Jump to content



Αυτοκίνηση


astrolabos

Recommended Posts

Κοιτα..... Αν εντος του budget σου ειναι το focus, παρτο.... Δεν εχει ανταγωνισμο νομιζω.

Κι εμενα αυτος ηταν ο αρχικος μου διακαης ποθος αλλα και θα στενευτω και δε νομιζω οτι τα προταιρηματα του εναντι του astra θα μου λειψουν καποια στιγμη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

το φοκους μπορει να θεωρειται το καλυτερο hatcback, αλλα εχει μικρο πορπαγκαζ γμτ..Αλλα ειναι ομορφο.
Ποσο το βρισκεις το αστρα  και ποια εκδοση ; Για στειλε λινκ!!

αυτο ειναι ; 

25198994_h_b.jpg
WWW.CAR.GR

5 ΧΡΟΝΙΑ ΕΓΓΥΗΣΗ 1 ΧΡΟΝΟ ΔΩΡΕΑΝ ΟΔΙΚΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΑΠΟ 10% ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΗ ΜΕ ΔΟΣΗ ΜΟΝΟ 79 ΕΥΡΩ ΕΩΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟ ΤΟΥ 2020 Η ΤΙΜΗ ΙΣΧΥΕΙ ΓΙΑ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΕΝΟ ΑΡΙΘΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ....

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, denexo said:

Καλησπέρα στην παρέα. Έχω ένα Toyota Yaris 1.4 D-4D του '15. Εχθές αγόρασα αυτό το bluetooth obd scanner. To torque pro μου δείχνει τους ακόλουθους available sensors

 

  Reveal hidden contents

Torque_Sensors.thumb.jpg.877468b950a9f5553a7310a810a700b4.jpg

Το επιθυμητό θα ήταν με κάποιο τρόπο να μπορέσω να δω πληροφορίες σχετικά με το dpf (regen state, πληρότητα, κλπ). Με βάση τα παραπάνω, θα μπορούσα κάπως να εξάγω σχετική πληροφορία; Ίσως με κάποιο custom pid; Ή απλά το ECU δεν μπορεί να δώσει τέτοια πληροφορία;

 

Μάλλον χρειάζεσαι custom pid. Έτσι έχω δει να κάνουν στα opel με τον 1,3D.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ceed είναι ουσιαστικά το ίδιο αυτοκίνητο , στον ίδιο όμιλο ανήκουν , απλά με λίγο διαφορετική στόχευση σε κοινό.

AR Giulletta είναι έρωτας , τυφλός ξέρω :hehe:  αλλά δεν είναι στο ίδιο επίπεδο σε ποιότητα με τα φρέσκα της κατηγορίας όπως η Corolla /Focus / Golf και παράγωγα.

Πονάει στην καμπίνα συγκεκριμένα αν και έχει πολύ όμορφη και ευχάριστη σχεδίαση.

 

Πάρε όμως  αυτό που σου κάνει κλικ γιατί είναι σημαντικό ποσό για τους καιρούς που ζούμε , να το ευχαριστηθείς.

Και ποτέ χωρίς test drive.

 

ΥΓ α , ναι , τώρα το είδα οτι κοιτάς άλογα και ροπές. Καλά όλα αυτά , είναι selling points του κάθε αυτοκινήτου, με το που δεις όμως καμιά

     δοκιμή ή και το οδηγήσεις εσύ, τότε καταλαβαίνεις τι χρειάζεσαι απο επιταγές του marketing και τι όχι.

    Γιατί αν ο άλλος έχει βάλει ένα θεόμακρυ κιβώτιο/  ζυγίζει όσο ο Πλούτωνας/ ζάντες 20 ιντσών,αεροδυναμική νταλικας , να τη  αφοδεύσω* τη ροπή και τα άλογα.

 

* κόσμιος αγαπητέ mod, δε μπορείς να πεις.

 

Έγινε επεξεργασία από Thresh86
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

πριν 51 λεπτά, το μέλος GoMaR έγραψε:

Γιατι gtp? δε σου αρεσε ; Εμενα μου αρεσε αρκετα. 
Ο κινητηρας του ειναι ενα θεμα και οι εκδοσεις που κυκλοφορουν.
Εχουμε και λεμε :


1.0  120αλογα 17κιλα ροπη (premium εκδοση) = 17.700 κλειδι στο χερι
1.4  140αλογα 25κιλα ροπη (distinctive εκδοση) = 21.000 κλειδι στο χερι.

Οι διαφορες τους εκτος απο τον κινητηρα ειναι οτι το dist εχει κλιματισμο εναντι a/c και πισω φιμε τζαμια.


Στα 21 επισης κοιταζω το kia ceed + ford focus + giulieta 

Επισης η αντιπρωσοπεια μου ειπε να περιμενω να βγουν τα καινουργια facelift μοντελα (προς Νοεμβριο) που θα εχουν 1.0  120αλογα + 1.5 160αλογα.

Αν δεν ψάχνεις για καινούργιο πάρε ένα Astra 1.6 - 136PS και είσαι σούπερ!

Giulietta φοβερή στην οδήγηση αλλά κλασσική αξιοπιστία Ιταλικών, συν ότι φέρει πάρα πολλά χρόνια στη πλάτη της πλέον.

 

Αλλά από τη στιγμή που μπαίνει το Focus στην υπόθεση, τι συζητάμε; ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για καινούργιο ψάχνω απλά χρησιμοποιώ το car για να βλέπω φωτογραφίες γιατί στα επίσημα έχουν τα πιο lux :p

 

Αυτό με την άλφα έχεις δίκιο. Κυκλοφορούν πολλά και με ίδια γραμμή. 

Link to comment
Share on other sites

Αν σε ενδιαφέρει το Astra βρες και δες και ένα pre-facelift πέρα από καινούργιο γιατί πιθανόν να έχει πέσει η ποιότητα κατά την μετάβαση στη PSA εποχή. Επίσης ακούγεται ότι τα pre-facelift τραβούσαν καλύτερα. Από την άλλη τώρα έχουν ψηφιακά καντράν και άλλα φρου φρου που δεν είχαν πριν.

 

Στα σίγουρα πάντως μπορώ να σου πω ότι έχουν αλλάξει τα χρώματα σε σχέση με παλαιότερα (πχ κόκκινο, μπλε τώρα είναι διαφορετικά), καταργήθηκε βασικός εξοπλισμός από κάποιες εκδόσεις κλπ. Δες και μερικές σελίδες πιο πριν τα μηνύματα που μιλούσαμε για τις αναρτήσεις και τις "κρυφές" διαφορές στις εκδόσεις που κάνουν τη διαφορά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος denexo έγραψε:

Καλησπέρα στην παρέα. Έχω ένα Toyota Yaris 1.4 D-4D του '15. Εχθές αγόρασα αυτό το bluetooth obd scanner. To torque pro μου δείχνει τους ακόλουθους available sensors

 

  Hide contents

Torque_Sensors.thumb.jpg.877468b950a9f5553a7310a810a700b4.jpg

Το επιθυμητό θα ήταν με κάποιο τρόπο να μπορέσω να δω πληροφορίες σχετικά με το dpf (regen state, πληρότητα, κλπ). Με βάση τα παραπάνω, θα μπορούσα κάπως να εξάγω σχετική πληροφορία; Ίσως με κάποιο custom pid; Ή απλά το ECU δεν μπορεί να δώσει τέτοια πληροφορία;

Θέλει custom pid.....αλλά δεν πιστεύω οτι θα τον βρείς...εγώ δεν τον βρήκα πουθενά για το yaris του 13....είχα δει και για πιο καινούργια μήπως είναι ο ίδιος αλλα τίποτα δυστυχώς...αν βρεις κάτι πες το....

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, f117 said:

Θέλει custom pid.....αλλά δεν πιστεύω οτι θα τον βρείς...εγώ δεν τον βρήκα πουθενά για το yaris του 13....είχα δει και για πιο καινούργια μήπως είναι ο ίδιος αλλα τίποτα δυστυχώς...αν βρεις κάτι πες το....

Δυστυχώς τίποτα. Όχι τίποτα άλλο, πόνταρα σε εσένα μήπως είχες βρει κάτι γιατί θυμόμουν ότι είχες yaris σαν κι εμένα. Η ερώτηση βέβαια είναι, υπάρχει αυτό το custom pid ή απλά δεν μπορεί να δώσει αυτό το info το ECU, παρά μόνο χρησιμοποιώντας το techstream της toyota; Γιατί ούτε θερμοκρασία της εξάτμισης δεν έχω βρει ακόμα στο torque που να δίνει value.

Έγινε επεξεργασία από denexo
grammar
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν φαίνεται μονο απο techstream....αλλα οτι υπάρχει τρόπος να πάρεις αυτην την ένδειξη υπάρχει....αλλα αντε να βρεις τον PID.... :( 

Είχα στείλει εμαιλ κ στην toyota αλλα σαφέστατα δεν πήρα απάντηση ποτέ...

Ούτε εγώ θυμάμαι είχα βρει τπτ για θερμοκρασίες...

Θα κάνω μια δοκιμή μετά σήμερα αλλά δεν είχα βρει τπτ πιο παλιά....

Φαντάσου είχα βάλει και πακετάκι με pid απο άλλα toyota αλλά τπτ αποτέλεσμα

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος denexo έγραψε:

Γιατί ούτε θερμοκρασία της εξάτμισης δεν έχω βρει ακόμα στο torque που να δίνει value.

Αν δεν εχει πυρομετρο, πώς θα τη δεις?

πριν 3 ώρες, το μέλος GoMaR έγραψε:

1.0  120αλογα 17κιλα ροπη (premium εκδοση) = 17.700 κλειδι στο χερι
1.4  140αλογα 25κιλα ροπη (distinctive εκδοση) = 21.000 κλειδι στο χερι.

3-κυλινδος ή 4-κυλινδρος?

Θα επαιρνα το δευτερο, το fastback το ειδα απο κοντα πριν λιγες μερες μου αρεσε

 

Το χατσμπακ το εχει συναδελφος (1,2)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3κυλινδρος ο 1000αρης.
Απο την αλλη αν πας στα 21... 
Βλεπεις μια αγγελια σαν αυτην και λες κριμα ειναι να μη παρω αυτο με πολυ πιο γαματο σαλονι.(προτιμαω αυτοματο)

29869576_E_b.jpg
WWW.CAR.GR

WWW.AUTOBESIKOS.GR • FORD FOCUS ST LINE • 1ο ΧΕΡΙ • ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑΣ ΜΕ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΗ ΕΓΓΥΗΣΗ • BOOK SERVICE ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑΣ • ΑΥΤΟΜΑΤΟ • ΗΛΕΚΤΡΙΚΑ ΠΑΡΑΘΥΡΑ • ΗΛΕΚΤΡΙΚΟΙ...

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος GoMaR έγραψε:


Επισης η αντιπρωσοπεια μου ειπε να περιμενω να βγουν τα καινουργια facelift μοντελα (προς Νοεμβριο) που θα εχουν 1.0  120αλογα + 1.5 160αλογα.


 

 

Αν είναι να κοιτάξεις προς KIA/Hyundai τότε εννοείται περιμένεις για τον 1.5. Λογικά όμως θα υπάρχει και αύξηση στην τιμή. Ο 1.4 που έχει τώρα θα καταργηθεί.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, GoMaR said:

Δηλαδη ; Να προχωρησω σε αγορα ;


έχει απαντηθεί:
 

 

9 hours ago, jax7480 said:

Μερσεντιζει λιγο νομιζω εξωτερικα ισως γι'αυτο αρεσει.


Δηλαδή ΝΑ ΜΗΝ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΙΣ. Εσύ είσαι από τους ιππότες της ALFA. Αν προδώσεις, μην ξεχνάς: την προδοσία πολλοί αγάπησαν, τον προδότη ουδείς. Ούτε να νομίζεις ότι επειδή την γλυτωσες, εσύ και πολλά άλλα καλά παιδιά, με τις κοροϊδίες σε βάρος της Formula πως αυτά θα μένουν ατιμώρητα για πάντα.

  • Haha 5
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος GoMaR έγραψε:

3κυλινδρος ο 1000αρης.
Απο την αλλη αν πας στα 21... 
Βλεπεις μια αγγελια σαν αυτην και λες κριμα ειναι να μη παρω αυτο με πολυ πιο γαματο σαλονι.(προτιμαω αυτοματο)

Και αυτο 3-κυλινδρο, και αν το δεις να δουλευει, ταλαντωνεται περιεργα δεξια-αριστερα

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, GoMaR said:

Πήγα απο φορντ σήμερα..

Μου εκαναν προσφορά.

Απλα την ανεβάζω να την δειτε και εσείς.

Ειναι πανέμορφο μεσα.

20200722_230127.thumb.jpg.949b6793c0dc59cd1e592847e19b0191.jpg

 

Συμπαθες είναι αλλά τα πλαστικά απο τη μέση και κατω ειναι σαν κορεάτικο του '90...

 

Εχει πάρει φίλος το active 1.5 150 και δεν μπορώ να πω οτι τρελάθηκα με το εσωτερικό, συνολικά ομως είναι μια καλή πρόταση για την κατηγορία

Link to comment
Share on other sites

Το active πλέον δε μπορώ να το βρω.. Θα βγουν τα καινούργια μονο υβριδικά και εννοείται με πολλά παραπάνω λεφτά.

Μου αρέσει περισσότερο το active γιατί είναι crossover και είσαι λίγο πιο ψηλά.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος and64 έγραψε:

Συμπαθες είναι αλλά τα πλαστικά απο τη μέση και κατω ειναι σαν κορεάτικο του '90...

 

Εχει πάρει φίλος το active 1.5 150 και δεν μπορώ να πω οτι τρελάθηκα με το εσωτερικό, συνολικά ομως είναι μια καλή πρόταση για την κατηγορία

Και σε ποιο δεν είναι τώρα πλέον; Δυστυχώς όλα τους είναι πάρε το ένα και χτύπα το άλλο!

Επίσης το ότι  με 22κ παίρνεις 1000 κυβικά, ασχολίαστο!

πριν 15 λεπτά, το μέλος GoMaR έγραψε:

Το active πλέον δε μπορώ να το βρω.. Θα βγουν τα καινούργια μονο υβριδικά και εννοείται με πολλά παραπάνω λεφτά.

Μου αρέσει περισσότερο το active γιατί είναι crossover και είσαι λίγο πιο ψηλά.

Γεράματα από τώρα; :p

  • Like 1
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.