Jump to content



Official ΦαγητοThread v2.0


astrolabos

Recommended Posts

Συγγνώμη για τις απανωτές δημοσιεύσεις, ενώστε κλπ

 

3 hours ago, xkabamarux said:

Τα ρωσικα σουβλακια ειναι πολυ μεγαλυτερα σε μεγεθος απο οτι τα δικα μας και συνοδευονται με πατατες τηγανιτες (σπιτικες 100%) και στρογγυλο φρεσκοψημενο ψωμακι που λεγεται λιπιοσκα.


για να μην υπάρξουν παρανοήσεις: ναι είναι μεγαλύτερο (μερίδα) αλλά κάνει 9€ αν θυμάμαι και δεν ισοδυναμεί ούτε με σφαίρες με 4 τυλιχτά σουβλατζίδικου στην αντίστοιχη τιμή. Το ψωμάκι χρεώνεται χωριστά. Κατά τη γνώμη μου αν φτάσει κάποιος εκεί αξίζει να προτιμήσει το αρνίσιο κι όχι το χοιρινό.
Δεν είναι ακριβό μαγαζί αλλά ο τρόπος των χρεώσεων είναι λιγάκι διαφορετικός, π.χ. χρεώνουν ξεχωριστά τις σάλτσες («αλοιφές») που μπορεί να θες μαζί, το γράφω μη τυχόν στραβώσει κανείς. Το θεωρώ καλό vfm και νόστιμο φαγητό. Οι πατάτες ναι είναι σπιτικές αλλά δεν είναι κάτι εξαιρετικό. Το όλο concept είναι καλό, απλό φαγητό που δεν είναι χλαπάτσα. Φτιάχνουν και δικά τους ζυμαρικά (βαρενίκι, μαντί).

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, salde said:

σου έδωσε τον χάρτη, αν ξέρεις από Καλλιθέα είναι χαμηλά στο ύψος της Αγίας Ελεούσας σε μία παράλληλη της Θησέως (Λυκούργου). Υπάρχουν άλλα δύο ρώσσικα/ποντιακά εκεί που θεωρούνται καλά (Ευτύχιος και Πρεμιέρα) αλλά δεν έχω πάει. Ξεχνώ ποιος φίλος εδώ είχε αναφέρει πριν μερικούς μήνες ότι σασλίκ πολύ καλό κάνουν και κάπου προς Μενίδι μεριά.

 

Στο Πρεμιερα εχω παει δυο φορες το καλοκαιρι. Τη πρωτη φορα απο περιεργεια, τη δευτερη για μια δευτερη δοκιμη. Καλο ειναι, προτιμω στη Βαλεντινα. Στο Μενιδι εχω παει σχεδον σε ολα, δυστυχως δεν ξερουν να ψηνουν, τα καινε-ξεραινουν-στεγνωνουν με αποτελεσμα το κρεας να μην ειναι πλεον ζουμερο. Επισης στο Μενιδι το κρεας που χρησιμοποιουν για τα σασλικ εχει πιο πολυ λιπος απο οσο χρειαζεται. Μια καλη επιλογη για σασλικ και γενικα σουβλακια στο Μενιδι ειναι το delicious στην Αγιου Διονυσιου. Πολυ καλο σουβλακι και κεμπαπ εχει ο Μπαρμπαδημος στο Περιστερι. Εχουν επισης και μεριδα με σουβλακι απο συκωτι, τελειο. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κανει και τη φοβερη ρωσικη καροτοσαλατα αυτο το ρωσικο. :)

 

 

 

Εμεις αυτο στο χωριο μου το λεμε φουρταλια:P

12 hours ago, karmen1983 said:

Θα το σημειωσω κ εγω για ΟΠΟΤΕ βρω χρονο. Μεχρι τοτε θα αρκεστω σε πατατες με αυγα ομελετα...

 

20171221_161511.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα Μενίδι δεν έχει καλά σουβλατζίδικα ούτε και τα ρώσικα.

Τώρα Καλλιθέα φάτε πρώτα στα υπόλοιπα και μετά εκεί

 

πχ Πανόστιμο, Δημητράκης, σουβλάκι Χαροκόπου έχω καμιά 20αρια στο κεφάλι μου ποιος ψήνεται για τουρ???????

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος spH3RiCal έγραψε:

Κανει και τη φοβερη ρωσικη καροτοσαλατα αυτο το ρωσικο. :)

 

 

 

Εμεις αυτο στο χωριο μου το λεμε φουρταλια:P

Φουρταλια περυσι στην Ανδρο

 

FB_IMG_1513937300893.jpg

 

Εχει διαφορα νομιζω :p

 

 

  • Like 5
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

On 12/21/2017 at 11:47 PM, salde said:

σου έδωσε τον χάρτη, αν ξέρεις από Καλλιθέα είναι χαμηλά στο ύψος της Αγίας Ελεούσας σε μία παράλληλη της Θησέως (Λυκούργου). Υπάρχουν άλλα δύο ρώσσικα/ποντιακά εκεί που θεωρούνται καλά (Ευτύχιος και Πρεμιέρα) αλλά δεν έχω πάει. Ξεχνώ ποιος φίλος εδώ είχε αναφέρει πριν μερικούς μήνες ότι σασλίκ πολύ καλό κάνουν και κάπου προς Μενίδι μεριά.

 

Εγώ το είχα πει. Το εστιατόριο λέγεται "Ο θείος Ματθαίος", Ελ. Βενιζέλου 97, Αχαρναί.

 

On 12/22/2017 at 12:21 AM, salde said:

για να μην υπάρξουν παρανοήσεις: ναι είναι μεγαλύτερο (μερίδα) αλλά κάνει 9€ αν θυμάμαι

Στο παραπάνω, πήγα τον Απρίλιο και έφαγα (μεταξύ άλλων) και αρνίσιο σουβλάκι "σασλίκ" που κοστίζει 3 ευρώ. Είναι μεγάλο και δεν συνοδεύεται από τίποτα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.