Jump to content



Αυτοκίνηση


astrolabos

Recommended Posts

6 hours ago, Proteas said:

Πραγματικα δεν θελεις να ξερεις, το χειροτερο ολων για μενα περα απο τα κινητα ειναι παιδι στο μπροστινο καθισμα η πισω και αναμεσα στα καθισματα χωρις ζωνη

 

Αυτόπτης μάρτυρας σε περισταστικό με μαμά που έκανε τετ-α-κε με λυτό πιτσιρίκι 5-6 χρονών στο πίσω κάθισμα διπλοκάμπινου αγροτικού. Το κοριτσάκι πετάχτηκε μπροστά, χτύπησε ελαφρά στο ταμπλό και έπεσε μπροστά από το κάθισμα του συνοδηγού. Αφού βεβαιωθήκαμε ότι είχαν απλά αμυχές και τις απομακρύναμε από το αυτοκίνητο, που έχανε από παντού υγρά, ακούγεται το παιδί "Μαμά, παραλίγο να βγω από το τζάμι!".

 

Όταν ξεπεράσαμε το σοκ και τη ρωτήσαμε γιατί είχε το παιδί λυτό, η απάντηση ήταν: "Μπορεί να λύθηκε, αλλά δεν έπαθε τίποτα. Εδώ θα με σκοτώσει ο άντρας μου για το αμάξι, την περασμένη βδομάδα το πήραμε από το συνεργείο". Προτεραιότητες...

  • Sad 2
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος slalom έγραψε:

Δε φταιει αυτο. Θελει προστιμο, αφαιρεση αδειας και διπλωματος και κατασχεση οχηματος

Απλα πραματα

Ποιο προστιμο... οταν το κρατος καθε χρονο χριστουγεννα-πασχα κανει επιστροφη πινακιδων στους παραβατες οδηγους για να ταξιδεψουν στα χωρια τους.

Δεν ξερω τι γνωμη εχετε για αυτο το μετρο αλλα εμενα δεν μου αρεσει καθολου να ειμαι στον δρομο με τετοιους οδηγους οπως δεν μου αρεσει να κανει

καποιος χριστουγεννα και καποιος αλλος οχι. Ομιλω για την παραταση καθε χρονο παλι πληρωμης των τελων κυκλοφοριας.

 

@acct Ενας απο τους λογους που επιμενω οτι πρεπει να μπει μαθημα κυκλοφοριακης αγωγης στα σχολεια ειναι να μαθει το παιδι να βαζει ζωνη

απο μονο του, ποια θα πρεπει να ειναι η συμπεριφορα του εντος του αυτοκινητου, εκμαθηση σηματων και προτεραιοτητας και γενικοτερα τον κοκ.

  • Like 6
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω πηγα να τσακωθω με διπλανο οδηγο σε φαναρι με 2 παιδια πισω απλα να κοβουν βολτες...

Ισως εφταιγα εγώ για τον πιθανό τσακωμό γιατί τον ρώτησα "αν τα παιδία πισω είναι δανεικά... "

γιατί αν ηταν δικά του ίσως τα νοιαζόταν λίγο περισσότερο...

 

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Εγω σε αναλογο ανεφερα, σε εντελως φιλικο τροπο, οτι καλο θα ηταν να βαλει ζωνη στον 6-7 χρονο πισω οχι οτι ειναι κακος οδηγος, αλλα μηπως κανει αλλος ττην βλακεια.

Απαντηση....Δικο μου το παιδι, οτι θελω θα κανω.  Του ειπα ευχομαι οτι καλυτερο κ εφυγα.

 

 

Για μενα θελει δρακοντεια μετρα. Οποιος δεν βαζει ζωνες μπρος/πισω 3 μηνες χωρις χαρτια.  Οπως και με τα τσιγαρα...Ειναι το ιδιο επικυνδυνο με το τηλεφωνο...Πρεπει να απαγορευεται σε αμαξι εν κινηση.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος acct έγραψε:

Χωρίς υπερβολή, 2 στους 3 οδηγούς είναι με το τηλέφωνο στο αυτί ή -ακόμη χειρότερα- ανταλλάζουν μηνύματα εν κινήσει.

 

  άντε οδηγείς τα πρώτα 15 λεπτά , μετά τι κάνεις ?  

Link to comment
Share on other sites

@jax7480 Συμφωνω απολυτα οτι το παιδι θα δει τι κανει ο γονιος αλλα απο καπου πρεπει να ξεκινησει και η αλλαγη νοοτροπιας.

Αν υπηρχαν μαθηματα στα σχολεια θα αλλαζε προς το καλυτερο η κατασταση, πιστευω οτι απο την πρωτη χρονια θα ειχαμε αποτελεσματα.

 

Η τροχαια παλι εχει μεγαλη ευθυνη, καλα τα προστιμα στους οδηγους αλλα να κανουμε και καμια αναφορα στους δημους για δρομους,

λακουβες και οτι αλλο στραβο υπαρχει επανω στον δρομο. Ειναι αλλο να παιρνει ο πολιτης τηλ και αλλο ο διοικητης της τροχαιας..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Thresh86 said:

 

  άντε οδηγείς τα πρώτα 15 λεπτά , μετά τι κάνεις ?  

διευκρινισε το λιγακι αυτο γιατι εχει μια,καποια ασαφεια....

δλδ μετα τα 15 λ βαριεσαι και δεν εχεις τι να κανεις?

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, jax7480 said:

Το παιδί όταν αρχίζει να παρατηρεί και μαθαίνει πράγματα, πρώτα αντιγράφει. Μάντεψε ποιους αντιγράφει πρώτους; Τους γονείς. Αν οι γονείς δεν έχουν σωστή παιδεία το πιο πιθανό είναι πως θα καταλήξει το ίδιο. 

Αυτο που ειπες ειναι παααααρα πολυ ΜΕΓΑΛΟ.................

Πρωτα παιρνει το copy απ'τους γονεις και μετα ερχεται το σχολειο οπου και εκει πρεπει να κανει copy τα υπολοιπα σωστα.......

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, jax7480 said:

Το παιδί όταν αρχίζει να παρατηρεί και μαθαίνει πράγματα, πρώτα αντιγράφει. Μάντεψε ποιους αντιγράφει πρώτους; Τους γονείς. Αν οι γονείς δεν έχουν σωστή παιδεία το πιο πιθανό είναι πως θα καταλήξει το ίδιο.

 

Δεν έχεις άδικο. Όμως, επειδή η ελπίδα να σωφρονίσεις τους γονείς είναι πια ισχνή, μπορεί τουλάχιστον το σχολείο να σπεύσει κατευθείαν στην επόμενη γενιά και να ελπίζουμε ότι θα γλυτώσει κάποια από αυτά τα παιδιά που οι γονείς θα έκαναν σαν τα μούτρα τους.

 

Είναι από τις περιπτώσεις που η Παιδεία δεν μπορεί να ακολουθήσει την κοινωνία, γιατί οφείλει να την διαμορφώσει.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 58 λεπτά, το μέλος makio έγραψε:

διευκρινισε το λιγακι αυτο γιατι εχει μια,καποια ασαφεια....

δλδ μετα τα 15 λ βαριεσαι και δεν εχεις τι να κανεις?

 

ε τι , δεν θα ανοίξεις λίγο FB , κάνα Twitter, λίγο Youtube , καμια ειδησούλα , αν βγήκε η 2η σεζόν του One Punch Man κλπ? 

Όλο το δρόμο θα προσέχεις ? ?

Νταξ μωρέ, εκεί είναι , δεν θα φύγει ο δρόμος, 'λάρωσε 

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Thresh86 said:

 

ε τι , δεν θα ανοίξεις λίγο FB , κάνα Twitter, λίγο Youtube , καμια ειδησούλα , αν βγήκε η 2η σεζόν του One Punch Man κλπ? 

Όλο το δρόμο θα προσέχεις ? ?

Νταξ μωρέ, εκεί είναι , δεν θα φύγει ο δρόμος, 'λάρωσε 

ναι φιλε μου αλλα πρεπει να εχεις 2 χερια στο τιμονι...........

 

 

 

γι αυτο αλλωστε εχουμε τα VR

οταν εχω ταξιδακι τα φοραω και παιζω ξυλο στο MC με τους αλλους φιλους οδηγους

*σοβαρα τωρα - σημερα ειδα για πολλοστη φορα τριπλετα> καφες+τσιγαρο+κινητο...σταματω διασταυρωση(στοπ) κοιταω αριστερα/δεξια...απο αριστερα ερχεται τουτου και περιμενω να περασει...αλλα αντ αυτου στριβει δεξια(στον δρομο μου δλδ) χωρις φλας κι ερχεται κατα πανω μου! τελευταια στιγμη στριβει με σπασμωδικες κινησεις (εγω τα βλεπω σε αργη κινηση...) εχοντας πατησει φρενο με 4η στο κιβωτιο και το αμαξι να σκορτσαρει.......με το αριστερο χερι ακουμπησμενο στο παραθυρο κρατωντας το κινητο και στα ακροδαχτυλα το τσιγαρο!!.....ενω με το δεξι προσπαθει να στριψει το τιμονι κρατωντας το ποτηρακι του καφε με το καλαμακι ........

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

Ζήστε τη ζωή σας και μην αγχώνεστε.. θα γεράσετε γρήγορα. Ο χρόνος στο αυτοκίνητο αντί να πηγαίνει χαμένος μπορείτε να μιλάτε με τους φίλους σας, να κλείνετε δουλειές, να χαζεύετε στο φβ κλπ Βέβαια μπορείτε να κάνετε και ένα τσιγαρακι, να πιείτε τον καφέ σας πηγαίνοντας στη δουλειά ή να τσιμπήσετε κάτι για να φύγει η πείνα.

Επίσης, εμείς μεγαλώσαμε χωρίς καθισματακια και ζώνες και δεν πάθαμε τίποτα, γιατί να πάθουν τα παιδιά μας? 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Όντως ισχύει πως τα παιδιά μαθαίνουν και αντιγράφουν. Η δικιά μου στα 7 πλέον ξέρει πάρα πολύ καλά πως εάν δεν ακούσει το χειρόφρενο να δένει, απαγορεύεται να λύσει ζώνη.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Μάθε της κ τον ήχο  όταν απλά κουμπώσεις ταχύτητα στο κιβώτιο σβηστός ή όταν ακινητοποιείς  το Τέσλα σου αύριο μεθαύριο,

γιατί δεν τη βλέπω να ξαναβγαίνει απο αμάξι

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

εμενα η μικρη (εξι) ρωτάει κάθε φορά ακόμα και αν εχουμε μπει σε παρκινγκ

Ακομα σχολιαζει αν καποιος δεν βαλει ζωνη ακομα και σε συνεπιβατη μας... εκει μετρα η παιδεια. Αντι να της πουμε μην λες αυτο στον κ. Ταδε, της λεμε μπραβο που το παρατηρησε και το ειπε.

Ειναι και για την δικη της ασφαλεια να ειναι οι αλλοι δεμενοι μεσα στο ιδιο αμαξι.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

On 5/5/2019 at 1:11 ΜΜ, το μέλος beastie έγραψε:

Ειναι και για την δικη της ασφαλεια να ειναι οι αλλοι δεμενοι μεσα στο ιδιο αμαξι.

 

Αυτό ακριβώς λέω σε όποιον δεν θέλει να βάλει ζώνη στο πίσω κάθισμα. Ότι σε ατύχημα υπάρχει σοβαρή περίπτωση να σκοτώσει εμένα.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εγω τους αναγκαζω πλεον και τους πισω. Ειδα πολλα βιντεακια με τα νταμυ ντολς να σκανε στον οδηγο/συνοδηγο απο πισω και τα αποτελεσματα ειναι κακα...πολυ κακα.

 

Δεν θες να βαλεις ζωνη πισω? Νο προμπλεμ, βγες και παρε ταξι/λεωφορειο/οτοστοπ κλπ

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.