Jump to content



Αυτοκίνηση


astrolabos

Recommended Posts

2 hours ago, giorgos2187 said:

5-30 γράφει το manual. Βρήκα σε μαγαζί εδώ το opel λαδι το dexos 2 Και μάλλον θα πάρω αυτό. Αν και στο βιβλιαράκι γράφει ότι συμβατό είναι το dexos1 gen 2 με τον κινητήρα μου....

 

Γνωρίζετε εάν οι διαφορές ανάμεσα σε dexos 1 gen 2 με dexos 2 είναι τέτοιες που κρίνεται ως ακατάλληλο για εμένα το dexos 2?

 

Dexos 1 Gen 2 θες. Το dexos2 θεωρητικά δεν κάνει.

ή και κάτι σε PSA B71 2312 .

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

5-30 γράφει το manual. Βρήκα σε μαγαζί εδώ το opel λαδι το dexos 2 Και μάλλον θα πάρω αυτό. Αν και στο βιβλιαράκι γράφει ότι συμβατό είναι το dexos1 gen 2 με τον κινητήρα μου....

 

Γνωρίζετε εάν οι διαφορές ανάμεσα σε dexos 1 gen 2 με dexos 2 είναι τέτοιες που κρίνεται ως ακατάλληλο για εμένα το dexos 2?

Κοίταξε τότε τα Molygen ή τα Special Tec αν θες Liquy Moly.

 

Τα Dexos κλπ είναι πιστοποιήσεις που δίνει η κάθε αυτοκινητοβιομηχανία στον εκάστοτε κατασκευαστή λαδιών. Γενικότερα το αν το λάδι έχει την ποιστοποίηση ή όχι αφορά πολλούς παράγοντες και δεν σημαίνει ότι εάν δεν την έχει, δεν είναι καλό λάδι ή δεν κάνει το αυτοκίνητο σου. Που εδώ που τα λέμε, είμαι βέβαιως πως περισσότερο συμφωνίες μεταξύ τους είναι για να τα τσεπώνουν και οι δύο με έμμεσο ή άμεσο τρόπο. Βλέπε VW για παράδειγμα που είχε στάμπα της Castrol πάνω στην τάπα λαδιού, λες και δεν υπάρχουν άλλα εξίσου καλά λάδια ή καλύτερα.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

30 ευρώ τα 5 λίτρα dexos 2, 68 τα 5 λίτρα dexos 1 gen 2. Μάλλον κατάλαβα γιατί σε όλους τους κινητήρες προτείνουν τα πρώτα (το manual έχει μέσα όλους τους κινητήρες και το ειδα) 

Τόσο ο έμπορος, όσο και ο μηχανικός μου είπαν ότι τα dexos 2 μπαίνουν μια χαρά, όποτε τα βάζω. Τώρα άμα δω κροταλισματα κλπ, θα τα αλλάξω σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

4 λίτρα παίρνει ο 1200αρης της Peugeot σύμφωνα με το manual και τα τα Molygen, που φέρουν πιστοποίηση Dexos 1 Gen2, ξεκινούν από ~34€ τα 4 λίτρα στο Skroutz.  Αν θες να είσαι σίγουρος ότι θα σου φτάσουν, παίρνεις ακόμα 1 λίτρο. Συνολικό κόστος 43,67€ σύμφωνα με το Skroutz (χωρίς μεταφορικά).

Link to comment
Share on other sites

Οι τιμές που είπα ήταν για το (Και καλα) γνήσιο gm της opel. Που πολλοί παραδέχονται ότι είναι καλό λαδι. Τώρα τα πήρα,  αύριο γίνεται και η αλλαγή και βλέπουμε. Εδώ που τα λέμε, στα αλλα μου αυτοκίνητα κοιτούσα μόνο το ιξωδες και τπτ άλλο, ούτε προδιαγραφές, ούτε σύνθεση, ούτε τπτ και δόξα το θεό κανένα δε μου έβγαλε τίποτα στον κινητήρα. Μόνο το diesel Toyota Corolla που είχαμε στο ταξί του πατέρα μου και γίνονταν όλα by the book, μας έφαγε 3 περιουσίες.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, giorgos2187 said:

30 ευρώ τα 5 λίτρα dexos 2, 68 τα 5 λίτρα dexos 1 gen 2. Μάλλον κατάλαβα γιατί σε όλους τους κινητήρες προτείνουν τα πρώτα (το manual έχει μέσα όλους τους κινητήρες και το ειδα) 

Τόσο ο έμπορος, όσο και ο μηχανικός μου είπαν ότι τα dexos 2 μπαίνουν μια χαρά, όποτε τα βάζω. Τώρα άμα δω κροταλισματα κλπ, θα τα αλλάξω σύντομα.

 

που βλέπεις να προτείνουν σε όλους τα πρώτα;

 

oilgvdfe.thumb.PNG.b05c69ff026d35943d394875838df9bb.PNG

Link to comment
Share on other sites

Μα όπου προτείνουν dexos, τα πρώτα προτείνουν. Το 2 δεν το προτείνουν πουθενά. Anyway, τώρα την πήρα την απόφαση, θα την ακολουθήσω. Και μάλιστα, δες και τη σημείωση από κάτω. Είναι τόσο κρίσιμη η επιλογή του κατάλληλου, που αν δεν υπάρχει το ανακατεύεις με αλλά λάδια... Καλά....

Πάω με dexos2 και βλέπουμε. 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω περιέργεια κατά πόσο είναι ο ίδιος κινητήρας με αυτόν του PSA Group. Το λέω διότι στο Opel έχει λιγότερους ρύπους, παίρνει 5W-30 αντί για 0W-30 και 4 λίτρα αντί 3,5 σύμφωνα με το site της Liquy Moly. Επίσης διαφέρει ο κωδικός του κινητήρα και διαφέρει ελάχιστα σε επιδόσεις.

Link to comment
Share on other sites

πριν 56 λεπτά, το μέλος UltraB έγραψε:

Εγώ έχω περιέργεια κατά πόσο είναι ο ίδιος κινητήρας με αυτόν του PSA Group. Το λέω διότι στο Opel έχει λιγότερους ρύπους, παίρνει 5W-30 αντί για 0W-30 και 4 λίτρα αντί 3,5 σύμφωνα με το site της Liquy Moly. Επίσης διαφέρει ο κωδικός του κινητήρα και διαφέρει ελάχιστα σε επιδόσεις.

 

Δεν πρέπει να είναι ίδιοι. Έχω την εντύπωση ότι ο δικός μου είναι gm. Έτσι νόμιζα κι εγώ όταν το πήρα, ότι έπαιρνα πεζό, αλλά μάλλον ακόμα pure opel είναι! Αλλά άκρη δεν έχω βγάλει να μαι ειλικρινής...

Link to comment
Share on other sites

ta 5l dexos 2 5w/30 τα βρίσκω 21 ευρώ ...κοιτάζω κάτι λάθος ; γιατί αναφερεις 30 ;

στο δικό μου astra K 2016 (σιγουρα GM) πετρέλαιο όλα τα service αντιπροσωπεία εβαζαν Dexos 2 5W/30 (εκεί ναι...30+ ΄τα δίνουν).

σκεπτόμουν να τα αλλάξω σε αντίστοιχα motul/Liquy Moly (?)

υπάρχει εκεί εξω καπου πακέτο να επιλέξω λάδια /φίλτρο λαδιού (B16DTL/B16DTH)? αν έχει νοημα δηλαδή ...

περσινες τιμές αντιπροσωπείας: 26,49€ (5λ) + 25,76€ (φιλτρο) + 2,93 (ροδέλα ταπας καρτερ) + φπα

Έγινε επεξεργασία από sstav
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος UltraB έγραψε:

Της PSA είναι σίγουρα καθώς φοράει και σαμσάν της PSA αλλά πρέπει να έχει βάλει και το χεράκι της η Opel στον συγκεκριμένο.

 

Πάντως στο χώρο της μηχανής δε βλέπω καμία αναγραφή-ετικέτα που να λέει κάτι σε PSA-Peugeot. Νομίζω όμως ότι κάπου είδα να αναγράφεται GM. Θα το ξανακοιταξω για την απορία.

 

πριν 11 λεπτά, το μέλος sstav έγραψε:

ta 5l dexos 2 5w/30 τα βρίσκω 21 ευρώ ...κοιτάζω κάτι λάθος ; γιατί αναφερεις 30

 

Ε βάλε ρε Σπύρο και λίγο την κλεψιά του εμπόρου! Δίπλα από την πόρτα μου τα βρήκα! Να μη βγάλει και κατι ο ανθρωπος;;; χαχαχα. Δεν ξέρω ρε συ, 30 μου είπε, 30 του έδωσα. Είχα δει μικρότερη τιμή στο Σκρουτζ αλλά ήθελα απλά να τα πάρω να φυγω

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, UltraB said:

Εγώ έχω περιέργεια κατά πόσο είναι ο ίδιος κινητήρας με αυτόν του PSA Group. Το λέω διότι στο Opel έχει λιγότερους ρύπους, παίρνει 5W-30 αντί για 0W-30 και 4 λίτρα αντί 3,5 σύμφωνα με το site της Liquy Moly. Επίσης διαφέρει ο κωδικός του κινητήρα και διαφέρει ελάχιστα σε επιδόσεις.

 

Δίνει και επιλογή για 0W-30 στο manual.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος UltraB έγραψε:

Στο παρακάτω πάντως αναγράφει "Engine manufacturer: PSA EB2-series"

2020 Opel Astra 1.2 Direct Injection Turbo (130) (95.5 kW / 130 PS / 128 hp) (for Europe ) specs review (automobile-catalog.com)

Ναι, ο δικός μου είναι με τα 110 άλογα όμως. Όχι τα 130. Μάλλον αυτός είναι gm

Link to comment
Share on other sites

πριν 46 λεπτά, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Ναι, ο δικός μου είναι με τα 110 άλογα όμως. Όχι τα 130. Μάλλον αυτός είναι gm

Και σε εκείνον το ίδιο γράφει.

2020 Opel Astra Sports Tourer 1.2 Direct Injection Turbo (110) (81 kW / 110 PS / 109 hp) (for Europe ) specs review (automobile-catalog.com)

 

Όπως και να χει, δεν έχει και πολύ νόημα . Απλά κουβέντα να γίνεται.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν δείτε φωτογραφίες από τους κινητήρες, ο προσανατολισμός τους είναι διαφορετικός και τα περιφεριακά έχουν άλλο σχήμα κτλ. Δεν γίνεται να αλλάξει τόσο απλά αν δεν είναι διαφορετικοί.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.