Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδος v2.0


astrolabos

Recommended Posts

 

 

Good good....

 

Αντε να κανει κιαλλες υποχωρησεις ο Βαρουφακης και μετα ΦΑΤΕ ΕΥΡΩ ΓΙΔΙΑ!

 

Δραχμη! ΧΘΕΣ!

Έγινε επεξεργασία από narta
Link to comment
Share on other sites

Όταν ήδη σε καβαλάνε εδώ και 5 χρόνια τότε είναι υπερβολικά πιθανόν μια μεγάλη μερίδα κόσμου να μην έχει λεφτά.

 

Σαφώς και δεν αναφέρομαι σε αυτούς.

 

Έχει διαφορά το δεν έχω να πληρώσω γιατι με πηδάνε και απλά στέρεψα (μαζί σου, σίγουρα υπάρχει κόσμος τέτοιος δεν το αμφισβητώ).

 

Και έχει διαφορά το "μπορώ να πληρώσω αλλά δεν πληρώνω γιατί μου το σπρώχνουν ή επειδή θα αλλάξει σε λίγο η κατάσταση ή δεν ξέρω τι."  

Link to comment
Share on other sites

http://www.youtube.com/watch?v=9bIYqxFj5Aw

 

Η ΕΛΠΙΔΑ ΕΡΧΕΤΑΙ (?)

Η ελπίδα θα έρθει όταν βγούνε πάλι Σαμαράς & Βενιζέλος, ΝΔ & ΠΑΣΟΚ να σε πάνε κωλοφεράντζα όπως τα τελευταία 5 χρόνια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οποία συγκίνησις!!! Γίνεται, επιτέλους, πραγματικότητα το όραμα του Χίτλερ για την Ενωμένη Ευρώπη, την οποία μόνο οι Γερμανοί μπορούν να διοικήσουν σωστά.

 

"A year later, in May 1943, he quotes with approval Hitler's statement that "all the rubbish of small nations (Kleinstaatengeruempel) still existing in Europe must be liquidated as fast as possible. The aim of our struggle must be to create a unified Europe. The Germans alone can organise Europe properly." "(p.207, Doctor Goebbels: His Life and Death)

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Good good....

 

Αντε να κανει κιαλλες υποχωρησεις ο Βαρουφακης και μετα ΦΑΤΕ ΕΥΡΩ ΓΙΔΙΑ!

 

Δραχμη! ΧΘΕΣ!

 

...εθνικό νόμισμα, σύμφωνοι. Στη θεωρία μέσα με τα χίλια.  Αλλά ΥΠΟ ΠΟΙΟΝ/ΠΟΙΟΥΣ;

 

Οι σαμαροκαραμανλήδες ούτε γι' αστείο (...άσε που θα βρίσκανε ευκαιρία να μας πηδάνε με εγχώρια μέσα).

Οι βενιζελολοβέρδοι, χαχα, να συνεχίσω;

Οι κουτσουμποχαλβατζήδες; Έλεος, αυτοί δεν είναι ικανοί ούτε να επανεκλεγούν, όχι να κυβερνήσουν (πόσο μάλλον να μας ανατάξουν).

Οι...Ανεξάντλητοι Έλληνες; Κουίκ, Κουντουρά και ο τέως (...όχι πρώην...:ρ) νεοδημοκράτης Στισάκρεσκαμμένος;

Τα φασισταριά; Πέραν από το προφανές (χμ...), αυτοί είναι πιο ευρωλάγνοι κι από τους "κεντροδεξιούς"...

Ο καλησπεροκαλησπέρας; Ο "δεν νομίζω πώς είμαι ικανός να σώσω τη χώρα" (περασμένος Οκτώβρης) / "να σου πω κάτι; Νομίζω ότι ναι μπορώ να σώσω εγώ τη χώρα" (ένα μήνα μετά...); Ο "ψηφίστε με, γιατί είμαι...καινούριος"; ο "με ξέρετε - ξέρετε, από την τηλεόραση, ΣΥΝΕΠΩΣ δεν μπορεί να σας λέω ψέμματα"; (Πιο ευρώς, πεθαίνει εν τω μεταξύ...)

Ο...Γιωργάκαρος μήπως; (ΤΙ ΠΑΙΔΙ ΡΕ *****...ΤΙ ΠΑΙΔΙ...Απορώ που δεν κατηγόρησε η Μάργκρετ τον Ανδρέα πως δεν είναι δικό της...)

(...κα'ναν Λεβέντη μόνο μη μου πεις, γιατί είναι αμαρτία να κόψω τις φλέβες μου στο άνθος της μεσηλικίας μου, λόγω φορουμικής απογοήτευσης...)

 

Δεν ξέρω λοιπόν, ρωτάω. Καθώς δεν είναι "τεχνικό" το θέμα, αλλά πολιτικό. Εθνικό νόμισμα, ναι, να κάνουμε κουμάντο μόνοι μας. Αλλά ΠΟΙΟΣ/ΠΟΙΟΙ στο τιμόνι; Εγώ κι εσύ; Δεν ξέρω για 'σένα, αλλά εμένα χλωμό με κόβω. Οπότε μένει το ερώτημα : με ποιό πολιτικό υποκείμενο; Ξαναλέω, απλή ερώτηση κάνω, κι αν έχεις απάντηση δώσε να δούμε.

 

Το δικό μου συμπέρασμα πάντως είναι ότι αν τα σκατώσουν κι οι Συριζαίοι με Μαδερφάκηδες και τα λοιπά τσακάλια και Τσακαλώτους, τη ***********. Γιατί τίποτ' άλλο της προκοπής δεν βλέπω (αντίθετα βλέπω Προκόπη...). Διότι από πολιτικά στελέχη δεν βλέπω σαν τί άλλο να υπάρχει διαθέσιμο στη χώρα. Και το θέμα είναι πρωτίστως πολιτικό. Διότι καλή πχ "η Δραχμή", αλλά ποιός θα τη διαχειριστεί; Όπως καλό κι ένα G3, αλλά αν το δώσεις σε απαίδευτο/βλαμμένο θα το γυρίσει πάνω σου (...είχαμε έναν τέτοιον κάααποτε σε κάποιο πεδίο βολής, ως νεοσύλλεκτοι...).

 

(....όχι, δεν είμαι υπέρ της παραμονής στην Εβραιοζώνη. Το ξεκαθαρίζω.)

Έγινε επεξεργασία από astrolabos
πιπέρι
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@deninho,

 

ZE DREM VIL FINALI COM TRU!

 

The European Commission has announced an agreement whereby English will be the official language of the EU, rather than German, which was the other contender. Her Majesty's Government conceded that English spelling had room for improvement and has therefore accepted a five-year phasing in of "Euro-English".

In the first year, "s" will replace the soft "c". Sertainly, this will make sivil servants jump for joy. The hard "c" will be dropped in favour of the "k", Which should klear up some konfusion and allow one key less on keyboards.

There will be growing publik enthusiasm in the sekond year, when the troublesome "ph" will be replaced with "f", making words like "fotograf" 20% shorter.

In the third year, publik akseptanse of the new spelling kan be expekted to reach the stage where more komplikated changes are possible. Governments will enkourage the removal of double letters which have always ben a deterent to akurate speling. Also, al wil agre that the horible mes of the silent "e" is disgrasful.

By the fourth yer, peopl wil be reseptiv to steps such as replasing "th" with "z" and "w" with "v".

During ze fifz yer, ze unesesary "o" kan be dropd from vords kontaining "ou" and similar changes vud of kors be aplid to ozer kombinations of leters. After zis fifz yer, ve vil hav a reli sensibl riten styl. Zer vil be no mor trubls or difikultis and everivun vil find it ezi to understand ech ozer. ZE DREM VIL FINALI COM TRU!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Οποία συγκίνησις!!! Γίνεται, επιτέλους, πραγματικότητα το όραμα του Χίτλερ για την Ενωμένη Ευρώπη, την οποία μόνο οι Γερμανοί μπορούν να διοικήσουν σωστά.

 

"A year later, in May 1943, he quotes with approval Hitler's statement that "all the rubbish of small nations (Kleinstaatengeruempel) still existing in Europe must be liquidated as fast as possible. The aim of our struggle must be to create a unified Europe. The Germans alone can organise Europe properly." "(p.207, Doctor Goebbels: His Life and Death)

 

...εδώ ρε συ έχει γίνει ήδη εδώ και χρόνια πραγματικότητα το όνειρο του Κιούμπρικ με τον παρανοϊκό γερμανοναζί της αναπηρικής καρέκλας, του Αδέλφου δε θα γινότανε....; 

Link to comment
Share on other sites

Η ελπίδα θα έρθει όταν βγούνε πάλι Σαμαράς & Βενιζέλος, ΝΔ & ΠΑΣΟΚ να σε πάνε κωλοφεράντζα όπως τα τελευταία 5 χρόνια.

 

youtube.com/watch?v=lyHv9Y3QnUM&t=9m16s

 

τοτε σωθηκαν καποιοι απο τον αερα, σημερα, αυτα τα 10.000.000 δεν σωζονται ουτε με τον αερα ουτε με το φυσικο αεριο απο τα ρωσσομπλιετ. 

 

σε κανα χρονο θα λενε τον μπουμπουκο και τον πιτσαδορο "προφητες" οπως λεγανε τον καραμαν-αλι πριν 5 χρονια, 2009 all over again λεμε.  τα  μαμησιατικα του ανδρεα απο το '81 πληρωνουμε, χωνευτε το.

 

στα υπολοιπα το συννεφο απο πανω με καλυψε πληρως :)

Έγινε επεξεργασία από GruntGR
Link to comment
Share on other sites

Πολλοί που ψήφισαν ΣΥΡΙΖΑ ψήφισαν διότι ακριβώς ήλπιζαν σε μια τέτοια ρύθμιση. Αυτός είναι και ο λόγος που κατέρρευσαν και τα έσοδα του κράτους τους δύο τελευταίους μήνες πριν τις εκλογές.

 

 

Το φλέγον ερώτημα όμως είναι ένα:

 

Θα ξαναδούμε κανέναν απο την τρέχουσα κυβέρνηση να κρατάει το χεράκι στους ''δεν πληρώνω'' ??? (προσοχή !!! όχι στους ''δεν έχω'' , στους ''δεν πληρώνω'')

 

Προς στιγμής πάντως μια αναπληρώτρια ψυχή που έσκουζε ''ούτε ένα ευρώ για τον ΈΝΦΙΑ'' εσχάτως ανήγαγε την αποληρωμή του, σε ''πατριωτικό καθήκον''

 

:rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με Βαρουφακη εχω εμπισοσυνη οτι μπορει να "κοψει" μεχρι και steam cards για τις συναλλαγες μας, μακρια απο τον ελεγχο των κεντρικων τραπεζων, των ροθτσαηλντ και δε συμμαζευεται.

Το μονο προβλημα ειναι οτι θα παρουν τη θεση των ΜπομποΛατσηδων κατι tragikoi+Inetus3r να μας κυβερνανε ως κεφαλαιο και θα βρεθουμε παλι στην αποξω εμεις που δεν ασχολουμαστε... :p

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Α !!! να μην το ξεχάσω.....

 

έγραφα λοιπόν πριν 2 - 3 μέρες....

 

http://www.topontiki.gr/article/96656/Baroufakis-sto-twitter-Oxi-stin-kratiki-xrimatodotisi-stous-OTA

 

Μπά !!!! λέει ο Μάνος λογικά πράγματα ??

 

Για να τους δώ... θα τολμήσουν να ανοίξουν το καπάκι ? Να δούμε και που πηγαίναν τα φραγκάκια μας τόσα χρόνια τελοσπάντων...

 

και διαβάζω σήμερα:

 

http://www.crashonline.gr/%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BF-%CE%BD%CE%AF%CE%BA%CE%BF%CF%82-%CE%B2%CE%BF%CF%8D%CF%84%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%AC%CE%B4%CE%B5%CE%B9%CE%B1%CF%83%CE%B5-%CE%B2%CE%B1%CF%81%CE%BF%CF%85%CF%86%CE%AC%CE%BA/

 

 

Εκ διαμέτρου αντίθετη με τις απόψεις του Υπουργού Οικονομικών Γιάνη Βαρουφάκη ήταν η απόφαση του Νίκου Βρούτση στο θέμα της ενίσχυσης των Δήμων.

Για το λόγο αυτό ο  Υπουργός Εσωτερικών και Διοικητικής Ανασυγκρότησης, Νίκος Βούτσης, συναντήθηκε, σήμερα, με αντιπροσωπεία του Δ.Σ. της Περιφερειακής Ένωσης Δήμων Αττικής (ΠΕΔΑ).
Η συνάντηση πραγματοποιήθηκε στο Υπουργείο Εσωτερικών, με πρωτοβουλία του Υπουργού και διεξήχθη σε πολύ θετικό κλίμα συμφωνίας και σύμπτωσης απόψεων.
Στη συνάντηση συμμετείχε ο νέος Γενικός Γραμματέας του Υπουργείου, Κώστας Πουλάκης.

Ξεκινώντας τη συζήτηση, ο Υπουργός αναφέρθηκε σε θέματα που απασχολούν άμεσα τους Δήμους και συγκεκριμένα:
- Για τις συμβάσεις έργου Κοινωφελούς Εργασίας, τα γνωστά «πεντάμηνα» ανέφερε ότι προχωρούν άμεσα. Τόνισε ότι πολιτική επιλογή της κυβέρνησης είναι η τροποποίηση του θεσμού, ώστε να βελτιωθεί ασφαλιστικά και οικονομικά η θέση των απασχολούμενων ή και να αυξηθεί η διάρκεια των συμβάσεων. Για να μη χαθεί όμως η χρονιά, υλοποιούνται για τελευταία φορά με το υπάρχον πλαίσιο.

- Για τους Προϋπολογισμούς των Δήμων, αναφέρθηκε στον σχεδιασμό κατάργησης του «Οικονομικού Παρατηρητηρίου» και πραγματοποίησης των ελέγχων στους Προϋπολογισμούς από Υπηρεσία του Υπουργείου και με βασική αρχή την εκδήλωση εμπιστοσύνης στους αιρετούς.
Αντίστοιχα για τον έλεγχο νομιμότητας πράξεων των Δήμων, που ασκούσε μέχρι τώρα η Αποκεντρωμένη Διοίκηση, αναφέρθηκε στην υλοποίηση της νομικής πρόβλεψης για δημιουργία Ανεξάρτητης Αρχής, που όπως είπε, «θα λειτουργεί χωρίς να υπάρχει ίχνος ελέγχου σκοπιμότητας».

- Για τα οικονομικά της Αυτοδιοίκησης, ο Υπουργός δεσμεύτηκε για την άμεση κατάργηση των περικοπών «4+5+1» = 10% που ψηφίστηκαν από την προηγούμενη Βουλή, την τελευταία μέρα πριν προκηρυχθούν οι Βουλευτικές Εκλογές, ενώ αποσαφήνισε, πλήρως, ότι δεν υφίσταται θέμα κατάργησης των ΚΑΠ και αντικατάστασης τους από δημοτική φορολογία.

Ο Υπουργός, επίσης, είπε, ότι εξετάζεται η δυνατότητα των Δήμων να πραγματοποιούν προσλήψεις στις Υπηρεσίες τους, με ανταποδοτικό χαρακτήρα, κάτι που αποτελεί βασικό αίτημα των Δημάρχων τα τελευταία χρόνια, ενώ ζήτησε από τους Δημάρχους, να μελετήσουν και να υποβάλλουν πρόταση για το θέμα της Δημοτικής Αστυνομίας.

Πέραν των συγκεκριμένων ζητημάτων, ο Υπουργός αναφέρθηκε πολύ θετικά στο έργο των Δήμων τα τελευταία χρόνια στην κοινωνική πολιτική και τόνισε, ότι η Αυτοδιοίκηση έχει υποστεί συχνά άδικες επιθέσεις και μάλιστα με σκοπιμότητα, για να δικαιολογηθούν επικοινωνιακά οι μεγάλες περικοπές πόρων που έχει υποστεί, όπως είπε.

Από την πλευρά του, ο Πρόεδρος της ΠΕΔΑ, Ηρακλής Γκότσης, πρότεινε τη συμμετοχή της ΠΕΔΑ στις θεσμικές επιτροπές του Υπουργείου, για την διαμόρφωση του νέου θεσμικού πλαισίου για την Αυτοδιοίκηση, αφού πρώτα χαιρέτησε την απόφαση του Υπουργείου για κατάργηση των πρόσφατων περικοπών, επισημαίνοντας την ανάγκη να μη δημιουργηθεί δεύτερη γενιά παρακρατηθέντων πόρων.

Επίσης, τόνισε την ανάγκη να εγκριθούν προσλήψεις προσωπικού στις υπηρεσίες ανταποδοτικού χαρακτήρα.
Ακόμη, ζήτησε την οικονομική ενίσχυση των Δήμων για να ανταποκριθούν στο νέο σχεδιασμό για τη διαχείριση των απορριμμάτων.
Τέλος, αναφέρθηκε στην ανάγκη να αναλάβουν πιο ουσιαστικό ρόλο οι Δήμοι στη διαχείριση του ΣΕΣ 2014 – 2020.

 

Λεφτά λοιπόν απο το κράτος, χωρίς έλεγχο, προσλήψεις όπως γουστάρουν, και για απόδοση ευθυνών.... άντε απο δω καλέ !! Τέτοια θα λέμε τώρα ???

 

Αμ έτσι να γίνουμε και εμείς δημαρχαίοι κύριος....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν η είδηση είναι ψέμα, πάντως φίλος μου που υπηρετεί, μου έλεγε την προηγούμενη εβδομάδα ότι οι πιο πολλοί που ειναι με βύσμα , παίρνουν το μακρύ.. δρόμο αυτό τον καιρό. μακαρι να ισχύει..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ξαφνικά οι ίδιοι που κατηγορούσαν την κυβέρνηση Καραμανλή τρέχουν να διαφημίζουν τον Παυλόπουλο και παράλληλα να αναιρέσουν μερικά από αυτά που γράφανε τότε.

 

Είναι πραγματικά απίστευτο το πως αλλάζουν απόψεις οι δημοσιογράφοι(όχι Γιάννη δεν είναι), για Προβόπουλους, Παναρίτες, Παυλόπουλους(που έχει φάει το τρολάρισμα του αιώνα), άλλους που ξεχνάω(σήμερα ο Στουρνάρας με τον Δραγασάκη κάναν αγκαλίτσα δηλώσεις) και άλλους που θα δούμε στο μέλλον.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.