Jump to content



Official ΦαγητοThread v2.0


astrolabos

Recommended Posts

9 minutes ago, tommybertsen said:

Δηλαδή πίτα, πατάτα και ότι επιλέξω (πχ κρεμμύδι-σως για μένα).

δεν απορρίπτω αναγκαστικά. Αν και προτιμώ σχεδόν πάντα τις πατάτες εκτός. Το μεγαλύτερο πρόβλημα που έχουν 999 στα 1000 είναι ότι βάζουν και παλιοπατάτες. Μπορώ και σκέτη πίτα. Στα τυλιχτά δεν αντέχω την χλαπάτσα που κάνουν, μερικές φορές μπορεί να ζητήσω μόνο με τζατζίκι π.χ. συνήθως θα βάλουν 3 κιλά τζατζίκι. Για κάποιον περίεργο λόγο νομίζουν οι περισσότεροι ότι αν αφαιρέσω ένα υλικό πρέπει να το αναπληρώσουν με άλλο. Συχνά παραγγέλνω σκέτα με κρέας χωρίς τίποτα άλλο μέσα (μόνο πιπέρι ή πάπρικα) για να αποφεύγω την χλαπάτσα που ετοιμάζουν.

Αν θες χωρίς κρέας άριστη επιλογή είναι τα φελάφελ.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος salde έγραψε:

Το μεγαλύτερο πρόβλημα που έχουν 999 στα 1000 είναι ότι βάζουν και παλιοπατάτες.

Ισχύει φουλ. Έχει ορισμένα που έχει φρέσκες πατάτες πάντως, ξεχωρίζουν σαν την μύγα μες στο γάλα.

 

πριν 22 λεπτά, το μέλος salde έγραψε:

Αν θες χωρίς κρέας άριστη επιλογή είναι τα φελάφελ.

Υπερχρεωμένο μαραφέτι το φαλάφελ όμως. Ρεβυθοκεφτέδες σε μια αραβική είναι , και τα χρεώνουν 5 και 6€. Με 5 και 6€ φτιάχνω καμιά δεκαριά τέτοια :p 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, astrolabos said:

Μάλλον γιατί δε φόραγες ροζ μπλουζάκι

μη νομίζεις ότι σε έχω ξεχάσει. Κατά του χρόνου που  ίσως θα έχει τελειώσει (για εμένα+«ευάλωτες ομάδες») αυτό το πράγμα, αλλιώς το 2022, έτσι κι έχω βγει ζωντανός εκεί θα συναντηθούμε, στο Πράιντ. Όλο κλαις και κλαις «θέλω πάει πράιντ, θέλω πάει πράιντ, καλά να μην έχουμε  ραδιενεργό 5G αλλά χωρίς πράιντ ένα χωριουδάκι είμαστε τελικά» ε θα σε πάω να σου φύγει το ντέρτι.
Έχω ετοιμάσει και σχέδιο -ηλεκτρονικό, τηλεσχέδιο- κι ετοιμάζω γκρουπ έμπειρων παικτών (εγώ, υπολογίζω την Κάρμεν, θα βρω κι άλλους κατά προτίμηση να μην έχουν παίξει στη ζωή τους πάνω από πασιέντζα)  να έρθουμε στην ομαδούλα σου στο ΒοΤ (Γουότ) να σου στρώσουμε λίγο τα στατιστικά αλλά το Πράιντ είναι δε ρήαλ θινγκ.

 

 

23 minutes ago, tommybertsen said:

Υπερχρεωμένο μαραφέτι το φαλάφελ όμως. Ρεβυθοκεφτέδες σε μια αραβική είναι , και τα χρεώνουν 5 και 6€. Με 5 και 6€ φτιάχνω καμιά δεκαριά τέτοια

Τέτοια περίμενα να πεις :p
1. υπερχρεωμένο σχεδόν παντού
2.  το κανονικό κανονικό, το hardcore πράγμα, το αιγυπτιακό, είναι κουκιά ή μίγμα με βάση τα κουκιά κανονικά. Δεν το έχεις πετύχει πουθενά; Στις υπόλοιπες χώρες της Μέσης Ανατολής (και το Ισραήλ μέσα) κυριαρχούν οι ρεβυθοεκδοχές από ότι λένε.
3.  https://www.lifo.gr/articles/taste_articles/139129/o-impraim-ftiaxnei-to-kalytero-gkoyrme-falafel-tis-athinas
Δεν κάνει το κανονικό με κουκιά παρά μόνο παραγγελία μού είπε αλλά και το ρεβυθοφελάφελ που κάνει ένας στην αρχή της Λιοσίων, στην Πλατεία Βάθη είναι αρκετά καλό και σε καλή τιμή. Επίσης καλό κάνει και ο Τόμας στον Ν. Κόσμο. Σίγουρα θα υπάρχει και σε άλλα μέρη αξιοπρεπές φελάφελ, ίσως κάπου να πετύχεις και αυτό που λέω κανονικό, όπως επίσης μπορείς να πάρεις μίγματα που εισάγουν από Αίγυπτο (αν δεν έχουν αρχίσει ήδη να εμφανίζονται, κάποια στιγμή θα εμφανιστούν σε σουπερμάρκετ, αλλιώς σε εξειδικευμένα που πουλάνε αιγυπτιακά προϊόντα) και να τηγανίσεις το δικό σου στο σπίτι. Τα περισσότερα τέτοια μίγματα που είχα δει ήταν ρεβυθοεκδοχές (όχι απαραιτήτως σκέτο ρεβύθι, ίσως κάποια είχαν συνδυασμό ρεβύθι κουκί).

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Να πω την εξυπνάδα μου: τις πίτες τις προτιμώ με μουστάρδα μόνο.

Γύρος χοιρινός ή γύρος κοτόπουλο (αν θέλω να διατηρήσω τη σιλουέτα μου?) και μουστάρδα.

Ούτε πατάτες, ούτε τζατζίκι (το σιχαίνομαι), ούτε μυρωδικά, ούτε ντομάτα. 

Αντρικά πράγματα:tomato:..

  • Like 2
  • Haha 1
  • Sad 1
  • Wow 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Να πω την εξυπνάδα μου: τις πίτες τις προτιμώ με μουστάρδα μόνο.

Γύρος χοιρινός ή γύρος κοτόπουλο (αν θέλω να διατηρήσω τη σιλουέτα μου?) και μουστάρδα.

Ούτε πατάτες, ούτε τζατζίκι (το σιχαίνομαι), ούτε μυρωδικά, ούτε ντομάτα. 

Αντρικά πράγματα:tomato:..

 

giphy.gif

  • Like 1
  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Γύρος χοιρινός ή γύρος κοτόπουλο (αν θέλω να διατηρήσω τη σιλουέτα μου?) και μουστάρδα.

Ούτε πατάτες, ούτε τζατζίκι (το σιχαίνομαι), ούτε μυρωδικά, ούτε ντομάτα. 

Αντρικά πράγματα:tomato:..

JLLQltO.gif

πριν 2 λεπτά, το μέλος pnick έγραψε:

Σήμερα τα παιδιά φτιάξανε λαζαράκια. Δημιουργική απασχόληση και παράδοση μαζί. 

IMG-75ea58650b5ca8f19d558155a205316e-V.jpg

iezihEv.thumb.jpeg.26983ffae514d905f65ade685dd0596e.jpeg

  • Like 2
  • Haha 5
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος pnick έγραψε:

 

Ειλικρινά, αν μπορούσα θα σου έστελνα ένα. Βγήκαν εκπληκτικά! Αυτή την στιγμή μασουλάω ένα... 

Είμαι σίγουρος ότι βγήκαν εκπληκτικά επειδή τα έφτιαξαν τα παιδιά.

Να 'σαι καλά και μη σε νοιάζει, έχω χαλβά για γλυκάκι.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Να πω την εξυπνάδα μου: τις πίτες τις προτιμώ με μουστάρδα μόνο.

Γύρος χοιρινός ή γύρος κοτόπουλο (αν θέλω να διατηρήσω τη σιλουέτα μου?) και μουστάρδα.

Ούτε πατάτες, ούτε τζατζίκι (το σιχαίνομαι), ούτε μυρωδικά, ούτε ντομάτα. 

Αντρικά πράγματα:tomato:..

Να σε πω. Εντάξει, θα σε πω.

Παλιά τις πίτες τις έτρωγα Σαλλονικιώτικες. Μουστάρδα-Κέτσαπ.

Ήρθα Αθήνα.

Εδώ στο απ'όλα, ο καθένας έχει ότι του καπνίσει. Πχ κάποιοι στο Γύρο κοτόπουλο, έχουν σως μουστάρδας, στο καλαμάκι (σουβλάκι) κοτόπουλο βάζουν την κλασική σως (Κέτσαπ - Μαγιονέζα) ή την μουστάρδας, στον χοιρινό γύρο και σουβλάκι, τζατζίκι, κάποιοι ρίχνουν μαρούλια, κάποιοι όχι, το κρεμμύδι το "mockάρουν".. Το κοτομπέικον ο καθένας όπως του λάχει (άλλοι έχουν φιλέτο κοτόπουλο με μπέικον και πάει λέγοντας, μπορώ να σου βρω 500 συνδυασμούς). 

Ωστόσο, κάτι που ΔΕΝ έχουν, είναι το μουστάρδα-κέτσαπ. Σε κοιτάζουν με 200 διαφορετικά βλέματα αν τους πεις κάτι τέτοιο, και σε ρωτάνε "Από Θεσσαλονίκη, ε;"

 

Το καλό είναι πως, ΕΜΑΘΑ χωρίς μουστάρδα κέτσαπ. Ο λόγος που εν τέλει καλύτερα να ΜΗΝ τα βάζεις αυτά, είναι ότι ο καθένας έχει διαφορετικές μουστάρδες κλπ και μπορεί να συμβάλλει αυτό σε ένα χαμό από γεύσεις (όχι καλό). Συνεπώς, διαλέγω να μην τα βάζω, και κυρίως την μουστάρδα. Μπορεί αν πάρω σπίτι κάποιο μπιφτέκι πχ και έχω μουστάρδα στο ψυγείο, να βάλω ή να βάλω τυροκαυτερή (του πάει πολύ), αλλά μέχρι εκεί.

 

Το καλύτερο, δεν μου'χει λείψει το Σαλονικιώτικο και πολύ, έχει αντάξια και εδώ (όχι στο μέγεθος :whistling: )

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Να σε πω. Εντάξει, θα σε πω.

Παλιά τις πίτες τις έτρωγα Σαλλονικιώτικες. Μουστάρδα-Κέτσαπ.

Ήρθα Αθήνα.

Εδώ στο απ'όλα, ο καθένας έχει ότι του καπνίσει. Πχ κάποιοι στο Γύρο κοτόπουλο, έχουν σως μουστάρδας, στο καλαμάκι (σουβλάκι) κοτόπουλο βάζουν την κλασική σως (Κέτσαπ - Μαγιονέζα) ή την μουστάρδας, στον χοιρινό γύρο και σουβλάκι, τζατζίκι, κάποιοι ρίχνουν μαρούλια, κάποιοι όχι, το κρεμμύδι το "mockάρουν".. Το κοτομπέικον ο καθένας όπως του λάχει (άλλοι έχουν φιλέτο κοτόπουλο με μπέικον και πάει λέγοντας, μπορώ να σου βρω 500 συνδυασμούς). 

Ωστόσο, κάτι που ΔΕΝ έχουν, είναι το μουστάρδα-κέτσαπ. Σε κοιτάζουν με 200 διαφορετικά βλέματα αν τους πεις κάτι τέτοιο, και σε ρωτάνε "Από Θεσσαλονίκη, ε;"

 

Το καλό είναι πως, ΕΜΑΘΑ χωρίς μουστάρδα κέτσαπ. Ο λόγος που εν τέλει καλύτερα να ΜΗΝ τα βάζεις αυτά, είναι ότι ο καθένας έχει διαφορετικές μουστάρδες κλπ και μπορεί να συμβάλλει αυτό σε ένα χαμό από γεύσεις (όχι καλό). Συνεπώς, διαλέγω να μην τα βάζω, και κυρίως την μουστάρδα. Μπορεί αν πάρω σπίτι κάποιο μπιφτέκι πχ και έχω μουστάρδα στο ψυγείο, να βάλω ή να βάλω τυροκαυτερή (του πάει πολύ), αλλά μέχρι εκεί.

 

Το καλύτερο, δεν μου'χει λείψει το Σαλονικιώτικο και πολύ, έχει αντάξια και εδώ (όχι στο μέγεθος :whistling: )

Ποτέ δεν είχα θέμα με την ποιότητα της μουστάρδας. 

Παίρνω πιτόγυρα από 2 ψητοπωλεία εδώ πέρα.

Έχω δει live να ετοιμάζονται οι παραγγελίες μου (ναι, πολλές φορές πηγαίνω -πήγαινα δηλαδή- και τα παίρνω από το κατάστημα) και ξέρω ότι χρησιμοποιείται η κλασική μουστάρδα του εμπορίου και σε ικανοποιητική (για την παραξενιά μου) ποσότητα.

Αυτά τα δύο ψητοπωλεία που ικανοποιούν τα θέλω μου και χρησιμοποιούν τη μουστάρδα που κι εγώ θα αγόραζα για το σπίτι μου, έχουν κερδίσει την προτίμησή μου και τα χρήματά μου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εδώ δεν μιλάω για 2 ψητοπωλεία όμως... Θέλει να δοκιμάσεις από πολλά για να δεις ότι "σου κάνει" η μουστάρδα τους :) Δεν χρησιμοποιούν όλοι την ίδια, ούτε αυτή του εμπορίου είναι πάντα η ίδια. Η παραξενιά μου στις μουστάρδες έγινε χειρότερη από την δική σου :bleh: 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 4/8/2020 at 11:08 PM, Stelios13 said:

κ σαλατα απο ντοματα που δοκιμαζω 1η φορα...πεντανοστιμη, στο σουρωτηρι προσπαθεια να κρατηθει σπορος για δοκιμη...[αν φυτρωσει...] sweet marmade ,μαυρη , ο τυπος της...

 

Αν σου μεινει σπορος, θελω.

19 hours ago, DEADLAZARUS said:

Να πω την εξυπνάδα μου: τις πίτες τις προτιμώ με μουστάρδα μόνο.

Γύρος χοιρινός ή γύρος κοτόπουλο (αν θέλω να διατηρήσω τη σιλουέτα μου?) και μουστάρδα.

Ούτε πατάτες, ούτε τζατζίκι (το σιχαίνομαι), ούτε μυρωδικά, ούτε ντομάτα. 

Αντρικά πράγματα:tomato:..

 

Πες τα ρε, γιατι οταν τα ελεγα εγω πριν καποια χρονια με κοιτουσαν περίεργα. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 53 λεπτά, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Ποτέ δεν είχα θέμα με την ποιότητα της μουστάρδας. 

Παίρνω πιτόγυρα από 2 ψητοπωλεία εδώ πέρα.

Έχω δει live να ετοιμάζονται οι παραγγελίες μου (ναι, πολλές φορές πηγαίνω -πήγαινα δηλαδή- και τα παίρνω από το κατάστημα) και ξέρω ότι χρησιμοποιείται η κλασική μουστάρδα του εμπορίου και σε ικανοποιητική (για την παραξενιά μου) ποσότητα.

Αυτά τα δύο ψητοπωλεία που ικανοποιούν τα θέλω μου και χρησιμοποιούν τη μουστάρδα που κι εγώ θα αγόραζα για το σπίτι μου, έχουν κερδίσει την προτίμησή μου και τα χρήματά μου.

 

Για καλημεράκιας, πολύ παράξενος είσαι.

 

πριν 49 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Εδώ δεν μιλάω για 2 ψητοπωλεία όμως... Θέλει να δοκιμάσεις από πολλά για να δεις ότι "σου κάνει" η μουστάρδα τους :) Δεν χρησιμοποιούν όλοι την ίδια, ούτε αυτή του εμπορίου είναι πάντα η ίδια. Η παραξενιά μου στις μουστάρδες έγινε χειρότερη από την δική σου :bleh: 

 

tenor.gif?itemid=14700615

  • Like 1
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, astrolabos said:

Για καλημεράκιας, πολύ παράξενος είσαι.

Τι θα γίνει εδώ πέρα; Θα λάβεις μέτρα ή θα κινούνται να πυροβολούν ανεμπόδιστα; Καλά η μουστάρδα -θεϊκό προϊόν per se, δεν ταιριάζει με όλα-. Καλά να χώνουν πατάτες όπου βρουν και να μη θέλουν να τις φάνε με μαχαίρι,πηρουνάκι, κουταλάκι, τα χέρια τους. Καλά να βάζουν κιμάδες σε όποιο γεμιστό βρουν μπροστά τους. Καλά να φέρνουν κάτι μπέργκερ 3,5 μέτρα ύψος (ο άτιμος ο τζαξ κάνει κάτι τέτοια). Καλά να βάζουν γκάουντα στις πίτσες. Τώρα θα μας λένε κιόλας ότι σιχαίνονται το τζατζίκι;  Αυτός ο Λάζαρους πάει να εξελιχθεί σε γευστική βόμβα, θα μας τινάξει όλους στον άερα. Σε λίγο θα μας πει ότι μαζί με το σουβλάκι του θέλει να πίνει μπατίντα ντε κόκο.

 

 

3 hours ago, tommybertsen said:

δεν μου'χει λείψει το Σαλονικιώτικο και πολύ, έχει αντάξια και εδώ

να μας γράψετε, ονομαστικά, σουβλατζίδικα της Θεσσαλονίκης. Τα ίδια χάλια με εδώ είναι τα περισσότερα.  Όλες οι πόλεις δλδ έτσι έχουν καταντήσει. Προκάτ κρέατα, προκάτ όλα. Ο δε γύρος είναι το πραγματικό βιετνάμ.
(εσύ έχεις δοκιμάσει από Πρίγκηπα; Δεν το λέω για τρομερό αλλά αν δεν έχεις να σε στείλω κάποια μέρα)

  • Like 2
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.