Jump to content



Ch.L-UEFA, & ΝΒΑ και λοιπές δημοκρατικές δυνάμεις v2.0


astrolabos

Recommended Posts

ασε καλύτερα μη μιλήσω ... θα φανώ εμπαθής με τον γνωστό κύριο ... 

και δεν είναι μόνο το χθεσινό . είναι παραλογισμός της λογικής της ππροσέγγισης των αγώνων με ίδιο  αμυντικογενή τρόπο χωρίς πλάνο ανάπτυξης (παρά μόνο ατομικές ενέργειες ή μακρινές σέντρες στη πλάτη της άμυνας)

Έγινε επεξεργασία από sstav
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κλασική λογική: "Ένα γκολ θέλω, προσέχω τα πρώτα 60 λεπτά μην φάω γκολ με έξι αμυντικούς και αν μέχρι τότε δεν έχω βάλει γκολ, βγάζω τρεις αμυντικούς και βάζω τρεις επιθετικούς να πάρω το ματς."

 

Τι δεν καταλαβαίνετε; Εγώ 300 χρόνια το βλέπω από τις Ελληνικές ομάδες που δεν έχουν κάνει μεταγραφές και φοβούνται τον αντίπαλο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Με την Μπεσίκτας και με την Μπενφίκα κύριοι , η ομάδα μπορεί να έπαιζε με φορ αλλά όπως πολλές φορές συμβαίνει στον ΠΑΟΚ , μόνο

ο φορ δεν σκοράρει. Ο Τζόλης , Πέλκας έβγαζαν τα κάστανα απο τη φωτιά , όπως και οι υπόλοιποι.

 

Με ορθολογικό τρόπο, δεν υπήρχε περίπτωση να περάσουμε χθες , παρα μόνο να κλέψουμε το αποτέλεσμα. Ήταν το 4ο παιχνίδι με μια καλύτερη ομάδα και έπρεπε να διαταράξεις

το παιχνίδι του άλλου.Δεν βγήκε παρά τον ένα σκασμό ευκαιριών , οι Ρώσοι έχουν κάνει επένδυση σε παίκτες και σαφώς έχει σημασία το budget  , το θέλανε το παιχνίδι και παρά τις ελλείψεις τους , το πήρανε.

 

Όταν δεν σκοράρεις για 70 λεπτά, δεν φταίει ο προπονητής, ούτε οι παίκτες, ούτε τα γούρια που δεν πιάσανε. Έχεις πρόβλημα εκεί, το ξέρουν στην ομάδα

Έπαιξες όλο το παιχνίδι χωρίς δεξί μπακ , γιατί δεν έχεις δεξί μπακ.

Έπαιξες 70 λεπτά χωρίς φορ (μετά έβαλες 2 αλλά δεν άλλαξε κάτι) , γιατί δεν έχεις έτοιμο φορ  γιατί δεν είχες προβλέψει οτι θα περνούσες Μπεσίκτας/Μπενφίκα και θα έφευγε ο μοναδικός σου φορ.

Άρα έχουν γίνει λάθη και απο τη διοίκηση αλλά δεν έγιναν λάθη απο τη διοίκηση όταν κέρδιζες Μπεσίκτας και Μπενφίκα ?

 

Θέλει επιμονή στην προσπάθεια που γίνεται, θέλει 1-2 πιο έμπειρες προσθήκες (τέρμα, μέσος) και καλη χρήση των χρημάτων , που ναι , σαφώς και παίζουν το ρόλο τους.

 

Εγώ είμαι ευχαριστημένος  δεδομένου των στόχων που έχει θέσει η ομάδα , θέλω να κάνουμε κάτι καλό στο Γιουρόπα.

Έγινε επεξεργασία από Thresh86
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με την Μπενφίκα μην το λες πολύ, γιατί κάνατε την τύχη σας με το χρονικό σημείο που έγινε το ματς...

 

Και στο Ελληνικό πρωτάθλημα σούπερ τα πάει ο coach και η διοίκηση που μετά τον Πρίγιοβιτς οι φορ σας είναι... επιπέδου Αλαφούζου.

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

η ομάδα είχε και έχει πρόβλημα ανάπτυξης ... ο προπονητής δεν έχει να δείξει ένα πλάνο, να δουλέψει στην προπόνηση να πεις "να ...αυτό ειναι δουλεμένο". 

Δεν κοιτάω τα 13 εκ που βάζει στα ταμεία του ... καλοδεχούμενα μεν (τις προηγούμενες χρονιές τα έβαζε ο Σαββίδης με αυξηση μετοχικού κεφαλαίου) αλλά μπάλα δεν βλέπουμε. 

Την τύχη που δεν είχε στις κληρώσεις θεωρώ ότι την ειχε στα παιχνίδια με Mπεσίκτας /Μπενφίκα (ειδικά με την Μπενφίκα που εξόφθαλμα καλύτερη ομάδα και σε 2 παιχνίδια δεν θα περνούσες). Δεν αποθέωσα ούτε τότε τον Φερέιρα. Αυτό που ειδαν τα μάτια μου ήταν άθλιο ασχέτως των θετικών αποτελεσμάτων .στην Ευρώπη.. Στην Ελλάδα ήταν/είναι βέβαιο ότι θα έχει πρόβλημα (έχεις χάσει ήδη 4 βαθμούς και παιζεις επόμενες αγωνιστικές με ΟΦΗ, ΑΕΚ, ΟΣΠΦ  ...κινδυνεύεις στα 3 ματς να "χάσεις" το πρωτάθλημα από τον Νοέμβριο) .. Νέα ομάδα, Νέες προσθήκες κτλ κτλ... Το διεκδικείς ή όχι; Η μπαλα που παίζεις δεν σου επιτρέπει να έχεις βλέψεις για τίποτα... 

 

Έγινε επεξεργασία από sstav
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

abel-fereira-gipedo-touba.jpg?itok=3ugG-
WWW.IEFIMERIDA.GR

Την ευθύνη για τη νέα αποτυχημένη προσπάθεια του ΠΑΟΚ να μπει στους ομίλους του Champions League ανέλαβε ο Αμπελ Φερέιρα. |...

 

 

Link to comment
Share on other sites

πω πω , πόλεμο που τρώει ο άνθρωπος που κατάφερε να πάρει αποτελέσματα χωρίς δεξί μπακ και φορ 

 

καμία σχέση τι γράφει μέσα το άρθρο με τα headlines αλλά εδώ φταίει η διοίκηση που δεν τον προστατεύει απο τα λαμόγια ΑΡΔ τις Θεσσαλονίκης και Αθηνών 

 

πόσο ρουφήξατε απο το αίμα του Σαββίδη τόσα χρόνια ρε καπλαμάδες, μια φορά πάει να βάλει βάσεις ο ΠΑΟΚ για κάτι που θα μπορεί να έχει μέλλον και όχι μόνο μια ιστορική χρονιά

και οι κατσαπλιάδες που φέρνουν βαλούτες δεν θέλουν να τον αφήσουν

 

ελπίζω οτι ο πατερούλης θα δει καθαρά τι γίνεται για να διορθώσει τα λάθη του 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, sstav said:

Το διεκδικείς ή όχι;


στα λόγια να το διεκδικήσει; Το κάνουν όλοι. Στην πράξη χρειάζεσαι κάποιες προϋποθέσεις: είτε υπομονή (με χρονιές σφαλιάρας) συν λεφτά προσπαθώντας να χτίσεις φθηνότερη, πλήρη ομάδα, με αρκετές δυσκολίες αν δεν στηριχθείς σε ελληνικό κορμό είτε λεφτά συν εύστοχο ξόδεμα τους αν επιδιώξεις να αγοράσεις ομάδα για άμεσο αποτέλεσμα. Ο ΠΑΟΚ δεν έπαιξε μεγάλη μπάλα την χρονιά του νταμπλ. Το πήρε με το σπαθί του (συν λίγο σπρώξιμο κυρίως με την μορφή κυνηγιού του Ολυμπιακού, δεν μειώνει σε τίποτα αυτό την επιτυχία του ΠΑΟΚ γιατί κι ο Ολυμπιακός έχει λάβει του κόσμου τα σπρωξίματα στο παρελθόν) και λίγη τύχη (επίσης πολλοί πρωταθλητές την έχουν) πάντως αν μιλάμε για «μπάλα ασχέτως αποτελεσμάτων», την χρονιά του νταμπλ την έπαιξε ο Ολυμπιακός.

Για τον Φερέιρα, εμένα η διαφωνία μου μαζί σου δεν είναι για το αν είναι καλός προπονητής -όπου είμαι agnostic- αλλά για τον τρόπο που πρέπει να γίνονται αυτές οι δουλειές (αλλαγές προπονητών) αν θέλει κάποιος να τις κάνει.

Μπιλ, για την Μπενφίκα: ελληνική ομάδα να παίξει με τέτοιο μέγεθος, ανεξαρτήτως χρονικού σημείου, καταφέρνοντας να τους κερδίσει πατώντας τους δεν θα το δεις σχεδόν ποτέ. Τους γράφεις περί τύχης. Την δεκαετία του 90 η μεγάλη πορεία του ΠΑΟ (η μεγαλύτερη του εικοστού αιώνα μετά το Γουέμπλεϊ) τέλειωσε σε έναν ημιτλικό με Άγιαξ. Ο ΠΑΟ πέτυχε «θρίαμβο» στην Ολλανδία με 0-1, η κούρσα του Δώνη κλπ. Αν δεις τον αγώνα καταλαβαίνεις ότι ο θρίαμβος ήταν που δεν έφυγε από εκεί με καμιά πεντάρα. Στον επαναληπτικό, στο γεμάτο ΟΑΚΑ, πήγα, ελπίζοντας να δω τον Παναθηναϊκό να περνά τελικό ΤσουΛου. Δεν ενοχλήθηκα από το ότι έχασε τα αυγά και τα πασχάλια -επίσης θα μπορούσε να φύγει χαμένος με πεντάρα πλας- όσο ότι ξενέρωσα πως ενώ περίμενα να δω αγώνα με σασπενς είχε φανεί από το τρίλεπτο ότι δεν έχει καμιά τύχη. Τον έλιωσαν κυριολεκτικά. Σε κάθε φάση, σε κάθε σημείο του γηπέδου, οπουδήποτε.
Μια χαρά τα πήγε ο ΠΑΟΚ με Μπενφίκα.

 

 

2 hours ago, Thresh86 said:

Εγώ είμαι ευχαριστημένος  δεδομένου των στόχων που έχει θέσει η ομάδα , θέλω να κάνουμε κάτι καλό στο Γιουρόπα.


κάπως έτσι θα ένιωθα αν ήμουν Παοκτζής. Αν και δεν έχω την νοοτροπία ότι πρέπει να διαλέγει κάποιος διοργανώσεις (δλδ για λόγους αρχής θα ήθελα να προκριθεί η ομάδα μου σε ΤΛ), από κυνική σκοπια είναι μάλλονευνοϊκότερο το Γιουρόπα για τον φετινό ΠΑΟΚ. Το ΤΛ έχει τον κίνδυνο να σου διαλύσει την ομάδα και την χρονιά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος salde έγραψε:

κάπως έτσι θα ένιωθα αν ήμουν Παοκτζής. Αν και δεν έχω την νοοτροπία ότι πρέπει να διαλέγει κάποιος διοργανώσεις (δλδ για λόγους αρχής θα ήθελα να προκριθεί η ομάδα μου σε ΤΛ), από κυνική σκοπια είναι μάλλονευνοϊκότερο το Γιουρόπα για τον φετινό ΠΑΟΚ. Το ΤΛ έχει τον κίνδυνο να σου διαλύσει την ομάδα και την χρονιά.

 

Τα θες όλα γιατί το ένα (ελληνικό πρωτάθλημα - > καλύτερη θέση - >καλύτερη έξοδος σε ευρωπαϊκή διοργάνωση) φέρνει το αλλο (καλύτερη ευρωπαϊκή διοργάνωση - >καλύτερη πορεία - >καλύτερο ranking, καλύτερα λεφτά, καλύτερες πωλήσεις παικτών) 

 

Με 50 μυρια budget, θες 2 ενεργές 11καδες για 3 διοργανώσεις. Για να δούμε. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Thresh86 said:

Τα θες όλα γιατί το ένα (ελληνικό πρωτάθλημα - > καλύτερη θέση - >καλύτερη έξοδος σε ευρωπαϊκή διοργάνωση) φέρνει το αλλο (καλύτερη ευρωπαϊκή διοργάνωση - >καλύτερη πορεία - >καλύτερο ranking, καλύτερα λεφτά, καλύτερες πωλήσεις παικτών) 


όταν έγραψα «να διαλέξει διοργάνωση» τον αγώνα με την Κρασνοντάρ εννοούσα: να τα δώσει όλα για CL ή να προτιμήσει αποκλεισμό και Γιουρόπα.

Μεταξύ ελληνικού πρωταθλήματος/Ευρώπης, στην θεωρία δεν τίθεται θέμα, δεν πας πουθενά για να χάσεις. Στην πράξη, αν θες βάσιμα να το καταφέρεις πρέπει να έχεις βάθος στην ομάδα. Όταν για οποιονδήποτε λόγο -συνήθως οικονομικό αλλά υπάρχουν και τυχαίοι παράγοντες, τραυματισμοί εκτός προγράμματος, εσωτερικά προβλήματα- δεν διαθέτει μια ομάδα τέτοιο βάθος, εμμέσως αναγκαστικά διαλέγεις σε ποιον από τους δύο αγώνες θα ρίξεις την ισχυρή σου ενδεκάδα. Για εμένα, όλες οι ελληνικές ομάδες ανεξαιρέτως, πρέπει να προτιμούν τον ευρωπαϊκό αγώνα.

Μια μικρή διόρθωση στις συνεπαγωγές που έχεις γράψει: καλύτερη (ενν. ανώτερου κύρους) ευρωπαϊκή διοργάνωση δεν συνεπάγεται αυτομάτως καλύτερη πορεία. Συχνότατα μια ελληνική ομάδα έχει καλύτερη αγωνιστική τύχη στην πιο αδύναμη διοργάνωση. Δεν είναι τόσο του πεταμού το Γιουρόπα στην κατάσταση που βρισκόμαστε ως χώρα, ποδοσφαιρικά.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος salde έγραψε:


όταν έγραψα «να διαλέξει διοργάνωση» τον αγώνα με την Κρασνοντάρ εννοούσα: να τα δώσει όλα για CL ή να προτιμήσει αποκλεισμό και Γιουρόπα.

Μεταξύ ελληνικού πρωταθλήματος/Ευρώπης, στην θεωρία δεν τίθεται θέμα, δεν πας πουθενά για να χάσεις. Στην πράξη, αν θες βάσιμα να το καταφέρεις πρέπει να έχεις βάθος στην ομάδα. Όταν για οποιονδήποτε λόγο -συνήθως οικονομικό αλλά υπάρχουν και τυχαίοι παράγοντες, τραυματισμοί εκτός προγράμματος, εσωτερικά προβλήματα- δεν διαθέτει μια ομάδα τέτοιο βάθος, εμμέσως αναγκαστικά διαλέγεις σε ποιον από τους δύο αγώνες θα ρίξεις την ισχυρή σου ενδεκάδα. Για εμένα, όλες οι ελληνικές ομάδες ανεξαιρέτως, πρέπει να προτιμούν τον ευρωπαϊκό αγώνα.

Μια μικρή διόρθωση στις συνεπαγωγές που έχεις γράψει: καλύτερη (ενν. ανώτερου κύρους) ευρωπαϊκή διοργάνωση δεν συνεπάγεται αυτομάτως καλύτερη πορεία. Συχνότατα μια ελληνική ομάδα έχει καλύτερη αγωνιστική τύχη στην πιο αδύναμη διοργάνωση. Δεν είναι τόσο του πεταμού το Γιουρόπα στην κατάσταση που βρισκόμαστε ως χώρα, ποδοσφαιρικά.

Γιουρόπα λιγκ έχει φέτος.

Του χρόνου έχει Κόνφερενς λιγκ.

Αμ πουώς...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

το ξέρω. Για αυτό πρεπει νικες όλοι. Αλλιώς δεν ξαναγυρίζουν. Το μόνο καλό, αρκετ΄ς κόσμος το παραβλέπει σε συζητήσεις για rankings kai seeds, ναι μεν είναι αρκετά σημαντικά τον Ιούλιο/Αύγουστο αλλά έπειτα, όταν έχουν ήδη αποκλειστεί ομάδες που μπρείς να πεις σχετικά αδύναμες, δεν έχουν τόση μεγάλη σημασία για τους ομίλους. Είτε είναι μια ελληνική στην δεύτερη δυναμικότητα είτε στην τρίτη, μία ή άλλη έρχεται. Παρόμοιας δυσκολίας αντιπάλους θα βρει. Ακόμα και στην πρώτη ομάδα να σε βάλουν, σημαίνει ότι κάποιος από την πρώτη έχει χάσει την θέση του και πήγε πίσω στην δική σου θέση. Οπότε πάλι θα τον ξαναπετύχεις κλπ.

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Thresh86 said:

πω πω , πόλεμο που τρώει ο άνθρωπος που κατάφερε να πάρει αποτελέσματα χωρίς δεξί μπακ και φορ 

καμία σχέση τι γράφει μέσα το άρθρο με τα headlines αλλά εδώ φταίει η διοίκηση που δεν τον προστατεύει απο τα λαμόγια ΑΡΔ τις Θεσσαλονίκης και Αθηνών 

πόσο ρουφήξατε απο το αίμα του Σαββίδη τόσα χρόνια ρε καπλαμάδες, μια φορά πάει να βάλει βάσεις ο ΠΑΟΚ για κάτι που θα μπορεί να έχει μέλλον και όχι μόνο μια ιστορική χρονιά και οι κατσαπλιάδες που φέρνουν βαλούτες δεν θέλουν να τον αφήσουν

ελπίζω οτι ο πατερούλης θα δει καθαρά τι γίνεται για να διορθώσει τα λάθη του 

δικαιολογούμε τον Φερέιρα ή την επιλογή του προέδρου να τον κρατήσει;

σου κάνει για προπονητής ; ή δεν φταίει και σου φταινε οι παιχτες που καταφερε να του φέρει η διοίκηση .;;;

Δικαιολογούνται τα πάντα; Περσι δεν ήξερε την ομάδα, φέτος ο σκοπός αγιάζει τα μέσα και έχει ο Θεός;;

 

δεν μπορώ να σε καταλάβω...μπαλίτσα θες να βλέπεις ή μπα...;

Έγινε επεξεργασία από sstav
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος salde έγραψε:


όταν έγραψα «να διαλέξει διοργάνωση» τον αγώνα με την Κρασνοντάρ εννοούσα: να τα δώσει όλα για CL ή να προτιμήσει αποκλεισμό και Γιουρόπα.

Μεταξύ ελληνικού πρωταθλήματος/Ευρώπης, στην θεωρία δεν τίθεται θέμα, δεν πας πουθενά για να χάσεις. Στην πράξη, αν θες βάσιμα να το καταφέρεις πρέπει να έχεις βάθος στην ομάδα. Όταν για οποιονδήποτε λόγο -συνήθως οικονομικό αλλά υπάρχουν και τυχαίοι παράγοντες, τραυματισμοί εκτός προγράμματος, εσωτερικά προβλήματα- δεν διαθέτει μια ομάδα τέτοιο βάθος, εμμέσως αναγκαστικά διαλέγεις σε ποιον από τους δύο αγώνες θα ρίξεις την ισχυρή σου ενδεκάδα. Για εμένα, όλες οι ελληνικές ομάδες ανεξαιρέτως, πρέπει να προτιμούν τον ευρωπαϊκό αγώνα.

Μια μικρή διόρθωση στις συνεπαγωγές που έχεις γράψει: καλύτερη (ενν. ανώτερου κύρους) ευρωπαϊκή διοργάνωση δεν συνεπάγεται αυτομάτως καλύτερη πορεία. Συχνότατα μια ελληνική ομάδα έχει καλύτερη αγωνιστική τύχη στην πιο αδύναμη διοργάνωση. Δεν είναι τόσο του πεταμού το Γιουρόπα στην κατάσταση που βρισκόμαστε ως χώρα, ποδοσφαιρικά.

 

δεν είναι συνεπαγωγή , είναι το αποτέλεσμα των υπολοίπων, έχεις ελπίδες για καλύτερη πορεία, καλύτερα λεφτά.Ξέρεις πόσο πάει μια ισοπαλία στο CHL ? :D

 

 Καθόλου άσχημο το Γιουρόπα, τόνισα τα 11 μύρια που τσίμπησε ο ΠΑΟΚ απλά δεν είναι CHL , που τα λεφτά είναι υπερβολικά πολλά πλέον.

 

πριν 52 λεπτά, το μέλος sstav έγραψε:

δικαιολογούμε τον Φερέιρα ή την επιλογή του προέδρου να τον κρατήσει;

σου κάνει για προπονητής ; ή δεν φταίει και σου φταινε οι παιχτες που καταφερε να του φέρει η διοίκηση .;;;

Δικαιολογούνται τα πάντα; Περσι δεν ήξερε την ομάδα, φέτος ο σκοπός αγιάζει τα μέσα και έχει ο Θεός;;

 

δεν μπορώ να σε καταλάβω...μπαλίτσα θες να βλέπεις ή μπα...;

 

Ο Φερέιρα σου έφερε 13εκ + 11 εκ , χωρίς δεξί μπακ και φορ. Η επιλογή προέδρου ήταν σωστή να τον κρατήσει προς το παρόν 

και έδειξε τα πρώτα αποτελέσματα.

Κάνει λάθη ? Εννοείται.Στο στήσιμο όμως φαίνεται να διαβάζει σωστά.

Θα κριθεί και για τα επόμενα , αν τον αφήσουν να βγάλει 3ετία, που δεν το βλέπω , αφού οι πληρωμένοι έχουν χάσει το μερτικό απο τις βαλούτες

και ήδη φαίνεται ο αποδιοπομπαίος τράγος -> Φερέιρα.

 

Όχι, εγώ ήθελα προπονητή να συνεχίσει την ομάδα του Λουτσέσκου αλλά όλοι είδαμε οτι έγινε λάθος επιλογή προπονητή με βάσει το υλικό , τότε.

Το υλικό όμως αποδείχθηκε σκάρτο τελικά και χαίρομαι που έγινε ξεσκαρτάρισμα , ώστε να φτιάξει ένας νέος προπονητής, μια νέα ομάδα, με νέο σύστημα.

Το νέο έχει ναι μεν ταχύτητα και όρεξη , έχει και σκαμπανέβασμα και απειρία ( ο ΠΑΟΚ φέτος θα χάσει 1-2 φορές απο χωριά )

 

Άμα θες να δεις πραγματική μπάλα , βλέπεις La Liga ή Premier. ΠΑΟΚ ή άλλες ομάδες βλέπουμε γιατί είναι η ομάδα μας. Τελειώσαμε.

 

Μίνι ανάλυση γιατί για μπάλα χίλιες φορές να μιλάμε παρά για δικογραφίες, επιτροπές, κυνήγι μαγισσών κλπα -> 

 

Spoiler

 

Μπαλίτσα με Λουτσέσκου , είδες απο το 2ο χρόνο και μετά. Είχες πλήρη ομάδα με παίκτες σε όλες τις θέσεις 

και υψηλότερο budget βέβαια κατά 10+ εκ  αλλά ας το αφήσουμε προς το παρόν αυτό.

 

Η μπάλα που είδες με Μπενφίκα, Μπεσίκτας και Κράσνονταρ, είναι αυτό που παίζει πλέον ο ΠΑΟΚ , που έφυγε απο ένα 4-2-3-1 και παίζει ένα μεστό

3-5-2 ή 3-4-3. Έχει αλλάξει το τρόπο που αναπτύσσεται , βασιζόμενος στα καλά σέντερ μπακ και μετά στους πλάγιους μπακ όπως είχε επι Λουτσέσκου.

Βασικό γρανάζι ο Καντουρί, που θέλει και έναν καλύτερο δίπλα του , στυλ Μίσιτς ή τον παίκτη της Κάλιαρι που βολιδοσκοπεί ο ΠΑΟΚ.

Θέλει έναν πιο έμπειρο μέσο γιατί ο Πέλκας αρνείται να κάνει τη σωστή τελική ενέργεια ή το καλοχτυπημένο φάουλ , ο Ζίβκοβιτς είναι πολύ καλός

αλλά θέλει ακόμη παιχνίδια, ο Τζόλης είναι ταλέντο αλλά ειναι και 18 χρονών οπότε δεν έχει ακόμη την εμπειρία που απαιτείται για όλα τα σενάρια.

Μπροστά , έχεις μόνο Σβιντέρσκι , που είναι ισχνός τελείως και δεν βολεύεται αυτή τη στιγμή στο παιχνίδι αυτό και τον Τσόλακ που βολεύεται αλλά θέλει παχνίδια.
 

Επιθετικά ο ΠΑΟΚ θα κάνει τη μετάβαση απο άξονα με Καντουρί ή overlap απο τα πλάγια με Γιαννούλη ή Ουαγκέ-Κρέσπο. 

Αμυντικά , ο ΠΑΟΚ θα πιέσει στα πλάγια , δίπλα γραμμές και θα συμπληρώσει τα ανεβάσματα Γιαννούλη με Σβάμπ , Πέλκα ή Εσίτι.

 

Άρα θα λέγαμε τακτικά ο ΠΑΟΚ έχει άποψη στο παιχνίδι του, σαφές σχέδιο για το πως παίζει ενώ  ειδικοί  (πρώην ποδοσφαιριστές δηλαδή)

λένε οτι είναι σωστός τακτικά , δεν έχει όμως άψογα εργαλεία σε όλες τις γραμμές.

Εμένα μου αρέσει επιθετικά ο ΠΑΟΚ που πάσχει στην τελική, μου αρέσουν τα σέντερ μπακ για το πως κατεβαίνουν (προτιμώ Κρέσπο έναντι Βαρέλα).

Λείπει  σοβαρό τερματοφύλακα που να μπορεί να παίξει με μπάλα στα πόδια και να οργανώσει άμυνα  , καλό επιθετικό με τελείωμα άμεσο , έμπειρο μέσο που να μπορεί να τριπλάρει.

 

 

 

 

τα είδες όμως ήδη αυτά @sstav :)

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν κάνει γκέλες και τον διώξουν σημαίνει ότι δεν τον άφησαν τον προπονητή να στρώσει την ομάδα που έχει φτιάξει; Αυτή η ομάδα ειναι ομάδα φερέιρα ή μήπως ειναι Ρέμπε; Η κότα και το αυγό...

ΜΑ ΠΩΣ να μην κάνει γκέλες (ήδη μετράς 2  με Ατρόμητο/ΒΟΛΟ) αν παίζεις για το Χ και δεν έχεις δημιουργία (ούτε πέρσι ούτε φέτος) ...

Τις επελάσεις του Γιαννούλη και τις μακρινές μπαλιές του Βαρέλα;

Εσύ όμως συνεχίζεις να τον δικαιολογείς...; 

Όταν διαβάζεις καλά λόγια για τον Φερέιρα από τους αντιπάλους σου να ανησυχείς...

Ποια ταχύτητα και όρεξη-πάθος διέκρινες εσύ από τους νέους παίχτες (πλην Ζιβκοβιτς);

κάνε ένα κόπο να διαβάσεις επίσης γιατί το 3-4-3 δεν ειναι για τα πάντα...Γνώμη μου για ένα 4-3-2-1 θα ήταν πιο αποτελεσματικό

https://www.sport24.gr/opinions/o-tsarly/to-3-4-3-den-tairiazei-se-ola-ta-paichnidia.8990740.html

Έγινε επεξεργασία από sstav
  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

αααα....για να μην ξεχάσω ....

@DEADLAZARUS

πογιατος και ροκα for ever

να τους κρατήσετε για να γκρεμίσουν ότι εφτιαξε ο δώνης...

Spoiler

ετσι ευχεται ο αντίπαλος φανατικός οπαδός... όχι εγώ

 

Έγινε επεξεργασία από sstav
  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 41 λεπτά, το μέλος sstav έγραψε:

Αν κάνει γκέλες και τον διώξουν σημαίνει ότι δεν τον άφησαν τον προπονητή να στρώσει την ομάδα που έχει φτιάξει; Αυτή η ομάδα ειναι ομάδα φερέιρα ή μήπως ειναι Ρέμπε; Η κότα και το αυγό...

ΜΑ ΠΩΣ να μην κάνει γκέλες (ήδη μετράς 2  με Ατρόμητο/ΒΟΛΟ) αν παίζεις για το Χ και δεν έχεις δημιουργία (ούτε πέρσι ούτε φέτος) ...

Τις επελάσεις του Γιαννούλη και τις μακρινές μπαλιές του Βαρέλα;

Εσύ όμως συνεχίζεις να τον δικαιολογείς...; 

Όταν διαβάζεις καλά λόγια για τον Φερέιρα από τους αντιπάλους σου να ανησυχείς...

Ποια ταχύτητα και όρεξη-πάθος διέκρινες εσύ από τους νέους παίχτες (πλην Ζιβκοβιτς);

κάνε ένα κόπο να διαβάσεις επίσης γιατί το 3-4-3 δεν ειναι για τα πάντα...Γνώμη μου για ένα 4-3-2-1 θα ήταν πιο αποτελεσματικό

https://www.sport24.gr/opinions/o-tsarly/to-3-4-3-den-tairiazei-se-ola-ta-paichnidia.8990740.html

 

1. Ο Ρέμπε είναι ο τεχνικός διευθυντης, ο Φερέιρα ο προπονητής.

Συνεργασία λέγεται όταν φτιάχνουν ομάδα. Η ομάδα είναι 3 παραγόντων

(Ρέμπε βλέπει και προτείνει, Φερέιρα λέει γνώμη και θέλω, Σαββίδης παίρνει τελική απόφαση και ρίχνει χρήμα ή όχι).

 

2. 10-15 + φάσεις σε κάθε παιχνίδι κάνεις, αυτό δεν είναι έλλειψη δημιουργίας. Να μπει να βάλει το γκολ ο Αμπέλ ?

 

3. Ο Βαρέλα είναι στόπερ, τι παιχνίδι και μπαλιές μου λες ? Ο Γιαννούλης έχει αυτό το ρόλο , της επέλασης απο αριστερά ενώ θες και δεξί μπακ σε αυτό. Πάλι ο Φερέιρα φταίει ?

 

Ανέλυσε ο  ΤΣΑΡΛΥ  τον  αγώνα με Ατρόμητο και μας είπε οτι δεν ταιριάζει το σύστημα λέει γιατί ήταν κουρασμένοι (δε λέει οτι τα έδωσαν όλα με τη Μπενφίκα πριν απο 3 ημέρες)

και ότι δεν έγινε συνεργασία πολλών παικτών για γκολ (δηλαδή δεν βάζουν γκολ λίγοι παίκτες?

Πόσους Μέσι ή Φάτι χρειάζεται η Μπαρτσελόνα άραγε)  ενώ χαρακτήρισε τις ευκαιρίες του ΠΑΟΚ , ψευτοευκαιρίες .

Ποταπές, ουδαμές, φτηνές, τσίπικες , παλιοευκαιρίες  :hehe:

 

Οκ , ακούστηκε και μην ξεχνιόμαστε , Ο ΦΕΡΕΙΡΑ ΦΤΑΙΕΙ

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.