Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο v2.0


astrolabos

Recommended Posts

Το ρωσικό όχι.? Ο ΕΜA όμως θεωρώ ότι είναι αξιόπιστος ακόμη, αν το εγκρίνει αυτός μάλλον. Αλλά έχουμε προσκολληθεί στο εμβόλιο χωρίς να ξέρουμε τι θα κάνει, αν θα το  κάνει, πότε θα το κάνει. Έχουμε πολύ δρόμο ακόμη πιστεύω για το εμβόλιο..

Εκτός και αν εννοούσες κάτι για το αντιεμβολιαστικό κίνημα και δεν το έπιασα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, schumifer said:

Έχουμε πολύ δρόμο ακόμη πιστεύω για το εμβόλιο..


το κακό είναι ότι το έχει εντάξει ο Τραμπ στην προεκλογική τακτική του. Έχει λυσσάξει, θέλει να βγει τον Οκτώβριο να τουιτάρει «χάρη σε μένα έχουμε εμβόλιο». Προσπαθούν να του βάλουν χέρι οι γιατροί αλλά μάλλον τους γράφει.

Να απαντήσω στον Snips: θα ρωτήσω τον γιατρό μου. Ίσως ρωτήσω δύο γιατρούς (συγκεκριμένους, να ξέρουν την κατάσταση της υγείας μου έστω στο περίπου). Το ίδιο θα πιέσω να γίνει με κατάκοιτο συγγενικό μου πρόσωπο. Μετά θα αποφασίσω, με πιθανότερη εκδοχή να ακολουθήσω ακριβώς την συμβουλή του γιατρού μου.
Αν διαβάσω κάτι στο ίντερνετ, στο μίκυ μάους, στο CDC, αν ακούσω κάτι από άλλον γιατρό που θεωρώ έγκυρο και μου δημιουργηθούν αμφιβολίες, αν δω όνειρο τον Ασκληπιό και μου δημιουργηθεί απορία, θα ρωτήσω τον γιατρό μου.
Αν θελήσω να παρακούσω την συμβουλή του γιατρού μου, θα τον ενημερώσω. Θα γνωρίζει ότι τον παράκουσα, όπως ακριβώς γνωρίζει πότε καπνίζω και πότε όχι.

(τα εμβόλια της γρίππης τα κάνω σχεδόν κάθε χρόνο από το 2004 που μου το είπαν οι γιατροί μου -τα 'χω χάσει μια χρονιά νομίζω από καθυστέρηση δική μου/μετά είχε τελειώσει-, έχω την ατυχία -οφειλόμενη σε δική μου κουταμάρα- ότι έχω ξεχάσει πότε λήγει το εμβόλιο για τους πνευμονιόκοκκους, ξέχασα ποια χρονιά το έκανα, ήταν πενταετές, θα το συζητήσω από φθινόπωρο και μετά με τον γιατρό μου)

TLDR για το αν θα κάνεις ή όχι μια ιατρική πράξη καλό είναι να ρωτάς γιατρό που σε ξέρει και τον οποίο εμπιστεύεσαι.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

0f4b4ca342734e269b43e0a516460fb9.jpg
WWW.CAPITAL.GR

Στο 200,8% του ΑΕΠ εκτιμά το ελληνικό δημόσιο χρέος το ΔΝΤ για το 2020, ωστόσο δεν διακρίνει ιδιαίτερο κίνδυνο, όσο συνεχίζεται η...

 

 

 

Όχι ότι δεν ήταν σίγουρο. Και τώρα ακόμη τα λεφτά είναι σε φάση που πέφτουν από τον ουρανό, σε καμιά διετία αν έχει κοπάσει ο κορόνας που θα αρχίσουν να μας λένε... εσείς σαν πολλά να χρωστάτε... τότε να δούμε!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

c71e9b9906f8465ba3ad62d4feaf71c3.jpg
WWW.CAPITAL.GR

Από τα 34 εκατομμύρια επισκέπτες συνολικά πέρσι, εκτιμάται πως δεν θα...

Και τώρα; Τι θα γίνουμε χωρίς βαρβάρους;

Οι άνθρωποι αυτοί (θα) ήταν μια κάποια λύση, μπας και πληρώσουμε τους φόρους μέχρι το τέλος του χρόνου.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

106494538_105866456.jpg
WWW.BRUSSELSTIMES.COM

A pharmaceutical firm developing a coronavirus vaccine of which Belgium has already secured millions of doses has made the "exceptional" request to not be held liable for any potential side

 

Και απο το REUTERS:

 

?m=02&d=20200730&t=2&i=1527735608&w=1200
WWW.REUTERS.COM

AstraZeneca has been granted protection from future product liability claims related to its COVID-19 vaccine hopeful by most of the countries with which it has struck supply agreements, a senior executive told Reuters.

 

 

Το κέρδος δικό τους, το ρίσκο δικό μας. sounds legit .....:sarcastic:

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, colt3003 said:

Το κέρδος δικό τους, το ρίσκο δικό μας.

παρόμοια λογική με τον ιδιοκτήτη νυχτερινού κέντρου σε περιοχή χτυπημένη από την επιδημία, που δεν αναλαμβάνει καμία αποζημίωση αν... 

τουλάχιστον η εταιρεία προσπαθεί να δημιουργήσει κάτι που βοηθά ίσως την κατάσταση. Σημείωσε, δεν γνωρίζω καν αν υπάρξει κέρδος και πόσο.

από το δεύτερο λινκ:
The United States, however, already has a law to exclude tort claims from products that help control a public-health crises in the form of the 2005 Public Readiness and Emergency Preparedness, or PREP Act.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, salde said:

τουλάχιστον η εταιρεία προσπαθεί να δημιουργήσει κάτι που βοηθά ίσως την κατάσταση.

 

 ''Ο δρόμος προς την κόλαση, είναι σπαρμένος με τις αγαθότερες προθέσεις''. Εργο γνωστό και χιλιοπαιγμένο.

 

Για τον παράγοντα δε ''κέρδος'', δεν το συζητώ. Δεν έγιναν όλοι ''μπετζινάκατοι'' (/Χατζηχρήστος mode off) για τη φουκαριάρα τη μάνα τους.

Link to comment
Share on other sites

a77ff0418f6a427c98eb091e77c010c9.JPG
WWW.CAPITAL.GR

Ακόμα δεν είναι προφανώς σαφές τι ακριβώς έχει κλαπεί.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Να το πιστεψω τωρα; :p

 

 

1_North-Korean-leader-Kim-Jong-Un-attend
WWW.MIRROR.CO.UK

The former aide to South Korea’s late president Kim Dae-jung said the paranoid...

αλλοι λενε οτι ειναι τεζα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7-118.jpg
WWW.IN.GR

Σύμφωνα με τη συριακή κυβέρνηση, η έκρηξη σημειώθηκε ανάμεσα στις...

Σαν πολλές εκρήξεις δεν μαζεύτηκαν τελευταία; 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

poulo.jpg
WWW.IN.GR

Σε ηλικία 79 ετών ο Γιάννης Πουλόπουλος προδόθηκε από την καρδιά του

 

  • Like 1
  • Sad 4
Link to comment
Share on other sites

On 22/8/2020 at 7:44 ΜΜ, το μέλος colt3003 έγραψε:
106494538_105866456.jpg
WWW.BRUSSELSTIMES.COM

A pharmaceutical firm developing a coronavirus vaccine of which Belgium has already secured millions of doses has made the "exceptional" request to not be held liable for any potential side

 

Και απο το REUTERS:

 

?m=02&d=20200730&t=2&i=1527735608&w=1200
WWW.REUTERS.COM

AstraZeneca has been granted protection from future product liability claims related to its COVID-19 vaccine hopeful by most of the countries with which it has struck supply agreements, a senior executive told Reuters.

 

 

Το κέρδος δικό τους, το ρίσκο δικό μας. sounds legit .....:sarcastic:

 

Ακριβώς για αυτό ρωτάω αν κάποιος θα κάνει το εμβόλιο, μόλις γίνει διαθέσιμο...και αν.

Side effects. Ατομικά ποιο είναι το ρίσκο; Θα αποκτήσω ανοσία ή ήπια νόσηση, αλλά σε 3+ χρόνια θα βγάλω λέπια; Όταν και η ίδια η φαρμακευτική σου λέει έμμεσα "εγώ νίπτω τας χείρας μου για μετά".

 

Δεν θα θίξω βέβαια θέμα υποχρεωτικού εμβολιασμού. Αν αποφασιστεί κάτι τέτοιο θα έχουμε άλλα. Και δεν έχει σχέση με το κίνημα αντιεμβολιασμού. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Snips said:

Ατομικά ποιο είναι το ρίσκο;

ίσως δεν αντιλαμβάομαι τι ρωτάς. Σε κανένα φάρμακο δεν σου προσδιορίζουν ατομικά την διακινδύνευση. Στα περισσότερα που μου έρχονται στο μυαλό απλώς αναφέρονται αντενδείξεις. Πιθανές αντενδείξεις μάλιστα, χωρίς συνήθως να αναφέρουν καν ποσοστά στις οδηγίες χρήσεις. Αλλά και να αναφέρουν ποσοστά είναι βγαλμένα ως γενικός όρος, όχι προσδιορισμένα ατομικά.
Παρόμοιο με τα ποσοστά αστοχίας σε κάποιο hardware, τους δίσκους ας πούμε. Δεν τα αναφέρουν ατομικά για κάθε δίσκο.

Από όσο γνωρίζω αν δεις π.χ. κάπου να αναφέρεται «υπάρχει 4% πιθανότητα να συμβεί το Χ», δεν σημαίνει ότι κάθε συγκεκριμένος ασθενής έχει 4% πιθανότητα.
Το ατομικό ρίσκο καθώς και τις ατομικές αμφιβολίες σου θα στο εξηγήσει υποτίθεται (σπανίως με ποσοστά αλλά δεν έχει και σημασία γιατί δεν μπορεί ο ασθενής να το αξιολογήσει) ο γιατρός σου. Στο έγραψα και παραπάνω, τον γιατρό σου θα ρωτήσεις σε ατομικό επίπεδο. Να στο πω ανάποδα, αν εσύ θέλεις διακαώς να κάνεις το εμβόλιο και ο γιατρός σου έχει αντίθετη γνώμη, κανονικά πρέπει να ακολουθήσεις την συμβουλή του ή να αλλάξεις γιατρό αν έχει κλονιστεί η εμπιστοσύνη σου.
 

 

18 minutes ago, Snips said:

Δεν θα θίξω βέβαια θέμα υποχρεωτικού εμβολιασμού. Αν αποφασιστεί κάτι τέτοιο θα έχουμε άλλα.

Δεν νομίζω να υποχρεώσουν σε εμβολιασμό τον γενικό πληθυσμό. Δεν θα απέκλεια να υπάρξουν έμμεσοι υποχρεωτικοί εμβολιασμοί, όπου εκεί δεν καταλαβαίνω γιατί να έχουμε άλλα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ΤΙ ΛΕΣ ΤΩΡΑ!! Οι γονείς του θέλουν κρέμασμα. ΑΠΛΑ.

 

Ευτυχώς που το παιδί φαίνεται να ήταν απίστευτα ψύχραιμο, κάτι που πολύ πιθανόν να το έσωσε κιόλας πέρα από την τρομερή τύχη του πάνω στην "ατυχία" του.

 

Μετά από αυτό δεν νομίζω οι γονείς να περιμένουν να τους παραδοθεί το παιδί. Αν γίνει, τότε οι αρμόδιοι φορείς είναι για εισαγγελία, όπως και οι γονείς. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.