Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο v2.0


astrolabos

Recommended Posts

On 9/2/2016 at 6:38 PM, UltraB said:

Ναι... ένα βίντεο ξερό δε λέει και πολλά. Βλέπω απαράδεκτη συμπεριφορά και από τον ελεγκτή αλλά και από αυτήν που βγαίνει απ το παράθυρο.

Βοήθησέ με λίγο, τι έκανε ο ελεγκτής? Τόλμησε να την ελέγξει?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, schumifer said:

Βοήθησέ με λίγο, τι έκανε ο ελεγκτής? Τόλμησε να την ελέγξει?

Βασικά ο ελεγκτής δεν έχει δικαίωμα να την αγγίξει. Ή θα κρατήσει το λεωφορείο ακινητοποιημένο και θα καλέσει την αστυνομία η οποία έχει το δικαίωμα και να την κρατήσει αλλά και να ζητήσει τα στοιχεία της για να κοπεί το πρόστιμο, ή θα την κατεβάσει κάτω, πάλι χωρίς να την αγγίξει και θα περιμένουν την αστυνομία μαζί.

Οι ελεγκτές δεν έχουν δικαίωμα προσωποκράτησης στην Ελλάδα (σε αντίθεση με το τι γίνεται σε άλλες χώρες).

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό. Καμία απολύτως δικαιοδοσία να την ακουμπήσει, ούτε καν να ζητήσει ταυτότητα κλπ.

Καλώς ή κακώς ο νόμος στην Ελλάδα μπάζει από παντού. Είναι ιδιωτικές εταιρίες και δεν έχουν τέτοια δικαιώματα.

Μου έχει τύχει κι εμένα, πριν αρκετά χρόνια, όταν έμενα Πεντέλη και δεν υπήρχε περίπτερο στα 2χλμ. Χιόνιζε και δεν ήθελα να πάρω τη μηχανή. Μπαίνω, 4 άνθρωποι μέσα, κανείς δεν είχε εισιτήριο. Όταν φτάσαμε Χαλάνδρι, 2 στάσεις πριν κατέβω μπήκε ελεγκτής. Πήγε να με αρπάξει από το μπράτσο και καλά να με πάει στην αστυνομία. Δε θα επεκταθώ στο τι έγινε. Πάντως πρόστιμο δεν πλήρωσα.

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι από τη στιγμή που παραβαίνεις τον νόμο δεν δικαιούσαι ηθικά (και νομικά; ) να ζητάς να έχεις δικιαιώματα πέραν από τα γνωστά που λένε και στις ταινίες, και αν δεν είναι έτσι, κακώς, πρέπει να αλλάξει ο νόμος.

 

πριν 1 ώρα, το μέλος Wizard! έγραψε:

Πήγε να με αρπάξει από το μπράτσο και καλά να με πάει στην αστυνομία. Δε θα επεκταθώ στο τι έγινε. Πάντως πρόστιμο δεν πλήρωσα.

Μαγκιά;

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, astrolabos said:
2 hours ago, Wizard! said:

Πήγε να με αρπάξει από το μπράτσο και καλά να με πάει στην αστυνομία. Δε θα επεκταθώ στο τι έγινε. Πάντως πρόστιμο δεν πλήρωσα.

Μαγκιά;

 

περίεργη η κατάσταση. Δε μπορείς να ζητάς εισιτήριο από τον άλλον, αν δεν του παρέχεις τρόπο να το αποκτήσει. Στην Πεντέλη (επειδή έχει χρειαστεί να πάω για φυσικοθεραπείες στο 414) δε βρίσκεις εισιτήριο ούτε για πλάκα, ακόμη κι αν το θες απεγνωσμένα :p Ούτε στις στάσεις έχει μηχανήματα έκδοσης, ούτε οι οδηγοί έχουν. Τι θα κάνεις; Θα πληρώσεις 60 φορές το εισιτήριο, που δε σου δώσανε τη δυνατότητα να αγοράσεις;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, astrolabos said:

Μαγκιά;

Μαγκιά.

Αν και σου απάντησαν ήδη, εδώ έχουν εισιτήρια οι οδηγοί, οπότε δεν υπάρχει δικαιολογία. Για εμένα που έπαιρνα το λεωφορείο μια φορά το μήνα κι αν, δε μπορεί να απαιτεί να έχω προβλέψει να έχω εισιτήριο. Ας φρόνιζε να πουλάει κάπου κοντά μου. Και όταν του λένε οι άλλοι επιβάτες ότι ζήτησα εισιτήριο και δεν είχε κανείς να μου δώσει, ο τσαμπουκάς του ψευτόμαγκα δεν έχει θέση. Να λες που δεν του έχωσα και καμία με τον τρόπο που φέρθηκε. Ελληνάρας. δώσε του εξουσία και γίνεται ο χείριστος του είδους.

 

31 minutes ago, astrolabos said:

νομίζω ότι από τη στιγμή που παραβαίνεις τον νόμο δεν δικαιούσαι ηθικά (και νομικά; ) να ζητάς να έχεις δικιαιώματα πέραν από τα γνωστά που λένε και στις ταινίες, και αν δεν είναι έτσι, κακώς, πρέπει να αλλάξει ο νόμος.

Επίσης ο νόμος υπάρχει και για αυτόν (που δεν ξέρω αν καθορίζει η νομοθεσία τα εισιτήρια και τα πρόστιμα και ούτε με νοιάζει), και θα μπορούσα να τον κυνηγήσω άσχημα και για τον τρόπο που μίλησε και που με έπιασε από το χέρι και πήγε να με κατεβάσει με το ζόρι. Μου ήρθε ο κάθε σκατόβλαχος να πουλήσει εξουσία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ αδικαιολόγητο να μην υπάρχει η δυνατότητα να αγοράσει κάποιος εισιτήριο μέσα στο λεωφορείο(είτε από αυτόματο μηχάνημα είτε από τον οδηγό) . Μπορεί πράγματι κάποιος να ψάχνει για εισιτήριο και να μην βρίσκει, ειδικά αν του έτυχε κάτι ξαφνικά που δεν το είχε προγραμματίσει και χρειάζεται τα ΜΜΕ.

 

Επίσης αφήνω ασχολίαστο το να μην πληρώνει κάποιος, συστηματικά, και να απαιτεί καλύτερες συγκοινωνίες.

 

Το συγκεκριμένο κενό στο νόμο είναι γνωστό εδώ και χρόνια όμως... Αν υπάρχει πρόβλημα στην εφαρμογή του ελέγχου, ας στύψουν το κεφάλι τους οι αρμόδιοι να βρουν λύση και να αλλάξουν τη νομοθεσία, χωρίς να γίνονται έκτροπα και από τη μεριά των ελεγκτών και των επιβατών.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εδώ υπάρχουν ένα κάρο τρόποι να αγοράσεις εισιτήριο. Από τον οδηγό, από τα κεντρικά του Ruter, που είναι η εταιρεία MMM, online από το κινητό σου, από όλα τα ψιλικατζίδικα, από αυτόματα μηχανήματα σε συγκεκριμένα σημεία (λίγα σχετικά αλλά υπάρχουν). Οπότε η δικαιολογία δεν υπάρχει. Επίσης εδώ ο ελεγκτής έχει το δικαίωμα προσωποκράτησης σε περίπτωση που δεν υπογράψεις το πρόστιμο, να σε κατεβάσει ή να σταματήσει τελείως το μέσο, μέχρι να έρθει η αστυνομία.

Προσωπικά χρησιμοποιώ το κινητό. Ακόμα και αν μείνεις από μπαταρία, μπορείς να πάρεις το πρόστιμο και να πας να το σβήσεις την επόμενη μέρα στα κεντρικά, δείχνοντας το εισιτήριο σου που ήταν σε ισχύ.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κι εδώ έχουν μια κάρτα, που την αγοράζεις δωρεάν και τη γεμίζεις ακόμα και με το κινητό σου μέσω NFC. Τι να λέμε...;

Δε μπορείς να απαιτείς χωρίς να προσφέρεις. Πρώτα δίνεις δυνατότητες, επιλογές, υπηρεσίες και μετά απαιτείς.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος deninho έγραψε:

Δε μπορείς να ζητάς εισιτήριο από τον άλλον, αν δεν του παρέχεις τρόπο να το αποκτήσει.

 

πριν 1 ώρα, το μέλος Wizard! έγραψε:

Αν και σου απάντησαν ήδη, εδώ έχουν εισιτήρια οι οδηγοί, οπότε δεν υπάρχει δικαιολογία. Για εμένα που έπαιρνα το λεωφορείο μια φορά το μήνα κι αν, δε μπορεί να απαιτεί να έχω προβλέψει να έχω εισιτήριο. Ας φρόνιζε να πουλάει κάπου κοντά μου.

http://www.oasa.gr/news.php?id=funk883

Παράθεση

Με τη δωρεάν εφαρμογή mobile ticketing, με την ονομασία “TfA tickets”, είναι πλέον δυνατή η έκδοση εισιτηρίων σε όλα τα Μέσα των Συγκοινωνιών Αθηνών, με σαφή πλεονεκτήματα: Εύκολη αγορά εισιτηρίων, ασφαλείς και γρήγορες συναλλαγές, χωρίς καμιά επιπλέον χρέωση. Κατά τη διάρκεια της αρχικής φάσης του πιλοτικού προγράμματος, στην εφαρμογή θα είναι διαθέσιμα όλα τα εισιτήρια με διάρκεια ίση ή μικρότερη των 5 ημερών.

 

Αλλιώς, ναι, έχε ένα εισιτήριο στο πορτοφόλι σου, όπως έχω και εγώ. Και ας μένω Καλαμάτα που ανεβαίνω Αθήνα 3 φορές το χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Wizard! said:

Κι εδώ έχουν μια κάρτα, που την αγοράζεις δωρεάν και τη γεμίζεις ακόμα και με το κινητό σου μέσω NFC. Τι να λέμε...;

Δε μπορείς να απαιτείς χωρίς να προσφέρεις. Πρώτα δίνεις δυνατότητες, επιλογές, υπηρεσίες και μετά απαιτείς.

 

Δε νομίζω ότι σε τιμά η δημοσίευση της συμπεριφοράς σου. 

Ο νόμος είναι νόμος και ήσουν παραβάτης. Δε βρίσκεις κανένα δίκιο με το να τσαμπουκαλεύεσαι στον ελεγκτή.  Όσα ελαφρυντικά και να είχες.

Αν δεν έβρισκες εισιτήριο στο αεροπλάνο δε νομίζω ότι θα έμπαινες μέσα "γιατί έτσι".

Αν το έκανες αυτό σε βόρεια χώρα, ανεξαρτήτως του αν είχες πολλά δίκια, δε θα καταλάβαινες για πότε θα ήσουν χειροπόδαρα δεμένος και οι κυρώσεις πέρα από οικονομικό τσούξιμο θα είχαν και αυστηρή διοικητική μορφή. (και βάθος χρόνου) . Αλλά πιθανότατα τα ξέρεις αυτά και δε θα το έκανες στο εξωτερικό.

 

Ο νόμος είναι σαν τον ιστό της αράχνης. Και σε αυτήν την περίπτωση ήσουν το μεγάλο έντομο. Hardly something to be proud of

 

Έγινε επεξεργασία από schumifer
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, schumifer said:

 

Δε νομίζω ότι σε τιμά η δημοσίευση της συμπεριφοράς σου. 

Ο νόμος είναι νόμος και ήσουν παραβάτης. Δε βρίσκεις κανένα δίκιο με το να τσαμπουκαλεύεσαι στον ελεγκτή.  Όσα ελαφρυντικά και να είχες.

Αν δεν έβρισκες εισιτήριο στο αεροπλάνο δε νομίζω ότι θα έμπαινες μέσα "γιατί έτσι".

Αν το έκανες αυτό σε βόρεια χώρα, ανεξαρτήτως του αν είχες πολλά δίκια, δε θα καταλάβαινες για πότε θα ήσουν χειροπόδαρα δεμένος και οι κυρώσεις πέρα από οικονομικό τσούξιμο θα είχαν και αυστηρή διοικητική μορφή. (και βάθος χρόνου) . Αλλά πιθανότατα τα ξέρεις αυτά και δε θα το έκανες στο εξωτερικό.

 

Ο νόμος είναι σαν τον ιστό της αράχνης. Και σε αυτήν την περίπτωση ήσουν το μεγάλο έντομο. Hardly something to be proud of

OMG και τρία lol που λένε και τα 10χρονα.

 

1. Δείξε μου το νόμο που λέει για τα εισιτήρια

2. Η συμπεριφορά μου ήταν ανάλογη του ελεγκτή. Εκείνος ξεκίνησε τον τσαμπουκά και εγώ δεν τον ανέχτηκα

3. Το να συγκρίνεις αεροπλάνο με λεωφορείο, δείχνει άγνοια των καταστάσεων

4. Σε βόρεια χώρα όπως γράφτηκε από αρκετούς, ΔΕΝ ψάχνεις για εισιτήριο, έχουν παντού, οπότε δεν έχεις δικαιολόγία

5. Επειδή ΕΙΜΑΙ σα βόρεια χώρα, έχει τύχει να μπει μέσα άτομο χωρίς λεφτά για εισιτήριο και ο οδηγός τον άφησε

6. Εδώ και 14 μήνες που είμαι εδώ, μία φορά είδα ελεγκτή και ήταν ευγενέστατος

7. Περήφανος δεν είμαι, απλά δεν ανέχομαι τον κάθε μ@κα να νομίζει ότι μπορεί να ασκεί εξουσία απάνω μου

8. Αν γινόταν πριν 5 χρόνια κι όχι 15 που έγινε, να είσαι σίγουρος ότι εγώ θα πλήρωνα τα 120€, αλλά θα τον είχα πάει δικαστικά και θα του έπαιρνα τα σώβρακα με μάρτυρες και βίντεο στο κινητό

 

bonus: όποιος δεν είχε ποτέ του πειρατικό software στον υπολογιστή του, όποιος δεν έχει παρκάρει ποτέ παράνομα, δεν έχει κλέψει την εφορία, δεν έχει περάσει το όριο ταχύτητας, κλπ, ας κάνει παρατηρήσεις, οι υπόλοιποι στο καβούκι σας και παίξτε τον άγιο σε κανένα παιδάκι

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Wizard! έγραψε:

bonus: όποιος δεν είχε ποτέ του πειρατικό software στον υπολογιστή του, όποιος δεν έχει παρκάρει ποτέ παράνομα, δεν έχει κλέψει την εφορία, δεν έχει περάσει το όριο ταχύτητας, κλπ, ας κάνει παρατηρήσεις, οι υπόλοιποι στο καβούκι σας και παίξτε τον άγιο σε κανένα παιδάκι

Βρισκόμαστε σε μια πλατεία στην Κανά της Γαλιλαίας την εποχή που έζησε ο Χριστός.
Στην μέση της πλατείας,πεσμένη στο έδαφος η Μαρία η Μαγδαληνή και γύρω της εξαγριωμένο πλήθος με τις πέτρες στα χέρια έτοιμοι να την λιθοβολήσουν, για τις πολλές αμαρτίες της. Την στιγμή που ήταν έτοιμοι να ρίξουν τις πέτρες στην άμοιρη Μαρία,πετάγεται μέσα από το πλήθος ο Χριστός κάθεται δίπλα της και με αποφασιστική φωνή φωνάζει:

-Ο αναμάρτητος ας ρίξει πρώτος την πέτρα.

Σιωπή απλώθηκε παντού. Όλοι μούδιασαν, τα χέρια που κρατούσαν τις πέτρες έμειναν σαν παράλυτα μετέωρα και οι πέτρες έπεφταν στο έδαφος χωρίς να μπορέσουν να εκτελέσουν το φονικό τους έργο. Πολλοί δάκρυσαν, αναλογιζόμενοι τις δικές τους αμαρτίες. Η Μαρία η Μαγδαληνή κοιτούσε τον Χριστό με ένα βλέμμα απέραντης ευγνωμοσύνης και ο Χριστός της έδινε το χέρι για να σηκωθεί.
Εκείνη την στιγμή που σηκώνονταν από το έδαφος, μέσα από το πλήθος εκσφενδονίζεται μια κοτρόνα και βρίσκει την Μαρία την Μαγδαληνή κατακούτελα. Πάρτην Μαρία στο έδαφος λιπόθυμη από την κοτρόνα που έφαγε. Γυρίζει το κεφάλι του ο Χριστός στο πλήθος και γεμάτος οργή φωνάζει:

-Αμάν ρε μάνα!!!

 

Ηθικό δίδαγμα της υπόθεσης, μην προσπαθείς να δικαιολογήσεις τις δικιές σου πράξεις στηριζόμενος στην παραβατικότητα του άλλου, γιατί δε ξέρεις από που θα σου έρθει :p

 

Υ.Γ. Ο υπολογιστής μου είναι στη διάθεσή σου αν θες να δεις πόσα παράνομα προγράμματα έχω. Και αυτά που είχα πειρατεύσει, όταν δούλεψα και είδα πως βγαίνει ένα πρόγραμμα, πήγα και τα αγόρασα, ως ένδειξη σεβασμού στο δημιουργό τους.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, astrolabos said:

Ηθικό δίδαγμα της υπόθεσης, μην προσπαθείς να δικαιολογήσεις τις δικιές σου πράξεις στηριζόμενος στην παραβατικότητα του άλλου, γιατί δε ξέρεις από που θα σου έρθει

1. Δεν προσπαθώ να δικαιολογήσω, αλλά δεν το έχετε, δεν πειράζει

2. Το παράδειγμα ήταν για τη συμπεριφορά ενός υπαλληλίσκου που έχει την εντύπωση ότι μπορεί να ασκεί εξουσία και να χειροδικεί

3. Δεν με πείθεις για τα πειρατικά, δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑΣ Έλληνας που να είχε υπολογιστή πριν 15 χρόνια και να μην έχει τίποτα πειρατικό

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Wizard! έγραψε:

3. Δεν με πείθεις για τα πειρατικά, δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑΣ Έλληνας που να είχε υπολογιστή πριν 15 χρόνια και να μην έχει τίποτα πειρατικό

 

πριν 4 λεπτά, το μέλος astrolabos έγραψε:

Και αυτά που είχα πειρατεύσει, όταν δούλεψα και είδα πως βγαίνει ένα πρόγραμμα, πήγα και τα αγόρασα, ως ένδειξη σεβασμού στο δημιουργό τους.

Μέχρι και το winrar αγόρασα :p

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.