Jump to content



Αυτοκίνηση


astrolabos

Recommended Posts

Είναι κάτι που πρέπει να προσέξω στην αγορά κουκούλας για το αυτοκίνητο; Θέλω να σκεπάσω το Suzuki Swift 07 της γυναίκας που θα είναι εκτεθειμένο σε ήλιο και βροχή. Θα χρησιμοποιείται λίγες φορές την εβδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

On 7/9/2021 at 1:26 PM, honda22 said:

Έχουμε κανένα γρήγορο εδώ μέσα;

 

 

 

Είχα ένα Model 3 dual motor Long range για το ΠΣΚΔ και η επιτάχυνση του είναι κάτι το συγκλονιστικό... σε κολλάει στο κάθισμα...!!! (για να μην αναφέρω ότι για 1000 χιλιόμετρα ταξίδι το μόνο έξοδο ήταν τα διόδια).
Πως να είναι το Performance άραγε... :embarrassment:

Με έχει βάλει σε μεγάλο δίλημμα για αγορά. :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος ckbond έγραψε:

Είχα ένα Model 3 dual motor Long range για το ΠΣΚΔ και η επιτάχυνση του είναι κάτι το συγκλονιστικό... σε κολλάει στο κάθισμα...!!! (για να μην αναφέρω ότι για 1000 χιλιόμετρα ταξίδι το μόνο έξοδο ήταν τα διόδια).
Πως να είναι το Performance άραγε... :embarrassment:

Με έχει βάλει σε μεγάλο δίλημμα για αγορά. :D

 

Συναρμογή, τριγμοί;

Θόρυβος κύλισης (σε εθνική οδό);

Link to comment
Share on other sites

 

On 14/7/2021 at 4:42 ΠΜ, το μέλος jax7480 έγραψε:

Ακόμα παλεύουμε με το launch του αυτοκινήτου, δυστυχώς. Μας κόβει η πολλή ροπή και το αυτοκίνητο κρεμάει στην εκκίνηση. Θέλω να πιστεύω πως ο προγραμματιστής θα το παλέψει και θα το διορθώσει.

 

Launch control είχες enabled θείο εκει? Δεν ακούγεται.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, filarhos said:

Πολύ εντυπωσιακό!!

 

Υ.Γ. Εγώ κάνω 11+ για τα 100χλμ/ώρα βέβαια καίω 3,5 - 5λ\100χλμ πετρέλαιο. Αλήθεια τι καταναλώσεις έχεις; 

 

 

13.5 - 13.7 μέση κατανάλωση.

 

2 hours ago, Rusty_Cookie said:

 

 

Launch control είχες enabled θείο εκει? Δεν ακούγεται.

 

Δεν έχει launch control το S8 (όπως και το προηγούμενο RS6, RS7). Τέρμα φρένο, τέρμα γκάζι και αφήνεις φρένο. Απλά αν το κάνω αυτό, κρεμάει ακόμα περισσότερο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Martyras said:

τόση ροπή, τόσο μεγάλα λάστιχα , την μετάδοση(ολη) δεν την φοβάσαι? έχεις κανει τίποτα αναβαθμίσεις εκεί?

 

To αυτοκίνητο έχει κιβώτιο με torque converter. Έχει όριο στις πόσες στροφές μπορείς να εκκινήσεις, χωρίς να μπορείς να το πειράξεις. Το όριο είναι στις 2500 στροφές. Δοκιμασμένο σε αυτοκίνητα με περίπου 1000+ άλογα τροχό και την ροπή κοντά στα 100 κιλά στους τροχούς δεν υπήρξε θέμα.

Τα αντίστοιχα S6, S7 με κιβώτιο DSG διπλού συμπλέκτη, έχουν επιλογή στις πόσες στροφές να κάνουν εκκίνηση. Εκεί όταν η κατάσταση ξεφεύγει, σπάνε τα πίσω διαφορικά ή και οι πίσω άξονες.

Μέχρι τώρα στα group που είμαι (περίπου 20.000 μέλη συνολικά με αυτοκίνητα αντίστοιχα) δεν έχει ακουστεί κάτι για τα αυτοκίνητα με Torque converter.

Υπάρχει επιλογή για ενίσχυση του κιβωτίου (torque converter), αλλά όταν η ροπή και τα άλογα ξεφεύγουν πολύ (πάνω από 120+ κιλά ροπής στους τροχούς). Για πιο πριν, κανείς δεν ασχολείται.

 

Επίσης και για να τελειώσω εδώ, να πω πως, όταν βελτιώνεις, τα περιμένεις όλα. Μπορεί να γίνει και η στραβή εννοείται. Όπως και όταν κλοκάρεις ένα pc, ξέρεις πως παίζει να πάρεις κάτι στο χέρι, το ίδιο ισχύει και με το αυτοκίνητο.

 

Έγινε επεξεργασία από jax7480
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω καταφέρει να βρω τέτοιου είδους μπούσουλα περί αντοχής της μετάδοσης για την 4κίνηση του 155 q4 που έχω στο tipo μου. Έχω ήδη αλλάξει ένα transfer που δυσκολεύτηκα πολύ να το βρω και από τότε δεν έχω κάνει σχεδόν καμία σοβαρή εκκίνηση από στάση υπό το φόβο μην πάρω τίποτα στο χέρι και κανείς δεν ξέρει να μου πει μέχρι που αντέχει αυτή η μετάδοση, τι επιλογές ενίσχυσης υπάρχουν και λοιπά.

Link to comment
Share on other sites

δλδ η τογιοτα εβαλε 260 αλογα κ τετρακινηση σε γιαρις!?

Χθες με εσβησε ενα στον Μ25 (περιφερειακος Λονδινου).

Νταξ, εμετικο ανατολιτικοτουρκογυφτικο ντιζαιν οπως ολα τα γυφτοκορεατικοκινεζογιαπωνεζικα αλλα αυτο ειναι WRC με πινακιδες.

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.