Jump to content



Recommended Posts

  • Replies 25,5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • astrolabos

    2261

  • PetrosD

    2039

  • HotPeanut

    1614

  • wrong method

    1495

Εγω ασχολουμαι χρόνια με κυβους (και λοιπα παιχνιδια).
Μέχρι ενα σημειο το λυνω μονος μου (ξεροντας τη λογική, αλλα χωρις αλγόριθμους/τεχνικες).

Κάποτε ειχα ασχοληθει και με speedcubing, ημουν λιγο κατω απο 30'. Το ρεκορ αυτη τη στιγμη ειναι 5.55' αν θυμαμαι καλά.
Πλεον το κάνω καθαρα γιατι μ αρεσει, λειτουργει σαν αγχολυτικο. :p

@PetrosD, αμα θες καποια σχετικη βοηθεια πες μου.

Edit: το βιντεο με το WR.

Έγινε επεξεργασία από apostolis159
Link to comment
Share on other sites

Όσοι λύνετε Rubik για αγχολυτικό, δοκιμάστε να σχηματίσετε μια αλυσίδα καλοσύνης με τους γύρω σας....

 

...ξέρετε, το να βοηθάς, μιλάς ευγενικά και καλοσυνάτα, για οποιοδήτε θέμα έχουν οι γύρω σας

 

....ξεπερνάει κάθε υποψία άγχους & προσθέτει στο εσωτερικό περιεχόμενο...

 

Κατά τα άλλα, δε νομίζω ότι η χειρονακτική επίλυση του Rubik σχετίζεται με μαθηματικά, αλλά με την σχηματική/χρωματική/γεωμετρική αντίληψη του καθενός....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι ενα σημειο το λυνω μονος μου (ξεροντας τη λογική, αλλα χωρις αλγόριθμους/τεχνικες).

[...]

Κατά τα άλλα, δε νομίζω ότι η χειρονακτική επίλυση του Rubik σχετίζεται με μαθηματικά, αλλά με την σχηματική/χρωματική/γεωμετρική αντίληψη του καθενός....

 

Το ότι ξέρεις τη λογική σημαίνει ότι έχεις έναν αλγόριθμο. Αλγόριθμος είναι απλά η τυποποίηση της λογικής/τεχνικής/λύσης. Η βελτιστοποίηση του αλγορίθμου είναι να παρακάμψεις τυχόν άχρηστα βήματα.

Και σαν δεύτερο βήμα, γεωμετρία (μαθηματικά) είναι απλά η τυποποίηση την σχηματικής/χρωματικής/γεωμετρικής αντίληψης του κάθενός :)

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

#labxmas2014

 

Φαγωθήκατε να βγάλουμε το Διαγωνισμό και ούτε like/post κ0λ0παιδα. :p

 

Μέραααααααα

Το like μπαίνει μετά την παραλαβή των δώρων :p

 

:hehe:

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Το ότι ξέρεις τη λογική σημαίνει ότι έχεις έναν αλγόριθμο. Αλγόριθμος είναι απλά η τυποποίηση της λογικής/τεχνικής/λύσης.

Δίκιο έχεις. Εννοούσα ότι δεν χρησιμοποιώ κάποια τεχνικη που βρήκα έτοιμή, αλλά το καταφερα μόνος μου (μέχρι ένα σημειο).

Link to comment
Share on other sites

Δίκιο έχεις. Εννοούσα ότι δεν χρησιμοποιώ κάποια τεχνικη που βρήκα έτοιμή, αλλά το καταφερα μόνος μου (μέχρι ένα σημειο).

 

Και γιατί να μη το φτάσεις μέχρι το τέλος;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

http://www.ebay.co.uk/itm/2014-New-Colorful-Smart-Magic-Rubik-Original-Rubiks-3D-Cube-Toy-2x2x2-WOUK-/201233230727?pt=UK_Toys_Jigsaws_RL&hash=item2eda6f6b87

 

Για δυνατους λυτες.. :p

 

 

(και υπαρχουν και κατι αλλα "τερατα" εκει εξω -12εδρα- ...τα εχει δει κανεις?)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 Δεν είναι τόσο εύκολο το 2χ2! Αν και δεν του έχω δώσει πολύ χρόνο...

 

Την προηγούμενη βδομάδα ένα μαγαζί πούλαγε μία τηλεόραση CRT στα 20€. Σήμερα δεν υπήρχε. Φοβάμαι ότι την πούλησε.

Link to comment
Share on other sites

Τα έχω δει σχεδόν όλα. Αυτό που μου άρεσε περισσότερο (οπτικά, γιατί δεν υπάρχει περίπτωση να λυθεί) είναι το "Time machine"

 

Super-Intelligence-Test-SMAZ-Time-Machin

Έγινε επεξεργασία από PetrosD
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.