Jump to content



Official ΦαγητοThread v2.0


astrolabos

Recommended Posts

ισως το καλυτερο ζυμαρι που εχω πετυχει ποτε
750g αλευρι σκληρο
487ml νερο χλιαρο
4 κουταλιες της σουπας λαδι
αλατι αναλογα τα γουστα,αλλα οχι ενα τονο αλλιως repeps μαγιά
1.5 φακελακι ξηρη μαγια
 
σαλτσα ντοματας απο
πασατα
ξερο θυμαρι
σκελιδα σκορδου
λαδι
αλατι πιπερι κετσαπ και ζαχαρη και λιγο wostershire sauce,αμα δεν εχετε woster δεν πειραζει.
τυρια μοτσαρελα,κεφαλογραβιερα,και λιγη γκουντα.
 
ψησιμο
αναποδο ταψι,και spray and pray που λενε(230C να φτασει ο φουρνος με το ταψι μεσα)
βγαζουμε το ταψι βαζουμε επανω λιγο τριμμενο ψιλο σιμιγδαλι,το ζυμαρι πιτσας,λιγη σαλτσα,τυρι,φουρνο,
και σε 8 λεπτα ειναι ετοιμο.αυτο ποικιλει επισης αναλογα τον φουρνο.
 
26637811_10213667303250563_1656517157_n.thumb.jpg.893041bf5776b28fab5aa060d4cda4e1.jpg
26696308_10213667302730550_766830825_n.thumb.jpg.52b0754a0309880a747c20852df46e11.jpg
Να σαι καλά που μας ανοίγεις την όρεξη.... Μου αρέσει η λεπτομέρια σου...487ml... ωραίος!!!

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

εχω βρει συγκεκριμενη κετσαπ απο τον βασιλοπουλο την στοκ που εχει αυτος,δεν συγκρινεται με τις κετσαπ που πουλανε στο εμποριο,ειναι καλυτερη απο και απο heinz (που λενε ο,τι ειναι super wow)

8911466233886.jpg?buildNumber=c3346e8422

αυτη εδω,βγαινει και κανονικη

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

φτιαξτην μονος καλυτερα,

φτιαξω την εξης BBQ (ειχα παει και στο στρατο στα παιδια 3-4 τετοια μπουκαλια σαν της κετσαπ)

 

ψιλοκομμενο κρεμμυδι -

λαδι - μαργαρινη

καπνιστη παπρικα 

κετσαπ η απο πανω - θελεις ωραια κετσαπ για να πετυχει η BBQ

ζαχαρη καστανη,ειτε μαυρη μαλακη,ειτε κρυσταλλικη.αμα την θες σκουρα,βαζεις την μαυρη,

ουισκυ

σκορδο ψιλοκομμενο

βαλσαμικο ξυδι

λιγο woster sauce

 

τωρα,μερικοι βαζουν και θυμαρια και δεντρολιβανα και τζιντζερ κλπ,ειναι αναλογα τα γουστα.

εχω κανει απειρες φορες bbq sauce,παντα την κανω με ματι και δοκιμαζω ωστε να διορθωσω την οξυτητα/γλυκητα της.με λιγα λογια ειναι κ αυτο αναλογα τα γουστα του καθενος :p

 

 

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Χθες εφαγα πιτσα με @tommybertsen και @Olianna στο ciao italia. Απογοητεύτηκα και ειπα σημερα να δωσω δευτερη ευκαιρια και πηγα με @Lakisss για καρμποναρα.

 

Το μαγαζι τίγκα για μια ακομα φορα και εγω να απογοητευομαι για δευτερη σερι μερα. Ή ο ουρανισκος μου εχει γινει απαιτητικος ή κ εγω δε ξερω τι..

 

Για τη πιτσα τωρα. Εμφανισιακα και σε μεγεθος αψογη. Το ζυμαρι τελειο αλλα αυτο το βραστο κοτοπουλο απο πανω που σα καποιος να ξεχασε να το φουρνισει ηταν για να ξερνας...

Την και καλα καλλιτεχνική φωτο την εβγαλα παντως.

 

20180106_190529.jpg

  • Sad 3
Link to comment
Share on other sites

Πάνε και αύριο Αγάπη, δοκίμασε κρουασάν. Αν το χάλασαν κι αυτό, πάει :( 

Το παραπάνω σουβλατζίδικο/κεμπαμπτζίδικο , είχε καλό κεμπάπ πάντως. Δεν ήταν να πάρουμε από εκεί, αλλά ήθελα να δοκιμαστεί. Μένουν μερικά ακόμη, που θα δοκιμαστούν σε βάθος χρόνου. :) 

Link to comment
Share on other sites

Το ciao κι εμενα δε μου αρεσει, παρολο που πολλοι λενε οτι κανει την καλυτερη πιτσα..

 

@eXhale Το λεω για την κετσαπ γιατι συνηθως καλυπτει τα υπολοιπα σαν γευση. :)

 

Αν σου αρεσει η bbq δοκιμασε κι αυτη:

200 g light soft brown sugar

200 g tomato ketchup

200 ml fresh unsweetened apple juice

100 ml bourbon whisky

4 tablespoons Worcestershire sauce

4 tablespoons balsamic vinegar

2 heaped teaspoons English mustard

2 oranges , juice of

a few splashes of chipotle Tabasco

1 pinch of sea salt

 

Εγω βαζω και 2-3 all spice berries (οχι το αποσμητικο :P) για το λιγο εξτρα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος spH3RiCal έγραψε:

Το ciao κι εμενα δε μου αρεσει, παρολο που πολλοι λενε οτι κανει την καλυτερη πιτσα..

Κοιτα πριν καιρό που είχαμε φάει την πίτσα κοτόπουλο και την τέσσερα τυριά ήταν απλά ΑΠΑΙΚΤΗ. 

Γι αυτό το λόγο είχαμε παραγγείλει την ίδια πάλι και μάλιστα την μεγαλύτερη διάσταση. Δε ξέρω αν άλλαξε μάγειρας, αν απλά έπεσα σε κακή του βραδιά, αλλά ήταν σαν να έφαγα σε εντελώς άλλο μαγαζί.

 

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Lakisss said:

pet peeve δικό μου: γράφε βρε συ και μια γραμμή έστω όταν δίνεις λινκ περί τίνος πρόκειται

μεγάλο πρόστιμο σε εστιατόριο του Birmingham για τη χρήση ξύλινων επιφανειών σερβιρίσματος αντί πιάτων. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.