Jump to content



Αυτοκίνηση


astrolabos

Recommended Posts

2 ώρες πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

 

Service manual του μοτέρ παίζει;

 

Δεν έχω αλλά δεν ξέρω αν βοηθάει..

 

42 λεπτά πριν, το μέλος slalom έγραψε:

Εισαι κατα φαντασια ασθενης

 

Ο ανεμιστήρας ελεγχεται απο τον εγκεφαλο οπως σε ολα τα συγχρονα αυτοκινητα

 

Ίσως και να είμαι λάθος, δεν το αποκλείω.

Υπάρχει περίπτωση να έχει πρόβλημα ο εγκέφαλος του κινητήρα και να υπάρχει τέτοια δυσλειτουργία? Όχι ότι θα κάνω κάτι αν ισχύει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, Simon said:

Δεν έχω αλλά δεν ξέρω αν βοηθάει..


Το να βρεις ολα τα schematics ?? Εμένα με βοηθάει σε τέτοιες περιπτώσεις γιατι δεν εχω μαντικές ικανότητες και δε θέλω να βασίζομαι στο τι λεει ο καθένας. 

  • Like 1
  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, το μέλος slalom έγραψε:

Εισαι κατα φαντασια ασθενης

 

Ο ανεμιστήρας ελεγχεται απο τον εγκεφαλο οπως σε ολα τα συγχρονα αυτοκινητα

 

Δεν είναι απαραίτητο, πχ στα vag δεν ισχύει αυτό, τουλάχιστον στα παλιότερα που ξέρω (<2012) Είτε υπάρχει εγκέφαλος ξεχωριστός ή  είναι ενσωματωμένος σε κάποιο απο τα βεντιλατέρ (συνήθως στο μεγαλύτερο) 

 

@Simon Δεν θυμάμαι αν το γράψαμε πιο πίσω αλλά είσαι σίγουρος οτι δουλεύει η 1η σκάλα και δεν πάει κατευθείαν στη 2η;

Επίσης με a/c αναμένο πως συμπεριφέρεται; Έχεις 1 ή 2 βεντιλατέρ;

Έγινε επεξεργασία από and64
Link to comment
Share on other sites

On 5/8/2023 at 1:42 ΠΜ, το μέλος and64 έγραψε:

@Simon Δεν θυμάμαι αν το γράψαμε πιο πίσω αλλά είσαι σίγουρος οτι δουλεύει η 1η σκάλα και δεν πάει κατευθείαν στη 2η;

Επίσης με a/c αναμένο πως συμπεριφέρεται; Έχεις 1 ή 2 βεντιλατέρ;

 

Έχει τρεις σκάλες αλλά την τρίτη δεν την έχω ακούσει ποτέ, ίσως επειδή οδηγάω χαλαρά. Με πρώτη και δεύτερη παίζει. Όταν ανάψω το a/c ανοίγει απευθείας η πρώτη σκάλα αλλά και πάλι θα δείχνει 88-92 σε χαμηλές ταχύτητες. Σε ταξίδι είναι 85 και χωρίς να δουλεύει καθόλου ο ανεμιστήρας υποθέτω.

Επειδή έχουμε ταξίδι σε λίγες μέρες, θα συνεχίσω να το παρακολουθώ μήπως παρατηρήσω κάτι άλλο τώρα που άλλαξα εγκέφαλο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος Simon έγραψε:

 

Έχει τρεις σκάλες αλλά την τρίτη δεν την έχω ακούσει ποτέ, ίσως επειδή οδηγάω χαλαρά. Με πρώτη και δεύτερη παίζει. Όταν ανάψω το a/c ανοίγει απευθείας η πρώτη σκάλα αλλά και πάλι θα δείχνει 88-92 σε χαμηλές ταχύτητες. Σε ταξίδι είναι 85 και χωρίς να δουλεύει καθόλου ο ανεμιστήρας υποθέτω.

Επειδή έχουμε ταξίδι σε λίγες μέρες, θα συνεχίσω να το παρακολουθώ μήπως παρατηρήσω κάτι άλλο τώρα που άλλαξα εγκέφαλο.

Δες το ναι αλλά γενικά σε (πραγματική) θερμοκρασία μέχρι και 100-102 είναι νορμάλ.

Βέβαια εσύ ξέρεις πως συμπεριφέρεται το όχημα, οπότε μάλλον πρέπει να θυμηθείς τι έκανε παλιότερα!

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

@Simon, και στη θεά παίζει η θερμοκρασία. Την έχω σε κουτάκια, αλλά μου έδωσαν την πληροφορία στο french car forum.

 

Ok, here you go, - note that in my previous post it states 1-11 out of 13 segments shown in the manual as being normal range, but the are actually another 2 making 15 in total. So anything in 'Zone 1' 1-11 is considered normal operating range and anything that goes into 'Zone 2' 12-15 will trigger a warning if it stays there.

Correspondence between the segments of the indicator and the coolant temperature

Segments of the indicator Engine coolant temperature (°C)
0 Below 60
1 60
2 63
3 66
4 69
5 72
6 75
7 80
8 97
9 110
10 112
11 115
12 116
13 117
14 118
15 120

 

Εμένα παίζει μεταξύ 6-8 μπαρών. 6 μπάρες είναι 75-80, 7 μπάρες είναι 80-97, και 8 μπάρες είναι 97-110.

Εκτός προδιαγραφών θεωρείται όταν πάει >11 (115+).

 

Τώρα μιλάς για τη θεά, που έχουν κάνει ό,τι μαλακία υπάρχει σε σχεδιασμό στο κύκλωμα ψύξης, μιας και πέραν του ότι ψύχει διάφορα, έχει και εμπλεκόμενη αντλία νερού. Οπότε έχεις να διαγνώσεις:

1. Λειτουργία θερμοστάτη

2. Λειτουργία ανεμιστήρα

3. Εμπλοκή ή μη της αντλίας νερού

Πολλές φορές όταν βάζω το air-con και δυναμώνει ο ανεμιστήρας, πέφτει από τους 80 βαθμούς το νερό.

Θέλει κι εμένα μια διερεύνηση, στην αντιπροσωπεία που το είχα πει μου είχαν απαντήσει ότι είναι οκ και δεν έχει κάποιο θέμα ο θερμοστάτης.

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, sotiris said:

Ok, here you go, - note that in my previous post it states 1-11 out of 13 segments shown in the manual as being normal range, but the are actually another 2 making 15 in total. So anything in 'Zone 1' 1-11 is considered normal operating range and anything that goes into 'Zone 2' 12-15 will trigger a warning if it stays there.

Correspondence between the segments of the indicator and the coolant temperature

Segments of the indicator    Engine coolant temperature (°C)
0    Below 60
1    60
2    63
3    66
4    69
5    72
6    75
7    80
8    97
9    110
10    112
11    115
12    116
13    117
14    118
15    120
 

Εμένα παίζει μεταξύ 6-8 μπαρών. 6 μπάρες είναι 75-80, 7 μπάρες είναι 80-97, και 8 μπάρες είναι 97-110.

Εκτός προδιαγραφών θεωρείται όταν πάει >11 (115+).

 

 

 

Calculate Figure It Out GIF by OriginalsKid Calculating GIF by TLCfriends fail GIFConfused Rooster Teeth GIF by Achievement Hunter

 

 

 

  • Haha 7
Link to comment
Share on other sites

Toyota drivers

CARTALK.GR

Το συμβάν συνέβη στην κομητεία Mifflin της Pennsylvania την Κυριακή που μας πέρασε και δεν είναι η...

 

Link to comment
Share on other sites

On 8/8/2023 at 3:37 ΜΜ, το μέλος Lakisss έγραψε:

 

 

Το τελευταίο χρόνο 2-3 φορές έχω ακούσει για προβλήματα και διαπιστώνω οτι απο παλαιότερα έχουν μαζευτεί θέματα.

Δεχτηκα και πρόταση για ανταλλαγή και χρηματική διαφορά 😆

 

Ένας κινητήρας που βραβεύτηκε , διθυραμβικές κριτικές κλπα.

Link to comment
Share on other sites

On 2/8/2023 at 9:58 ΜΜ, το μέλος HotPeanut έγραψε:
WWW.AUTOBLOG.GR

Το νέο Toyota Land Cruiser (Prado) παρουσιάστηκε σήμερα, με το μοντέλο να έχει boxy τετράγωνο σχεδιασμό με έντονα ρετρό...

 

 

Χτες επέστρεψα απο δύο εβδομάδες Ρουάντα-Ουγκάντα.

Το 90% των αυτοκινήτων είναι Toyota, εκ των οποίων το 90% Land Cruiser ή Hilux.

Αυτο που χρησιμοποιούσαμε ήταν ένα Land Cruiser του '97 και δεν προβληματίστηκε στιγμή, ακόμα και σε διαδρομές εκτός δρόμου (safari) ή σε κατσικόδρομους τόσο κακούς που ούτε  γαιδούρι δεν περπατάει απροβλημάτιστα. Το είχα ψηλά στην εκτίμηση μου, αλλά και πάλι εντυπωσιάστηκα.

Έπιασα κουβέντα με τον οδηγό μας και μου είπε ότι τα παίρνουν από τον OHE, όταν αποφασίζει να κάνει ανανέωση στόλου.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.