Jump to content



Αυτοκίνηση


astrolabos

Recommended Posts

Το γράφω για να μην την πατήσουν και άλλοι όπως εμένα!

 

Όσοι χρειαστεί να παραγγείλουν από το www.opelexpert.gr κλιπς για το αυτοκίνητο τους, να γνωρίζουν ότι η τιμή αφορά 1 τεμάχιο παρόλο που στις αγκύλες δίπλα στον τίτλο αναγράφει άλλον αριθμό (ίσο με αυτό που περιέχει το σακουλάκι της Opel) και θα περίμενε κανείς να πάρει. Τουλάχιστον γελοίο να μην το αναγράφουν έστω στην περιγραφή των προιόντων ότι η τιμή αφορά 1 τεμάχιο.

 

Η απάντηση του υπεύθυνου στο τηλέφωνο ήταν: Ο συγκεκριμένος αριθμός στις αγκύλες αφορά την αποθήκη. Και στην ερώτηση μου γιατί δεν αναγράφουν ότι αφορά τεμάχιο, "Μα δε βλέπετε στις φωτογραφίες ότι είναι ένα;" οταν αρκετά απ αυτά δεν έχουν καν φωτογραφία.

  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

κρύωνες , είχες βόμβο στα αυτιά και  ένιωθες περίεργα γενικά δηλαδή για 20 λεπτά τουλάχιστον ?  :hehe:

 

απο κοντά λίγο που έχω περιεργαστεί 3 και S , θέλει λίγη συνήθεια , με κερδίζει το minimal 

 

αυτό που δε γουστάρω πλέον είναι η απουσία φυσικών διακοπτων για κρίσιμα υποσυστήματα , 

μια τάση που μαστίζει ολοένα και περισσότερα μοντέλα ανεξαρτήτως κατηγορίας 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Thresh86 said:

αυτό που δε γουστάρω πλέον είναι η απουσία φυσικών διακοπτων για κρίσιμα υποσυστήματα , 

μια τάση που μαστίζει ολοένα και περισσότερα μοντέλα ανεξαρτήτως κατηγορίας 

 

Ποιους διακόπτες; εδω βάζουν πλέον και gestures για να μην ακουμπάς ούτε την οθόνη...

Θα σε βλέπουν απ'έξω και θα λένε: "ματιασμένο ειναι αυτό";

"Όχι ρε, την θερμοκρασια κατεβάζει στην καμπίνα"...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια είναι αυτό ?

 

Νομίζω  gestures υποστηρίζει η τελευταία 7αρα , εδώ και καιρό 

 

Έχεις κανείς μια πρόχειρη 7αρα τελευταίας γενιάς να πάρουμε feedback ? 

 

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος jax7480 έγραψε:

 

 

Τόση ώρα σε έχουν φάει λάχανο για πλάκα… αν δεν έρθει δίπλα σου με ανοιχτή πόρτα και ταυτόχρονα πολυβόλο να ελέγχει το περιβάλλον δεν λέει ; )

  • Like 1
  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μέσω Avis Mini-Lease νοίκιασα για 1 μήνα ένα κορσάκι καινούριο με 75 άτια.

Μου έχουν κάνει εντύπωση τα εξής:

1. πόσο καλά τραβάει σε σχέση με τη μίτο ανεξαρτήτως σχέσης στο κιβώτιο

2. πόσο καλό/βολικό αυτοκίνητο είναι overall

3. πόσο λίγο καίει

 

Έχω κάνει 500 χλμ με τα όρια ταχύτητας, και έχω κάψει λίγο παραπάνω από το μισό ρεζερβουάρ, με μέση τεστ κάτω από 5 λίτρα στα 100 (4.8 βγάζει ο υπολογιστής ταξιδίου που έχει) και φοράει χειμερινά.

Ενδεικτικά η Mito καίει 5.5/6.5 και είναι diesel ( θα έκαιγε 5 αν δεν είχε dpf που κάνει αναγέννηση κάθε 100 χιλιόμετρα :p ), με το λιγότερο που έχω δει ποτέ να είναι κοντά στο 5.

 

Εννοείται ότι σαν στήσιμο κλπ. είναι χειρότερο από την άλφα (χωρίς να είναι κακό) και δεν φτάνει πολλά χιλιόμετρα με ευκολία (η μίτο πάει με 150-160), αλλά μου κάνει εντύπωση το πόσο καλά τραβάει χαμηλά, δεδομένου του κινητήρα που είναι ψοφίμι. Αντίστοιχα με είχε εντυπωσιάσει το Up/Citygo, τραβάνε πολύ καλά χαμηλά.

Δεν ξέρω τι έχουν κάνει με τα 3κίλυνδρα, πρέπει να έχουν πειράξει το bore/stroke ratio ώστε να δίνει χαμηλά, γιατί η θεωρία λέει ότι είναι χειρότερα από τα 4 κίλυνδρα στη ροπή χαμηλά, όταν όλα είναι ίδια (αφού έχουν μεγαλύτερο "κενό" στον κύκλο καύσης).

 

Για πρώτη φορά οδηγώ κάτι με active ενεργητική ασφάλεια, στρίβει μόνο του το τιμόνι όταν πας να βγεις από το δρόμο / αλλάξεις λωρίδα. Εξαιρετικά επικίνδυνο όταν κάνεις καγκουριές χωρίς φλας, εξαιρετικά χρήσιμο αν οδηγείς κουρασμένος.

 

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος astrolabos έγραψε:

Το λάδι από κάτω, δικό σου είναι; :p 

 

Ερώτηση αντίστοιχη του Χ3ζουν οι αρκούδες στο δάσος;;

Ποιανού θες να ναι. Βαγκ έχει ο άνθρωπος.

 

 

 

πριν 4 λεπτά, το μέλος GFFermari έγραψε:

Για ποιο λογο 18αρια σε Golf?

 

Για ποιό λόγο όχι?

  • Haha 8
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.