Jump to content



ASUS SABERTOOTH 990FX R2.0 TUF Thermal Radar


Recommended Posts

Εγω λιγο πριν παω για υπνο, αφου δω ενα episode απο το Orange is the New Black, θα κανω -δυστυχως- αλλη μια ερωτηση περι ανεμιστηρων.... :(

Ο πισω Industrial μου (που μπορω να τον μετρησω):

50% = 1097RPM -->μια χαρα

60% = 1313RPM -->μια χαρα

70% = 1511RPM -->εδω ξεκιναμε...

80% = 1708RPM --> ΒΖΖΖ....

90% = 1882RPM --> ΒΖΖΖΙΙΙ....

100% = 2030RPM ---> ΒΖΙΙΙΙΙΙΙΙΙΝΝΝΝΝ....

Ο εμπρος απο τις 1300 στροφες ηδη ακουγεται..

Τωρα...

Καποιοι ισως το θεωρουν και νορμαλ αυτο, στο αυτι ειναι ολα...

Εγω θελω να ρωτησω:

1) Αλλαζει (δυναμωνει, χαμηλωνει) ο θορυβος ενος ανεμιστηρα κουτιου απο το αν το κουτι παταει σε γυαλι ή σε ξυλο?

2) Παρομοιως, αλλαζει αν το κουτι παταει σε μαρμαρο ή σε παρκε?

3) Ο ΠΙΟ ασφαλης τροπος ωστε να ακουσεις τον ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ θορυβο ενος ανεμιστηρα (πλην συντονισμων κλπ) ειναι να τον κρατησεις στο χερι στις max rpm του?

4) Συστηνετε να τους βαλω στο max και ταυτοχρονα να λασκαρω/σφιξω τα βιδακια μεχρι να επιτυχω κατι καλυτερο?

Φχαριστω. Και σορυ!

ps: ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ να μην θεωρηθει οτι αυτοι που εχω ειναι θορυβωδεις! Οι ανεμιστηρες ειναι ολοι αψογοι! Στο αυτι ειναι ολα...τι ανεχεται ο καθενας!

Έγινε επεξεργασία από Ioanna
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 378
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Θεωρά ύπνου μόνο... :hehe:

Εγω λιγο πριν παω για υπνο, αφου δω ενα episode απο το Orange is the New Black, θα κανω -δυστυχως- αλλη μια ερωτηση περι ανεμιστηρων.... :(

Ο πισω Industrial μου (που μπορω να τον μετρησω):

50% = 1097RPM -->μια χαρα (θορυβος)

60% = 1313RPM -->μια χαρα (θορυβος)

70% = 1511RPM -->εδω ξεκιναμε...

80% = 1708RPM --> ΒΖΖΖ....

90% = 1882RPM --> ΒΖΖΖΙΙΙ....

100% = 2030RPM ---> ΒΖΙΙΙΙΙΙΙΙΙΝΝΝΝΝ....

Τωρα...

Καποιοι ισως το θεωρουν και νορμαλ αυτο, στο αυτι ειναι ολα...

Εγω θελω να ρωτησω:

1) Αλλαζει (δυναμωνει, χαμηλωνει) ο θορυβος ενος ανεμιστηρα κουτιου απο το αν το κουτι παταει σε γυαλι ή σε ξυλο?

2) Παρομοιως, αλλαζει αν το κουτι παταει σε μαρμαρο ή σε παρκε?

3) Ο ΠΙΟ ασφαλης τροπος ωστε να ακουσεις τον ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ θορυβο ενος ανεμιστηρα (πλην συντονισμων κλπ) ειναι να τον κρατησεις στο χερι στις max rpm του?

4) Συστηνετε να τους βαλω στο max και ταυτοχρονα να λασκαρω/σφιξω τα βιδακια μεχρι να επιτυχω κατι καλυτερο?

Φχαριστω. Και σορυ!

ps: ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ να μην θεωρηθει οτι υπαρχει προβλημα θορυβου! Οι ανεμιστηρες ειναι ολοι αψογοι! Στο αυτι ειναι ολα...τι ανεχεται ο καθενας!

1) Αλλάζει αυτό που φθάνει στο αυτί σου, αλλά όχι από τα απευθείας κύματα πίεσης που προκαλεί, από τα δευτερεύονται που μεταφέρονται μέσω κατασκευής ( στην προκειμένη περίπτωση, το σύστημα κουτί-πάτωμα)

2)Αντίστοιχα με το 1)

3) Ο πιο ασφαλής τρόπος είναι να προσομοιώσεις την τελική θέση του ανεμιστήρα, καθώς αλλάζει το αν είναι σε ελέυθερη ροή ή εμπρός/πίσω από ψυγείο/φίλτρο/σίτα κλπ. Ο θόρυβος με την έννοια της μέτρησης μετράται σε ανηχοικό θάλαμο ( σταθερες συνθήκες ) και σε συγκεκριμένες αποστάσεις κατά κάθε Ένωση/Ομοσπονδία/Πρότυπο.

Τα νούμερα αυτά μπορει να παράγουν πολύ διαφορετική αντίληψη του ήχου στο κάθε αυτί.

4) Οπωσδήποτε η δοκιμή είναι το καλύτερο που έχεις να κάνεις. Από ότι έχω καταλάβει από τις περιγραφές (διόρθωσέ με αν κάνω λάθος) έχεις μια τάση να σφίγγεις λιγάκι παραπάνω, οπότε καλό θα ήταν να δοκιμάσεις πού είναι επαρκές το σφίξιμο και ικανοποιητικός ο συντονισμός,

Πιστεύω τελικά , πως πάνω από 1500rpm είναι πλεονασμός...αν το φαινόμενο της ενόχλησης από το θόρυβο ηταν στις 700-800rpm τότε ίσως να είχε νόημα να το ψάξεις περαιτέρω, αλλά τωρα εχεις επάρκεια νομίζω...

ΒΤW, κοντά στο θέμα, εδώ και κάμποσο καιρό τρέχει σε -6o -7o level priority ( κοινώς όποτε το θυμηθώ) project με VRM cooling σε αυτήν εδω :

GByteGA-MA790X-DS4-Mosfet-Dimens-2.jpg

Έτσι σε δουλειά να μαστε και επειδή το είχα άχτι που δεν είχε ποτέ ψύκτρα στην aircooling έκδοση του συστήματος...

Πήρα και μερικά 4744N για να προσθέσω στις κενές θέσεις...

[MENTION=15018]Seafalco[/MENTION] επιβάλλεται συνάντηση νομίζω για τα περαιτέρω...

Έγινε επεξεργασία από felix
Link to comment
Share on other sites

CeraM!X - Heatsink Coating Tech.

50% Larger area for heat dissipation with the revolutionary ceramics-coating technology

Innovative ceramics effectively conducts heat away from the system.

It replaces traditional anti-oxidant to dissipate heat better with its microscopic irregular surface

and enlarged area. Better cooling leads to overall improvement in system stability.

[MENTION=3647]astrovasilis[/MENTION]

Είναι αυτό ακριβώς που λέει.

Η επιφάνεια αποβολής μια ψύκτρας , δεν έχει να κάνει με το μακροσκοπικό εμβαδόν της, αλλά με το εμβαδόν της σε "μικροσκοπικό" επίπεδο.

Έτσι μια "άγρια" επιφάνεια , έχει στην πράξη μεγαλύτερη ικανότητα αποβολής θερμότητας.

Αν δούμε ψύκτρες μεγάλης θερμοαπαγωγικής ικανότητας, θα συναντήσουμε πολύ συχνά μικρά πτερύγια πάνω σε μεγαλύτερα , πτερύγια που οι επιφάνειές τους είναι "κυματιστές" , έτσι ώστε στις ίδιες μακροσκοπικές διαστάσεις πτερυγίου να υπάρχει μεγαλύτερη επιφάνεια αποβολής της θερμότητας

Αν θα έβαζα μια αναλογία, θα ήταν να συγκρίνουμε το πόση θερμοαπαγωγική ικανότητα έχει μια πλάκα αλουμινίου σε σύγκριση με αυτήν που θα αποκτήσει , αν της προσθέσουμε και πτερύγια πάνω της.

Ακόμα και το χρώμα της επιφάνειας παίζει ρόλο και μάλιστα μεγάλο!

Η επίδραση που έχουν όλα αυτά σε συστήματα με φυσική κυκλοφορία αέρα είναι πολύ μεγάλη, και μολονότι μειώνεται όταν πάνε σε βεβιασμένη κυκλοφορία αέρα, δεν παύει να κάνει την διαφορά!:)

[MENTION=5217]felix[/MENTION]

Ψήνεις "αυγά" πάνω τους ??? :)

Συνάντηση ε? :hmm:

Και δεν σε τρόμαξε το τελευταίο μου spoiler !! :hmm: .... :hmm:...... :) ...........:D

:happy2:

Vivere perikolozamente! :T:

Ναι βρε συ, όπου μπορώ να βοηθήσω πολύ ευχαρίστως!

Απ' ότι βλέπω στη πένα το έχεις μελετήσει ! :D

Έγινε επεξεργασία από TifoziF1
2 συνεχόμενα posts - Δεν κάνουμε συνεχόμενα post. Να κάνεις edit το προηγούμενο και να προσθέτεις το νέο περιεχόμενο
Link to comment
Share on other sites

3) Ο πιο ασφαλής τρόπος είναι να προσομοιώσεις την τελική θέση του ανεμιστήρα, καθώς αλλάζει το αν είναι σε ελέυθερη ροή ή εμπρός/πίσω από ψυγείο/φίλτρο/σίτα κλπ. Ο θόρυβος με την έννοια της μέτρησης μετράται σε ανηχοικό θάλαμο ( σταθερες συνθήκες ) και σε συγκεκριμένες αποστάσεις κατά κάθε Ένωση/Ομοσπονδία/Πρότυπο.

Τα νούμερα αυτά μπορει να παράγουν πολύ διαφορετική αντίληψη του ήχου στο κάθε αυτί.

4) Οπωσδήποτε η δοκιμή είναι το καλύτερο που έχεις να κάνεις. Από ότι έχω καταλάβει από τις περιγραφές (διόρθωσέ με αν κάνω λάθος) έχεις μια τάση να σφίγγεις λιγάκι παραπάνω, οπότε καλό θα ήταν να δοκιμάσεις πού είναι επαρκές το σφίξιμο και ικανοποιητικός ο συντονισμός,

Πιστεύω τελικά , πως πάνω από 1500rpm είναι πλεονασμός...αν το φαινόμενο της ενόχλησης από το θόρυβο ηταν στις 700-800rpm τότε ίσως να είχε νόημα να το ψάξεις περαιτέρω, αλλά τωρα εχεις επάρκεια νομίζω...

Ναι, θα σφιξω/ξεσφιξω τις βιδουλες των 2 industrial, πανω στο κουτι στη θεση του, στις max rpm τους. Θα σταματησω και τους υπολοιπους πλην cpu cooler φυσικα. Εγω παντα βιδωνα μεχρι εκει που μου επετρεπε αλλα ποτε δεν ειχα προβλημα, λογω οικιακων Noctua. Οι βιομηχανικοι επεσαν κομματακι βαριοι φαινεται αλλα θα το βρω...

Τι εννοεις "πλεονασμος" ανω των 1500? Οτι για το συστημα μου καλυπτομαι με max = 1500 rpm απο ολους τους fans μου? Ή εστω εκεινους που μπορουν να το αποδωσουν? ΑΝ, λεω ΑΝ, εννοεις αυτο τοτε θα μπορουσα να βαλω μπροστα τον άλλο 140αρη οικιακο που διαθετω (NF-A14 PWM). Και να βγαλω τον μικρο της οροφης. Ο εμπρος industrial ζουζουνιζει απο τις 1300 ηδη. Ο πισω απο τις 1500 και πανω.

Αλλα θα το δω πρωτα με τις βιδες..

Ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=13242]Ioanna[/MENTION]

Όταν κρατάς στο χέρι σου τον ανεμιστήρα έχεις απατηλή εντύπωση διότι όπως είπε και ο Felix οι δονήσεις του απορροφώνται από την ελαστικότητα του "πιασίματος".

Αν κρατάς έναν ανεμιστήρα και αισθάνεσαι να "τρέμει", αυτό σημαίνει κακή ζυγοστάθμιση σε κάποιες περιπτώσεις , σε άλλες μπορεί να οφείλεται σε αεροδυναμικούς λόγους .

Όπως και να έχει όμως η τελική θέση είναι στο κουτί!

Το σίγουρο είναι ότι τα κουτιά μας δεν έχουν την στιβαρότητα έτσι ώστε να "αντισταθούν" σε δονήσεις κάθετες προς το επίπεδο των επιφανειών τους.'Έτσι αν το πλαίσιο του ανεμιστήρα έχει την τάση να δονείται σε μια κατεύθυνση κάθετη προς το επίπεδο της φτερωτής, συντονιζόμενο προς κάποιο κραδασμό που παράγει το κινούμενο τμήμα του ανεμιστήρα (φτερωτή), τότε είναι δύσκολο στο τοίχωμα του κουτιού , πάνω στο οποίο στηρίζεται να μην περάσουν αυτοί οι κραδασμοί, ακόμα και με τα "λασιχοβιδάκια"!

Αν υπάρχει τέτοιο θέμα, και δεν αποδίδουν τα ελαστικά μέσα απορρόφησης , τότε θα πρέπει να "σπάσει" η "αλυσίδα" που μεταφέρει τον κραδασμό της φτερωτής, πριν αυτός φτάσει στο λασιχοβιδάκι!

Μια λύση γι αυτό είναι να αλλάξει η μάζα ενός από τους δύο συμμετέχοντες σε αυτό το παιχνίδι μεταφοράς κραδασμών!

Και επειδή δεν παίζει να αλλάξει η μάζα της φτερωτής, θα πρέπει να αλλάξει η μάζα του πλαισίου του ανεμιστήρα.

Αυτό -πρόσεξε- , δεν σημαίνει ότι θα εξαφανιστεί το ενδεχόμενο συντονισμού, αλλά λόγω του ότι αλλάζοντας την μάζα του αντικειμένου , αλλάζει και η ιδιοσυχνότητά του, μπορεί ο συντονισμός να "μεταφερθεί" σε περιοχή συχνοτήτων που δεν θα σε ενδιαφέρουν γιατί π,χ. θα είναι σε περιοχή στροφών που δεν χρησιμοποιείς (δηλαδή πολύ χαμηλότερα η πολύ ψηλότερα, ανάλογα με την παρέμβαση )

Έτσι -ιδέα ρίχνω, δεν κόβω σβέρκο , έτσι ?- παίρνεις 4 βίδες Μ4 και -ας πούμε 16 παξιμάδια Μ6 (να περνάνε οι Μ4 από μέσα ελεύθερα και μετά βιδώνεις από 4 παξιμάδια σε κάθε ελεύθερη τρύπα στερέωσης του ανεμιστήρα, χρησιμοποιώντας τις Μ4 με τις κατάλληλες ροδέλες , γκρόβερ και παξιμάδια.

fan-mass-increase_01-12020.png

Μιλάω για καλό σφίξιμο και οι ροδέλες εκατέρωθεν του σώματος του ανεμιστήρα , για να μην τραυματιστεί από το σφίξιμο.

{*Αντί τα silicone push pins μπορείς να κάνεις την στερέωση με μεταλλική βίδα και ελαστικά παρεμβύσματα διέλευσης.}

Αυτό το αναρτημένο βάρος, θα αλλάξει την ιδιοσυχνότητα του πλαισίου, -εντάξει- η αλλαγή δεν είναι κατανεμημένη σε όλο το πλαίσιο , είναι τοπική, αλλά αξίζει το κόπο να δοκιμάσεις και να μας πείς τι βγήκε!

Είναι πολύ πιθανό να έχεις ευχάριστα νέα να μας πεις! :)

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα :)

Τελειωσα με τους ανεμιστηρες! Επιτελους! :)

Τι εκανα?

Ε, λοιπον αφησα μονο τρεις: δυο Noctua NF-A14 PWM εμπρος και εναν Noctua NF-A14 IndustrialPPC-2000 PWM πισω. Ολοι οι άλλοι βγηκαν. Το PC ειναι κατα ΠΟΛΥ ησυχοτερο ακομα και σε υψηλες rpm, ενω στις max rpm ειναι πολυ πιο ησυχο απο οτι πριν! Στις max ακουγεται κατι σαν παχυ φυσημα με ελαφρο βουητο, ενω πριν ακουγοταν πολυ βουητο. Οχι τερατωδες, αλλά ακουγοταν. Βασικα, εμενα αυτο που με εκανε να αλλαξω το setup ηταν ο εμπρος Industrial, ο οποιος ηδη απο τις ~1300 στροφες αρχιζε να ακουγεται σχετικα εντονα. Ειμαι σε ησυχο δωματιο (και μερος), γι' αυτο ακουγονται αυτα. Ο πισω Industrial, που παρεμεινε κιολας, δεν κανει τοσο θορυβο! Αυτη τη στιγμη πχ. λειτουργει στις ~1730rpm και καπως ακουγεται ενα ζουζουνισμα. Στο max του (~2100), OK, ακουγεται! Αλλα στις 1300 ή και στις 1500 πχ. ο πισω μου δεν ακουγεται καθολου! Δηλαδη: ΔΕΝ ακουγεται βουητο/ζουζουνισμα! Ενα παχυ φυσημα παντοτε ακουγεται οταν οι ανεμιστηρες μου δουλευουν σε υψηλες στροφες.

Να πω επισης οτι deep down inside χαιρομαι που επανηλθα στην "εργοστασιακη" μορφη του κουτιου (3 fan setup) :)

Τι αποτελεσμα ειχαν ολα αυτα?

- OCCT CPU:LINPACK 30min, 4,3GHz, ROOM TEMP = 27C

- Prime95 In-place Large FFTs, 30 min, 4,0GHz, ROOM TEMP = 27C

Εγω μια χαρα τα βλεπω και κυριως νομιζω οτι δεν εχασα τιποτα αφαιρωντας εκεινους τους 2 ανεμιστηρες απο το συστημα μου! Δειτε αν θετε και το χθεσινο OCCT που εγινε κατω απο ιδιες ακριβως συνθηκες!

Εξασφαλισα επισης μονιμα θετικη πιεση! :) Εφτιαξα και ενα εξελακι στο οποιο μπαινω οποτε θελω και καταχωρω τις current rpm τιμες που μου δινει το HWiNFO64 και μου λεει αυτοματως αν εχω θετικη πιεση ή αν εχω αρνητικη, οπως στο παραδειγμα. Αυτο βεβαια ειναι ενα παραδειγμα, διοτι εγω ποτε δεν προκειται να εχω τετοια νουμερα!

[MENTION=15018]Seafalco[/MENTION] : ΑΝ μπορεις αγαπητε, ελεγξε λιγο τις τιμες m^3/h του NF-A14 που φαινονται να μου πεις αν τις υπολογισα σωστα! :)

Και μια κουβεντα σχετικα με την ομαδοποιηση (sets) ανεμιστηρων που κανει η ιδια η μητρικη: απο τη στιγμη που το Thermal Radar δινει control σε ΕΝΑΝ ανεμιστηρα ουσιαστικα, τον CHA_FAN_4, εκει εβαλα εγω τον πισω ανεμιστηρα μου. Μπορω ετσι να του οριζω το % λειτουργιας αναλογα με τις ρυθμισεις των δυο εμπρος. Το καλυτερο που μπορω να κανω, εκανα. :)

Τελος, μου περισσεψε ενας industrial ο οποιος φυλαχθηκε και θα χρησιμοποιηθει αλλου :)

;) (εγω παντως ισως αγορασω αργοτερα κανενα infrared thermometer ή οπως λεγονται :p )

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Ξερω πολυ καλα οτι οι ενδειξεις θερμοκρασιων οπως και στροφων (rpm), τασεων και οτι άλλα απεικονιζονται ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ, της AI SUITE συμπεριλαμβανομενης, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ακριβη, και δεν ειναι να βασιζεσαι πανω τους! Αποτελουν ΜΟΝΟΝ εναν μπουσουλα - μην πας να καεις και δεν το παρεις χαμπαρι! Οποιος θελει accuracy ας πανα στησει κανα εργαστηριο να γινει και Ηλεκτρονικος αμα θελει!

Σχετικα με τις temps VCORE-1 ...

Η ιδεα του [MENTION=15018]Seafalco[/MENTION] ηταν πολυ καλη αλλα δυστυχως σε εμενα δεν εφαρμοζεται διοτι βγαζοντας τους ανεμιστηρες μου απο την ψυκτρα ειδα οτι και ο push αλλα και ο pull δεν μπορουν να πανε πιο κατω! Αμεσως βρισκουν στην βιδα της βασης της ψυκτρας. Εβγαλα καποιες φωτο: ΦΩΤΟ_1 , ΦΩΤΟ_2. Ωραια ιδεα αλλα εγω δεν μπορω να την εφαρμοσω. Καθαριστηκε τουλαχιστον η ψυκτρα οποτε ολα καλα :)

Τερμα με τους ανεμιστηρες. :) Συνεχιζουμε..

Έγινε επεξεργασία από Ioanna
Link to comment
Share on other sites

Mπράβο Ιωάννα! :T:

Το μέγιστο Δθ που βλέπω , είναι κάπου στους 22 βαθμούς, επομένως, το καλοκαίρι , ακόμα και αν "σκάει ο τζίτζικας" , στο δωμάτιό σου (40 βαθμοί!!!! Καλά ξέρω ...:p...αλλά λέμε !!!) άντε η CPU να πάει κοντά στους 62 , άντε 65 βαθμούς , θα έχει ακόμα 25 βαθμούς για λουλακιάσουν :flag: οι οθόνες! :)

Αν από ότι βλέπω στις φώτο , με το ζόρι παίρνει ένα "μολύβι" κατέβασμα ο ανεμιστήρας, οπότε καλά έκανες και τους άφησες στη θέση τους!

Η παρέκταση που έκανες με το Exccel μια χαρά γραμμική είναι , παίζει από 24,7 έως 24,4 ανά 300rpm , οπότε μπορείς κάλλιστα να έχεις μια εικόνα της πίεσης!

Σου θυμίζω να δοκιμάσεις να κολλήσεις το χαρτονάκι πίσω , πάνω στο CPU cut out να δούμε πόσο θα κατέβει η θερμοκρασία του socket.

Ελπίζω να το ευχαριστήθηκες το "ταξίδι" μέχρι εδώ :), έγινε καλή κουβέντα! :T:

Καλή συνέχεια λοιπόν και ...πάμε για άλλα! :)

Link to comment
Share on other sites

Mπράβο Ιωάννα! :T:

Το μέγιστο Δθ που βλέπω , είναι κάπου στους 22 βαθμούς, επομένως, το καλοκαίρι , ακόμα και αν "σκάει ο τζίτζικας" , στο δωμάτιό σου (40 βαθμοί!!!! Καλά ξέρω ...:p...αλλά λέμε !!!) άντε η CPU να πάει κοντά στους 62 , άντε 65 βαθμούς , θα έχει ακόμα 25 βαθμούς για λουλακιάσουν :flag: οι οθόνες! :)

Αν από ότι βλέπω στις φώτο , με το ζόρι παίρνει ένα "μολύβι" κατέβασμα ο ανεμιστήρας, οπότε καλά έκανες και τους άφησες στη θέση τους!

Η παρέκταση που έκανες με το Exccel μια χαρά γραμμική είναι , παίζει από 24,7 έως 24,4 ανά 300rpm , οπότε μπορείς κάλλιστα να έχεις μια εικόνα της πίεσης!

Σου θυμίζω να δοκιμάσεις να κολλήσεις το χαρτονάκι πίσω , πάνω στο CPU cut out να δούμε πόσο θα κατέβει η θερμοκρασία του socket.

Ελπίζω να το ευχαριστήθηκες το "ταξίδι" μέχρι εδώ :), έγινε καλή κουβέντα! :T:

Καλή συνέχεια λοιπόν και ...πάμε για άλλα! :)

Να 'σαι καλα, αλλά εγω με την εκφραση "παμε γι άλλα" εννοoυσα να μιλησουμε για το υπολοιπα περι μητρικης ή/και κουτιου. Δεν ειπα να κλεισουμε την συζητηση! Εκτος και αν (μας) βαρεθηκες :p

Εμενα ποιος θα μου εξηγησει την εννοια του duty/cycle που λεει το BIOS για τους ανεμιστηρες?! :(

Και για το TURBOV EVO που μολις εβαλα, ποιος θα μου πει?? :p

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα :)

Τελειωσα με τους ανεμιστηρες! Επιτελους! :)

Τι εκανα?

Ε, λοιπον αφησα μονο τρεις: δυο Noctua NF-A14 PWM εμπρος και εναν Noctua NF-A14 IndustrialPPC-2000 PWM πισω. Ολοι οι άλλοι βγηκαν. Το PC ειναι κατα ΠΟΛΥ ησυχοτερο ακομα και σε υψηλες rpm, ενω στις max rpm ειναι πολυ πιο ησυχο απο οτι πριν! Στις max ακουγεται κατι σαν παχυ φυσημα με ελαφρο βουητο, ενω πριν ακουγοταν πολυ βουητο. Οχι τερατωδες, αλλά ακουγοταν. Βασικα, εμενα αυτο που με εκανε να αλλαξω το setup ηταν ο εμπρος Industrial, ο οποιος ηδη απο τις ~1300 στροφες αρχιζε να ακουγεται σχετικα εντονα. Ειμαι σε ησυχο δωματιο (και μερος), γι' αυτο ακουγονται αυτα. Ο πισω Industrial, που παρεμεινε κιολας, δεν κανει τοσο θορυβο! Αυτη τη στιγμη πχ. λειτουργει στις ~1730rpm και καπως ακουγεται ενα ζουζουνισμα. Στο max του (~2100), OK, ακουγεται! Αλλα στις 1300 ή και στις 1500 πχ. ο πισω μου δεν ακουγεται καθολου! Δηλαδη: ΔΕΝ ακουγεται βουητο/ζουζουνισμα! Ενα παχυ φυσημα παντοτε ακουγεται οταν οι ανεμιστηρες μου δουλευουν σε υψηλες στροφες.

Να πω επισης οτι deep down inside χαιρομαι που επανηλθα στην "εργοστασιακη" μορφη του κουτιου (3 fan setup) :)

Τι αποτελεσμα ειχαν ολα αυτα?

- OCCT CPU:LINPACK 30min, 4,3GHz, ROOM TEMP = 27C

- Prime95 In-place Large FFTs, 30 min, 4,0GHz, ROOM TEMP = 27C

Εγω μια χαρα τα βλεπω και κυριως νομιζω οτι δεν εχασα τιποτα αφαιρωντας εκεινους τους 2 ανεμιστηρες απο το συστημα μου! Δειτε αν θετε και το χθεσινο OCCT που εγινε κατω απο ιδιες ακριβως συνθηκες!

Αν σου ελεγε καποιος να μεινεις με τους 3 ανεμιστήρες από την αρχη θα το εκανες?

Link to comment
Share on other sites

"Ελπίζω να το ευχαριστήθηκες το "ταξίδι" μέχρι εδώ , έγινε καλή κουβέντα!"

Η λέξη κλειδί ..λιγάκι .....εμφανέστερη!! :p

Απλά... κλείνουμε κεφάλαιο (νομίζεις δηλαδή .... :whistle2:) :hehe:

Έχουμε και λέμε Duty cycle .... :hmm:, ολίγη από κουτί :rubik: και ένας Ρώσος επαναστάτης! (TURBOV EVO) :book:.... καλά πάμε !! :D

Έλα να πέφτουν οι τίτλοι των .... "Προσεχώς!" :)

...........................................................................

.............................................................................

Καθυστερείς ! ! !................:innocent:

Link to comment
Share on other sites

Αν σου ελεγε καποιος να μεινεις με τους 3 ανεμιστήρες από την αρχη θα το εκανες?

Αν μου ελεγε γραφοντας μια γραμμη "μεινε με τους 3 ανεμιστηρες", οχι δεν θα τον ακουγα και δεν θα το εκανα. Θα εκανα την προσπαθεια μου, οπως εκανα και τωρα. Αν ομως μου εξηγουσε γιατι θα ηταν καλυτερα να μεινω με 3 ανεμιστηρες (και ΟΧΙ τους 3 που ερχονται με το κουτι, ετσι?), τοτε ναι, θα εμενα με αυτους τους τρεις (που μπηκαν τελικα). Δεν θα ηταν φυσικα αναγκη να μου κανει την Αναλυση και τα σκιτσα και τα σχεδιαγραμματα που παρουσιασε ο [MENTION=15018]Seafalco[/MENTION]! Αλλα να γραψει δυο παραγραφους οπου να εξηγει το ΓΙΑΤΙ! Ειδαλλως, το ανακαλυπτω μονη μου.

Παντως, βγηκε διπλο καλο: και εγω επιασα (με τα χερια μου), αλλα και εμαθα καποια πραγματα, ΚΑΙ εμειναν πολλα σε αυτο το θεμα, ως σημειο αναφορας.

"Ελπίζω να το ευχαριστήθηκες το "ταξίδι" μέχρι εδώ , έγινε καλή κουβέντα!"

Η λέξη κλειδί ..λιγάκι .....εμφανέστερη!! :p

Απλά... κλείνουμε κεφάλαιο (νομίζεις δηλαδή .... :whistle2:) :hehe:

Ναι αλλα...οταν σε πιανει ο Ποιητικο-Λογοτεχνικο-Λυρικο-ΜαθηματικοΦυσικο-μπελαλιδικος ειρμος σου....αϊντε να σε καταλαβουμε μετα!

Έχουμε και λέμε Duty cycle .... :hmm:, ολίγη από κουτί :rubik: και ένας Ρώσος επαναστάτης! (TURBOV EVO) :book:.... καλά πάμε !! :D

Έλα να πέφτουν οι τίτλοι των .... "Προσεχώς!" :)

...........................................................................

.............................................................................

Καθυστερείς ! ! !................:innocent:

Περι Duty/Cycle: επειδη βλεπω να μου 'ρχεται παλι καμια ΦυσικοΜαθηματικη Κοτρωνα, ας μου επιτραπει να ψελλισω οτι ενδιαφερομαι να κατανοησω τις ρυθμισεις που εχει το BIOS μου για τους ανεμιστηρες. :p

Έγινε επεξεργασία από TifoziF1
2 συνεχόμενα posts - Δεν κάνουμε συνεχόμενα post. Να κάνεις edit το προηγούμενο και να προσθέτεις το νέο περιεχόμενο
Link to comment
Share on other sites

Παντως όλα τα κουτια από σχεδιασμο είναι πολύ απλα οσον αφορα τη διαχειρηση και την εκμεταλλευση του αερα. Αν ειχαν ξεχωριστα διαμερίσματα ή και αεραγωγούς θα μπορούσαμε να ψυξουμε αποδοτικοτερα τα περιφερειακα μας.

Το πρόβλημα κατά ένα μεγαλο μερος λυνεται με την υδροψυξη οπου η θερμοτητα παει μονο εκει που θελουμε εμεις

Link to comment
Share on other sites

Παντως όλα τα κουτια από σχεδιασμο είναι πολύ απλα οσον αφορα τη διαχειρηση και την εκμεταλλευση του αερα. Αν ειχαν ξεχωριστα διαμερίσματα ή και αεραγωγούς θα μπορούσαμε να ψυξουμε αποδοτικοτερα τα περιφερειακα μας.

Το πρόβλημα κατά ένα μεγαλο μερος λυνεται με την υδροψυξη οπου η θερμοτητα παει μονο εκει που θελουμε εμεις

Ναι, μαλλον δικιο εχεις αλλα εγω μωρε ουτε βαρια παιχνιδια παιζω (επι μονιμου βασεως) ουτε καποια άλλη απαιτητικη εργασια κανω με το PC. Ολα αυτα που κανω τα κανω για 2 λογους: α) να μαθαινω (στην πραξη) & β) επειδη θελω να βρω τα ορια του (νεου) μηχανηματος μου.

Και 2 πραγματα περι του θεματος:

1) Παρατηρησα οτι τωρα που εχω φτιαξει ενα User Profile στο Thermal Radar, το οποιο στοχευει το VCORE-1, αυτο το profile τιθεται σε λειτουργια μονο αν τρεξω το T.R. Οταν κανει boot το PC δεν τρεχει. Λειτουργουν βεβαια οι fans.

2) Στο HWiNFO64 παρουσιαζονται δυο ενδειξεις Temp7 και Temp8 κατω απο το ASUS EC. Ουτε ο Martin δεν ξερει τι ειναι :( Και δεν ειναι για χλευασμο ....

Μηπως εχει κανεις καμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

Περι Duty/Cycle: επειδη βλεπω να μου 'ρχεται παλι καμια ΦυσικοΜαθηματικη Κοτρωνα, ας μου επιτραπει να ψελλισω οτι ενδιαφερομαι να κατανοησω τις ρυθμισεις που εχει το BIOS μου για τους ανεμιστηρες.

Κάτι τέτοια υπονοούμενα ...τα αντιπαρέρχομαι μετά βδελυγμίας!!!:hehe:

BTW εδώ κάτι δεν "κολλάει" ! :hmm:

ashampoo-snap-2014-06-11-21h54m45s-002-12021.png

Παντως όλα τα κουτια από σχεδιασμο είναι πολύ απλα οσον αφορα τη διαχειρηση και την εκμεταλλευση του αερα. Αν ειχαν ξεχωριστα διαμερίσματα ή και αεραγωγούς θα μπορούσαμε να ψυξουμε αποδοτικοτερα τα περιφερειακα μας.

Το πρόβλημα κατά ένα μεγαλο μερος λυνεται με την υδροψυξη οπου η θερμοτητα παει μονο εκει που θελουμε εμεις

Αυτό είναι μεγάλη αλήθεια και ακόμα μεγαλύτερη πρόκληση!

Για το λόγο αυτό, όση κουβέντα και να έγινε στο θέμα, τελικά δεν είναι εκ του περισσού, και μέσα από αυτήν μπορεί κάποιος να βρει πράγματα ενδεχομένως χρήσιμα σε ανύποπτο χρόνο.

Και φυσικά, αυτό που λέω, δεν εξαιρεί τους συζητητές!

Άλλωστε, ο καλύτερος τρόπος να μάθεις ο ίδιος κάτι είναι να προσπαθείς να το εξηγήσεις σε κάποιον άλλο!

Εχθές ας πούμε καθώς σχεδίαζα τα περί CPU cut out, μου ήρθε φλασιά, θυμήθηκα κάποια κουτιά που το συγκεκριμένο άνοιγμα έχει πορτάκι και κλείνει!

Δεν νομίζω ότι είναι τυχαίο! :)

Έγινε επεξεργασία από TifoziF1
2 συνεχόμενα posts - Δεν κάνουμε συνεχόμενα post. Να κάνεις edit το προηγούμενο και να προσθέτεις το νέο περιεχόμενο
Link to comment
Share on other sites

Περι Duty/Cycle: επειδη βλεπω να μου 'ρχεται παλι καμια ΦυσικοΜαθηματικη Κοτρωνα, ας μου επιτραπει να ψελλισω οτι ενδιαφερομαι να κατανοησω τις ρυθμισεις που εχει το BIOS μου για τους ανεμιστηρες.

Κάτι τέτοια υπονοούμενα ...τα αντιπαρέρχομαι μετά βδελυγμίας!!!:hehe:

BTW εδώ κάτι δεν "κολλάει" ! :hmm:

ashampoo-snap-2014-06-11-21h54m45s-002-12021.png

Αυτο ηταν απλα ενα παραδειγμα βρε ωστε να μου βγει το μυνημα απο το conditional formatting στο Excel! Αφου εγω με το setup μου ποτε δεν θα πιασω αρνητικη πιεση, αν το καλο-κοιταξεις!

:)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι μεγάλη αλήθεια και ακόμα μεγαλύτερη πρόκληση!

Για το λόγο αυτό, όση κουβέντα και να έγινε στο θέμα, τελικά δεν είναι εκ του περισσού, και μέσα από αυτήν μπορεί κάποιος να βρει πράγματα ενδεχομένως χρήσιμα σε ανύποπτο χρόνο.

Αραγε θα βγαλει ποτέ η Red Bull, towers τωρα που ο Adrian Newey θα ασχοληθεί και με αλλα πραγματα?

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=13242]Ioanna[/MENTION]

'Ως προς τους σένσορες Temp7 και Τemp8 ενδέχεται αυτοί να είναι "νεκροί" δηλαδή να μην αντιπροσωπεύουν κάποια τιμή από σένσορα, αλλά απλά να υπάρχουν ως option στο software της ASUS.

Αυτή είναι η μία εκδοχή.

Για οτιδήποτε θέλει εξήγηση, η μόνη που μπορεί να εξηγήσει είναι η ASUS και όχι ο Martin της HWInfo καθώς απλώς αυτός κάνει port από αυτά που διαβάζει το software του από κάθε μητρική, δεν μπορεί να έχει εικόνα του τί πατέντα έχει κάνει η ASUS αν δεν πάρει DATA από αυτήν.

Tώρα μία δεύτερη εξήγηση, που ίσως να στέκει λόγω των τιμών, είναι η εξής :

O Temp7 είτε είναι νεκρός, αφού έχει σταθερή τιμή, ή είναι σε κάποιο σημείο που είναι απομακρυσμένο από πηγές θερμότητας,όπως ο MB Temperature, του οποίου την τιμή προσεγγίζει.

O Temp8 όπως φαίνεται, σε load έχει τσιμπημένη τιμή 48C, κάνοντας ένα παραλληλισμό με τις θερμοκρασίες σου και συκγρίνοντας και με τις δικές μου από τον ASUS ROG σενσορα είτε αναφέρεται στην τιμή του NB ( υπάρχει η τιμή NB-HT αλλά είναι αρκετά χαμηλή για 990FX), που σε load θα μπορούσε να πλησιάζει τους 50, είτε του SB, (π.χ. εγώ εχω ~40C με κουτί ανοιχτό).

Για να διαπιστώσεις πού βρίσκεται ο κάθε σενσορας θα μπορούσες με έναν ανεμιστήρα μικρό σε διάμετρο (ώστε να παίζει σε συγκεκριμένο σημείο πιο έντονα και όχι σε μεγαλη περιοχή) να σημαδεύεις κατά το load διάφορες περιοχές της μητρικής από κοντινή απόσταση και παράλληλα να τσεκάρεις το HWinfo ώστε να εντοπίσεις το σημείο. Όπου σημαδέψεις και δείς ότι πέφτει η θερμοκρασία μετά από λίγο, έστω και αργά, σημαίνει ότι μάλλον εκεί βρίσκεται και ο sensor.

Επίσης κάτι άλλο που μπορείς να κάνεις είναι να τσεκάρεις στο AIDA64 τί τιμές δίνει και να συγκρίνεις...

Έγινε επεξεργασία από felix
Link to comment
Share on other sites

Αραγε θα βγαλει ποτέ η Red Bull, towers τωρα που ο Adrian Newey θα ασχοληθεί και με αλλα πραγματα?

Μακάρι ! :)

Για την ώρα έχει κάτι άλλους που παίζουν ...να μη πω με τι!!

:suicide2:

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=13242]Ioanna[/MENTION]

'Ως προς τους σένσορες Temp7 και Τemp8 ενδέχεται αυτοί να είναι "νεκροί" δηλαδή να μην αντιπροσωπεύουν κάποια τιμή από σένσορα, αλλά απλά να υπάρχουν ως option στο software της ASUS.

Αυτή είναι η μία εκδοχή.

Για οτιδήποτε θέλει εξήγηση, η μόνη που μπορεί να εξηγήσει είναι η ASUS και όχι ο Martin της HWInfo καθώς απλώς αυτός κάνει port από αυτά που διαβάζει το software του από κάθε μητρική, δεν μπορεί να έχει εικόνα του τί πατέντα έχει κάνει η ASUS αν δεν πάρει DATA από αυτήν.

Tώρα μία δεύτερη εξήγηση, που ίσως να στέκει λόγω των τιμών, είναι η εξής :

O Temp7 είτε είναι νεκρός, αφού έχει σταθερή τιμή, ή είναι σε κάποιο σημείο που είναι απομακρυσμένο από πηγές θερμότητας,όπως ο MB Temperature, του οποίου την τιμή προσεγγίζει.

O Temp8 όπως φαίνεται, σε load έχει τσιμπημένη τιμή 48C, κάνοντας ένα παραλληλισμό με τις θερμοκρασίες σου και συκγρίνοντας και με τις δικές μου από τον ASUS ROG σενσορα είτε αναφέρεται στην τιμή του NB ( υπάρχει η τιμή NB-HT αλλά είναι αρκετά χαμηλή για 990FX), που σε load θα μπορούσε να πλησιάζει τους 50, είτε του SB, (π.χ. εγώ εχω ~40C με κουτί ανοιχτό).

Για να διαπιστώσεις πού βρίσκεται ο κάθε σενσορας θα μπορούσες με έναν ανεμιστήρα μικρό σε διάμετρο (ώστε να παίζει σε συγκεκριμένο σημείο πιο έντονα και όχι σε μεγαλη περιοχή) να σημαδεύεις κατά το load διάφορες περιοχές της μητρικής από κοντινή απόσταση και παράλληλα να τσεκάρεις το HWinfo ώστε να εντοπίσεις το σημείο. Όπου σημαδέψεις και δείς ότι πέφτει η θερμοκρασία μετά από λίγο, έστω και αργά, σημαίνει ότι μάλλον εκεί βρίσκεται και ο sensor.

Επίσης κάτι άλλο που μπορείς να κάνεις είναι να τσεκάρεις στο AIDA64 τί τιμές δίνει και να συγκρίνεις...

Ευχαριστω πολυ [MENTION=5217]felix[/MENTION] ! Always to the point! Ευστοχος!

Ελεγξα ολα τα τεστ που εχω τρεξει μεχρι τωρα και πραγματι ο Temp7 εκτος απο δυο τεστ οπου στο ενα εχει τιμη 23 και στο άλλο 27C, σε ολα τα υπολοιπα 26 εχει. Οποτε μαλλον "νεκρος" ειναι..

Για τον Temp8, λες πραγματικα να μετραει SB και να μην εβαλε η ASUS και αυτη την ενδειξη στο Sensor soft της?

Να ενα screenshot και απο τα τρια μαζι. Εγω προσφατα τους εκανα hide αυτους τους δυο.

edit: OOoops! :o Αυτες τις κατοσταρες στο max του HWiNFO πρωτη φορα τις βλεπω ! :Ο Τρελαθηκανε οι σενσορες?!

Μαλλον και τα τρια μαζι δεν πανε!

[MENTION=5217]felix[/MENTION], εσυ ποιο προγραμμα χρησιμοποιεις? Ειχα βαλει και το HWMonitor αλλα μου εδειχνε μια ενδειξη...128C και το εβγαλα

Έγινε επεξεργασία από Ioanna
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.