Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο v2.0


astrolabos

Recommended Posts

Είναι πολύ πιθανό να μην είδε καν το αγροτικό λόγο ότι μιλούσε στο κινητό. Δεν το λέω για να βγάλω λάδι το αγροτικό αλλά καμιά φορά νομίζω αποσπάτε η προσοχή μας πολύ εύκολα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτη η κυβερνηση γ@##σε την εκπαιδευση . 

Πλεον το καθε τελειωμενο πλουσιοπαιδο σε κολεγιακι εχει την αναγνωριση τιτλου απο ΑΕΙ . Πληρωμενα πτυχεια . 

Αστυνομια για να χαθει οτι ελευθερια εμεινε περι ασυλιας στα σχολεια . Επειδη ενας πτυτανης τον ηπιε  απο 10 ατομα , ισως να ηταν ακραιο αλλα οπου υπαρχει καπνος υπαρχει και φωτια . Αραγε ασχοληθηκε κανεις για τους λογους πισω απο αυτο ? 

Καταταλα οι αιωνιοι τους φταινε , που απο τα 18 μαζι με την σχολη ενα μεγαλο ποσοστο παει και δουλευει παραλληλα γιατι ο μισθος του μπαμπα δεν φτανει πλεον . 

 

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Simon έγραψε:

 

Κι εγώ έτσι οδηγούσα όταν ήμουν 20. Μετά αποφάσισα ότι δεν αξίζει να βάζω τη ζωή μου -πόσο μάλλον τη ζωή άλλων- στη ρουλέτα. Ο απέναντι μπορεί να μην έχει δει καν το στοπ, το φανάρι, εσένα ή ακόμα ακόμα και τη διασταύρωση!! Θα του εμπιστευθώ τη σωματική μου ακεραιότητα? Κάθε μέρα βλέπω τέτοιες παραβιάσεις, δε με ενδιαφέρει αν είναι ακούσιες ή εκούσιες, απλά προσέχω για να έχω.

 

Δυστυχώς όλοι οδηγούσαμε απρόσεκτα στα 20 μας. Επειδή ακριβώς δεν υπήρχε καμία οδηγοί παιδεία. Δηλαδή αυτό που είπα. Ότι δεν πέσαν λεφτά για να σωθούν ζωές. 

Δεν μπορώ να καταλάβω από την κάμερα. Ξερει κανείς αν η συνέχεια του δρόμου που δεν φαίνεται έχει ελαφρά ή όχι δεξιά στροφή; Αν ναι, και θέλησε να στρίψει χωρίς να απομακρυνθεί το προπορευόμενο όχημα, τότε.

 

Επισης δεν μπορώ να καταλάβω αν τα φώτα στο μοιραίο όχημα ήταν ανοιχτά ή απλά είναι τα φρένα που είναι αναμμένα επειδή επιβράδυνε να στρίψει. 

Το λέω διότι (το έξω ξαναγράψει βέβαια) ότι είναι απαραίτητο πια, και απορώ γιατί δεν νομοθετείται όπως στα δίκυκλα, να έχουμε τα φώτα αναμμένα ακόμα και 12.00 μεσημέρι Ιουλίου. Το φως φαίνεται από μακριά ακόμα και με την περιφερειακή όραση. Το αυτοκίνητο δεν το βλέπεις πάντα, ιδίως αν έχεις και ήλιο απέναντι, αν λόγω χρώματος "κρύβεται" στο φόντο του τοπίου κλπ. Πχ, ασημί, γκρι, ποντίκι, μαύρα, σκούρα μπλε, είναι ένα με τον δρόμο σε μακρινή απόσταση.

Το ίδιο ισχύει.και για το αγροτικό. Μπορεί κάποιος από τους δύο να έβλεπε τον άλλον και να αντιδρούσε νωρίτερα.

Link to comment
Share on other sites

Συνοπτικά 2-3 κουβέντες για το δυστύχημα, για όσους αναρωτιούνται, απλώς επειδή ο συγκεκριμένος δρόμος μου είναι λίγο πιο οικείος. Παρακαλώ να είναι σαφές ότι τα συμπεράσματά μου είναι αναγκαστικά επιφανειακά. Δεν προσπαθώ να παραστήσω τον εμπειρογνώμονα του πισινού και του πληκτρολογίου.

 

Ο δρόμος στον οποίο κινούνταν τα δύο αυτοκίνητα είναι "κεντρικός" επαρχιακός δρόμος και, ενώ οι συνθήκες δεν το δικαιολογούν, πολλοί κινούνται σ' αυτόν με ταχύτητες που πλησιάζουν και τα 100 km/h. Η διασταύρωση στην οποία έγινε το μοιραίο είναι σε μια σχετική ευθεία μερικών εκατοντάδων μέτρων, που διευκολύνει όσους θέλουν να αναπτύξουν ταχύτητα.

 

Το επιβατικό κινούταν σε μικρή απόσταση πίσω από προπορευόμενο αυτοκίνητο, χωρίς ορατότητα στο αντίθετο ρεύμα. Το αγροτικό, που πλησίαζε με μεγάλη ταχύτητα τη διασταύρωση, επίσης δεν ήταν εύκολο να διακρίνει ότι στο αντίθετο ρεύμα υπήρχε δεύτερο αυτοκίνητο. Είναι πιθανό κανείς από τους δύο να μην έβλεπε τον άλλο.

 

Το επιβατικό ξεκίνησε την αριστερή στροφή πριν δώσει χρόνο στο προπορευόμενο όχημα να απομακρυνθεί, ώστε να αποκτήσει καλύτερη ορατότητα. Ίσως το κινητό να συνέβαλε στην παροδική αμέλεια, αλλά την επιπόλαιη στροφή θα μπορούσε να την είχε κάνει και χωρίς αυτό.

 

Ο οδηγός του αγροτικού όφειλε ήδη να είναι πολύ προσεκτικός, γιατί κινούταν με παράλογη ταχύτητα για το σημείο. Όμως δε φαίνεται να φρέναρε ή να επιχείρησε να αποφύγει το επιβατικό μέχρι τη σύγκρουση, γεγονός που παραπέμπει σε απόσπαση προσοχής και από την άλλη πλευρά.

 

Το τραγικό είναι ότι φαίνεται πως θα αρκούσε ένας από τους δύο οδηγούς να τα κάνει σχεδόν όλα σωστά για να αποφευχθεί η σύγκρουση ή τουλάχιστον να μην είναι θανατηφόρα.

 

Αν το αγροτικό δεν έτρεχε ή απλώς έκοβε ταχύτητα εν όψει της διασταύρωσης και ο οδηγός του πρόσεχε λίγο περισσότερο, θα είχε αρκετό χρόνο για να αντιδράσει. Αν το επιβατικό άφηνε χώρο στο προπορευόμενο αυτοκίνητο και έβλεπε τον κίνδυνο, δε θα είχε επιχειρήσει τη στροφή.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

παιδιά στην ΚΡΗΤΗ οδηγάνε κάπως με την λογική ίσα πέρα !

είτε είναι πεζοί είτε καβάλα σε τρεχούμενο !

 

Αν κρίνουμε καθαρά οδηγικά και χωρίς να βάλουμε αν εκείνο αν εκείνο αν δεν πέρναγαν αυτοκίνητα θα ζούσαν κλπ

Ισχύει ότι σε κεντρικό δρόμο όπου αναπτύσσονται ταχύτητες μεγαλύτερες των 80 χιλιομέτρων φτάνω σε σταυροδρόμι και θέλω να κόψω την διερχόμενη κυκλοφορία για να στρίψω το πρέπει να κάνω ;

 

α) να σταματήσω ΣΑΝ ΝΑ ΕΧΩ ΣΤΟΠ έχοντας βγάλει φλας να ελέγξω αν έρχεται κάποιος από την αντίθετη μεριά και αν δεν έρχεται κάποιος να συνεχίσω

β) να ανάψω φλας και να κόψω ίσα πέρα

γ) μου φταίνε οι άλλοι

δ) την βάρεσε από πίσω άρα φταίει ο άλλος

ε) το βανάκι φταίει

 

Η κοπέλα πλήρωσε την απροσεξία της με την ζωή της και του παιδιού της τα λόγια είναι περιττά το βίντεο πρέπει να το δείχνουν στις σχολές οδηγών αυτό και άλλα τέτοιου είδους βίντεο μπας και αποκτήσουμε οδηγική εμπειρία παιδεία και ΑΜΥΝΤΙΚΗ ΟΔΗΓΗΣΗ

 

 

και επιτέλους DASH CAMS ΠΑΝΤΟΥ !

έχω κάτι καλά διαμαντάκια από ηλίθιους οδηγούς σε βίντεο

 

edit

κρίμα για όλα τα ατυχήματα που γίνονται

και κυρίως από ανθρώπινο λάθος

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος acct έγραψε:

Αν το αγροτικό δεν έτρεχε ή απλώς έκοβε ταχύτητα εν όψει της διασταύρωσης και ο οδηγός του πρόσεχε λίγο περισσότερο, θα είχε αρκετό χρόνο για να αντιδράσει. Αν το επιβατικό άφηνε χώρο στο προπορευόμενο αυτοκίνητο και έβλεπε τον κίνδυνο, δε θα είχε επιχειρήσει τη στροφή.

 

Στο youtube μπορείς να βρεις χιλιάδες ολόιδια τέτοια ατυχήματα, είναι στο 101 της οδήγησης. Επίτρεψέ μου το εξής ρατσιστικό σχόλιο στα όρια του αστεϊσμού: με το αυτοκίνητο και το όπλο, οι κρητικοί είναι σαν τους ρομά. Έχω ζήσει αδιανόητα σκηνικά στους δρόμους της Κρήτης. Φιλικά

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Simon said:

 

Στο youtube μπορείς να βρεις χιλιάδες ολόιδια τέτοια ατυχήματα, είναι στο 101 της οδήγησης. Επίτρεψέ μου το εξής ρατσιστικό σχόλιο στα όρια του αστεϊσμού: με το αυτοκίνητο και το όπλο, οι κρητικοί είναι σαν τους ρομά. Έχω ζήσει αδιανόητα σκηνικά στους δρόμους της Κρήτης. Φιλικά

 

άμα του την έριχνα ποιος έφταιγε είτε εγώ είτε από το αντίθετο ρεύμα , φιλικά

παράδειγμα το βάζω βλακείες γίνονται πάντα και παντού

 

Spoiler

image.thumb.png.2563d434361e61156f0b339cbe0c34e9.png

 

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 52 λεπτά, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

βλακείες γίνονται πάντα και παντού

 

  Hide contents

 

 

 

Δεν μιλάω για βλακείες ούτε για την "κακιά στιγμή". Μιλάω για την οδηγική νοοτροπία. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Simon said:

 

Δεν μιλάω για βλακείες ούτε για την "κακιά στιγμή". Μιλάω για την οδηγική νοοτροπία. 

παρεξήγησης  ...

δεν αναφέρομαι σε εσένα ένα παράδειγμα δείχνω που μου έχει συμβεί και μιλάω γενικά

 

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

iaveris.jpg?itok=fSaf8Vq2
WWW.EKRITI.GR

"Χείμαρρος" στο Ράδιο Κρήτη ο γνωστός πρώην οδηγός αγώνων για τα τροχαία ατυχήματα και δυστυχήματα

 

Αλλαγή νομοθεσίας. Απλά πράγματα. Νομοθετήσαμε 300€ πρόστιμο για παραβίαση της καραντίνας σε μία νύχτα. Και δεν μπορούμε να νομοθετήσουμε για  κάτι που μας σκοτώνει δεκαετίες; Κτήνη όλοι μας. Κάπου μετά το 9ο λεπτό αναφέρει για την πλύση εγκεφάλου που πρέπει να γίνει καθημερινά, όπως γίνεται τώρα με τον covid.

 

Μπορεί κάποιος κρητικός να μου δείξει στο maps την ακριβή διασταύρωση του ατυχήματος.

staticmap?center=35.08636438%2C24.838394
WWW.GOOGLE.GR

Φαιστός, Ελλάδα

 

Έγινε επεξεργασία από Snips
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι οκ. Την εναλλακτική δεν βλέπουμε τόσα χρόνια. Το να αφήσουμε τα ιδρύματα να είναι ξέφραγκο αμπέλι; Ή επίσης να γινόμαστε μαθηματικοί με βαθμολογία 5/20;

Προσωπικά σε όλα τα παραπάνω θα πρόσθετα και το μισητό "ΙΔΙΩΤΙΚΟΠΟΙΗΣΗ", για το οποίο ο προοδευτικός Έλληνας βλέπει εφιάλτες το βράδυ. Και το πρωί που ξυπνάει ξεχνάει "εργατιές" και "λαούς" και αποφασίζει να στείλει το παιδί του συνοδεία ενός καλού ποσού €, στη Βουλγαρία και στη Ρουμανία που είναι εξυπνότερες. 

 

Έγινε επεξεργασία από Snips
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν θέλουμε μαθηματικούς με 5,20 ας πάμε τη βάση στο 6 ή στο 8 αλλιώς τι ρόλο έχει;

Άσχετος είμαι αλλά ας πούμε έναν εκλεκτή που θα περνάει κάθε εβδομάδα και αν βρίσκει φθορές στο κτίριο να αναβάλετε η εξεταστική μέχρι να επισκευαστούν από επιτροπή φοιτητών με επιβάρυνση όλων μου μοιάζει δημοκρατικό. Αλλά…

 

ErtqGBLXEAUzw51?format=jpg&name=small

Link to comment
Share on other sites

Αμερικάνικες υπερβολές ή όντως έχουν πρόβλημα ;

Φανταστείτε τη θα γινόταν  αν είχαμε εδώ  τέτοιες εικόνες .

Συγκλονιστικές εικόνες από τα μέλη της Εθνοφρουράς στο Καπιτώλιο – Κάθονταν όπου έβρισκαν, χάζευαν το κτίριο, έτρωγαν πίτσες [εικόνες] | ΖΩΗ | iefimerida.gr

 

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, GEORGIOS said:

Αμερικάνικες υπερβολές ή όντως έχουν πρόβλημα ;

Φανταστείτε τη θα γινόταν  αν είχαμε εδώ  τέτοιες εικόνες .

Συγκλονιστικές εικόνες από τα μέλη της Εθνοφρουράς στο Καπιτώλιο – Κάθονταν όπου έβρισκαν, χάζευαν το κτίριο, έτρωγαν πίτσες [εικόνες] | ΖΩΗ | iefimerida.gr

 

 

ΧΟΥΝΤΑ !

τα τανκς λείπουν απέξω

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 ώρες, το μέλος kpetros έγραψε:

Αυτη η κυβερνηση γ@##σε την εκπαιδευση . 

 

Πλεον το καθε τελειωμενο πλουσιοπαιδο σε κολεγιακι εχει την αναγνωριση τιτλου απο ΑΕΙ . Πληρωμενα πτυχεια . 

Αστυνομια για να χαθει οτι ελευθερια εμεινε περι ασυλιας στα σχολεια . Επειδη ενας πτυτανης τον ηπιε  απο 10 ατομα , ισως να ηταν ακραιο αλλα οπου υπαρχει καπνος υπαρχει και φωτια . Αραγε ασχοληθηκε κανεις για τους λογους πισω απο αυτο ? 

Καταταλα οι αιωνιοι τους φταινε , που απο τα 18 μαζι με την σχολη ενα μεγαλο ποσοστο παει και δουλευει παραλληλα γιατι ο μισθος του μπαμπα δεν φτανει πλεον . 

 

 

Ήμουν νιος και γέρασα. Από το '85 ήξερα την έκφραση "αιώνιος φοιτητής". Και δεν είχε καμία σχέση με το μισθό του μπαμπά.

 

"Ένας πρύτανης τον ήπιε". Ζεις σ΄αυτή τη χώρα ή απλά έχεις κομμένα καδρόνια έτοιμα; Τόσα χρόνια που είναι μπάτε σκύλοι σε όλα τα ιδρύματα, που είναι όλα κατεστραμένα, προφανώς δεν αποτελούν αιτίες ή αφορμές.

 

"Ασυλία". Εγώ δεν έχω άσυλο αν παρανομήσω πουθενά εκεί έξω. Ο "ξήγας" ο φοιτητής για ποιον λόγο να έχει; Επειδή τό είπε η νεοελληνική μας ιστορία λόγω χούντας;

 

Για τα πτυχία το έγραψα πιο πάνω. Ναι, το πλουσιόπαιδο πληρώνει για να πάει Αγγλία. Και καλά κάνει. Και συ θα το έκανες και εγώ θα το έκανα αν είχα. Για να έχω αίθουσες, για να έχω κτήρια, για να έχω βιβλιοθήκες, για μην έχω πρωί βράδυ την ΔΑΠ και της ΠΑΣΠ να μου πρήζουν τα ούμπαλα με κύρηγμα και αφισσοκολήσεις. Και τώρα αν είχα θα  έστελνα τα παιδιά έξω. Κύκλος είναι όλα.

 

Αλλά τόσα χρόνια όλοι μετράνε το κόστος της κάλπης. Κανείς δεν θέλει να "γυρίσει ο ήλιος" γιατί δεν θέλει να "δουλέψει".

 

Παράθεση

Φανταστείτε τη θα γινόταν  αν είχαμε εδώ  τέτοιες εικόνες .

 

 

Θα επαναστατούσαμε...

kolonatos708_0.jpg

Έγινε επεξεργασία από Snips
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος ΓιαγκΤ έγραψε:

Άσχετος είμαι αλλά ας πούμε έναν εκλεκτή που θα περνάει κάθε εβδομάδα και αν βρίσκει φθορές στο κτίριο να αναβάλετε η εξεταστική μέχρι να επισκευαστούν από επιτροπή φοιτητών με επιβάρυνση όλων μου μοιάζει δημοκρατικό.

 

Εγώ λέω να ελέγξουμε τους καθηγητές που έχουμε για λογοκλοπή. Και να ελέγξουμε τα πτυχία που δίνουν και αυτά για λογοκλοπή. 

Επίσης λέω να ελέγξουμε το πως ξοδεύονται τα χρήματα των ΕΛΚΕ και πως αξιοποιείται η χρηματοδότηση των ΚΤΕ.

 

Αλλά όχι ας κάτσουμε να μαλώσουμε σαν κλώσες για τις βάσεις εισαγωγής και τους μπάτσους μέσα στις σχολές και να τις χαντακώνουμε κι άλλο με όλα αυτά τα κολπάκια με τα ιδιωτικά.

Βάσεις? Οι βάσεις και ο βαθμός έχουν να κάνουν με ένα και μόνο πράγμα. Το αν έχουν οι γονείς του παιδιού λεφτά για να πληρώσουν συγκεκριμένα φροντιστήρια που ασχολούνται με προετοιμασία για πανελλαδικές.  

Όποιος έχει λεφτά δεν τον αφορά αυτό. Στέλνει το παιδί του κάπου να σπουδάσει όντως (κάνα Στανφορντ, LSE κλπ) ή του αγοράζει πτυχίο μεταπτυχιακό διδακτορικό και δεν χρειάζεται πλέον να παει Βουλγαρία, Ρουμανία ή στα Αγγλικά τριτοκλασσάτα πανεπιστήμια, δεν έχουμε 2001, 2021 έχουμε. Ψάξτε και θα δείτε πόσο έχει πτυχίο, μάστερ και PhD με το κλειδί στο χέρι σε ελληνικό πανεπιστήμιο.

Αυτός που χάνει απ' όλα αυτά μακροπρόθεσμα είναι ο μέσος Έλληνας που πλέον δεν έχει λεφτά ούτε για φροντιστήρια και το παιδί του που μέχρι τώρα είχε τουλάχιστον την ευκαιρία να αποκτήσει ένα χαρτί (γνώσεις συνήθως όχι) το οποίο αν προσπαθήσει, υπάρχει πιθανότητα να του ανοίξει μια πόρτα παραπάνω στη ζωή.  

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 41 λεπτά, το μέλος Rusty_Cookie έγραψε:

Βάσεις? Οι βάσεις και ο βαθμός έχουν να κάνουν με ένα και μόνο πράγμα. Το αν έχουν οι γονείς του παιδιού λεφτά για να πληρώσουν συγκεκριμένα φροντιστήρια που ασχολούνται με προετοιμασία για πανελλαδικές.  

 

Εντάξει, αφορισμός. Λες και το αν διαβάζει ο μαθητής δεν παίζει κανένα ρόλο. Μπορεί το πρόβλημα της δεξιάς να είναι ότι νομίζει ότι μπορείς να τα καταφέρεις όλα με την προσπάθεια, της αριστεράς είναι ότι νομίζει ότι για όλα φταίει οι κοινωνία και ποτέ εσύ ατομικά.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Snips έγραψε:

 

Ήμουν νιος και γέρασα. Από το '85 ήξερα την έκφραση "αιώνιος φοιτητής". Και δεν είχε καμία σχέση με το μισθό του μπαμπά.

 

"Ένας πρύτανης τον ήπιε". Ζεις σ΄αυτή τη χώρα ή απλά έχεις κομμένα καδρόνια έτοιμα; Τόσα χρόνια που είναι μπάτε σκύλοι σε όλα τα ιδρύματα, που είναι όλα κατεστραμένα, προφανώς δεν αποτελούν αιτίες ή αφορμές.

 

"Ασυλία". Εγώ δεν έχω άσυλο αν παρανομήσω πουθενά εκεί έξω. Ο "ξήγας" ο φοιτητής για ποιον λόγο να έχει; Επειδή τό είπε η νεοελληνική μας ιστορία λόγω χούντας;

 

Για τα πτυχία το έγραψα πιο πάνω. Ναι, το πλουσιόπαιδο πληρώνει για να πάει Αγγλία. Και καλά κάνει. Και συ θα το έκανες και εγώ θα το έκανα αν είχα. Για να έχω αίθουσες, για να έχω κτήρια, για να έχω βιβλιοθήκες, για μην έχω πρωί βράδυ την ΔΑΠ και της ΠΑΣΠ να μου πρήζουν τα ούμπαλα με κύρηγμα και αφισσοκολήσεις. Και τώρα αν είχα θα  έστελνα τα παιδιά έξω. Κύκλος είναι όλα.

 

Αλλά τόσα χρόνια όλοι μετράνε το κόστος της κάλπης. Κανείς δεν θέλει να "γυρίσει ο ήλιος" γιατί δεν θέλει να "δουλέψει".

 

Θα επαναστατούσαμε...

kolonatos708_0.jpg

 

Ούτε πριν υπήρχε "άσυλο", ούτε με την πρόσφατη αυστηροποίηση του νόμου. Οι τωρινές εξαγγελίες δεν έχουν καμία σχέση με αυτό.

Η ατιμωρησία στα Ανώτατα Ιδρύματα είναι πολιτική απόφαση των αρχών τους, του εισαγγελέα και της πολιτείας.

Μπορώ να σου δείξω περιπτώσεις που έχουν γίνει κανονικότατα διώξεις, ακόμη και με τον προηγούμενο νόμο.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.