Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδος v2.0


astrolabos

Recommended Posts

Πάντως με τα "μόλις" 30 δις, το ρεκόρ του Παπανδρέου με τα 110 δις δεν κινδυνεύει. Ο τύπος έχει εξασφαλισμένη για πολύ καιρό την θεσούλα του στο βιβλίο Γκίνες(και εμείς στο βιβλίο Γκίνιας).

Ακούω ότι ο γιώργος έχει ομιλία μεθαύριο νομίζω στην πλατεία Κοτζιά  :hehe:  :hehe: . Να έρθω Αθήνα με ντομάτες από τον κήπο μου?  :hehe:  :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Ακούω ότι ο γιώργος έχει ομιλία μεθαύριο νομίζω στην πλατεία Κοτζιά  :hehe:  :hehe: . Να έρθω Αθήνα με ντομάτες από τον κήπο μου?  :hehe:  :hehe:

Τις ντομάτες κράτα τις. Βρες κάτι άλλο, βρε αδεφέ. Ξέρω γω, κάνε τα σε εφημερίδα...

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Ο αντίλογος: Αυτα τα ίδια ΜΜΕ, ανέβασαν από το πουθενά τον ΣΥΡΙΖΑ. Γιατί να θέλουν να τον ρίξουν σε 6 μήνες;

Αυτό που το είδες ? Ο Μπάμπης και η Όλγα και το υπόλοιπο σκυλολόι δεν συμφωνούν μαζί σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνία με 13-14 δισ. νέα μέτρα, δάνειο 29 δισ και ακύρωση δημοψηφίσματος – Δραγασάκης το μοιραίο πρόσωπο

 

Η Γερμανία έχει αποφασίσει τον απόλυτο εξευτελισμό του ΣΥΡΙΖΑ – Ζητάει 15 δισ μέτρα, κρατάει ως απειλή το bail in στις καταθέσεις

 

 

Υπάρχει το πρόσφατο παράδειγμα της Κύπρου και αυτοί εδώ πήγανε και κάνανε τα ίδια με τους Κύπριους. Η μόνη διαφορά ότι πετάξανε στην συνταγή και το δημοψήφισμα ώστε να διχαστεί και ο κόσμος.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνία με 13-14 δισ. νέα μέτρα, δάνειο 29 δισ και ακύρωση δημοψηφίσματος – Δραγασάκης το μοιραίο πρόσωπο

 

Η Γερμανία έχει αποφασίσει τον απόλυτο εξευτελισμό του ΣΥΡΙΖΑ – Ζητάει 15 δισ μέτρα, κρατάει ως απειλή το bail in στις καταθέσεις

 

 

Υπάρχει το πρόσφατο παράδειγμα της Κύπρου και αυτοί εδώ πήγανε και κάνανε τα ίδια με τους Κύπριους. Η μόνη διαφορά ότι πετάξανε στην συνταγή και το δημοψήφισμα ώστε να διχαστεί και ο κόσμος.

Όπως πάντα, κράτα και καμιά επιφύλαξη για την ακρίβεια των γραφόμενων. Από τη μια διαβάζαμε ότι ο Δραγασάκης απειλούσε με παραίτηση λόγω δημοψηφίσματος, τώρα λένε ότι το εισηγήθηκε. Το μόνο βέβαιο είναι ότι η κυβέρνηση μπήκε μόνη της σε αυτή τη θέση, συμπαρασύροντας κι εμάς...

Link to comment
Share on other sites

Όπως πάντα, κράτα και καμιά επιφύλαξη για την ακρίβεια των γραφόμενων. Από τη μια διαβάζαμε ότι ο Δραγασάκης απειλούσε με παραίτηση λόγω δημοψηφίσματος, τώρα λένε ότι το εισηγήθηκε. Το μόνο βέβαιο είναι ότι η κυβέρνηση μπήκε μόνη της σε αυτή τη θέση, συμπαρασύροντας κι εμάς...

Πάντα και για τα γραφόμενα και για τα λεγόμενα, που δεν είπαμε, αλλά είπαμε, αλλά δεν σας λέμε ότι το είπαμε, διότι πρέπει να πιστεύετε ότι δεν το είπαμε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αργοπορημενος για το μαθημα στις 8.30 , φευγω πατημενος απο το σπιτι στις 8.10 . Στο δρομο μου μεταξυ θηβων/εθναρχου μακαριου  , μπατσικα , διακοπη ρευματος (στα φαναρια τουλαχιστον) και πανω απο 100+ γεροντια να εχουν κανει ουρες στο πεζοδρομειο εξω απο ενα Ταχ.ταμιευτηριο  . Δεν προλαβαινα να βγαλω φωτο ρε γμτ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αναταράξεις στις αγορές: Παρίσι +0,71%, Φρανκφ +0,89%, Μιλάνο +0,77%, Μαδρίτη +0,34%, Λονδίνο +0,55% ευρώ στο 1,1134

 

 

μπεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε

Καλά θα πάνε. Άλλαξε η ώρα του Eurogroup. Στις 18:30 η συνεδρίαση

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σε όλα τα κανάλια, εγχώρια και μη, βλέπω ένα "στα μουτρα σας" ΨΗΦΙΣΤΕ ΝΑΙ γιατί χανόμαστε. Βλέπω "ειδήσεις" με τις απόψεις όποιου χαζο-κουλτουριάρη υπάρχει που να βριζει κυβέρνηση τώρα. Ροβάδες, Αθερίδες, Τσαλίκηδες και άλλους έγκριτους. Χθες δεν ειπώθηκε σχεδόν ίποα για την συγκέντωση του ΟΧΙ. Σήμερα τα πάντα αναφέρονται στη συγκέντρωση του ΝΑΙ.

Αριστερός δεν είμαι Συριζάιος δεν είμαι, ΧΑ-ΑΝΕΛ δεν είμαι, ΚΚΕ δεν είμαι, αλλά αυτό και μόνο αυτό μου προκαλεί πολλές σκέψεις. Υπόψιν, ήμουν απο τους πρώτους που έτρεξα να σηκώσω λεφτά από ΑΤΜ.  Εγώ και τα παιδιά μου θα χάσουν από οποιαδήποτε στάση πληρωμών. Παρ όλα αυτά γνωρίζοντας το πως κινούνται εν' γενει τα ΜΜΕ αρχίζω να αμφιβάλω για αυτό το ΝΑΙ=ΕΥΡΩΠΗ κλπ κλπ. Και ας έιμαι από αυτούς που δεν χάσανε τη δουλεια τους τα 6 αυτά χρόνια και απλά περιόρισα τα έξοδα. Αλλά πάλι το να πιστεύω ότι όλοι αυτοί εκεί έξω περιμένουν απο μένα να ξεχρεώσω ΧΧΧδις με συνεχή μνημόνια, με μη φυσιολογικούς δανεισμούς, με την Κίνα να διαθέτει μηδαμινό κόστος σε εργατικά χέρια και εγώ να περιμένω να ορθοποδήσω με μηδενική παραγωγή, με με με.....μου φαντάζει ουτοπία. Δεν ξέρω ρε παιδιά. Μακάρι να ήταν πιο σαφές το δημοψήφισμα. Αλλά όσο περνάν οι μέρες, και παρακολουθόντας το παρασκήνιο, αυτό το ΝΑΙ δεν μου κάθεται πια.

 

Ο αντίλογος: Αυτα τα ίδια ΜΜΕ, ανέβασαν από το πουθενά τον ΣΥΡΙΖΑ. Γιατί να θέλουν να τον ρίξουν σε 6 μήνες; Χμ...Μήπως τελικά μια καθολική αποχή θα ήταν η πραγματική απάντηση δεδομένου την ασάφεια του δημοψηφισματος;

 

Σκέψεις που πολλαπλασιάζονται.

 

Έχεις απόλυτο δίκιο σ' αυτό.

Εμένα αυτό που με πειράζει ακόμη περισσότερο είναι το έξωθεν σπρώξιμο στο ναι από θεσμούς της Ε.Ε.

Η Ευρωπαϊκή Κοινότητα (European Comission), Κομισιόν ελληνιστί είναι: 

1. ο πρώην μου εργοδότης (έμμεσα, αλλά από εκεί πήγαζαν τα χρήματά μου)

2. ένα απίστευτο σύνολο κανόνων τους οποίους ΟΥΤΕ ΚΑΤΑ ΔΙΑΝΟΙΑ δεν θα μπορούσαμε να εφαρμόσουμε μόνοι μας

3. ένας τρόπος ζωής, ΠΡΩΤΟΠΟΡΙΑΚΟΣ για τον πλανήτη

 

Και εξηγώ: 

1. Δεν μπορώ να θίξω την κομισιόν σαν θεσμό. Αλλά δεν μπορώ να δεχθώ ότι το #teamJuncker παρεμβαίνει τόσο απροκάλυπτα στα ελληνικά δρώμενα. Εκφράζουν μια συγκεκριμένη πολιτική άποψη (κεντροδεξιά), που άλλοι συμφωνούν, άλλοι διαφωνούν. Όταν έχεις μια ένωση, πρέπει να προσπαθείς να τα συγκεράσεις όλα. Δεν είμαι κατά των τεχνοκρατών, αλλά από ένα σημείο και μετά η Ελλάδα βάλλεται από τις ενίοτε απόψεις των τεχνοκρατών. 

2. Όρια σε φυτοφάρμακα, όρια σε εκπομπές ρύπων αυτοκινήτων, εργοστασίων, ποιότητα καυσίμων, όλα έχουν δίπλα τους ένα EC με ένα νουμεράκι. Είναι το σύνολο κανόνων που μας έχει κάνει ανεξάρτητους από το βρετανικό σύστημα ή το αμερικανικό. Πριν από την Ε.Ε., τα όρια έβαζαν οι αμερικανοί και οι άγγλοι. Τώρα υπάρχει και η Ε.Ε. Μπόμπος, αναπτυσσόμενη, αλλά προσπαθεί. 

3. Πράσινη ανάπτυξη (η αληθινή, όχι του Γιωργάκη), απίστευτα σκληροί νόμοι στις αυτοκινητοβιομηχανίες για ρύπους, απίστευτα σκληροί νόμοι για το περιβάλλον. Σίγουρα μας ρίχνει σαν χώρα, το έχω δηλώσει πολλάκις ότι θα προτιμούσα να μην πληρώνουμε κερατιάτικα το extra CO2 της Πτολεμαΐδας, αλλά το ότι υπάρχουν οι νόμοι μας δίνει μια πορεία (πυρηνικά - ο μόνος τρόπος να μην υπάρχει CO2). 

 

Προσωπικά εμένα το να βγαίνει ο Φουσκ Τουσκ Πουσκ να μου λέει Game is Over και ο Ντάιζεμπλουμ να μου λέει take it or leave it είναι κάτι που δεν δέχομαι. Σαν έλληνας και σαν ευρωπαίος πολίτης.

Δέχομαι το ότι η Γερμανία θα πρέπει να στάξει το χρήμα και προφανώς θα θέλει να έχει λόγο, αλλά δεν δέχομαι όλους τους δορυφορικούς μπόμπους της Ε.Ε. που συντάσσονται με την κραταιά γραμμή για να μην τους μαλώσει η κυρία Άνγκελα. Αυτό δεν είναι ισότιμο μέλος, είναι δορυφόροι της Γερμανίας. Σε μια Ε.Ε. δορυφόρο της Γερμανίας δεν θέλω να είμαι μέλος, κι ας πιστεύω / έχω ζήσει τα 1,2,3. 

 

Δεν μπορώ να κατηγορήσω όμως κάποιον που φοβάται το άγνωστο και θέλει να ψηφίσει ναι, θεωρώντας ότι έτσι διασφαλίζει τις καταθέσεις του.

Εγώ προσωπικά δεν το πιστεύω ότι τις διασφαλίζει, διότι αναγκαστικά θα τις χρησιμοποιεί για να ζήσει οπότε θα εξανεμιστούν.

 

Με εκνευρίζει όμως αφάνταστα να βγαίνει η Καϊλή στο ΣΚΑΙ (έβλεπα χθες το βράδυ σε ένα πάνελ ΠΑΣΟΚ,ΝΔ,ΠΟΤΑΜΙ vs ΣΥΡΙΖΑ, ΑΝΕΛ, ΧΑ και ΚΚΕ δεν είχε), η οποία έχει εκλεγεί όχι για την πολιτική της ατζέντα αλλά για τα ωραία της μάτια, και να μου λέει ότι ο ΣΥΡΙΖΑ φταίει που δεν πλήρωσε το ΔΝΤ. Και οι όμορφοι, όμορφα κρεμιούνται. Ο ΚΥΡΙΟΣ ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ της χθεσινής χρεοκοπίας είναι ο πρώην πρόεδρος του κόμματός της που ενέπλεξε το ΔΝΤ στο πρόγραμμα διάσωσης, όντας αμερικανάκι που χρειαζόταν τον αμερικανικό δάκτυλο. Το να κάνει λοιπόν κριτική στον ΣΥΡΙΖΑ και να το παίζει και ειδήμων στα οικονομικά, είναι αστείο έως γελοίο. Όπως αστείες έως γελοίες είναι οι παρεμβάσεις των εγχώριων celebrities που εκπροσωπούν ως επί το πλείστον τα οικονομικά τους συμφέροντα. Δεν δέχομαι π.χ. τους δημοσιογράφους που χρόνια τώρα φοροδιέφευγαν με off-shore πληρωμές να το παίζουν παναγίες, ούτε τους κοκκάκηδες της show-biz να αγχώνονται λόγω της αυξημένης ισοτιμίας δραχμής - κολομβιανού πέσος. 

Link to comment
Share on other sites

Μετά το bold σταμάτησα να διαβάζω... Ειλικρινά τώρα "πήρε τη χώρα με το μεγαλύτερο ρυθμό ανάπτυξης της Ευρωζώνης" ???

:hehe: :hehe: :hehe:

 

edit: φωτο

f43c71b1f05c17cf3bbc718463442d89.jpg

:hehe: :hehe:

Έγινε επεξεργασία από TifoziF1
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Εγώ σε όλα τα κανάλια, εγχώρια και μη, βλέπω ένα "στα μουτρα σας" ΨΗΦΙΣΤΕ ΝΑΙ γιατί χανόμαστε. Βλέπω "ειδήσεις" με τις απόψεις όποιου χαζο-κουλτουριάρη υπάρχει που να βριζει κυβέρνηση τώρα. Ροβάδες, Αθερίδες, Τσαλίκηδες και άλλους έγκριτους. Χθες δεν ειπώθηκε σχεδόν ίποα για την συγκέντωση του ΟΧΙ. Σήμερα τα πάντα αναφέρονται στη συγκέντρωση του ΝΑΙ.

Αριστερός δεν είμαι Συριζάιος δεν είμαι, ΧΑ-ΑΝΕΛ δεν είμαι, ΚΚΕ δεν είμαι, αλλά αυτό και μόνο αυτό μου προκαλεί πολλές σκέψεις. Υπόψιν, ήμουν απο τους πρώτους που έτρεξα να σηκώσω λεφτά από ΑΤΜ.  Εγώ και τα παιδιά μου θα χάσουν από οποιαδήποτε στάση πληρωμών. Παρ όλα αυτά γνωρίζοντας το πως κινούνται εν' γενει τα ΜΜΕ αρχίζω να αμφιβάλω για αυτό το ΝΑΙ=ΕΥΡΩΠΗ κλπ κλπ. Και ας έιμαι από αυτούς που δεν χάσανε τη δουλεια τους τα 6 αυτά χρόνια και απλά περιόρισα τα έξοδα. Αλλά πάλι το να πιστεύω ότι όλοι αυτοί εκεί έξω περιμένουν απο μένα να ξεχρεώσω ΧΧΧδις με συνεχή μνημόνια, με μη φυσιολογικούς δανεισμούς, με την Κίνα να διαθέτει μηδαμινό κόστος σε εργατικά χέρια και εγώ να περιμένω να ορθοποδήσω με μηδενική παραγωγή, με με με.....μου φαντάζει ουτοπία. Δεν ξέρω ρε παιδιά. Μακάρι να ήταν πιο σαφές το δημοψήφισμα. Αλλά όσο περνάν οι μέρες, και παρακολουθόντας το παρασκήνιο, αυτό το ΝΑΙ δεν μου κάθεται πια.

 

Ο αντίλογος: Αυτα τα ίδια ΜΜΕ, ανέβασαν από το πουθενά τον ΣΥΡΙΖΑ. Γιατί να θέλουν να τον ρίξουν σε 6 μήνες; Χμ...Μήπως τελικά μια καθολική αποχή θα ήταν η πραγματική απάντηση δεδομένου την ασάφεια του δημοψηφισματος;

 

Σκέψεις που πολλαπλασιάζονται.

E μην αλλάζεις εσύ γνώμη τώρα? Με ποιον θα μαλώνω?

Για τον αντίλογο, άκυρος είσαι, μόνο τα ΜΜΕ δεν τον ανέβασαν. Τον ανέβασε ο κόσμος. Το 2012 τα ΜΜΕ ανέβασαν την Χ.Α., το 2014 ανέβασαν το Ποτάμι..

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.