Jump to content



Αυτοκίνηση


astrolabos

Recommended Posts

210919081920_Troxaia_Drones-600x314.jpg
WWW.NEWSAUTO.GR

Υπο το άγρυπνο βλέμμα της Τροχαίας θα κινούνται οι οδηγοί σε κεντρικούς οδικούς άξονες σε όλη την Ελλάδα.

 

  • Like 2
  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

On 15/9/2021 at 5:00 ΜΜ, το μέλος sotiris έγραψε:

Λοιπόν μέσω Avis Mini-Lease νοίκιασα για 1 μήνα ένα κορσάκι καινούριο με 75 άτια.

Μου έχουν κάνει εντύπωση τα εξής:

1. πόσο καλά τραβάει σε σχέση με τη μίτο ανεξαρτήτως σχέσης στο κιβώτιο

2. πόσο καλό/βολικό αυτοκίνητο είναι overall

3. πόσο λίγο καίει

 

Έχω κάνει 500 χλμ με τα όρια ταχύτητας, και έχω κάψει λίγο παραπάνω από το μισό ρεζερβουάρ, με μέση τεστ κάτω από 5 λίτρα στα 100 (4.8 βγάζει ο υπολογιστής ταξιδίου που έχει) και φοράει χειμερινά.

Ενδεικτικά η Mito καίει 5.5/6.5 και είναι diesel ( θα έκαιγε 5 αν δεν είχε dpf που κάνει αναγέννηση κάθε 100 χιλιόμετρα :p ), με το λιγότερο που έχω δει ποτέ να είναι κοντά στο 5.

 

Εννοείται ότι σαν στήσιμο κλπ. είναι χειρότερο από την άλφα (χωρίς να είναι κακό) και δεν φτάνει πολλά χιλιόμετρα με ευκολία (η μίτο πάει με 150-160), αλλά μου κάνει εντύπωση το πόσο καλά τραβάει χαμηλά, δεδομένου του κινητήρα που είναι ψοφίμι. Αντίστοιχα με είχε εντυπωσιάσει το Up/Citygo, τραβάνε πολύ καλά χαμηλά.

Δεν ξέρω τι έχουν κάνει με τα 3κίλυνδρα, πρέπει να έχουν πειράξει το bore/stroke ratio ώστε να δίνει χαμηλά, γιατί η θεωρία λέει ότι είναι χειρότερα από τα 4 κίλυνδρα στη ροπή χαμηλά, όταν όλα είναι ίδια (αφού έχουν μεγαλύτερο "κενό" στον κύκλο καύσης).

 

Για πρώτη φορά οδηγώ κάτι με active ενεργητική ασφάλεια, στρίβει μόνο του το τιμόνι όταν πας να βγεις από το δρόμο / αλλάξεις λωρίδα. Εξαιρετικά επικίνδυνο όταν κάνεις καγκουριές χωρίς φλας, εξαιρετικά χρήσιμο αν οδηγείς κουρασμένος.

 

 

 

Υποψιάζομαι ότι έχει πολύ κοντό κιβώτιο... Το c3 του αδερφού μου με τα 110 ήταν σαφώς πιο γρήγορο από το punto πετρέλαιο παντού αλλά και +2λίτρα.

Βέβαια της μίτο ή πρώτη δεν ανεβάζει πίεση (στο δικό μου είναι κάτω από 1 bar, όταν κανονικά παίζει 1,5-1,6) για να προστατέψει το κιβώτιο...

Link to comment
Share on other sites

Συνεργασίες που δεν περιμένεις.

lada-porsche-2103.jpg
TRACTION.GR

Τι κοινό έχει ένα Lada 2103 με μία Porsche 928; Οι Γερμανοί στο παρελθόν είχαν συνεργαστεί με τη Lada. Πάμε να γνωρίσουμε αυτή τη μοναδική ιστορία....

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μιας και βιώνουμε ενεργειακή κρίση, να έρθω με νούμερα.

Έχω κάνει στο νοικιάρικο 763 χιλιόμετρα μέχρι στιγμής.

Παρέλαβα γεμάτο, γέμισα σήμερα από λαμπάκι.

Για να γεμίσω για τα 763 χιλιόμετρα πλήρωσα 62 (62.31) ευρώ και έβαλα 38 (38.03) λίτρα.

Αυτό μας δίνει μια μέση κατανάλωση 4.98 l/100km.

Ο υπολογιστής ταξιδίου μου δείχνει 21.2 km /l δηλαδή 4.72 l/100 km.

 

Οδήγηση με χαμηλές ταχύτητες (μάξιμουμ 120 χλμ / ώρα, cruise στα 90/80/70 και 110 ανάλογα το όριο).

 

Η Μίτο σε αντίστοιχη διαδρομή θα μου είχε κάψει περίπου 5.5-6 ανάλογα τις αναγεννήσεις.

Το κόστος επομένως των 5.5 l/100 για τα 763 km θα ταν ~42 λίτρα πετρέλαιο αλλά με την τιμή εδώ (20% φτηνότερη) αυτό βγαίνει 56 ευρώ.

 

Οπότε η χασούρα μου με ένα μοντέρνο καινούριο αργό βενζινοκίνητο (12000 χλμ 75 άλογα 3 κύλινδρο) σε σχέση με ένα παλιό diesel (220000 χλμ 90 άλογα 4 κύλινδρο) είναι περίπου 6 ευρώ στα 750 χιλιόμετρα. Μάλλον έχει αρχίσει και κλείνει η ψαλίδα για τους μετακινούμενους από το Α -> Β!!!

 

Ενδεικτικά στο παλιό μου πούντο (1.4 95) με μέση κατανάλωση 7.5 για αντίστοιχη χαλαρή οδήγηση θα ήθελα 57 λίτρα καύσιμο (93 ευρώ) και με το Stilo (2.4 170) με μια ευνοϊκή μέση 10 λίτρα, 76 λίτρα (124 ευρώ). Τι συγκρίνεις θα μου πεις... 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%
WWW.RADIOGAMMA.GR

Καιρό έχουμε να δούμε κάτι για τα νέα καλούδια που μας ετοιμάζουν οι Γερμανοί, παρέα με τους ντόπιους συνεργάτες τους, οπότε σήμερα επανερχόμαστε στο αντικείμενο. Η Γερμανία...

 

Δεν λέω ότι ισχύει, αλλά FYI.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος sotiris έγραψε:
%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%
WWW.RADIOGAMMA.GR

Καιρό έχουμε να δούμε κάτι για τα νέα καλούδια που μας ετοιμάζουν οι Γερμανοί, παρέα με τους ντόπιους συνεργάτες τους, οπότε σήμερα επανερχόμαστε στο αντικείμενο. Η Γερμανία...

 

Δεν λέω ότι ισχύει, αλλά FYI.

 

 

TDI μέχρι να σβήσει ο ήλιος.

  • Haha 8
Link to comment
Share on other sites

On 9/20/2021 at 10:15 PM, Lakisss said:
sc_800x420_855fb1910b5be6f9553983c83c191
WWW.GOCAR.GR

Απορημένη κοιτούσε την κλήση για υπερβολική ταχύτητα που στάλθηκε σπίτι της μία Ιταλίδα οδηγός ενός...

 


Παμε ρε focusara

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Chevrolet-Bolt-EV-charging.jpg
WWW.MOTORONE.GR

Εντοπίστηκε το πρόβλημα στις ελαττωματικές μπαταρίες, οι οποίες θα αντικατασταθούν

 

Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, YDinopoulos said:

 

Βαλτο στα favourites να υπαρχει...just in case... :hehe: 

 

 

 

Είναι λάθος btw, όταν σου τύχει, το πρώτο πιο δύσκολο κομμάτι είναι να λύσεις τα μπουλόνια, τα οποία τα λασκάρεις με τη ρόδα να πατάει.

Το δεύτερο πιο δύσκολο να βγάλεις τη ρόδα.

Το πρώτο θέλει ή σταυρό ή πτυσσόμενο μοχλό.

Το δεύτερο θέλει πολλές φορές χτύπημα με σφυρί ανάλογα του πόσο έχει χτίσει η σκουριά.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 23/9/2021 at 5:16 ΜΜ, το μέλος Lakisss έγραψε:
Chevrolet-Bolt-EV-charging.jpg
WWW.MOTORONE.GR

Εντοπίστηκε το πρόβλημα στις ελαττωματικές μπαταρίες, οι οποίες θα αντικατασταθούν

 

Αν και οι μπαταρίες λιθίου είναι ένα μεγάλο άλμα κυρίως γιατί το στοιχείο αντί 2V που έχουν οι μολύβδου έχει 3,6V υλοποιώντας μεγαλύτερη χωρητικότητα με το μισό σχεδόν βάρος, ή τεχνολογία έχει αρκετά ελαττώματα.

Όταν εκτίθεται σε «υψηλές» θερμοκρασίες μειώνετε η ζωή της μέχρι και τους 65 βαθμούς όπου καταστρέφετε και την πετάς.

Εάν υποστεί αλλοίωση των εξωτερικών διαστάσεων από κρούση αναφλέγετε. Όταν αναφλεγεί ένα στοιχείο θα πάρουν οπωσδήποτε και τα υπόλοιπα

Για την αντιμετώπιση αυτών των προβλημάτων κάθε στοιχείο έχει επιτηρητή αλλά ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

aema-skai.png
WWW.PROTOTHEMA.GR

Ο άντρας όχι μόνο δεν ζήτησε συγγνώμη για την πράξη του, αλλά απευθύνθηκε και με ανεπίτρεπτες...

 

  • Sad 4
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Rusty_Cookie said:

3η φορά μεσα στο μήνα πέτυχα τύπο στην Εγνατία στο ρεύμα μου να πάει ανάποδα.

 

Αν δε ξαναποσταρω, ξέρετε.

 

Που ακριβως? Ποια εγνατια?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.