Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο v2.0


astrolabos

Recommended Posts

πριν 10 λεπτά, το μέλος UltraB έγραψε:

ΤΙ ΛΕΣ ΤΩΡΑ!! Οι γονείς του θέλουν κρέμασμα. ΑΠΛΑ.

 

Ευτυχώς που το παιδί φαίνεται να ήταν απίστευτα ψύχραιμο, κάτι που πολύ πιθανόν να το έσωσε κιόλας πέρα από την τρομερή τύχη του πάνω στην "ατυχία" του.

 

Μετά από αυτό δεν νομίζω οι γονείς να περιμένουν να τους παραδοθεί το παιδί. Αν γίνει, τότε οι αρμόδιοι φορείς είναι για εισαγγελία, όπως και οι γονείς. 

Μην βιάζεσαι. Διάβασα ότι το παιδί παρασύρθηκε στ' ανοιχτά και οι γονείς του δεν μπορούσαν να το φτάσουν, οπότε και επιστρατεύτηκε το ferry boat.

Βέβαια, το ζήτημα είναι πώς τους ξέφυγε το παιδί στα βαθιά; Το είχαν αφήσει μόνο του; Συνέβη κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Μην βιάζεσαι. Διάβασα ότι το παιδί παρασύρθηκε στ' ανοιχτά και οι γονείς του δεν μπορούσαν να το φτάσουν, οπότε και επιστρατεύτηκε το ferry boat.

Βέβαια, το ζήτημα είναι πώς τους ξέφυγε το παιδί στα βαθιά; Το είχαν αφήσει μόνο του; Συνέβη κάτι άλλο;

Καλά ναι, τώρα θα ακούσεις το μακρύ και το κοντό τους για να τα μπαλώσουν.

Για να φτάσει το παιδί σε τέτοια απόσταση από την ακτή (ειδικά δε όταν δεν έχει τρελούς ανέμους όπως στο βίντεο) πάει να πει πως οι γονείς του το κωλοβαρούσαν και δεν έδιναν σημασία στο παιδί.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θελω να κρινω, γιατι δεν ξερω πως εγινε και τους εφυγε. 

Οπως και να εχει ευτυχως που το παιδι φαινεται καλα. Ελπιζω να το ξεχασει και να μην του αφησει κανα ψυχολογικο...

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, UltraB said:

ειδικά δε όταν δεν έχει τρελούς ανέμους όπως στο βίντεο


αν έχει ρεύματα εκεί πέρα, που μάλλον έχει, είναι απίστευτη η δύναμή τους και το πόσο εύκολα μπορεί κάποιος να κάνει λάθος εκτίμηση. Ευτυχώς που τέλειωσε καλά η ιστορία. Είναι μεγάλη πληγή όλα αυτά τα φουσκοειδή, πολύς κόσμος τα θεωρεί αστεία, εύκολα, ακίνδυνα. Είναι και για πνιγμό επικίνδυνα. Δεν φαντάζεσαι τι άκουσα μια φορά που είπα σε (φιλικό μου) παιδάκι να μην τα χρησιμοποιεί. Από την (φιλικό μου πρόσωπο) μάνα του, η οποία είναι ζήτημα αν έβρεξε τα πόδια της για 2 λεπτά μέχρι το γόνατο, αφού πρώτα τους είχε αγοράσει κάτι τέτοια στην διαδρομή για την παραλία. Τα τάισε κιόλας, λουκουμάδες, σοκολάτες, παγωτά, πορτοκαλάδες.
Η ηλιοθεραπεία είναι το Α και το Ω σε μερικούς/μερικές. Οι αναρτήσεις στο ΦΒ το δεύτερο σημαντικότερο.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Snips said:

 

Ακριβώς για αυτό ρωτάω αν κάποιος θα κάνει το εμβόλιο, μόλις γίνει διαθέσιμο...και αν.

Side effects. Ατομικά ποιο είναι το ρίσκο; Θα αποκτήσω ανοσία ή ήπια νόσηση, αλλά σε 3+ χρόνια θα βγάλω λέπια; Όταν και η ίδια η φαρμακευτική σου λέει έμμεσα "εγώ νίπτω τας χείρας μου για μετά".

 

Δεν θα θίξω βέβαια θέμα υποχρεωτικού εμβολιασμού. Αν αποφασιστεί κάτι τέτοιο θα έχουμε άλλα. Και δεν έχει σχέση με το κίνημα αντιεμβολιασμού. 

 

 

Δεν ξέρω. Το μόνο που βρήκα είναι αυτός ο νόμος . Προφανώς, δεν είμαι σε θέση να παρακολουθώ νυχθημερών, αν έβγαλαν κάτι άλλο. Αν ξέρει κανένας άλλος κάτι...... 

 

 

Quote

Άρθρο πρώτο
Μέτρα πρόληψης, υγειονομικής παρακολούθησης και περιορισμού της διάδοσης της νόσου

1. Προς τον σκοπό της αποφυγής κινδύνου εμφάνισης ή και διάδοσης κορωνοϊού που ενδέχεται να έχουν σοβαρές επιπτώσεις στη δημόσια υγεία, μπορεί να επιβάλλονται μέτρα πρόληψης, υγειονομικής παρακολούθησης, καθώς και περιορισμού της διάδοσης της νόσου.

2. Τα μέτρα αυτά συνίστανται:
(α) στην υποχρεωτική υποβολή σε κλινικό και εργαστηριακό ιατρικό έλεγχο, υγειονομική παρακολούθηση, εμβολιασμό, φαρμακευτική αγωγή και νοσηλεία προσώπων, για τα οποία υπάρχουν εύλογες υπόνοιες ότι μπορεί να μεταδώσουν άμεσα ή έμμεσα τη νόσο,
(β) στην επιβολή κλινικών και εργαστηριακών ιατρικών ελέγχων, καθώς και μέτρων προληπτικής υγειονομικής παρακολούθησης, εμβολιασμού, φαρμακευτικής αγωγής και προληπτικής νοσηλείας προσώπων που προέρχονται από περιοχές όπου έχει παρατηρηθεί μεγάλη διάδοση της νόσου,
(γ) στην επιβολή προληπτικών ελέγχων υγειονομικής φύσεως και κλινικών ή εργαστηριακών ελέγχων σε όλα ή επιμέρους σημεία εισόδου και εξόδου από τη χώρα μέσω αεροπορικών, θαλάσσιων, σιδηροδρομικών ή και οδικών συνδέσεων με χώρες μεγάλης διάδοσης της νόσου,
(δ) στον προσωρινό περιορισμό, εν όλω ή εν μέρει, των αεροπορικών, θαλάσσιων, σιδηροδρομικών ή και οδικών συνδέσεων με χώρες μεγάλης διάδοσης της νόσου,
(ε) στον προσωρινό περιορισμό προσώπων των περιπτώσεων (α) και (β) υπό συνθήκες που αποτρέπουν την επαφή με τρίτα πρόσωπα, από την οποία θα μπορούσε να προκληθεί μετάδοση της νόσου. Το μέτρο του προσωρινού περιορισμού δύναται να υλοποιείται σε κατάλληλο χώρο νοσοκομείου, υγειονομικής δομής, θεραπευτικού ιδρύματος, σε κατάλληλες δημόσιες ή ιδιωτικές εγκαταστάσεις προσωρινής διαμονής, ή και κατ’ οίκον, ανάλογα με την απόφαση του αρμόδιου κάθε φορά οργάνου,
(στ) στην προσωρινή απαγόρευση της λειτουργίας σχολικών μονάδων και πάσης φύσεως εκπαιδευτικών δομών, φορέων και ιδρυμάτων, δημοσίων και ιδιωτικών, κάθε τύπου και βαθμού, χώρων θρησκευτικής λατρείας, καθώς και στην προσωρινή απαγόρευση και αναστολή μετακινήσεων για οποιονδήποτε λόγο του εκπαιδευτικού και λοιπού προσωπικού και μαθητών, σπουδαστών, φοιτητών οποιωνδήποτε εκ των ανωτέρω σχολικών μονάδων, εκπαιδευτικών δομών, φορέων και ιδρυμάτων,
(ζ) στην προσωρινή απαγόρευση της λειτουργίας θεάτρων, κινηματογράφων, χώρων αθλητικών και καλλιτεχνικών εκδηλώσεων, αρχαιολογικών χώρων και μουσείων, καταστημάτων υγειονομικού ενδιαφέροντος, ιδιωτικών επιχειρήσεων, δημόσιων υπηρεσιών και οργανισμών, καθώς και γενικά χώρων συνάθροισης κοινού,
(η) στην προσωρινή επιβολή μέτρων περιορισμού της κυκλοφορίας μέσων μεταφοράς εντός της επικράτειας,
(θ) στην προσωρινή επιβολή περιορισμού κατ’ οίκον σε ομάδες προσώπων προς αποφυγή ενεργειών που θα μπορούσαν να προκαλέσουν τη διάδοση της νόσου. Το μέτρο του προσωρινού περιορισμού ευρύτερων ομάδων προσώπων δύναται να προσδιορίζεται με αναφορά σε συγκεκριμένες γεωγραφικές περιοχές. Στα πρόσωπα της περίπτωσης αυτής δύνανται να επιβάλλονται και τα υπό περιπτώσεις (α) και (β) μέτρα.
Κατά την επιβολή των μέτρων επιλέγεται από τα αρμόδια όργανα το ηπιότερο δυνατό για την εκπλήρωση του σκοπού του, υπό το πρίσμα της συνταγματικής αρχής της αναλογικότητας.

 

Link to comment
Share on other sites

Πάντως οφείλουμε τα το παραδεχτούμε. Όταν θέλει η πολιτεία εφαρμόζει κάτι νέο σε ελάχιστο χρόνο. Σε άλλα θέματα που μαστίζουν την δημόσια ζωή και έχουν άμεση επίπτωση στην ζωή του πολίτη, πρέπει να μεσολαβήσουν δεκαετίες για να φτάσουμε σε λύσεις.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος YDinopoulos έγραψε:

Δεν θελω να κρινω, γιατι δεν ξερω πως εγινε και τους εφυγε. 

Οπως και να εχει ευτυχως που το παιδι φαινεται καλα. Ελπιζω να το ξεχασει και να μην του αφησει κανα ψυχολογικο...

 

Και γω στην αρχή είπα αν είναι δυνατόν να αφήσουν γονείς να ανοιχτεί τόσο το παιδί...αλλά μετά θυμήθηκα ότι αρκεί ένα δευτερόλεπτο να γίνει το κακό σε μικρές ηλικίες. Μετά η σκέψη μου ήταν ότι κάποια βάρκα θα έβρισκαν εκεί κοντά να την στείλουν να μαζέψει το παιδί. Αν αληθεύει ότι το ferry στράφηκε εκεί για αυτό το λόγο δεν ξέρω. Εγώ πάντως θα είχα πεθάνει 100 φορές βλέποντας το να φεύγει από τον ορίζοντα. Βάρκα κανονική θα έβρισκα, βάρκα φουσκωτή, έστω ένα στρώμα κάποιου εκεί γύρω και θα έφτανα κοντά μέχρι να έρθει κάποιος. 

Τέλος πάντων, μάλλον η μικρή εν αντιθέσει με τον Χάρι Κλυνν, θα το πει το "...mamma, l'anno prossimo dovremmo andare in montagna..."

Link to comment
Share on other sites

gallia-tin-ksulokopisan-kourepsan-epeidi
WWW.NAFTEMPORIKI.GR

Οι γονείς, ο θείος και η θεία μιας έφηβης μουσουλμάνας από τη Βοσνία, που την ξυλοκόπησαν άγρια και την κούρεψαν επειδή διατηρούσε δεσμό με έναν χριστιανό σερβικής καταγωγής, «θα οδηγηθούν στα σύνορα...

 

  • Like 2
  • Sad 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος ΓιαγκΤ έγραψε:
gallia-tin-ksulokopisan-kourepsan-epeidi
WWW.NAFTEMPORIKI.GR

Οι γονείς, ο θείος και η θεία μιας έφηβης μουσουλμάνας από τη Βοσνία, που την ξυλοκόπησαν άγρια και την κούρεψαν επειδή διατηρούσε δεσμό με έναν χριστιανό σερβικής καταγωγής, «θα οδηγηθούν στα σύνορα...

 

Γιάγκο, είμαι η Βίρνα, μίλα, θες να μου πεις ότι δεν είχαν ενσωματωθεί οι συγγενείς της άμοιρης κοπέλας στη γαλλική κοινωνία;

Πέφτω απ' τα σύννεφα, Γιάγκο..

  • Like 2
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

w26-62432w3181916usa1.jpg
WWW.CNN.GR

Ο κυβερνήτης της πολιτείας Ουισκόνσιν των Ηνωμένων Πολιτειών Τόνι Έβερς...

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Snips έγραψε:

Δηλαδή όποιος μαύρος κάνει μαλακία  πια θα πρέπει να είναι στο απυρόβλητο;

Εμ, συνήθως δεν είναι στο απυρόβλητο. Πρώτα τον πυροβολούν και μετά τον ρωτάνε αν θέλει να είναι στο απυρόβλητο.

  • Like 3
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Άσχετο. Το ένα γεγονός δεν αποτελεί άλλοθι για την ανομία. Θεαθήναι και πολιτική η όλη εξέλιξη του φαινομένου εκεί με την τροπή που πήρε τελικά. Επειδή σε πυροβόλησα χθες αδίκως, έλα σήμερα και κλέψε σκότωσε κλπ και εγώ θα κάνω τα στραβά ματια; Δεν πάει έτσι. Δεν είναι ο νόμος ανοιχτή επιταγή.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, schumifer said:

ΤΕλικά βγήκε συμπέρασμα αν τσακώθηκε με τους αστυνομικούς ή όντως απλά μπήκε ανάμεσα σε δύο γυναίκες που τσακώνονταν;

 

Ίσως είμαι προκατειλημμένος, αλλά οι ισχυρισμοί των τριών μου μοιάζουν προφάσεις εν αμαρτίαις.

 

Φέρονται να είπαν στο δικαστήριο ότι παρέα Αλβανών είχε παρενοχλήσει την αδερφή του και την παρέα της. Η κοπέλα υποτίθεται τραυματίστηκε με αιχμηρό αντικείμενο, με αποτέλεσμα να χάσει αρκετό αίμα ώστε να λιποθυμήσει.

 

Οπότε τι έκαναν; Κάλεσαν αστυνομία και ασθενοφόρο; Την πήγαν σε γιατρό ή κέντρο υγείας; Έκαναν μήνυση; Τίποτα από όλα αυτά, απλώς πλακώθηκαν στις μπουνιές. Δεν ενεπλάκη γιατρός ή ιατροδικαστής και η αιμορραγούσα μέχρι λιποθυμίας μπήκε στο αεροπλάνο και γύρισε στην Αγγλία.

 

Τέλος πάντων, μπορεί να μου διαφεύγει κάτι, αλλά και το γεγονός ότι επέλεξαν να δικαστούν ερήμην μάλλον κάτι δείχνει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

AP_20240135671085.jpg
WWW.CNN.GR

Δικαστήριο της Νέας Ζηλανδίας επέβαλε σήμερα στον άνδρα ο οποίος...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος schumifer έγραψε:

Ωχ, μέα κούλπα, πρέπει να χρησιμοποιώ το quote. Αναφερόμουν στο νέα περιστατικό πυροβολισμού στην Αμερική

 

Ανεξάρτητα από το τι συνέβη. Έχεις δύο μπάτσους να έχουν τραβήξει μπιστόλι και τους γυρίζεις την πλάτη να χωθείς στο αυτοκίνητο; Η αίσθηση της αυτοσιντήρισης δεν σου λέει τίποτα;

Έγινε επεξεργασία από ΓιαγκΤ
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Δερμιτζάκης: Οι απόψεις μου για την έρευνα δεν ταυτίζονταν με της κυβέρνη

Παράθεση

 

Ποιοι ήταν οι λόγοι που σας οδήγησαν σε παραίτηση, κύριε Δερμιτζάκη, εννέα μόλις μήνες μετά την ανάληψη των καθηκόντων σας;

«Εν συντομία, θα μπορούσα να πω ότι δημιουργήθηκε μια αδιέξοδη κατάσταση, καθώς οι απόψεις μου για την έρευνα και την καινοτομία δεν ταυτίζονταν με αυτές της κυβέρνησης. Οπως αντιλαμβάνεστε, ήταν πια θέμα αξιοπρέπειας να πάψω να επενδύω χρόνο και ενέργεια σε μια θέση στην οποία ο ρόλος μου ήταν τελικά διακοσμητικός. Και ακόμα περισσότερο, να αφήνω να εννοηθεί, διά της διατήρησης αυτής της θέσης, ότι συμπράττω και εγκρίνω πολιτικές και φιλοσοφίες στον χώρο της έρευνας με τις οποίες διαφωνώ ριζικά».

 

«Η κυβέρνηση δίνει πολύ μεγάλη έμφαση στην επιχειρηματικότητα, αλλά πολύ μικρή υποστήριξη στην ίδια την έρευνα. Αυτό σημαίνει ότι πολύ σύντομα δεν θα είχαμε παραγωγή γνώσης, τη βάση δηλαδή πάνω στην οποία πρέπει να στηρίζεται η ανάπτυξη οικονομικής δραστηριότητας από την έρευνα. Αυτό είναι μια αδιέξοδη πολιτική που έχει αποτύχει παντού στο εξωτερικό. Πρώτα πρέπει να υποστηρίξουμε την παραγωγή γνώσης και μετά την εκμετάλλευσή της από την αγορά όπου θα έρθει φυσικά και αβίαστα, όπως γίνεται σε όλα τα μεγάλα κέντρα καινοτομίας στις ΗΠΑ, τη Γερμανία, το Ισραήλ, τη Βρετανία».

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

^^ διαστημικά ινστιτούτα οι μέν, ''έρευνα'' με κριτήρια πολιτικάντηδων οι δε, και να υπάρχουν ακόμα κάποιοι που βρίσκουν και διαφορές στους θιάσους......

 

Σε άλλα νέα...: 

 

ypnos-dimotiko-symvoulio-kalamata.jpeg?i
WWW.IEFIMERIDA.GR

Φαίνεται ότι τα δημοτικά συμβούλια είναι ενίοτε βαρετά. Κάτι η ατέρμονη πολυλογία, κάτι η ζέστη, τα λόγια του... παπά αλλά και η χαλαρότητα που προσφέρουν οι τηλεδιασκέψεις, προσφέρουν πολλά ευτράπελα. |...

 

δεν ξέρω αν πρέπει να κράξω ή να συμπάσχω (με τον νυσταλέο)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.