Jump to content



Αυτοκίνηση


astrolabos

Recommended Posts

7 hours ago, Nickzzz said:

Στην συγκεκριμένη περίπτωση αυτός ο κινητήρας είναι σχεδιασμένος να κάνει αυτανάφλεξη *.

 

edit

Source?

7 hours ago, l2phile said:

 

Πιστεύω τις 100αρες τις εκμεταλλεύονται πολύ καλά μόνο οι "παραγωγοί" ;)

και τα τουμπανο-άμαξα. Όχι αυτά που παίρνουμε εμείς για να πάμε λαϊκή.

 

OWNERS-MANUAL.MAZDA.COM

Κλασσική 95άρα θέλει.

Aν ήθελες να πας μονο λαϊκή, δε νομίζω οτι θα έπαιρνες 2λιτρο με 186 άλογα... ;) 
Κουμάντο ο καθένας στο πορτοφόλι του βέβαια, αλλά εγώ μια δοκιμή σε κάποια φάση με 1-2 γεμίσματα 100αρα θα την έκανα.

Έγινε επεξεργασία από Samael
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος l2phile έγραψε:

 

Πιστεύω τις 100αρες τις εκμεταλλεύονται πολύ καλά μόνο οι "παραγωγοί" ;)

και τα τουμπανο-άμαξα. Όχι αυτά που παίρνουμε εμείς για να πάμε λαϊκή.

 

OWNERS-MANUAL.MAZDA.COM

Κλασσική 95άρα θέλει.

Ο γαμπρός μου έχει ένα Seat Ibiza παλιό. Γεμίζει 100ρα BP και πάει Νίκαια Θεσσαλονίκη κάνοντας και μερικές βόλτες ενώ με απλή έξω από τη Θεσσαλονίκη μένει από βενζίνη

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος ΓιαγκΤ έγραψε:

Ο γαμπρός μου έχει ένα Seat Ibiza παλιό. Γεμίζει 100ρα BP και πάει Νίκαια Θεσσαλονίκη κάνοντας και μερικές βόλτες ενώ με απλή έξω από τη Θεσσαλονίκη μένει από βενζίνη

Ποιανού έτους ibiza; Κυβικά κτλ;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ένα punto hgt του 2004 και ένα tipo του 1991 μετατροπή σε 2000 16vt q4 (ας πούμε περίπου 1993) και δεν έχω αξιωθεί ακόμα να κάνω μια σοβαρή σύγκριση για το αν θα μου προσέφερε κάτι η 100ρα γιατί πίστευα ότι δεν θα υπήρχε διαφορά σε τόσο παλιά αυτοκίνητα. Λέτε να αξίζει να ασχοληθώ;

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

On 6/19/2021 at 2:04 AM, Nickzzz said:

Δεν λέει ότι θέλει να βαράει πειρακια πουθενά, παρανοησες μάλλον. 

"By controlling the compression ignition with a spark plug, the issues of knocking and unstable combustion can be avoided, achieving a seamless transition between compression ignition and spark ignition." 

Αυτό που λέει είναι ότι με την τεχνολογία που ανέπτυξαν, αποφεύγεται η ανεπιθύμητη αυτή παρενέργεια επαρκώς, και όταν δεν μπορεί να αποφευχθεί, πχ στην εκκίνηση, δουλεύει σά συμβατικός κινητήρας. 

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Samael said:

Δεν λέει ότι θέλει να βαράει πειρακια πουθενά, παρανοησες μάλλον. 

"By controlling the compression ignition with a spark plug, the issues of knocking and unstable combustion can be avoided, achieving a seamless transition between compression ignition and spark ignition." 

Αυτό που λέει είναι ότι με την τεχνολογία που ανέπτυξαν, αποφεύγεται η ανεπιθύμητη αυτή παρενέργεια επαρκώς, και όταν δεν μπορεί να αποφευχθεί, πχ στην εκκίνηση, δουλεύει σά συμβατικός κινητήρας. 

 

Το compression ignition ή ανάφλεξη με συμπίεση είναι αυτανάφλεξη. Ελεγχόμενη στην συγκεκριμένη περίπτωση. Τα πειράκια (knocking) είναι μη ελεγχόμενη. Δεν είπα ότι κάνει πειράκια με την κλασσική έννοια.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

210623210037_1000_RallyAcropolis-600x314
WWW.NEWSAUTO.GR

Σήμερα ανακοινώνονται οι λεπτομέρειες του Ράλι Ακρόπολις που θα διεξαχθεί 9-12 Σεπτεμβρίου. Εν αναμονή της αποκάλυψης για υπερειδική διαδρομή μέσα στην Αθήνα!

 

Στη δεξιά στις στήλες του Ολυμπίου Διός γυρνάνε όλα.

Το θέμα είναι αν γίνει καμιά έξοδος και φύγεις σε κάνα αρχαίο, μετά θα το κολλήσουν με ούχου?

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, sotiris said:
210623210037_1000_RallyAcropolis-600x314
WWW.NEWSAUTO.GR

Σήμερα ανακοινώνονται οι λεπτομέρειες του Ράλι Ακρόπολις που θα διεξαχθεί 9-12 Σεπτεμβρίου. Εν αναμονή της αποκάλυψης για υπερειδική διαδρομή μέσα στην Αθήνα!

 

Στη δεξιά στις στήλες του Ολυμπίου Διός γυρνάνε όλα.

Το θέμα είναι αν γίνει καμιά έξοδος και φύγεις σε κάνα αρχαίο, μετά θα το κολλήσουν με ούχου?

 

Εύκολα βλέπω διαδηλώσεις από αριστερούς. Βάλε και τις αρχαίες κατσαρίδες ύπο εξαφάνιση εκεί πέρα. Δεν θέλει πολύ να γίνει το κακό. Διαδηλώσεις να ακυρωθεί άμεσα.

  • Like 1
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.