Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο v2.0


astrolabos

Recommended Posts

Σωστός. Όχι μόνο του δημοσιογράφου που ήταν εκεί,αλλά και αυτών στον στουντιο. Τώρα είδα το βίντεο και βλέπω καθαρά προτροπή στο να πει ή να κάνει κάτι από μέρους τους.

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, rory said:

Αν δεν τα θες όλα αυτά και είσαι σωστός δεν κρατάς λογαριασμό στα μκδ ανοιχτό σε τρίτους για να σου γράφουν ότι γουστάρουν

 

Επίσης, δεν κυκλοφορείς στο δρόμο, γιατί μπορεί @ άλλ@ να είναι ανώμαλ@, σωστά;

Το ενδεχόμενο να μάθουν οι όποιοι τρίτοι να συμπεριφέρονται σαν άνθρωποι κι όχι σαν πρωτόζωα δε μας απασχολεί; Τη βρίζουν την άλλη και μας φταίει η άλλη, έλεος....

Link to comment
Share on other sites

Να ξεκινήσω γράφοντας ότι -κατά τη γνώμη μου- ο "δημοσιογράφος" δεν έκανε κάτι επιλήψιμο. Το τί κάνουν οι άλλοι δεν τον αφορά, αν την έβρισαν ή ότι άλλο. Ακόμα και να σχολιάσει κάποιος την εμφάνιση του άλλου δεν είναι αντικανονικό πχ "η μπλούζα που φοράς δε μου αρέσει", "τα σκουλαρίκια σου δε σου πάνε" κλπ.

Εμένα προσωπικά με ενοχλεί όχι μόνο να μιλάνε έτσι σε γυναίκες (ή οτιδήποτε άλλο, περί ορέξεως κολοκυθόπιτα) αλλά ακόμα και να τις κοιτάνε σαν σκεύη ηδονής (sic)

Πάντως έχω την αίσθηση ότι ο συγκεκριμένος "δημοσιογράφος" το κάνει αστειευόμενος. Μπορεί να είναι κακόγουστο αλλά δε νομίζω ότι είναι εν δυνάμει βιαστής, ούτε καν θα είχε σκοπό να προσβάλλει άντρα ή γυναίκα.

  • Like 3
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Δεν είναι αγελάδα και μπορεί να φοράει ό,τι θέλει. Αν επιλέξει να φορέσει ένα σούπερ-ντούπερ μίνι δεν σημαίνει ότι τα ήθελε ο πισινός της.

Να, αυτά δε μπορώ. Δεν είπα πουθενά ότι τα θέλει ο πισινός της. Είπα, "αν φοράς κουδούνια, λογικό είναι να σε πουν αγελάδα" ή να το απλουστεύσω λίγο, "αν φοράς μπλούζα του Ολυμπιακού, είναι λογικό να σε πούνε γάβρο". Δεν μίλησα ούτε για βιασμό, ούτε για το τι ζητάει οποιοδήποτε μέρος του σώματός της.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος astrolabos έγραψε:

Να, αυτά δε μπορώ. Δεν είπα πουθενά ότι τα θέλει ο πισινός της. Είπα, "αν φοράς κουδούνια, λογικό είναι να σε πουν αγελάδα" ή να το απλουστεύσω λίγο, "αν φοράς μπλούζα του Ολυμπιακού, είναι λογικό να σε πούνε γάβρο". Δεν μίλησα ούτε για βιασμό, ούτε για το τι ζητάει οποιοδήποτε μέρος του σώματός της.

Ρε μαν, θέλει πολλή εξήγηση για να καταλάβεις ότι τα παραδείγματά σου είναι ατυχέστατα; Όταν μιλάμε για τα ενδυματολογικά μιας γυναίκας (ή ενός άνδρα), δεν υπάρχει το "φοράς αυτό άρα μοιάζεις με πουτάνα ή πούτανος". Γιατί, λιανά, αυτό μας λες. Μπορεί εσύ να λες ότι δεν τα ήθελε ο πισινός της, αλλά ο λόγος που δέχτηκε επίθεση στα social media, είναι αυτός και μοιάζεις να τάσσεσαι στο πλευρό αυτών που της επιτίθενται. Γιατί; Επειδή φόρεσε "κουδούνια", άρα, λογικό να της επιτεθούν. ΟΧΙ , δεν είναι λογικό. Είναι σεξισμός, μισογυνισμός και είναι, για κάποιους, τα προεόρτια ανείπωτων πράξεων.

Foul και αυτογκόλ ταυτόχρονα.

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε Τόμμυ, ποιός μίλησε για πουτάνα; Πάλι δε καταλαβαίνεις; Το σχόλιο ήταν "«κάτι βλέπω, για να πάω από εκεί να το τσακώσω»". Άν αυτό το αξιολογείς ότι την είπε "πουτάνα" τότε η κουβέντα σταματάει εδώ γιατί δεν υπάρχει κοινός τόπος αντίληψης για να συνεχιστεί η συνομιλία.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Αυτός αξιολογείται ως λιγούρης. Που δεν έχει θέση στην τηλεόραση. Ο τρόπος με τον οποίο το λέει είναι το λιγότερο γελοίος. Στο εξηγεί αυτό ο Γιώργος πιο πάνω. Σεξισμός, μισογυνισμός κλπ, τα λέει στην TV, επαναλαμβάνω. Όπου και να τα έλεγε όμως, δεν αλλάζει κάτι, απλά στην TV, ένα παραπάνω, γιατί εξαιτίας του το θέμα επεκτάθηκε.

Της είπαν στα social media διάφορα "κοσμητικά" (και περί αυτού η κουβέντα ως επί το πλείστον, γιατί η είδηση ξεπερνάει τον γλίτσα δημοσιογράφο και επεκτείνεται - και μοιάζεις να το δικαιολογείς, αυτό λέμε).

Όταν λες πως "αν φοράς κουδούνια, ΄λογικό είναι να σε περάσουν για γελάδι", είναι σαν να λες πως "αν φοράς κοντή φούστα, θα σε περάσουν για πτανα". Έτσι είναι, τι να κάνουμε. Έτσι το αντιλαμβάνομαι και δεν νομίζω πως είμαι ο μόνος. Αν δεν το εννοείς έτσι και έχει βάθος απύθμενο αυτό που γράφεις, please elaborate :p 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, astrolabos said:

Αν κρεμάσεις πάνω σου κουδούνια, είναι λογικό να σε περάσουν για αγελάδα. 

Και για να προλάβω τους ευαίσθητους, δεν μιλάω για βιασμό ή για σεξουαλική παρενόχληση. 

 

Δεν πάει έτσι, με τηλεόραση έχεις να κάνεις.

Είτε θέλεις, οπότε σε πληρώνουν για να βγεις (ή το κάνεις για τη δημοσιότητα, π.χ. Mykonos Live TV),

είτε δεν θέλεις. 

Αν σε βγάλουν με το ζόρι, έχεις κάθε δικαίωμα να διαμαρτυρηθείς.

Ο συγκεκριμένος ο Τσελίγκας είναι γνωστός Τσέλιγκας.

 

5 minutes ago, astrolabos said:

Ρε Τόμμυ, ποιός μίλησε για πουτάνα; Πάλι δε καταλαβαίνεις; Το σχόλιο ήταν "«κάτι βλέπω, για να πάω από εκεί να το τσακώσω»". Άν αυτό το αξιολογείς ότι την είπε "πουτάνα" τότε η κουβέντα σταματάει εδώ γιατί δεν υπάρχει κοινός τόπος αντίληψης για να συνεχιστεί η συνομιλία.

 

Μην τον βγάζεις λάδι, είναι καθαρός σεξισμός. Είναι αλλιώς να κάνουμε πλάκα αν είμαστε κολλητοί και τρώμε σουβλάκια και λέμε μια μαλακία μεταξύ μας, αλλιώς σε πανελλαδική εμβέλεια. Χρειάζεται ένας διαχωρισμός, και παρ'όλο που η τηλεόραση έχει ένα χαλαρό χαρακτήρα, η χαλαρότητα σταματάει αν π.χ. αρχίσεις και βρίζεις τους δημοσιογράφους, ή το Μητσοτακέηκο στο ΣΚΑΙ κλπ. Να πω κι εδώ για την Αρλα και τον Πετρετζίκη ή θα βγω πάλι off-topic? :p 

  • Like 2
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος sotiris έγραψε:

 

Δεν πάει έτσι, με τηλεόραση έχεις να κάνεις.

Είτε θέλεις, οπότε σε πληρώνουν για να βγεις (ή το κάνεις για τη δημοσιότητα, π.χ. Mykonos Live TV),

είτε δεν θέλεις. 

Αν σε βγάλουν με το ζόρι, έχεις κάθε δικαίωμα να διαμαρτυρηθείς.

Ο συγκεκριμένος ο Τσελίγκας είναι γνωστός Τσέλιγκας.

 

 

Μην τον βγάζεις λάδι, είναι καθαρός σεξισμός. Είναι αλλιώς να κάνουμε πλάκα αν είμαστε κολλητοί και τρώμε σουβλάκια και λέμε μια μαλακία μεταξύ μας, αλλιώς σε πανελλαδική εμβέλεια. Χρειάζεται ένας διαχωρισμός, και παρ'όλο που η τηλεόραση έχει ένα χαλαρό χαρακτήρα, η χαλαρότητα σταματάει αν π.χ. αρχίσεις και βρίζεις τους δημοσιογράφους, ή το Μητσοτακέηκο στο ΣΚΑΙ κλπ. Να πω κι εδώ για την Αρλα και τον Πετρετζίκη ή θα βγω πάλι off-topic? :p 

Είμαστε ήδη οφτόπικ :hehe: 

Link to comment
Share on other sites

Να συνεχίσω κι εγώ το offtopic γιατί συμφωνώ και με τις 2 πλευρές. Από τη μία είναι καταδικαστέες προσβλητικές συμπεριφορές (ναι το τι είναι προσβλητική συμπεριφορά είναι μεγάλη συζήτηση, υπάρχουν κανόνες ή αποφασίζει το θύμα;), ασχέτως φύλου, φυλής, σεξουαλικού προσανατολισμού κτλ. Από την άλλη και αυτό ισχύει για όλους, όπως στρώνουμε κοιμώμαστε. Αν κάποιος συμπεριφέρεται με κάποιο τρόπο περιμένοντας ότι όλοι θα του φέρονται με αβρότητα, μάλλον ζει σε άλλο κόσμο. Μπορεί να διεκδικεί και να υπερασπίζεται τα δικαιώματά του, αλλά καλό θα είναι να έχει υπόψη του ότι κάποιοι θα προσπαθήσουν (και θα καταφέρουν κάποιες φορές) να του τα καταπατήσουν.

Όλοι μας, ως άνθρωποι είμαστε καλωδιωμένοι να κατηγοριοποιούμε. Αυτό γίνεται για λόγους καθαρά efficiency, καθώς η κατηγοριοποίηση, δίνει κάποια ικανοποιητικά αποτελέσματα σε περιπτώσεις που δεν υπάρχει ο χρόνος να λάβουμε περισσότερα δεδομένα. Τώρα αν κάποιος λαμβάνοντας περισσότερα δεδομένα, παραμένει στο συμπέρασμα της κατηγοριοποίησης, κακό του κεφαλιού του.

Επί του πρακτέου, αν ένας άντρας θέλει να πλησιάσει μια γυναίκα μόνο για σεξ και προφανώς δεν έχει την επιλογή να πλησιάσει πάρα πολλές γυναίκες (οικονομία χρόνου), θα προτιμήσει να πλησιάσει αυτές που φαίνονται περισσότερο διαθέσιμες για σεξ. Δεν έχω γνώμη για το αν αυτές που έχουν πιο προκλητικό ντύσιμο είναι και πιο διαθέσιμες για σεξ, αλλά σίγουρα αυτό είναι το consensus. Το παραπάνω δεν περιορίζεται στο ντύσιμο, μπορεί να είναι η κίνηση, ένα λάγνο βλέμμα κτλ. Το ίδιο συμβαίνει και με αντίθεση των φύλων αν και οι άντρες στο θέμα του σεξ είναι λιγότερο επιλεκτικοί, οπότε οι γυναίκες δε χρειάζεται να κάνουν τόσο καλές επιλογές.

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος dfk_7677 έγραψε:

Αν κάποιος συμπεριφέρεται με κάποιο τρόπο περιμένοντας ότι όλοι θα του φέρονται με αβρότητα, μάλλον ζει σε άλλο κόσμο.

Μα δεν συμπεριφέρεται κάπως. Τι εννοείς, ότι η ενδυμασία είναι, έμμεσα, τρόπος συμπεριφοράς; Είμαι καλύτερος αν φοράω κουστουμιά; :p 

Δεν είναι όμορφο να συμπεριφέρεσαι άσχημα αλλά να περιμένεις να σε σεβαστούν. Σε αυτό, είμαστε σύμφωνοι.

Επίσης, δεν είναι όμορφο να σε "στολίζουν" , επειδή ντύθηκες πιο "έξαλλα" , άσχετα με το αν είσαι περισσότερο...διαθέσιμη ή αν αυτό είναι που επιθυμείς. 

Η ενδυμασία δεν υποδεικνύει την διαθεσιμότητά τους πάντως. Αυτό είναι ένα τσουβάλιασμα, αρκετά μεγάλο if you ask me. Είναι ακριβώς το ίδιο με το να κρίνουμε κάποιον από την φάτσα του. Επειδή είναι άσχημος, μάλλον είναι δολοφόνος ή βιαστής. Τέτοια φάση.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Μα δεν συμπεριφέρεται κάπως. Τι εννοείς, ότι η ενδυμασία είναι, έμμεσα, τρόπος συμπεριφοράς; Είμαι καλύτερος αν φοράω κουστουμιά; :p 

Δεν είναι όμορφο να συμπεριφέρεσαι άσχημα αλλά να περιμένεις να σε σεβαστούν. Σε αυτό, είμαστε σύμφωνοι.

Επίσης, δεν είναι όμορφο να σε "στολίζουν" , επειδή ντύθηκες πιο "έξαλλα" , άσχετα με το αν είσαι περισσότερο...διαθέσιμη ή αν αυτό είναι που επιθυμείς. 

Η ενδυμασία δεν υποδεικνύει την διαθεσιμότητά τους πάντως. Αυτό είναι ένα τσουβάλιασμα, αρκετά μεγάλο if you ask me. Είναι ακριβώς το ίδιο με το να κρίνουμε κάποιον από την φάτσα του. Επειδή είναι άσχημος, μάλλον είναι δολοφόνος ή βιαστής. Τέτοια φάση.

 

Προσπαθώ να βρω για ποιο λόγο απαντάς σε μένα. Εγώ είπα απλά τι συμβαίνει, άσχετα αν είναι όμορφο, άσχημο ή τσουβάλιασμα και ότι όποιος περιμένει να μη συμβαίνει, ζει σε άλλο κόσμο.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος dfk_7677 έγραψε:

Προσπαθώ να βρω για ποιο λόγο απαντάς σε μένα. Εγώ είπα απλά τι συμβαίνει, άσχετα αν είναι όμορφο, άσχημο ή τσουβάλιασμα και ότι όποιος περιμένει να μη συμβαίνει, ζει σε άλλο κόσμο.

Δηλαδή μας λες ότι είσαι ο CPT obvious :hehe: 

Όμως δεν παρέθεσα το κομμάτι αυτό έτσι επειδή μου κατέβηκε.. Δεν υπάρχει επιπλέον λόγος για κάποια "αντιπαράθεση" , εφόσον δεν θέλεις να σου απαντήσει κανείς.

Υγεία να έχουμε. 

/Offtopic

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Δηλαδή μας λες ότι είσαι ο CPT obvious :hehe: 

Όμως δεν παρέθεσα το κομμάτι αυτό έτσι επειδή μου κατέβηκε.. Δεν υπάρχει επιπλέον λόγος για κάποια "αντιπαράθεση" , εφόσον δεν θέλεις να σου απαντήσει κανείς.

Υγεία να έχουμε. 

/Offtopic

 


Ως αναμενόταν αυτοί που μιλούν και απαιτούν καλή συμπεριφορά, την ξεχνάνε όταν δυσκολέψουν τα πράγματα ;)

Φιλικά, αν θες να πάμε εκεί, θα κλειδωθεί το θέμα πολύ γρήγορα :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ellada-oikonomia-krisi-anergia-bouli-kti
M.NAFTEMPORIKI.GR

* Το πρόβλημα της χαμηλής ποιότητας των θέσεων εργασίας που δημιουργεί η ελληνική οικονομία αναδείχτηκε...

 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.