Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδος v2.0


astrolabos

Recommended Posts

 

 

λιγο ο υπερ-αισιοδοξος  τιτλος της αναρτησης στο YT, λιγο το σχεδιο : αυτοκαθαρση και σιγα σιγα ολα θα φτιαξουν - θα κανουμε επαναδιαπραγματευση - θα ακυρωσουμε την συμφωνια που υπεγραψε ο τσιπρας - αμα δεν τα βρουμε θα ζητησουμε να τρεναρουνε τα ομολογα ετσι ωστε να μας αφησουν να αναπτυχθουμε, ολα αυτα με εβαλαν σε σκεψεις.   

 

 

δεν εχω βρει ομως καποιον αλλο που να με αντιπροσωπευει καλυτερα τα τελευταια χρονια, λυπαμαι αλλα δεν μπορω να  ψηφισω κατι  με μοναδικη  βαση την συναισθηματικη μου κατασταση,  μπορει οταν δεν εχουμε βουλευτικες  εκλογες να ειμαι πιο χαλαρος,  πχ  στις τελευταιες περιφερειακες το εριξα  ΑΝΤΑΡΣΥΑ (αλλες φορες δεν πηγαινα να ψηφισω καν ) γιατι ετσι μου ηρθε,   αλλα οποτε εχουμε βουλευτικες, δεν μου επιτρεπει η συνειδηση μου να ριχνω στην καλπη οτι να'ναι. 

 

 

ειναι γλυκο το πιοτο του λαικισμου :p "ας τον δοκιμασουμε και αυτον"  ™

Link to comment
Share on other sites

Define κόστος εργασίας. Να μειωθούν και άλλο οι μισθοί; (Έχουν μειωθεί ήδη τουλάχιστον 30%)

Όσο το ότι καμια δουλειά δεν είναι ντροπή σύμφωνοι.

Από την άλλη τόσα χρόνια λέγαμε για εξειδικευμένο και καταρτισμενο προσωπικό.

Αν σκοπευουμε να πορευτούμε με μισθούς πείνας, χωρίς εργασιακά δικαιώματα και κάνοντας δουλειές του ποδαριού τουλάχιστον να μας το πούνε να το ξέρουμε να προπονηθουμε στη περιφορά δίσκων και στο καθάρισμα τραπεζιών βρε αδερφέ!

 

Καποιοι μισθοι εχουν μειωθει πολυ, σε σημειο αηδιας (βλεπε γιατρους και μηχανικους στο δημοσιο). Αλλα το θεμα ειναι να πεσουν οι μισθοι που ξεφυγανε απο πιεσεις συνδικατων και αφορουν κυριως δουλειες χαμηλης ειδικευσης και οχι επιστημονων-ανωτατων σπουδων. Το ποσο να πεσουν ειναι ενα θεμα, προσωπικα θα σου ελεγα οτι πρεπει να γινουν αναλογοι της Κινας γαι να μας προτιμησουν ξενοι επενδυτες, αλλα οχι με την φοροκαταιγιδα που μας εχουν επιβαλλει.

 

Κακια αντιληψη αυτη του "μαθε παιδι μου γραμματα" παση θυσια, δεν κανουν ολοι για ανωτατες σπουδες. Εγω προσωπικα στο Πολυτεχνειο της Αθηνας σπουδαζω, αλλα η Ελλαδα ολοι γνωριζουμε οτι παραγει υπερβολικα πολλους επιστημονες σε σχεση με τον πληθυσμο της, και σε αυτο συμβαλλει η νοοτροπια και το γεγονος οτι εχουν ανοιξει 123455 εκατομμυρια σχολες (υπερβαλλω) σε καθε κωλοχωρι (με το συμπαθιο). 

 

Αυτη τη στιγμη δεν υπαρχει σχεδιο, και εμεις και οι ξενοι σπασμοδικες κινησεις κανουμε, ο καθενας εξυπηρετώντας τα δικα του κοντοφθαλμα συμφεροντα χωρις οραμα για το μελλον. Κανεις λοιπον δε θα σου πει τιποτα, αλλα οσο δεν δεν εχουμε παραγωγικη οικονομια, τους μισθους πεινας και τις δουλειες του ποδαριου δεν τις γλιτωνουμε...

Έγινε επεξεργασία από XMorsX
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καποιοι μισθοι εχουν μειωθει πολυ, σε σημειο αηδιας (βλεπε γιατρους και μηχανικους στο δημοσιο). Αλλα το θεμα ειναι να πεσουν οι μισθοι που ξεφυγανε απο πιεσεις συνδικατων και αφορουν κυριως δουλειες χαμηλης ειδικευσης και οχι επιστημονων-ανωτατων σπουδων. Το ποσο να πεσουν ειναι ενα θεμα, προσωπικα θα σου ελεγα οτι πρεπει να γινουν αναλογοι της Κινας γαι να μας προτιμησουν ξενοι επενδυτες, αλλα οχι με την φοροκαταιγιδα που μας εχουν επιβαλλει.

Κακια αντιληψη αυτη του "μαθε παιδι μου γραμματα" παση θυσια, δεν κανουν ολοι για ανωτατες σπουδες. Εγω προσωπικα στο Πολυτεχνειο της Αθηνας σπουδαζω, αλλα η Ελλαδα ολοι γνωριζουμε οτι παραγει υπερβολικα πολλους επιστημονες σε σχεση με τον πληθυσμο της, και σε αυτο συμβαλλει η νοοτροπια και το γεγονος οτι εχουν ανοιξει 123455 εκατομμυρια σχολες (υπερβαλλω) σε καθε κωλοχωρι (με το συμπαθιο).

Αυτη τη στιγμη δεν υπαρχει σχεδιο, και εμεις και οι ξενοι σπασμοδικες κινησεις κανουμε, ο καθενας εξυπηρετώντας τα δικα του κοντοφθαλμα συμφεροντα χωρις οραμα για το μελλον. Κανεις λοιπον δε θα σου πει τιποτα, αλλα οσο δεν δεν εχουμε παραγωγικη οικονομια, τους μισθους πεινας και τις δουλειες του ποδαριου δεν τις γλιτωνουμε...

Αν μπορείς να ζήσεις με μισθούς Κίνας και τιμές Λουξεμβούργου και χειρότερα τότε πάσο. (Τη φορολογία τη βάζω στην άκρη)

Εγώ δεν μπορώ και δεν θέλω.

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς να ζήσεις με μισθούς Κίνας και τιμές Λουξεμβούργου και χειρότερα τότε πάσο. (Τη φορολογία τη βάζω στην άκρη)

Εγώ δεν μπορώ και δεν θέλω.

 

Αν θες να τους ανταγωνιστεις προσελκυοντας επενδυσεις για παραγωγη υλικων αγαθων, δεν εχεις αλλη επιλογη. Ενα μικρο πριμ θα το εχεις γιατι οι εταιριες θα γλιτωνουν τα μεταφορικα για τα προιοντα που προοριζονται γαι τη δυση. Για επενδυσεις που αφορουν 'assets' που ειναι πιο ιδιατερα, οπως τουριστικη αναπτυξη ή εξορυξη πρωτων υλων, σαφως και σε παιρνει να διεκδικησεις περισσοτερα χρηματα. Οπως ειπα, οταν μιλαμε για μηχανικο που παιρνει 750 το μηνα μισθο ή γιατρο που ειναι ολη μερα στο ποδι για 2000 το μηνα, με ποια λογικη ο λιμενεργατης ή αυτος που δουλευει στα χωραφια να παιρνει πανω 200? Θα μου πεις γιατι με 200 δε ζεις, αλλα οπως βλεπεις αν συνεχισουμε να μην εχουμε εσοδα σαν κρατος, αυτη θα ειναι η καταληξη.

 

Το θεμα της ακριβειας ειναι ενα ακομη προβλημα, που λογω μεσαζοντων και μονοπωλιου καταληγουμε να πουλαμε ελληνικα φρουτα πιο φθηνα στη Γερμανια απο οτι στην Ελλαδα. Αλλα αυτα ειναι λαθη τοσο των παλαιοτερων κυβερνησων οσο και των επιτειδιων που τα λεφτα του ΕΣΠΑ αντι να τα κανουνε υποδομες τα κανανε BMW και πουτ...νες.

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς να ζήσεις με μισθούς Κίνας και τιμές Λουξεμβούργου και χειρότερα τότε πάσο. (Τη φορολογία τη βάζω στην άκρη)

Εγώ δεν μπορώ και δεν θέλω.

 

Αφού σου είπε ότι αυτός είναι ανώτατης εκπαίδευσης... οι μισθοί των άλλων πρέπει να πέσουν.

Εξάλλου δε χρειάζεται να πάμε όλοι στο Πανεπιστήμιο. Ευτυχώς εμείς προλάβαμε και πήγαμε, κερδίσαμε το δικαίωμα να παίρνουμε περισσότερα :).

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

 

Επισης, καθως αυτα τα IOUs θα μπορουσαμε να τα ανταλλασουμε και μεταξυ μας, και μαλιστα ηλεκτρονικα, και εφοσον τα περισσοτερα θα παρεχονταν σε ΔΥ, οι ΔΥ θα ειχαν αρκετο πλεονασμα IOU. Αφου λοιπον πληρωναν τους φορους τους, αυτο που τους εμενε θα μπορουσαν να το πουλησουν σε ελευθερους επαγγελματιες η ΙΥ με οποια ισοτιμια θελανε.

 

Εφοσον ολοι πρεπει να πληρωσουν φορους, τα IOUs θα ειχαν ενα λογικο επιπεδο ζητησης εντος της χωρας απο οποιονδηποτε και ο ΔΥ δεν θα πρεπει να ειχε ιδιαιτερο προβλημα να βρει αγοραστες, οχι με ισοτιμια 1:1 βεβαια αλλα ουτε και με ξεφτιλα

 

Ενας υποθετικος ΕΕ που εχει να πληρωσει φορο (και ας υποθεσουμε οτι πληρωνει ως νομοταγης πολιτης) 1000 ευρω και δεν εχει κανενα IOU στη διαθεση του θα τον χαλαγε να αγορασει 1000 IOU εναντι 700 ευρω ας πουμε? Δεν νομιζω

@acct@sstav

 

Το προβλημά μου προφανώς και δεν είναι ο συμψηφισμός οφειλών απο και προς το Δημόσιο αν το όλο θέμα έμενε εκεί. Το προβλημά μου ξεκινάει στο υποθετικό σενάριο του bspus ο οποίος με εκπληξη μου διαπιστώνω ότι το βρίσκει ως θετικό σενάριο.

 

Τον ΕΕ που θα πάρει IOUs δε θα τον χαλάσει να τα πάρει στα 2/3 της ονομαστικής του αξίας. Κάτι μου λέει όμως ότι θα χαλαστεί ιδιαιτέρως αυτός που του τα πουλάει στα 2/3 και που επομένως χάνει το 1/3 του πλούτου του.

 

Αλήθεια αν είσασταν προμηθευτής, εισαγωγέας whatever και ο πελάτης σας, σας έλεγε "Πάρε αγόρι μου τα IOUs χρήμα είναι και αυτά" και δε μπορούσατε παρά να τα πάρετε πως θα σας φαινόταν;

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να τους ανταγωνιστεις προσελκυοντας επενδυσεις για παραγωγη υλικων αγαθων, δεν εχεις αλλη επιλογη.

Και η Βουλγαρία που έχει μισθούς των 300 € και χαμηλή φορολογία επιχειρήσεων, γιατί ο κόσμος πεινάει;
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 

 

@acct@sstav

 

Το προβλημά μου προφανώς και δεν είναι ο συμψηφισμός οφειλών απο και προς το Δημόσιο αν το όλο θέμα έμενε εκεί. Το προβλημά μου ξεκινάει στο υποθετικό σενάριο του bspus ο οποίος με εκπληξη μου διαπιστώνω ότι το βρίσκει ως θετικό σενάριο.

 

Τον ΕΕ που θα πάρει IOUs δε θα τον χαλάσει να τα πάρει στα 2/3 της ονομαστικής του αξίας. Κάτι μου λέει όμως ότι θα χαλαστεί ιδιαιτέρως αυτός που του τα πουλάει στα 2/3 και που επομένως χάνει το 1/3 του πλούτου του.

 

Αλήθεια αν είσασταν προμηθευτής, εισαγωγέας whatever και ο πελάτης σας, σας έλεγε "Πάρε αγόρι μου τα IOUs χρήμα είναι και αυτά" και δε μπορούσατε παρά να τα πάρετε πως θα σας φαινόταν;

 

 

Αυτο που λεω ειναι οτι δυσκολα φανταζομαι οτι τα IOUs θα απαξιωνονταν σε τετοιο βαθμο οσο καποιοι θεωρουν δεδομενο. Δηλαδη οτι συντομα θα ειναι κωλοχαρτα.

Αυτο δεν θα μπορουσε να γινει για τον απλουστατο λογο οτι η ζητηση τους ειναι δεδομενη μονο και μονο απο το γεγονος οτι το κρατος ειναι υποχρεωμενο να τα δεχεται σε αναλογια 1:1 και ολοι εχουμε συναλλαγες με το κρατος.

 

Οταν μιλαμε ουτως η αλλως για κουρεματα, μειωσεις μισθων, αυξησεις φορων, η μειωση πλουτου ειναι δεδομενη. Ο τροπος με τον οποιο θα επελθει διαφερει.

 

Η ολη σχεδιαση και εφαρμογη των IOUs αποτελουσε λυση απελπισιας. Κανεις δεν το θεωρει θετικο σεναριο, αλλα δεν ειναι απαραιτητα καταστροφικο.

Link to comment
Share on other sites

@LL_NEO, είμαι 100% εναντίον της υποκατάστασης νέου χρήματος με IOU, κάτι που (εκτός αν το προσπέρασα κατά λάθος) δεν αναφέρθηκε καθόλου από τον τέως ΥΠΟΙΚ στο απόσπασμα. Βεβαίως, σέβομαι το δικαίωμα του @bspus να εκλαμβάνει κι αυτό ως κάτι θετικό (edit while typing: he doesn't), απλά δε συμφωνώ. Πάντως, ο συμψηφισμός οφειλών πρέπει να γίνει και το TaxisWallet™ δεν έμοιαζε κακή λύση.

 

Και σίγουρα αυτή δεν ήταν συζήτηση του ίδιου ειδικού βάρους με τα "ντου στο Νομισματοκοπείο", ούτε (το κυριότερο) είχαν βάση τα περί χάκινγκ και υποκλοπών. Είναι ένα θέμα με το οποίο ο τέως ασχολείται ακαδημαϊκά από πριν το ξέσπασμα της κρίσης και επί του οποίου θα μπορούσα να φανταστώ μια καινοτόμα εφαρμογή στη σχέση Δημοσίου-Πολίτη.

 

Η υποδοχή της ιδέας είναι μάλλον μια επιβεβαίωση της τύχης που περιμένει την Καινοτομία γενικότερα σε αυτή τη χώρα.

 

Εν πάση περιπτώσει, παρά τα ράμματα που του φυλάω του Βαρουφάκη, είμαι υπερβολικά προστατευτικός διότι σέβομαι περισσότερο κάποιες ιδέες του από ό,τι τον ίδιο ως προσωπικότητα. Επίσης, με ενόχλησε η λυσσαλέα υπερβολή απαίδευτων και ψηφιακά αναλφάβητων δημοσιογραφίσκων που δεν ξέρουν να υπολογίσουν το ποσό της έκπτωσης σε ένα ζευγάρι παπούτσια, αλλά αισθάνονται ότι δικαιούνται να εκφράζουν άποψη στο συγκεκριμένο θέμα.

 

Και σίγουρα δε θέλω να βλέπω να αναπαράγονται άκριτα υπερβολές στη δική μας κοινότητα. Από την άλλη, ετούτο  είναι εξ ορισμού το θέμα της υπερβολής, οπότε ας το απολαύσουμε...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Θυμάστε ένα ντοκυμαντέρ για χώρες της λατινικής αμερικής που παραχώρησαν, έναντι αντιτίμου,  βουνά και λαγκάδια σε ιδιώτες. Για να μην μπορείς να πιεις ούτε νερό από την Χ λίμνη πριν πάρεις την άδεια του "τσιφλικά"; Και μετά ξεφουσκώναμε από ανακούφιση, μιας και εμάς δεν θα μας έθιγε ποτέ ο φιλεύσπλαχνος ιδιώτης, όντας ισότιμος πολιτισμένος ευρωπέος;

 

Καμαρώστε βουλευτή του ΣΥΡΙΖΑ: http://www.tovima.gr/opinions/article/?aid=103325

824CC57B1B78FAA3F0EFECC3C4347715.jpg

 

Θα πρέπει λοιπόν ίσως να σκεφτούμε άλλες ριζικότερες προοπτικές, οι οποίες από τη μια μεριά θα οδηγήσουν σε εξορθολογισμό της ελληνικής φύσης και από την άλλη θα επιτρέψουν την περαιτέρω αξιοποίηση των πλουτοπαραγωγικών μας πηγών.

 

 

Τέταρτον, η ιδιωτικοποίηση της φύσης θα επιτρέψει δίκαιες κοινωνικά λύσεις. Υπό το κράτος των σημερινών δεδομένων, οι μη χρήστες της φύσης, όπως οι υπερήλικοι, οι ανάπηροι, οι τυφλοί, οι αρειμάνιοι καπνιστές ή και εκείνοι που αντλούν χαρά από το καυσαέριο και την άσφαλτο ­ δικαίωμά τους στο κάτω κάτω ­, υποχρεώνονται να συμμετέχουν με το γλίσχρο υστέρημά τους στα «κοινά» υποτίθεται έξοδα για την προστασία μιας φύσης που παραμένει γι' αυτούς αδιάφορη ή απροσπέλαστη. Κανείς δεν τους ρωτά αν τους αφορά η διατήρηση του Ταΰγετου ή η καθαριότητα των ακρογιαλιών της Αμοργού. Και όμως πληρώνουν αγόγγυστα.

 

 

Όταν είσαι ΝΔ γιατί να μην συγκυβερνήσεις με ΝΔ; Του τα λεγές του LL_NEO και του κακοφαίνονταν τότε. Έπεται και ο αντιμνημονιακός "επαναστάτης" της δραχμής Λαφαζάνης. Επιλεγμένοι θίασοι για να περνάνε οι τετραετίες και να καταστρέφεται η χώρα, με τα "ζώα" να πιστεύουν ότι Γερμανία-Γαλλία θα επιτρέψουν ποτέ ανταγωνιστική ως προς αυτούς βιομηχανία σε άλλα κράτη μέλη.

 

Κοιτάχτε λίγο πριν μιλήσετε να δείτε τί είδους βιομηχανία υπάρχει στις αλωμένες από τους Γερμανούς χώρες του πρώην σοβιετικού μπλοκ και της Γιουγκοσλαβίας που διέλυσαν. Γερμανικά εργοστάσια συναρμολόγησης που δεν θα αφήσουν ίχνος τεχνογνωσίας πίσω τους.

 

Η Κίνα με τους εξαθλιωμένους εργάτες είναι εντελώς διαφορετικό στόρυ. Κυρίαρχο κράτος με ασύλληπτο κρατικό προστατευτισμό που είχε πλάνο συγκέντρωσης χρήματος και τεχνογνωσίας παίζοντας πανέξυπνα το παιχνίδι των δυτικών.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ας μιλήσουμε λίγο ρεαλιστικά τώρα. Τι πιστεύετε ότι πρέπει να γίνει κι από ποιον για να μπορέσει να δει άσπρη μέρα αυτή η χώρα; Το μνημόνιο είναι ζοφερότατη επιλογή με όχι απλά μηδενικές πιθανότητες ανάκαμψης αλλά αρνητικές. Η επιστροφή σε εθνικό νόμισμα χωρίς συγκροτημένο και μακροχρόνιο σχέδιο είναι επίσης βουτιά στο κενό. Προσωπικά ευχαρίστως θα γύρναγα αύριο Ελλάδα με μισθό ψύχουλα αν ήξερα ότι αν φάω εγώ το ζόρι τώρα σε 15 χρόνια η κόρη μου θα χει σωστή παιδεία, υγεία και προοπτική στη χώρα. Αλλά τώρα δεν υπάρχει κανένα σχέδιο και καμία προοπτική. Είναι πλέον πέρα από προφανές ότι δεν μπορείς να βασιστείς σε κανένα κόμμα, ειλικρινά, τι και πως από δω και πέρα; 

 

Με 2 λόγια, και μόνο χάριν οικονομίας χώρου και χρόνου, θα πρέπει να επανασυνδεθούν οι μισθοί και οι συντάξεις με την παραγωγικότητα. Αν το καταλαβαίνεις αυτό, καταλαβαίνεις ότι σημαίνει δάκρυα και αίμα. Αν ήμουν πολύ επιγραμματικός, ευχαρίστως να επανέλθω αναλυτικότερος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οι οικονομικοί δολοφόνοι της ΕΚΤ

 

Το γεγονός ότι η Ευρωπαϊκή Ένωση δεν διαθέτει μηχανισμούς πολιτικού ελέγχου τέτοιου είδους θεσμών καθιστά τη δράση της ολοκληρωτικά ανεξέλεγκτη. Στις ΗΠΑ, όπου η FED απολαμβάνει την ίδια «ανεξαρτησία» θα θεωρούνταν αδιανόητο για τον κεντρικό τραπεζίτη να έρθει σε σύγκρουση με τα συμφέροντα της ομοσπονδιακής κυβέρνησης, αρνούμενος λόγου χάρη να αγοράσει ομόλογα του αμερικανικού δημοσίου προκειμένου να βοηθήσει την εθνική οικονομία να εξέλθει από μια κρίση. Αντίθετα στην Ευρώπη η ΕΚΤ έχει αρνηθεί αρκετές φορές να εισακούσει τις επιθυμίες ακόμη και του Eurogroup δηλώνοντας υποταγή μόνο στο Βερολίνο ή σε συγκεκριμένα χρηματοπιστωτικά ιδρύματα.

 

Η πρόβα τζενεράλε, έγινε στην Ιρλανδία το 2010 όταν ο Τρισέ απείλησε ανοιχτά την κυβέρνηση της χώρας ότι θα διέκοπτε την χρηματοδότηση του τραπεζικού συστήματος ωθώντας την Ιρλανδία σε αναγκαστική έξοδο από την ευρωζώνη, εάν δεν δεχόταν την «προσφορά» δανείων από την ΕΕ και το ΔΝΤ και την επιβολή σκληρών μέτρων λιτότητας. Ο τελικός λογαριασμός που κλήθηκαν να πληρώσουν οι ιρλανδοί φορολογούμενοι από αυτή τη συμφωνία ανήλθε σε 64 δισεκατομμύρια ευρώ, δηλαδή περίπου 14.000 ευρώ ανά Ιρλανδό πολίτη.

Το σιωπηρό αυτό «πραξικόπημα» επαναλήφθηκε με επιτυχία στην Κύπρο όταν το Βερολίνο αποφάσισε να ξεμπερδεύει με τους περιφερειακούς οικονομικούς παραδείσους και να συγκεντρώσει τον έλεγχο του μαύρου χρήματος σε πιο ελεγχόμενες από αυτό περιοχές της Ευρώπης. Και φυσικά οι ίδιες απειλές από την ΕΚΤ επαναλήφθηκαν αρκετές φορές στην Ελλάδα κάθε φορά που έπρεπε να καθοριστούν οι όροι των νέων δανειακών συμβάσεων.

 

Όπως αποκάλυψαν πέρυσι οι Financial Times, το ίδιο καλοκαίρι του 2011 ο Ιταλός πρόεδρος Τζόρτζιο Ναπολιτάνο, κάλεσε στο γραφείο του τον τεχνοκράτη πρώην υπάλληλο της Goldman Sachs Μάριο Μόντι και σε καθεστώς απόλυτης μυστικότητας τον ρώτησε εάν θα ήταν έτοιμος να αντικαταστήσει τον εκλεγμένο πρωθυπουργό. Σύμφωνα με τους Financial Times, το μήνυμα που δόθηκε στον Μόντι ήταν ότι θα κληθεί να κυβερνήσει μόλις τα spread των ιταλικών ομολόγων, που εκείνη την περίοδο κυμαίνονταν στις 200 μονάδες, θα ξεπερνούσαν τις 300. Την εκτίναξη των Spread και την καταβύθιση των ιταλικών ομολόγων ανέλαβε με μια σειρά καλά μελετημένων κινήσεων ο ίδιος ο πρόεδρος της ΕΚΤ Μάριο Ντράγκι (συμπτωματικά η όχι ένα ακόμη πρώην στέλεχος της Goldman Sachs). Η ΕΚΤ έστελνε πλέον ένα σαφές μήνυμα ότι όσες κυβερνήσεις δεν ακολουθήσουν τις εντολές της κινδυνεύουν να περάσουν σε διάστημα λίγων εβδομάδων στο χρονοντούλαπο της ιστορίας (συμπτωματικά μαζί με το γιό του εμπνευστή της συγκεκριμένης φράσης, Γιώργο Παπανδρέου).

 

Από την πλευρά της η ουγγρική κυβέρνηση, προκειμένου να αναγκάσει τον Σιμόρ σε παραίτηση έφτασε να του κόψει το μισθό κατά 75% και να τοποθετήσει δικούς της ανθρώπους σε όσα πόστα της κεντρικής τράπεζας που μπορούσε να καλύψει. Μάταιος κόπος. Ο Κεντρικός τραπεζίτης αποχώρησε τελικά μόνο όταν έληξε η θητεία του αφού η «ανεξαρτησία» της κεντρικής τράπεζας του έδινε τη δυνατότητα να μάχεται τα συμφέροντα της ίδιας του της χώρας σε ένα από τα πιο κρίσιμα πόστα της ουγγρικής οικονομίας.

Σε ανοιχτό πόλεμο με τον κεντρικό τραπεζίτη της είχε βρεθεί όμως και η κυβέρνηση της Κύπρου. Με το ξέσπασμα της κρίσης το 2012 οι σχέσεις ψυχρότητας μεταξύ του προέδρου Χριστόφια και του κεντρικού τραπεζίτη Θ.Ορφανίδη εξελίχθηκαν σε ανοιχτό πόλεμο καθώς ο πρώτος συνειδητοποιούσε αίφνης ότι δεν έχει τον έλεγχο του τραπεζικού συστήματος της χώρας σε και από τις κρίσιμες στιγμές της σύγχρονης κυπριακής ιστορίας. Για άλλη μια φορά βέβαια η Φρανκφούρτη τάχθηκε ανοιχτά στο πλευρό του δικού της ανθρώπου που ασκούσε πιέσεις για την επιβολή νέων μέτρων λιτότητας. Ο Χριστόφιας χρειάστηκε να τον παραπέμψει ακόμη και στο γενικό εισαγγελέα (με την κατηγορία της αλλοίωσης επίσημων στοιχείων) για να πετύχει την απομάκρυνσή του όταν ήταν πλέον αργά.

Το ερώτημα που φυσικά προκύπτει είναι: η κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ δεν είχε καταλάβει τίποτα από αυτά όταν άφηνε τον Στουρνάρα στο πραγματικό πηδάλιο της ελληνικής οικονομίας;

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Οι δανειστές μας βάλανε και μας βάζουν και απαιτούν μέτρα που θα στείλουν την οικονομία στα τάρταρα αν εφαρμοστούν. Αν όμως πάνε να εφαρμοστούν από τον ξεσηκωμό δε θα λειτουργεί το κράτος. Οπότε τι δείχνει το μέλλον; Δείχνει αυτό που όλοι ξέρουν και κανένας δεν παραδέχεται από τους μνημονιακούς. Το κακό είναι ότι θα προσγειωθούμε στη δραχμή σαν αεροπλάνο που δεν έχει κατεβάσει τους τροχούς.

Έγινε επεξεργασία από Alexgk
Link to comment
Share on other sites

το πρόβλημά μου είναι ότι οι "μνημονιακοί-γερμανοτσολιάδες" [τις ταμπέλες τις έχουν βάλει μόνοι τους] έχουν βγάλει μεγάλη γλώσσα πιστώνοντας όλο αυτό στους 6 μήνες αριστερής διακυβέρνησης (με τα όποια λάθη που σίγουρα έγιναν).. Δηλαδή για το 3ο μνημόνιο που θα  μας φεσώσει ο Τσίπρας για 30 και πλέον χρόνια φταίει η δήθεν αξιοπιστία που χάθηκε [και υπήρχε επί Σαμάρά], το δήθεν πλεόνασμα που όχι μόνο εξανεμίστηκε αλλά και γύρισε σε έλλειμα 4%...συν τοις άλλοις υπάρχει και μια χαιρεκακία απέναντι στους "αριστερούς-συριζαίους"[τις ταμπέλες πάλι τις έχουν βάλει μόνοι τους]  ...

 

Γιαυτούς δηλαδή δεν  φταίνε οι ξένοι που οδήγησαν σε αυτήν την κατάσταση, Δεν θα φταίει το πρόγραμμα, που μας επιβλήθηκε, και το οποίο είναι βέβαιο πως θα αποτύχει [αλλά και γιαυτό θα φταίνε οι κακοί Έλληνες που δεν το εφαρμόζουν κτλ].

Μετά το πρόγραμμα τι; Δεν θα μας τραβήξουν το χαλί κάτω απ'τα πόδια μας ρίχνοντας ολη την ευθύνη σε μας; Τι θα μας έχει μείνει; Οι μεν θα "τρώνε αξιοπρέπεια", οι δε θα δίνουν τα πάντα για την "αξιοπιστία"... Στις μεθεπόμενες εκλογές θα κρίνουμε με βάση το plan b κάθε κόμματος...ίσως είναι αργά...

Έγινε επεξεργασία από sstav
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

^ συνεχυσε να ακους real και να διαβαζεις kontra, μια χαρα το πας :p 

 

οποιος πιστευει ακομα οτι οι τωρινοι ειναι εστω και λιγο καλυτεροι απο τους προηγουμενους ή εθελοτυφλει και δεν θελει να νιωσει την  μεταμελεια της ψηφου του ή τον διορισανε οι συγγενεις του "συμβουλο" και νιωθει  τωρα ανεγγιχτος ειτε  θα πληρωνεται σε ευρω ειτε σε IOU και PIU. 

 

το ιδιο ισχυει και για οσους εξακολουθουν να λενε αυτο που λεγανε πριν 6-7 μηνες, οτι  " χειροτερα απο τωρα δεν μπορουν να γινουν τα πραγματα, δεν εχουμε τιποτα να χασουμε" και για να παω επι προσωπικου, εκει που γκρινιαζα τον νοεμβριο οτι μου πληρωνει τα ανταλλακτικα το ΙΚΑ ( τιμολογιο γυρω στα 700 ευρω καθε μηνα )  με χαρακτηριστικη καθυστερηση   τωρα  αρχισαν να πουλανε τρελα και να λενε  "δεν πληρωνουμε  τιποτα απο αυτα,  βαλτα απο την τσεπη σου - οσα χιλιαρικα σου χρωσταμε ηδη, γραφτα στο χιονι" για τις εισπραξεις ας μην γραψω τιποτα καλυτερα, τουλαχιστον υπαρχει μια κατανοηση  και απο την μερια των Τσεχων.

 

 

σε γενικο βαθμο βλεπουμε ολοι τι γινεται εξω, σπιτια ξενοικιαζονται, λουκετα παντου. μαγαζια που ειναι ακομα ανοιχτα εχουν εισπραξεις 20 ευρω την ημερα,   αλλοι μενουν χωρις δουλεια -  αλλοι  πληρωνονται  "εναντι"

 

καποιοι  "βολεμενοι" προσπαθουνε να μαθουν στην κλωσσα την σπιτονοικοκυρα τι εστι  e-banking για να μην χρειαζεται να της δινουν στο χερι τα λεφτα του ενοικιου,  OK τα περισσοτερα απο αυτα τα ειδε πολυς κοσμος  πριν ερθει ο συριζα στην εξουσια . μαθαινοντας σιγα σιγα τι σημαινει ΔΝΤ και μνημονιο. 

 

ομως.....

 

πρωτη φορα  τοσο μεγαλες εκκροες κεφαλαιων σε τοσο μικρο χρονικο διαστημα

πρωτη φορα  τραπεζες κλειστες

πρωτη φορα τυφλος  υπουργος [(και δευτερη φορα πασοκ για οσους τον ψηφισανε) και οι αλλοι που βλεπουν, καταφερανε  τιποτα καλυτερο  ? :hehe:

πρωτη φορα μαναδες υπουργων με "μαντικες ικανοτητες"

πρωτη φορα "αριστερο" καπνογονο 

πρωτη φορα  δημοψηφισμα σε μορφη πυροτεχνηματος

πρωτη φορα  "σχημα λογου ητανε"

πρωτη φορα  τοσο οπαδιλικι απο ψηφοφορους που οταν εγω  το εριχνα συριζα αυτοι το ριχνανε "λεφτα υπαρχουν"

πρωτη φορα "οι μεταναστες λιαζονται"

πρωτη φορα ο αδωνις "προφητης" και "στα 'λεγα εγω"

πρωτη φορα η κυβερνηση χωρις δεδηλωμενη

πρωτη φορα μπουκαλακι κυβερνηση + αντιπολιτευση 2 σε 1 (με αρωμα πρασινου ηλιου)

πρωτη φορα (τοσο) προωρες εκλογες

πρωτη φορα αριστερο μνημονιο

πρωτη φορα τοση απελπισια (μετα τον συριζα τι ? *κλαψ *κλαψ ) 

 

 

/rant 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Και η Βουλγαρία που έχει μισθούς των 300 € και χαμηλή φορολογία επιχειρήσεων, γιατί ο κόσμος πεινάει;

 

Aμφιβαλλεις οτι αν οι μισθοι ηταν 1000 ευρω και η φορολογια δεν ηταν χαμηλη, οι οποιες επιχειρησεις υπαρχουν εκει θα ειχαν κανει φτερα και ο κοσμος θα πεινουσε περισσοτερο?

 

Το οτι δηθεν ειμαι καλυμμένος με ανωτατη εκπαιδευση δε το σχολιαζω γιατι ειναι για γελια απο την στιγμη που θα βγω να δουλεψω μετα τα 25 μου με μισθους της πλακας. Οταν η καθαριστρια στην βουλη περνει 1500+ το μηνα και ο διπλωματουχος απο βαρβατη σχολη αρχιζει με 3ψηφιο νουμερο, πες μου ενα λογο εγω η οποιος αλλος τελειωνει μηχανικος, δικηγορος η γιατρος να καθισει να δουλεψει εδω και να μη φυγει εξω.

 

Χιλιες φορες να ειχαμε και εμεις μισθους 300 ευρω για εργασια χαμηλων προσοντων (μαζι με ασφαλιση συμφωνα με το νομο και πληρωμενα εξοδα για μετακινησεις και υποστηριξη για το ενδεχομενο νοικι απο την εκαστοτε εταιρια βεβαια) και ανεργια <10% στους νεους, παρα 600+ και ανεργια >50%. Αυτο θα προσεφερε πιο αξιοπρεπη διαβιωση απο το συνταξη του παππου στο σπιτι των γονιων.

 

Παρολα αυτα, το βασικοτερο προβλημα που αντιμετωπιζουν οσοι θελουν να επενδυσουν στην χωρα μας ειναι η γραφειοκρατια και η πολιτικη αβεβαιοτητα, οχι οι μισθοι, καθως οι περισσοτεροι απο αυτους ειναι ηδη στα ταρταρα.

Έγινε επεξεργασία από XMorsX
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Το οτι δηθεν ειμαι καλυμμένος με ανωτατη εκπαιδευση δε το σχολιαζω γιατι ειναι για γελια απο την στιγμη που θα βγω να δουλεψω μετα τα 25 μου με μισθους της πλακας. Οταν η καθαριστρια στην βουλη περνει 1500+ το μηνα και ο διπλωματουχος απο βαρβατη σχολη αρχιζει με 3ψηφιο νουμερο, πες μου ενα λογο εγω η οποιος αλλος τελειωνει μηχανικος, δικηγορος η γιατρος να καθισει να δουλεψει εδω και να μη φυγει εξω.

 

Χιλιες φορες να ειχαμε και εμεις μισθους 300 ευρω για εργασια χαμηλων προσοντων (μαζι με ασφαλιση συμφωνα με το νομο και πληρωμενα εξοδα για μετακινησεις και υποστηριξη για το ενδεχομενο νοικι απο την εκαστοτε εταιρια βεβαια) και ανεργια <10% στους νεους, παρα 600+ και ανεργια >50%. Αυτο θα προσεφερε πιο αξιοπρεπη διαβιωση απο το συνταξη του παππου στο σπιτι των γονιων.

 

Παρολα αυτα, το βασικοτερο προβλημα που αντιμετωπιζουν οσοι θελουν να επενδυσουν στην χωρα μας ειναι η γραφειοκρατια και η πολιτικη αβεβαιοτητα, οχι οι μισθοι, καθως οι περισσοτεροι απο αυτους ειναι ηδη στα ταρταρα.

 

 

Το κρατος επιβραβευει τους αμορφωτους , ατομα που απλα εχουν βγαλει το λυκειο  (με βαθμο του κο λου ) μπορουν και αλλαζουν δουλεια για πλακα , ειτε αυτο λεγεται ντελιβερι , ειτε καφετερια και τα σχετικα . Την στιγμη που πτυχιουχοι φτυνουν αιμα για να βρουν μια δουλεια , οσο δυνατον πλησιεστερα στον κλαδο που σπαταλισαν τοσα χρονια για να μαθουν .

 

Δυστυχος ειμαι 23 και σκεφτομαι πως μαλλον μαλα κια εκανα που πηγα να βγαλω μια σχολη , σε αυτα τα 5 χρονια θα μπορουσα να ειχα κανει πολλα αλλα πραματα και να εχω δουλεια σημερα (οποια και αν ειναι αυτη ) 

Έγινε επεξεργασία από kpetros
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.