του "κομένου ί5 ? ξέρεις τσέκαρα και εγώ "έγκριτα" sites πριν γράψω :p ειδίκα αν πάμε τον 8320 στα 4.5ghz που όλοι πάνε για πλάκα τι πιστέυεις ? Λοιπόν για να μην χάνουμε χρόνο με ανούσια πράγματα. Για το καλό όλων η amd πρέπει να βγάλει νέους fx και ας είναι όπως λένε 15% βελτιωμένες οι επιδόσεις. Πιστεύω πως θα έχουμε steamroller FX και θα είναι μέρος της σειράς 9χχχ αλλά σε άλλες τιμές, ίσως για αυτό έχουμε και αλλαγή τιμής στον 9590 για να μπουν ενδιάμεσα νέα μοντέλα. Η amd το έχει κάνει και παλιότερα με τους athlon 64 είχαμε πχ Newcastle, Winchester, Venice και απλά τώρα οι steamroller να υπάρξουν μαζί με τους piledriver. Αυτό είναι καθαρά δική μου εκτίμηση αλλά θα δούμε Ο Καιρός Γαρ Εγγύς.

Link to comment
Share on other sites

Trexx με κάνεις πάλι να γελάω τι δεν κατάλαβες απο αυτά που έγραψα και απαντάς με ανούσια επιχειρήματα ? Λοιπόν άντε να σου εξηγήσω πάλι μήπως και καταλάβεις οκ ? πάμε ένα ένα γιατί θες ειδική μεταχείριση :D έβαλα πρίν ένα φράχτη τα 180Ε το διάβασες φαντάζομαι ε? οκ ας πάρουμε έναν i5 των 170Ε πχ τον i5 4430 που κόστίζει μόνο 25ευρώ παραπάνω απο τον 8320 οκ ? πιστεύεις σαν σκεπτόμενο άτομο πως έχει καμιά ελπίδα μπροστά σε έναν 8320? αλλά ας είμαστε ρεαλιστές σε κάποια games σε στοκ καταστάσεις έχει 1-2% καλύτερες επιδόσεις άντε και στο Pi - πρέπει κάπως να δικαιολογήσει αυτή την τιμή αλλά αυτά στο σύνολο των εφαρμογών, games κτλ δεν είναι ουτε το 30%..., σε όλα τα αλλά τι πιστεύεις ότι του κάνει ο 8320 του "κομένου ί5 ? ξέρεις τσέκαρα και εγώ "έγκριτα" sites πριν γράψω :p ειδίκα αν πάμε τον 8320 στα 4.5ghz που όλοι πάνε για πλάκα τι πιστέυεις ? Λοιπόν για να μην χάνουμε χρόνο με ανούσια πράγματα. Για το καλό όλων η amd πρέπει να βγάλει νέους fx και ας είναι όπως λένε 15% βελτιωμένες οι επιδόσεις. Πιστεύω πως θα έχουμε steamroller FX και θα είναι μέρος της σειράς 9χχχ αλλά σε άλλες τιμές, ίσως για αυτό έχουμε και αλλαγή τιμής στον 9590 για να μπουν ενδιάμεσα νέα μοντέλα. Η amd το έχει κάνει και παλιότερα με τους athlon 64 είχαμε πχ Newcastle, Winchester, Venice και απλά τώρα οι steamroller να υπάρξουν μαζί με τους piledriver. Αυτό είναι καθαρά δική μου εκτίμηση αλλά θα δούμε Ο Καιρός Γαρ Εγγύς.

Είσαι ακόμα στο στάδιο της άρνησης, έτσι; Ο i5 είναι όντως 2-3-5% στο 90% των games. Στο άλλο 10% των games είναι μπροστά και 20 και 30 και 50%*. Ο 8320 είναι μπροστά σε ελάχιστες συγκεκριμένες πολυνηματικές εφαρμογές, ο i5 είναι μπροστά σε όλες τις άλλες και σε οποιαδήποτε χρήση. Αυτά αφορούν τις επιδόσεις και δεν μιλάμε μόνο για τον haswell αλλά και για οποιονδήποτε sandybridge*, 3 χρόνια πίσω δλδ. Και μετά έρχονται οι μέλισσες που σου έγραψα παραπάνω. Τα features δλδ αλλά για να μπορεσεις να δεις και να εκτιμήσεις features πρέπει να εκτινάξεις από πάνω σου το βαρύ πέπλο της μιζέριας και του κατατρεγμου. Θα μπορέσεις να σκεφτείς σίγουρα νηφάλια όταν φτάσεις στη συγκλονιστική διαπίστωση ότι η εταιρία που με τόσο πάθος υποστηρίζεις είναι απλά μια εταιρία όπως όλες (intel, nvidia κτλ) και κυρίως ότι δεν είναι δικιά σου.

*ΥΓ. Arma 2 και 3 έπαιξες στο pc σου; Θα με ενδιέφερε ένα γράφημα.

*ΥΓ. 2 Ξέρεις πόσο πουλιεται ο τριετίας i5 2500K μεταχειρισμένος; Όσο ένας 8320 καινούριος... Και μάντεψε, δεν κλείνει μέρα αν βγει σε αγγελία.

Link to comment
Share on other sites

Ρε μάγκες τι πλακώνεστε ?

Λες και μιλάτε για την επιχείρηση σας η και εγώ δεν ξέρω.

Μου θυμίζετε του πορομένους οδηγούς της BMW με του αντίστοιχους της MERCEDES για το ποιο αμάξι είναι καλύτερο.

Σίγουρα ο 83χχ είναι καλύτερος σε κάποια πράγματα απο τους i5-i7 και αντίστροφα οι i5-i7 απο τους 83χχ.

Καιιιι ...τι έγινε ?

Το βασικότερο απ'ολα είναι να πάρει ο ΜΠΑΟΚ το πρωτάθλημα !!! :rofl::rofl::rofl::rofl:

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=9931]soulclaimer[/MENTION] φίλε μου αγόρασε ότι θες και είναι μέσα στο μπάτζετ σου. Μην ασχολείσαι με αυτές τις διαμάχες καθώς δεν πρόκειται να καταλήξεις πουθενά. Στην καλύτερη να εκτοξευσεις το budget σου με έναν 4670κ και κάρτες γραφικών στην χειρότερη να πας σε έναν 4770k που είναι σχεδόν σίγουρο ότι δεν θα τον χρησιμοποιείς επαρκώς. Έτσι όπως είναι όλα αυτά τα θέματα σε όλα τα φόρουμ παγκοσμίως ναι μεν έχεις πχ 500 ευρώ μπάτζετ αλλά σε δελεάζει και σκέφτεσαι σοβαρά hardware κοντά στα 2000 ευρώ.. Κλασικό φαινόμενο. Απλά κατατασεις τον εαυτό σου στο τι πραγματικά ζητάς και τότε προχωράς πάντα σε συνδυασμό με το οικονομικό

Sent from my GNeX4

Link to comment
Share on other sites

Είσαι ακόμα στο στάδιο της άρνησης, έτσι; Ο i5 είναι όντως 2-3-5% στο 90% των games. Στο άλλο 10% των games είναι μπροστά και 20 και 30 και 50%*. Ο 8320 είναι μπροστά σε ελάχιστες συγκεκριμένες πολυνηματικές εφαρμογές, ο i5 είναι μπροστά σε όλες τις άλλες και σε οποιαδήποτε χρήση. Αυτά αφορούν τις επιδόσεις και δεν μιλάμε μόνο για τον haswell αλλά και για οποιονδήποτε sandybridge*, 3 χρόνια πίσω δλδ. Και μετά έρχονται οι μέλισσες που σου έγραψα παραπάνω. Τα features δλδ αλλά για να μπορεσεις να δεις και να εκτιμήσεις features πρέπει να εκτινάξεις από πάνω σου το βαρύ πέπλο της μιζέριας και του κατατρεγμου. Θα μπορέσεις να σκεφτείς σίγουρα νηφάλια όταν φτάσεις στη συγκλονιστική διαπίστωση ότι η εταιρία που με τόσο πάθος υποστηρίζεις είναι απλά μια εταιρία όπως όλες (intel, nvidia κτλ) και κυρίως ότι δεν είναι δικιά σου.

*ΥΓ. Arma 2 και 3 έπαιξες στο pc σου; Θα με ενδιέφερε ένα γράφημα.

*ΥΓ. 2 Ξέρεις πόσο πουλιεται ο τριετίας i5 2500K μεταχειρισμένος; Όσο ένας 8320 καινούριος... Και μάντεψε, δεν κλείνει μέρα αν βγει σε αγγελία.

Απο όσα έγραψες δεν θα σχολιάσω τίποτα γιατι πάλι λες άσχετα πράγματα και αυτή την φορά όπως και όλες τις τελευταίες δεν έχεις υπαρκτά επιχειρήματα αλλά μόνο λόγια. Θα πώ μόνο κάτι που είπες για μένα σε προσωπικό επίπεδο λοιπόν δεν υποστηρίζω καμιά amd, nvidia κτλ αλλά μόνο την τσέπη μου. Έχουν περάσει απο τα χέρια μου τα πάντα και τα έχω σκάσει σε όλους, στην παρούσα φάση όμως με ενοχλεί να τρολάρετε εσείς οι φανατικοί της ιντελ ενα φόρουμ που μιλάει για amd και μάλιστα λέγοντας άσχετα πράγματα, δεν απαντάτε ποτέ σε όσα λέω και μια ζωή αλλάζετε θέμα οταν τρώτε ζόρι και ναι ξέρω πόσο εύκολα πουλάς έναν 2500Κ αφού είχα και εγώ. Να εύχεστε μόνο η amd να βγάλει νέα σειρά fx γιατί τα τελευταία 3 χρόνια έχουμε τις ίδιες και τις ίδιες επιδόσεις απο πλεύρας ιντελ.

Έγινε επεξεργασία από SkaL-
Link to comment
Share on other sites

trexx ξέρεις πολύ καλά λίγα είναι τα games που (πονάει) και αυτό σε εισαγωγικά πολύ λίγα είναι τα games που έχει τι κατάλληλη απόδοση ένας amd πάντως τώρα που κλοκαρα στη beta άρμα 3 piano avg 45-55 πριν 35-45... ακόμα είναι beta το άρμα 3 και γενικά το άρμα πάντα είχε θέματα.

http://i.imgur.com/USKkvXQ.jpg

ένας ταπεινός amd απέναντι σε high tech τεχνολογίας Intel που στα games δεν έχεις δραματικές διαφορες....

έλα ψάξε να βρείς games μην κολλας στο άρμα :p

και εγώ είχα intel δεν έκανα έτσι σαν εσάς καλά κάνατε και δώσατε τόσα λεφτά αντί να είστε αντικειμενική και να πείτε μια χαρά δουλειά κάνουν είστε κομπλεξικοί

Έγινε επεξεργασία από AstraLgr
Link to comment
Share on other sites

έλα ψάξε να βρείς games μην κολλας στο άρμα :p

Στα έγραψα σε άλλο ποστ τα games, βρες το και τρέξε τα. Είναι εκεί που ρώταγες για τα οφέλη του ο/c στο gaming. Κατά τα άλλα αυτό που με προβληματίζει δεν είναι τι γράφετε εσείς, οκ πιτσιρικάδες είστε θα μάθετε. Σοβαρά το λέω, μακάρι να γύρναγα 10 χρόνια πίσω κι ας έλεγα κι εγώ βλακείες. Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι βλέπω να κάνει like ο [MENTION=3128]2cpu[/MENTION] που τον γνώρισα και μου φάνηκε και σοβαρός άνθρωπος και over 25.

Link to comment
Share on other sites

1τον δεν είμαι πιτσιρικάς 2ron δεν ξέρω τι ηλικία έχεις αλλα δεν είσαι αντικειμενικός... έχω άδικο? έχω το έχω δήλωση amd for game είναι υπέρ αρκετός , όχι ότι intel δεν κάνουν εννοείτε . απλός το λέτε όλοι με ένα τρόπο λες και εγώ δεν ξέρω τι πάτε να δείξετε με αυτo...

εγώ έχω λιώσει games και μια χαρά cpu είναι αλλα και ο phenom που είχα πιο πριν είχα intel και πάλι καλός ήταν. τώρα για 5-10 fps σε game είναι τραγικό να το συζητάμε καθώς έχει αρκετή διαφορα χρημάτων....

ο intel είναι πολύ ανώτερος σε βαριές εφαρμογές αυτό πρέπει να δείχνετε και όχι τα games... πάντως bravo σου έχεις intel πάρε και μια nvidia κάρτα να κοροϊδεύετε ακόμα και πάλι την amd

bravo bravo

Link to comment
Share on other sites

ο intel είναι πολύ ανώτερος σε βαριές εφαρμογές αυτό πρέπει να δείχνετε και όχι τα games... πάντως bravo σου έχεις intel πάρε και μια nvidia κάρτα να κοροϊδεύετε ακόμα και πάλι την amd

bravo bravo

To κακο της το καιρο ειναι!!! Εκει ειναι που πονα... αλλα ερχεται ΧΕΝΟΝ και κατι κανει!Αλλα τσεπη.....παρε μια μπουκαλα και κανε καταδυση να βρεις λευτα για τον παρεις!

Link to comment
Share on other sites

o 8320 για overclocker ειναι μια τιμια αγορα σε καινουριο-σφραγισμενο προιον. Δεν ειναι μονοδρομος, ενας καινουριος 4670k εχει αλλα να προσφερει και κερδιζει σε πολλα σημεια, αλλα και ο 8320 ειναι τιμιος αν τον πας στα 4.5 για τα λεφτα του...

Αυτο συμβαινει κυριως επειδη εχει 8 threads σε αυτην την τιμη που σιγα σιγα ολο και πιο χρησιμα γινονται...ενω σε intel για να πας σε 8 threads καινουριο πρεπει να σκασεις την 300αρα...

Ωστοσο για εμας εδω στο forum που κινουμαστε και σε μεταχειρησμενα, πραγματικα οι sandy bridge ειναι που τον κανουν πολυ λιγοτερο δελεαστικο...

Δηλαδη με τις τιμες των sandy να εχουν πεσει κατω απο 200ε για 2600k, και με το αριστο OC που κανουν, τους κλεινουν το σπιτι των 8320/8350...

Το βασικο μειονεκτημα (και αυτο σχετικο ειναι, πιο πολυ ψυχολογιας και για το μελλον) των sandy ειναι η απουσια pci-e 3.0. Αλλα αυτο δε το εχουν ουτε οι FX , οποτε μιλωντας για τον εαυτο μου που προσφατα βρεθηκε σε αυτο το διλλημα (μετα απο μια αποτυχημενη αγορα Haswell και θελοντας να παρω κατι φτηνο αυτη τη φορα, και οντας fan της AMD μεσα μου) ειχα να διαλεξω αναμεσα σε :

160ε καινουριο 8320 + ~100ε καινουρια/μεταχειρο 990fx του κιλου και OC στα 4.5-4.6

ή

160-180ε μεταχειρο 2600k/2700k + ~100ε μεταχειρο Maximus IV/V Gene και OC στα 4.7-4.8

Μπορει να ειναι ανιση η συγκριση γιατι ειναι καινουρια vs μεταχειρησμενων, αλλα εν μερει αυτο αναιρειται απο την αδυναμια να βρεθει ευκολα μεταχειρησμενος 8320/8350 και καλη μητρικη AMD γιατι εχουν πουλησει πολυ λιγοτερο ενω ταυτοχρονα αποτελουν την τρεχουσα γενια οποτε δεν ψαχνονται και οι λιγοι κατοχοι για αναβαθμιση.

Αλλα για χαρη της συγκρισης ας πουμε εχω δει που και που και αγγελιες με 8350 και sabertooth 990fx στα ~270ε

Δηλαδη πανω κατω και οι 3 αυτες περιπτωσεις εχουν το ιδιο κοστος...

Σε αποδοση ομως, εχουν ολοι τα ιδια threads(8) και η αποδοση του sandy ειναι ηδη ανωτερη και πιανει και 200mhz ψηλοτερο clock κατα μεσο ορο...αρα ηταν no-brainer για μενα...

Bottomline, τιμια επιλογη ο 8320 αλλα μονο στην αγορα των καινουριων, οταν μπουνε στο παιχνιδι τα μεταχειρησμενα, ο sandy (δυστυχως) του κλεινει το σπιτι...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.