Jump to content



Assetto Corsa Multiplayer Racing [Greek Gatherings]


akis_z80

Recommended Posts

Χαιρετώ κι εγώ την παρέα ,μόλις τώρα έκανα εγγραφή στο thelab και αιτία φυσικά ο Ακης και η παρέα με την οποία τρέξαμε μαζί χθές στο Mugello.

Εύχομαι να ΄χουμε πολλές παρόμοιες βραδιές το ΄χουμε ανάγκη ,ελπίζω κι εγώ να μπορώ να συμμετέχω σε πολλές από αυτές .

Εύχομαι καλή συνέχεια σε όλους! Παραθέτω και ένα βιντεάκι από τον χθεσινό αγώνα . http://youtu.be/hLIfaNkeaVU

Έγινε επεξεργασία από panosdimp
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέροντες συνδυασμοί αν και όλα τα επιλεγμένα αυτοκίνητα έχουν H-shifter οπότε αυτοί χωρίς shifter έχουν μια καθυστέρηση στις αλλαγές.

Δε το λέω γιατί θέλω να γίνει κάποια αλλαγή. Απλά το αναφέρω

Έγινε επεξεργασία από D4rkst3EL
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέροντες συνδυασμοί αν και όλα τα επιλεγμένα αυτοκίνητα έχουν H-shifter οπότε αυτοί χωρίς shifter έχουν μια καθυστέρηση στις αλλαγές.

Δε το λέω γιατί θέλω να γίνει κάποια αλλαγή. Απλά το αναφέρω

Εντελώς ειλικρινά, έτυχε, ούτε καν το σκέφτηκα όταν τα επέλεξα, αλλά... ε και?

Link to comment
Share on other sites

Εντελώς ειλικρινά, έτυχε, ούτε καν το σκέφτηκα όταν τα επέλεξα

Δε σε κατηγορώ ή κάτι τέτοιο, απλά το ανέφερα

αλλά... ε και?
Ενδιαφέροντες συνδυασμοί αν και όλα τα επιλεγμένα αυτοκίνητα έχουν H-shifter οπότε αυτοί χωρίς shifter έχουν μια καθυστέρηση στις αλλαγές.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια ειναι οτι αυτο που έκαναν ειναι λίγο too much, δλδ αν θες να εισαι ανταγωνιστικός θα πρεπει να πάρεις h shifter η G27; Και αν δεν διαθέτεις η δεν θες να διαθέσεις τα λεφτα;

Link to comment
Share on other sites

Πάντως για να είμαι ειλικρινής , ακόμα και μετά από 150ώρες που έχω πλέον με την G27, θεωρώ ότι το H-Shifter + συμπλέκτης , ακόμα τουλάχιστον με καθυστερούν. Είτε χάνω αλλαγές ή βάζω λάθος ταχύτητα ή απλά απασχολούν τον εγκέφαλό μου τόσο ώστε να αποσυντονίζομαι..:toomuchne

Χαρακτηριστικά , τώρα με τη G27, ενώ στα αυτοκίνητα με paddles έχω σπάσει όλα τα P.B. που είχα με το gamepad , στα αυτοκίνητα με H-shifter (πχ Ferrari F40, KTM X-box κτλ) , ακόμα είμαι πιο αργός.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως υπερβάλλετε λιγάκι.

Αυτή η καθυστέρηση που αναφέρετε είναι (πάνω-κάτω) ο χρόνος που χρειάζεται κάποιος να πάει τον λεβιέ του shifter από την μια άκρη στην άλλη, ενώ ταυτόχρονα πατάει τον συμπλέκτη.

Σε διαφορετική περίπτωση θα ήταν αυτοί που χρησιμοποιούν paddles που θα είχαν το (μεγάλο) πλεονέκτημα!

Οι μόνοι που μπορούν να κάνουν αλλαγές πιο γρήγορα με shifter, είναι άτομα που περνάνε τα βράδια τους έτσι:

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=gAF0c1jQzl0]Jackie Chan's mad shifting skills - YouTube[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι δεν υπάρχει καθυστέρηση με το H-shifter ή τα paddles. Ο χρόνος αλλαγής του ανθρώπου θα ειναι πάντα μικρότερος από τον χρόνο αλλαγής της ταχύτητας που επιβάλλει το παιχνίδι για εξομείωση.

Άρα θέμα καθυστέρησης δεν υφίσταται (ίσα ίσα που όπως είπα ή λέει κ ο Κώστας που τα paddles είναι κ πιο γρήγορα ή το κουμπί του gamepad).

Εκει που πρέπει να υπαρχει πλεονέκτημα είναι ο μεγαλύτερος έλεγχος που δίνει το shifter και κυρίως ο συμπλέκτης όπου τα aliens με το throttle blip , αποφεύγουν τις αποσταθεροποίησεις στα κατεβάσματα.

Εδώ χάνω γιατί δεν μπορώ να το κάνω , ενώ για gamepads πρέπει να βάλεις Autoblip (που δεν έβαζα για να είμαι pro rank).

Επίσης και άσχετο με το θέμα , προσωπικά χάνω πολύ και στα αυτοκίνητα με shifters (άρα και semi clutch) ,γιατί ακόμα φρενάρω με το δεξί...:lock:

ενώ ακόμα να ελαχιστοποιήσω το coasting :lock::lock:

(και μετά αναρωτιέμαι που βρίσκει ο Κώστας τα 4 δευτ στην Imola (εκτός απο το εξωγήινο setup με το μηδενικό φτερό...))

Η αλήθεια ειναι οτι αυτο που έκαναν ειναι λίγο too much, δλδ αν θες να εισαι ανταγωνιστικός θα πρεπει να πάρεις h shifter η G27; Και αν δεν διαθέτεις η δεν θες να διαθέσεις τα λεφτα;

Αν θες να είσαι πιο γρήγορος με gamepad (και όλα τα assists off) , παίζεις λάθος παιχνίδι.

Έγινε επεξεργασία από liakjim
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια ειναι οτι αυτο που έκαναν ειναι λίγο too much, δλδ αν θες να εισαι ανταγωνιστικός θα πρεπει να πάρεις h shifter η G27; Και αν δεν διαθέτεις η δεν θες να διαθέσεις τα λεφτα;

Εμεις θα πάμε να παίξουμε project cars :p

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε 2 replay μου, ένα με shifter και ένα με paddles. (μόνη αλλαγή ήταν ότι ξε-τίκαρα το "Use separate shifter". Από assists δεν άλλαξα τίποτα)

Πείτε μου εσείς ποιο είναι ποιο και κυρίως ποιο είναι πιο αργό...

ΥΓ. Μιας και αναφέρθηκε, κι εγώ φρενάρω αυστηρά με το δεξί σε όλα τα αμάξια και δεν κάνω ποτέ H&T!

djk.rar

Έγινε επεξεργασία από djkostas
Link to comment
Share on other sites

Μιας και αναφέρθηκε, κι εγώ φρενάρω αυστηρά με το δεξί σε όλα τα αμάξια και δεν κάνω ποτέ H&T!

5217a194c856110b13000006_736.jpg

Πόσο θα 'θελα να μην το έγραφες αυτό...:bye::slap::blink:

(ήθελα να δικαιολήσω κάπως την ασχετοσύνη μου...)

Link to comment
Share on other sites

Η καθυστέρηση στο semi auto είναι δίκαιη. Γλιτώνεις το πάτημα του συμπλέκτη στις αλλαγές ταχυτήτων καθώς και το mis-shift (είτε από κακό πάτημα συμπλέκτη είτε από επιλογή λάθος σχέσης), και ως αντάλλαγμα έχεις ένα μικρό χρονικό penalty. Είναι καθαρά θέμα balance.

Αν κάνω μια κακή αλλαγή κάποια στιγμή (πράγμα διόλου απίθανο) μπορεί να χάσω έως και 1-2 δευτερόλεπτα ή ακόμα και να βγω από το δρόμο. Φαντάσου να μπω με 5η σε στροφή 3ης. Ακόμα χειρότερα μπορεί να κάψω τη μηχανή από λάθος κατέβασμα. Επίσης με το shifter χρειάζεται συχνά να παίρνουμε το 1 χέρι από το τιμόνι. Όλα αυτά τα γλιτώνετε όσοι παίζετε με paddles.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.